Gece Yarısı Şarkıları

8,0/10  (35 Oy) · 
113 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.665 gösterim
"Vakit geceyarısını epey geçiyor, uzak pencerelerdeki bütün ışıklar teker teker sönmüş, tek tük köpek havlamaları... Bir yerlerde çocukları öldürüyorlardı. Ölmeden önce o çocuklar nasıl da son kez kederle bakarlar dünyaya.

"Barıştan, dostluktan, iyilikten yana olanlardan değilim, vahşetse vahşet, kavgaysa kavga, ölümse ölüm, bütün bunlara varım, ama çocukları öldürmek niye, iktidar için dövüşülecekse iktidarı isteyenler dövüşmeli, ölecekse benim yaşımdakiler ölmeli. Ölüm gecenin içinde yürüyor. Gece alabildiğine sessiz ve karanlık.

"Büyük şehirlerin kaldırımlarında jartiyerine jilet takmış orospular dolaşıyor şimdi. Bankerler çoktan uyudular, kâbuslar görüyorlar. Hırsızlar birazdan evleri soyacaklar.

"Eski geceleri hatırlıyorum ben. Kadınların saçlarını, yumuşacık bir kıvrımla başlayan boyunlarını, sevişirken kıpır kıpır oynayan memelerini, yatağın içinde bir yandan bir yana dönüşlerini hatırlıyorum, son çığlıktan önce gözlerini saklayan gözkapaklarını ve kokularını, yastıklara sinen kokularını... Kadınlar olmasa ölüme hiç dayanılmaz. Ve kadınlar nasıl da öldürürler beni..."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786051416229
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öylek 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Altan'ın deneme türünde bir eseri. Hepsi birbirinden muhteşem, dokunaklı gerçekçi, ve yer yer şiir tadında yazılar. Bilmediğimiz eserler ve yazarlara da yer vererek merak uyandıran, entelektüel ve kültür birikimiyle güzel bir eser ortaya çıkarmış Altan.
Her satırı altı çizilesi benim için.
Seviyom ben bu adamı yaa :))

"Düşüncelerinden dolayı insanlar hapislere atılıyorsa eğer, ben hapse atılanların tutuyorum" .... Manidar...