·
Okunma
·
Beğeni
·
8,5bin
Gösterim
Adı:
Gece Yarısı Güneşi
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Sayfa sayısı:
712
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051737737
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Midnight Sun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Gece Yarısı Güneşi
Midnight Sun
Gece Yarısı Güneşi
Gece Yarısı Güneşi
Midnatssol
“Ve aslan, kuzuya âşık olur.”

Bu unutulmaz aşkı, bu kez aslanın ağzından dinlemeye

hazır mısınız?Milyonları peşinden sürükleyen Alacakaranlık’ın unutulmaz âşıkları Bella ve Edward, serinin yayımlanan son kitabından on iki yıl sonra, başladıkları yere geri dönüyor. Hikâyelerini anlatmak bu kez Edward’a düşünce, en karanlık ve heyecan verici detaylar arasına dalmak da kaçınılmaz oluyor.

Sahi, herkesin aklını okuyabilen bir vampirin zihnine

süzülmeyi kim istemez ki?
712 syf.
·1 günde·8/10 puan
Çok uzun bir zaman geçmişti diğer kitaplarla arasında.
Bu gün Gece yarısı Güneşi kitabını bulunca çok mutlu oldum.
Edwards bakış açısı ile olanlari izlemek çok değişiklik.
712 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bu serinin yeri bende çok ayrı, 15 yıl önce bu seri ilk çıktığında ne kadar heyecanlı ve hevesliydim lise öğrencisiyim ve elimde "SONSUZA KADAR SÜRECEK BİR AŞK" hikayesi var. Muhteşemdi.
Ciddi bir hayrandım.( ki bence hala öyleyim) İlk okuduğum seri, beni okumaya alıştıran kitap. Hatta "Alacakaranlık" için yazdığım incelemede hayranlığımı belirtmiştim.
O günlerde Stephenie ciğim bu kitabı yazmaya bir şekilde başlamış fakat internete sızdı diye sinirlenip yarım bırakmıştı ne kadar üzülmüştüm ve sinirlenmiştim "neden bırakıyorsun be kadın" diye o zamanlar ama tabiki durmadım o 12 bölümlük kısmı daha evimizde yeni olan yazıcıdan abimden gizli olarak sayfa sayfa çıkartıp okumuştum. Tabi sonra kartuşu kim bitirdi diye güzel bir azar yemiştim ama o hevesimle çokta önemsememiştim.
Ve geçtiğimiz ay kitabın tamamının yazıldığını öğrendiğimde yine o 15 yıl önceki liseli kıza döndüm o ilk günkü heyecanım hemen okumalıyım sabırsızlığı. Ve şimdi okumaya başlıyorum lise yıllarıma dönüyorum. O zamanlara giden, hevesle bekleyen herkese iyi okumalar.

(Keşke 700 değil 2700 sayfa olsaydı ve bütün kitaplardaki Edwardı okusaydık.)
712 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Twilight film ve kitaplarının bir fanı olarak ve benim gibi Alacakaranlık fanları 12 yıl boyunca bu kitabın çıkmasını bekleyip durduk ve sonunda yazar okurlarını kırmayıp ilk kitap olan Alacakaranlık kitabını bu sefer Edward Cullen'ın bakış açısından yazıp biz hayranlarına sundu :D ve açıkçası söylemem gerekirse Gece Yarısı Güneşi >>>> diğer Alacakaranlık kitapları dersem hiçte yalan olmaz. Bella'nın bakış açısından okumakta güzeldi fakat Edward'ın bakış açısından okumak fevkaladenin fevkindeydi <3 Bu kitabı okuyana kadar Edward'ın bu kadar derin bir aşk beslediğini düşünmemiştim hatta Bella'nın bir repliği var ''Kimse seni benim seni sevdiğim kadar sevmemiştir,'' diye hah senin sevgin Edward'ın sevgisi yanında halt etmiş be keşke Edward'ın aklını okusan da görsen sana olan o büyük aşkını :D

Bu kitapta Cullen ailesi ve Edward'ın geçmişi hakkında da baya bir bilgi ediniyoruz nasıl vampire dönüştüler kimler ne zaman nasıl aileye katıldı. Bella'nın, Edward'ın vampir olduğunu öğrendiğinde bu durumu doğal karşılaması sonucu Edward'ın Bella hakkındaki düşünceleri ki bende aynı düşüncedeyim :D Edward'ın çok güzel düşünceli ve espritüel düşünceleri var ve bu kitap sayesinde Emmet karakterini daha da çok sevdim <3 Ayrıca Bella'nın babası Charlie hakkında da ufak ama Bella'nın durumunu anlamamıza neden olacak bir detayı öğrenmek güzeldi ve Jacob'ın aklındaki düşünceleri Edward sayesinde okumamız hoştu. Tabi birde Bella'nın okul arkadaşlarının düşüncelerini de duyduk özellikle Jessica ve Mike karakterlerini zaten sevmiyordum bu kitap sayesinde nefret ettim.

Kısacası ben bu kitabı okurken hiç bitsin istemedim Edward'ın düşüncelerini okumak ona tekrardan aşık olmamı sağladı böyle naif, kibar ve böylesine büyük bir aşkla sevmek isteyen bir erkeği kim istemez müthişti. Umarım yazar bizleri kırmayıp diğer kitapları da Edward'ın bakış açısından yazmayı kabul eder her ne kadar yazmayacağım dese de. Ki bu kitap içinde yazmayacağım demişti :D O yüzden ümidimi kaybetmeyeceğim bir 12 yıl daha beklemeye razıyım yeter ki yazsın :D
712 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkese selamlaaar
Bu kitabın yorumunu gireceğim hiç aklıma gelmezdi ama..darararaam.
Alacakaranlık serisini kitap okumaya başladığım ilk zamanlarda okumuştum-tabi sonra defalarca yeniden okudum- ve bayılmıştım. Seriyi bu kadar sevmemin nedeni Edward ve Bella'nın birbirlerine olan sevgileri. Şu ana kadar okuduğum hiç bir şeyde onlarınki kadar güzel ve gerçekten..bir aşk hissetmedim. Bana kalırsa sevgileri mükemmel. Bazı yazarlar kitaplarını okunur bir hale getirmek için sürekli klişe ve bazen saçma, gerçekten çok saçma şeyler yazıyorlar. Ama bana kalırsa Edward ve Bella' da bu ergence ve basit durum söz konusu değil. Tabi bu bahsettiğim ergenliğin olmamasının nedeni Edward' ın yüz on yaşında olması olabilir.Kitap, Alacakaranlık serisinin ilk kitabını Edward'ın ağzından anlatıyordu. Bundan bir yıl önce Stephenie Meyer'in böyle bir kitap yazdığından haberdar olmuştum ve kitabın tamamlanmadığını ve o zaman için tamamlanmayacağını öğrendiğimde çok üzülmüştüm. Ama nasıl denk geldiyse internetten kitabın yazılmış bölümlerinden bir kısmını buldum ve o heyecanla bulduğum sayfaların hepsini bir kaç saatte okudum. Tabi ben o arada yüz yirmi sayfa falan okuduğumu zannediyordum, ama kitabı okuyunca fark ettim ki iki yüz seksen dörde kadar okumuşum.Ama okuyacak yer kalmama gibi bir durum olmadı, çünkü kitap kütük gibi maşallah. Alacakaranlık ortalama 320 sayfa iken Geceyarısı Güneşi 712 sayfa. Tabi bunun bir çok nedeni var ki; olayları Edward anlatınca sadece Edward'ın değil mekandaki kişilerin de düşüncelerini okuyoruz, diğer kitaba artı olarak hem Cullen ailesinin ev yaşamı, hem de konuşmalar arasındaki bir saniyelik sürede Edward'ın düşündüğü sayfalar süren düşünceler var.
Kitapta bazı sahneler değiştirilmiş, bazı yerler eklenmiş ve Alacakaranlık'ta olmayan ama filminde olan sahneler kitap için biraz değiştirilmişti. Bence güzel fikir.
Okuduğum bütün Stephenie Meyer kitapları gibi bu kitabada bayıldım.
712 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Efsane yeniden başlıyor..
Umarım hemen de bitmez. Zira ben bu kadar çabuk vedalaşmayı kabullenebileceğimi sanmıyorum. Bu kitapta; olayların Edward in gözünden oluşlarını, içsel hesaplaşmalarını okuyoruz. Sakın gözünüzü korkutmasın akıp gidiyor, ilk kitap çok kısayken bu kitap nasıl bu kadar uzun olabilir diye çok düşünmüştüm başta, ama o kadar dolu dolu ki kesinlikle sıkmıyor ve aynı şeyleri okuyormussunuz hissiyatı vermiyor. Hatta ben bazı şeylerin değiştirildiğini hissettim açıkçası, tam da emin olamadım filmle de karıştırıyor olabilirim diye ama öyle geldi. Kesinlikle bu kitap seriye çok farklı bir hava getirdi, detayları o kadar güzeldi ki; öncesinde geçiştirilen şeyler çok güzel açıklanmış. Mesela en basitinden Alice in görülerinin nasıl geliştiği, aslında olan şeylerin o kadar da kolay yapılmadığı bir sürü detay... Ben bayağı beğendim. Seriyi sihirsellikten çıkarmış, mantıksal noktalar getirmiş. Tek sıkıntısı son 150 200 sayfa civarı zorladı beni, aslında kitabın olay kısımlarının başladığı yer ama bende bir sıkıntı oldu orada. Normalde 500 sayfayı hemen okusam da o kısım biraz daha yavaş ilerledi benim için. Ayrıca Edward zihin okuyabildiği için diğer insanların düşüncelerini de duyabiliyoruz, bu olay bayağı iyiydi. Gerçi önceden sempatim olan bazı karakterler bundan kötü etkilendi, sempatimi kaybettikleri noktalar oldu ama olsun Yeniay in da bu versiyonunu çok merak ediyorum, yani diğer iki kitabın çıkmasa bile Yeniay in kesinlikle çıkmalı. Çünkü ayrı kaldıkları zaman dilimleri, o zamanlarda ki ya da malum olay olunca ki Edward in düşüncelerini hislerini o kadar merak ediyorum ki... Anlatılabilecek tonla olay var, umarım sevgili yazarımız bizi kırmaz ve kısa süre içinde onu da yazar.. Bu heyecana sizde benimle ortak olmalısınız, kesinlikle önyargılarınız varsa kırın ve okumaya başlayın, pişman olmazsınız. Okuyun, okutturun!! Hatta belki benim gibi bu kitabı, orijinal kitaptan bir tık fazla bile sevebilirsiniz. Keyifli okumalar..
712 syf.
·5 günde·Puan vermedi
“İlk kitap bir de Edward Cullen’ın bakış açısı ile anlatılacak,” dendiğinde merak etmiştim. Ancak aynı hikayeyi tekrar okumaya gerek var mı diye de endişelenmiştim. Bu kitap tüm endişelerimi yıktı. Çünkü bende bambaşka bir olay örgüsü okuyormuşum hissi yarattı. Tüm olayları Edward’ın gözünden okumak inanın düşündüğünüz gibi değil. Mükemmel detaylarla, kitapta ve filmde göremediğimiz ayrıntılarla, Bella’nın bize aktarmadıklarıyla dolu. Bu kitap sayesinde Cullen ailesinin daha da derinliklerine iniyoruz. Geçmişlerine, insan oldukları zamana, yaşam stillerine vakıf oluyoruz. Bir vampir nasıl yaşar sorusunun cevabını okuyoruz.
Yazar, bu yıllar boyunca kendini o kadar geliştirmiş ki kalemi fazlasıyla güçlenmiş. Anlatımı daha yoğun hale gelmiş. Kimileri bu durumdan keyif almadığını söylese de ben her zerresinin tadını çıkararak okudum. Edward’ın akıl okuma yetisi sayesinde diğer karakterlerin de ne düşündüklerini öğrenme şansımız oluyor. Bu, kitabı diğer karakterlerin gözünden de gördüğümüz anlamına geliyor.
Sevdiğim bir diğer unsur, yazar serinin bir ikon haline gelmiş olan filmlerinden pek esinlenmemiş. Kendi hayal gücünü katmış. Örneğin filmde Bella ve Edward’ın sınıfta karşılaştıkları ilk sahnede sınıfın devasa pencereleri olduğunu görüyoruz. Ancak yazar kendi hayal gücünden taviz vermemiş. O, sınıf pencerelerinin bir insanın sığamayacağı kadar küçük olduğunu anlatmış. Özüne bağlı kalması kesinlikle takdire şayan.
Betimlemeler bu kitapta fazlasıyla yoğundu. Bir vampirin gözünden kitap okumak bu olsa gerek. Tüm detayları bir vampir bakış açısı ile okumak müthiş bir histi. Biz tüm olaylar karşısında Bella’nın nasıl bir tutum sergilediğin haberdardık. Ancak Edward’ınkinden bihaberdik. Bu kitap sayesinde Edward’ın Bella hakkında düşündüklerini okumuş olduk.Gece Yarısı Güneşi benim için kusursuzdu. Ciddi anlamda tek bir kusur bulamadım. Serinin devam kitaplarının da Edward’ın bakış açısı ile anlatılmasını umuyorum. Bu sayede tüm olaya vakıf olmuş oluyoruz.
Umarım siz de benim kadar etkilenmiş ve sevmişsinizdir. Alacakaranlık ile henüz tanışmadıysanız da en kısa zamanda ilk kitaptan okumaya başlamanızı öneririm.
712 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Merhaba planımın çok dışında bir kitapla geldim. Bu sene bu kitabı okumak hiç aklımda yoktu. Ama bazen insan bazı kitapları ve karakterleri çok özlüyor. Ben de Alacakaranlık serisini özlediğimi hissettim. Okuduğum yaştaki duyguları özlediğimi.. Aslında ben ilk Alacakaranlık'ı okurken de aklım hep Edward da kalmıştı. Ne hissediyor, nereye gidiyor, ne yapıyor. Bu kitapla bunların cevabını aldığımı düşünüyorum. Kitabı ilk aldığım da 710 sayfa olması dikkatimi çekti. Önce iki kitap bir arada diye düşündüm. Sonra tek kitap olduğunu anlayınca tabi ki dedim sadece Edward'ı değil onun okuduğu tüm zihinleri okuyacaktık bu kitapta. Uzun olmasına karşın çok akıcı ve güzeldi. Üç günde bitmesi beni biraz üzdü. Umarım devamı gelir. Kitap yine muhteşemdi.
712 syf.
·5 günde·5/10 puan
Yıllar sonra Edward gözüyle olaylara bakma şansı bulunduğum için mutluyum ama fazla zorlama olmuş artık. Evet Bella'dan bağımsız yeni şeyler öğrendim fakat okumasaydım da bir şey kaybetmezdim. Kitap kolay okunabilir formda ve kalındı fakat bir süre ara verip öyle devam etme isteğimin önüne geçemedim. Hem diğer kitapları okumuş hem de filmleri izlemiş biri olarak sanki aynı şeyleri defalarca kez tekrarlıyorum hissinden kurtulamadım. Yine de olayları hatırlamıyorsanız güzel bir okuma olacaktır sizler için.
712 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kadar kalın olmasına rağmen epey kaliteli, okunması kolay ve sürükleyici bir eserdi. Bu okuma kolaylığı için öncelikle çevirmenimize teşekkür etmeliyiz. Kitaptan ziyade kitabın öyküsü beni etkiledi yani nasıl anlatayım bilmiyorum ama bu kadar kalın kitaba başlamadan önce biraz araştırma gerekliydi ve baktığımızda da kitabın yayımlanmadan önce internete sızdırıldığı sonrasında yazarın kitabı yayımladığı en son da 2020 yılında basıldığını gördüm. Karmaşık ve üzücü bir olay.
Yani düşünüyorum da bir sürpriz yaparken bile o sürprizi yapacağım insanın başka birinden bunu öğrenmesi ve bu iyi sürprizin tadının kaçmasını göz önüne alırsak, böyle kalın bir kitaba harcanan emek ve zamanın, uykusuz geçen günler ve gecelerin karşılığında böyle bir durumla karşılaşmak çok acı verici olmalı bana kalırsa. Gene de yazar bir şekilde tamamlamış ve sunmuş, büyük bir özgüven gerektirir bu hareket.
Kitabın ve filmin ve hatta serinin de ana karakteri Edward üzerinden anlatılan bu olay örgüsü aslında bir erkeğin gözünden bakıyor dünyaya. Tabi bir kadının bir erkeğin gözünden bakabilmesi çok kolay değil ama gene de güzel yansıttığını ve iyi bir psikoloji ortaya koyduğunu düşünüyorum. Zaten bunu başaramasa emin olun istediği kadar popüler olsun, çok fazla kişiye de hitap edemezdi.
Genel anlamda beğeneceğinizi düşünüyorum. 700 sayfayı geçkin bir romanı da oturup tek tek şu oldu bu oldu gibisinden anlatmak saçma olur yani o kadar uzun yazıyı kim okuyacak değil mi?
Hepimize iyi okumalar diliyorum..
712 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Yıllar sonra tekrar Alacakaranlık.
Bu kez kuzu değilde aslan anlatıyor olayların nasıl geliştiğini. Bir aslan kanına susadığı kuzuya nasıl aşık oluru.
Edebi bir yön aranmaksız sadece serinin yıllar sonra oluşturduğu heyecanla okunduğunda gerçekten o yıllara geri dönüyor insan.
Ve en güzelide iki tarafında duygularının gelisimini anlamıs olmak. Bu zamana kadar sadece kuzunun duyguları ile yön veren hikaye, simdi aslan ile yön buluyor.
Evet dedigim gibi yıllar sonra okumak hem iyi hissettirdi hem de hikayedeki boşlukları doldurdu.
712 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Edebi bır özelliği olmayan fakat farklı bir konuyu işleyen uzunnnca bir kitap.Başlarda kitabın çok yavaş ilerlemesi bana sıkıcı geldi ama sona doğru o sıkıcılık kendini heyecana bıraktı . Alacakaranlık serisini okumamistim.Bu okuduğum tek kitap olarak kalabilir belki yaşım itibariyle vampirler öyle çokta ilgimi çekmiyordur. Ama gençlere tavsiye ederim..irade hakimiyeti konusunda çok güzel örnekler veriyor . Edward ve Bella'nin aşkı tüm masumiyetiyle kitabı ilgi çekici hale getiriyor...iyi okumalar....
712 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Ah, Edward… Senin anksiyete civcivi olduğun gerçeğini atlatamayacağım sanırım. Azıcık bencillik iyidir bence diyeceğim ama o zaman da hikaye bambaşka olurdu. Neyse Allahtan sonunu biliyoruz hehe.
Şimdi düşünün; seri bu şekilde Edwardın görüşünden gitse… Sonrada sırasıyla Cullenların hepsi… Sonra Jacop falan diye uzar gider. Ama OKURUM.

Off çok özlemişim hepsini…
Beni yalnızca alacakaranlığı beşten fazla okumuş ve bir zamanlar vampir olacağına inanlar anlar…
Tek elimi dikkatlice elinden çekip güneşten ısınan yumuşak saçlarını okşadım. Bat bir dokunuşun getirdiği neşe ve ona özgürce dokunabileceğimi bilmek, karşı konulmazdı.
İçin için yanan kömür gibiydi, susuzluğumun verdiği yangın hissinin daha cansız bir hali bütün vücuduma yayılmıştı sanki.
Güzel hava hala devam ediyordu; bulutlar aralandı ve gümüşi ayışığı onun tenine dokunarak onu ilahi bir görüntüye soktu.
"İşte yine aynı şeyi yapıyorsun," diye mırıldandı.
"Ne yapıyorum ?"
Temkinle gözlerime bakıp; "Beni büyülüyorsun" diye itiraf etti.
Eğer elini tutarsam fazlasını isterdim. Başka bir önemsiz dokunuş, biraz daha yakınlaşmaya dönüşürdü. Bunu hissedebiliyordum. İçimde gittikçe büyüyen yeni bir arzu vardı, kontrol ve baskın çıkmaya çalışıyordu.
Ben bu gerçeği sindirirken, bir müddet gözlerimizi birbirimize dikip baktık. O benim ilk aşkım olduğu gibi, ben de onun ilk aşkıydım.
Yüzlerce, binlerce parçalık bir yapbozun tamamlanmış görüntüsünü görmeden parçaları bir araya getirmek gibiydi. Zaman alıyordu, yanlış yönlere gidiyordum ama en sonunda tamamlanmış halini görebilecektim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Yarısı Güneşi
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Sayfa sayısı:
712
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051737737
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Midnight Sun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Gece Yarısı Güneşi
Midnight Sun
Gece Yarısı Güneşi
Gece Yarısı Güneşi
Midnatssol
“Ve aslan, kuzuya âşık olur.”

Bu unutulmaz aşkı, bu kez aslanın ağzından dinlemeye

hazır mısınız?Milyonları peşinden sürükleyen Alacakaranlık’ın unutulmaz âşıkları Bella ve Edward, serinin yayımlanan son kitabından on iki yıl sonra, başladıkları yere geri dönüyor. Hikâyelerini anlatmak bu kez Edward’a düşünce, en karanlık ve heyecan verici detaylar arasına dalmak da kaçınılmaz oluyor.

Sahi, herkesin aklını okuyabilen bir vampirin zihnine

süzülmeyi kim istemez ki?

Kitabı okuyanlar 1.012 okur

  • kurtuluş kurti
  • Aydanur Yildiz
  • Aslı Özköseoğlu
  • Hayriye Kılınç Altın
  • KaramelLi Efe
  • Ülkü Daşcı Yanmaz
  • Feyza Gül
  • Edebiyat Yapma
  • Gözde Eker
  • Merve Can

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.3 (10)
9
%0.7 (3)
8
%0.9 (4)
7
%0.5 (2)
6
%0.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları