Gece Yarısı Şarkıları

8,1/10  (24 Oy) · 
81 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.318 gösterim
"Vakit geceyarısını epey geçiyor, uzak pencerelerdeki bütün ışıklar teker teker sönmüş, tek tük köpek havlamaları... Bir yerlerde çocukları öldürüyorlardı. Ölmeden önce o çocuklar nasıl da son kez kederle bakarlar dünyaya.

"Barıştan, dostluktan, iyilikten yana olanlardan değilim, vahşetse vahşet, kavgaysa kavga, ölümse ölüm, bütün bunlara varım, ama çocukları öldürmek niye, iktidar için dövüşülecekse iktidarı isteyenler dövüşmeli, ölecekse benim yaşımdakiler ölmeli. Ölüm gecenin içinde yürüyor. Gece alabildiğine sessiz ve karanlık.

"Büyük şehirlerin kaldırımlarında jartiyerine jilet takmış orospular dolaşıyor şimdi. Bankerler çoktan uyudular, kâbuslar görüyorlar. Hırsızlar birazdan evleri soyacaklar.

"Eski geceleri hatırlıyorum ben. Kadınların saçlarını, yumuşacık bir kıvrımla başlayan boyunlarını, sevişirken kıpır kıpır oynayan memelerini, yatağın içinde bir yandan bir yana dönüşlerini hatırlıyorum, son çığlıktan önce gözlerini saklayan gözkapaklarını ve kokularını, yastıklara sinen kokularını... Kadınlar olmasa ölüme hiç dayanılmaz. Ve kadınlar nasıl da öldürürler beni..."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786051416229
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Buse 
22 May 14:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Siz gidin" demek istiyorum "ben sonra gelirim."
Bir yere gelecegim yok aslında. Bir boşluğa akmayı özlüyorum yalnızca. Hiçbir şeyin gülünç , hicbir seyin kederli olmadığı bir boşluğa. Kendi cehennemimde yok olup gitmek istiyorum.

Zeynep Öylek 
23 Tem 11:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Altan'ın deneme türünde bir eseri. Hepsi birbirinden muhteşem, dokunaklı gerçekçi, ve yer yer şiir tadında yazılar. Bilmediğimiz eserler ve yazarlara da yer vererek merak uyandıran, entelektüel ve kültür birikimiyle güzel bir eser ortaya çıkarmış Altan.
Her satırı altı çizilesi benim için.
Seviyom ben bu adamı yaa :))

"Düşüncelerinden dolayı insanlar hapislere atılıyorsa eğer, ben hapse atılanların tutuyorum" .... Manidar...

Barış ÖNER 
03 Eyl 23:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sevmek ne tuhaf şey Rauf bey, kendinize benzemeyen, hayatı kavrayış biçimi, yaşamak üslubu, zevkleri, ilişkileri size çok uzak birini, onu ne kadar sevdiğinizi bile tam bilemeden seviyorsunuz..."

▪BESTE▪ 
01 May 17:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Gözlerimi size ödünç versem, kaçınız bana benim gözlerimle bakmaya tahammül edebilirdiniz?
Kaçınız, kendinize bir başkasının gözleriyle bakabilirdiniz?
Kaçınız kendinize kendi gözlerinizle bakabilirsiniz?
Gördüklerimi size söylemiyorum,asıl ihanet bu.
Siz de kendi gözlerinizden yoruldunuz. Gördükleriniz sizi de yordu...
__________________________________________
Hayatı , daha kolay taşımak için küçük parçalara bölüyorlar. Onlara hak veriyorum. Tasinmayacak kadar büyük ve değerli, ama küçük küçük parçalara bölünmesine de rızam yok. Ne o devasa pırlantadan yapılmış heykeli kucaklayacagim, ne onların küçük kucuk parçalara böldükleri pırlanta kırıntılarını cebime dolduracagim..

Geceyarısı Şarkıları; kışkırtıcı, baştan çıkarıcı yazarın diğer bu tür kitaplarında olduğu gibi. Entelektüel birikimiyle ezen, insanda belli dürtüleri harekete geçiren yazar, kadınları iyi tanıdığına dair kanaat getirtecek paragraflara da imza atmakta ve erkek okuyucuların bu fikirleri sahiplenmesini sağladığını düşünmekteyim. Bundan önceki fikirlerimi yok saysanız bile kitabı okumanız için gerekçe; sizi okumadığınız kitaplara ulaştırmak, tanımadığınız yazarlar hakkında ilgi uyandırmak, tarihi bazı olaylar için meraklandırmak olacaktır diyebilirim.

bu kitabın benim için ayrı bir yeri ve önemi var,
çünkü O'nun kitabı...!
mors alfabesi gibi; kısa bir mutluluk . (nokta) sonra uzun bir acı (çizgi)...
ve jartiyerli kadınlara dair şeyler :)
.....

Tanrıyı ve insanları deneme der...
Sevmek mi bağımlı kılar sevilmek mi diye sorar.
Bunun gibi bir sürü cümle sorgu dolu kitap. Dünya edebiyatından bir çok karekter üzerinden anlatır bahsetmek istediğini.
Ara açıp okunur. Baştan sona bitireyim diye okunmaz.
Yıllarca okursun ilk defa okuyormuşsun gibi hissedersin.
Bunu biliyorum deyip geçemezsin. (Ra)

Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Altan gece yarısı şarkılarında kültür birikiminden çok faydalanmış, başka kitaplardan alıntılar yapıp, oradaki karakterlerin tahlilini yapmış ve kadınlardan da bahsetmeyi ihmal etmemiş tabi.güzel bir kitap.okunmaya değer.

Molla 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Geceyarısı Şarkıları; kışkırtıcı, baştan çıkarıcı yazarın diğer bu tür kitaplarında olduğu gibi. Entelektüel birikimiyle ezen, insanda belli dürtüleri harekete geçiren yazar, kadınları iyi tanıdığına dair kanaat getirtecek paragraflara da imza atmakta ve erkek okuyucuların bu fikirleri sahiplenmesini sağladığını düşünmekteyim.

Kitaptan 33 Alıntı

Turgenyev’i okumuyorsunuz, Lermontov’u okumuyorsunuz, Refik Halit’i, Halit Ziya’yı, Ece Ayhan’ı, İsmet Özel’i Nazım’ı, Necip Fazıl’ı, Hüsnü’yü, Mallarme’yi, Poe’yu, Dickens’ı okumuyorsunuz.
Neden sizinle ortak olacağız.

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
semra 
30 Haz 14:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biliyor musunuz, mutlu yazar pek yoktur. Mutlu katil ve mutlu aşık pek olmadığı gibi. Mutluluk sıradan olanlara mı nasip acaba?

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
NAZLI ÖZDEMİR 
29 Mar 12:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

söylenmemesi gereken belki de aslında söylenmesi gerekendir, hiç düşünmediniz mi?

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan

Hayat seçimlerle dolu ve Pascal'ın dediği gibi 'her seçim bir kaybediştir' bir şeyi seçer, bir başka şeyi kaybedersiniz.
Ya da hiçbir şeyi seçmez ve her şeyi kaybedersiniz.

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 17 - Can Yayınları)Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 17 - Can Yayınları)

Acaba kendimizi en çok savunduğumuz sırada mı alıyoruz en büyük yaralarımızı, en büyük budalalıklarımızı en akıllıca davrandığımızda mı yapıyoruz acaba, rahatı ve güvenceyi en çok istediğimizde mi kaybediyoruz en büyük mutluluklarımızı, en çok korktuğumuzda mı acaba korktuğumuz başımıza geliyor?.. Kendimizi bu kadar savunmasak, bu kadar akıllı olmasak, rahatın peşinde bu kadar koşmasak ve bu kadar çok korkmasak, yaralarımız, pişmanlıklarımız ve acılarımız daha mı az olurdu acaba?

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
NAZLI ÖZDEMİR 
29 Mar 17:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

rahatlıkla geçip feraha ulaşacağımız birçok kapıyı, kendi inançlarımız, korkularımız, endişelerimizle daraltıp kendimizi kendimize tutsak ettiğimizi çok geç fark ederiz..

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan

İlk sustalı bıçağımı on üç yaşındayken aldım, yeşil bir sapı vardı, bir de sarı küçük düğmesi; düğmesine basınca bıçak bir ok gibi fırlardı yanından, parlak, keskin ve tehditkârdı. Aynı yıl Dostoyevski’yi keşfettim. Delikanlı’yı okudum önce, sonra Karamazon Kardeşler’i. Kitaplarımın sayfalarını sustalımla açardım. Daha o zamandan belliydi ruhumun ikiye çatlayacağı. Bir yanım bıçak ışıltılarında dolaşırdı, bir yanım kitap sayfalarında. Bir yanım hep gürültülü ve kalabalıktı, bir yanım hep yalnız kaldı. Hayata bakan bir yanım hep küstahça dürüsttü, kadınlara bakan bir yanım hep alçakça yalancı. Bir yanım korkaktı, bir yanım kavgaya koşardı. Bir yanım kadınları aldatırken bile onlara sadıktı, bir yanım sadıkken bile kadınları aldattı.

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
semra 
01 Tem 00:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonsuz bir nehirde bir hiçliğe doğru, kaybolmuş çalgıcıların müziklerini dinleyerek yapayalnız akıyorum...Çırılçıplak ve kıpkızıl bir nilüfer gibi.

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
NAZLI ÖZDEMİR 
27 Mar 22:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendimizi bu kadar savunmasak, bu kadar akıllı olmasak, rahatın peşinde bu kadar koşmasak ve bu kadar korkmasak, yaralarımız, pişmanlıklarımız ve acılarımız daha mı az olurdu acaba?

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
4 /