Gece Yarısı Şarkıları

8,0/10  (35 Oy) · 
106 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.616 gösterim
"Vakit geceyarısını epey geçiyor, uzak pencerelerdeki bütün ışıklar teker teker sönmüş, tek tük köpek havlamaları... Bir yerlerde çocukları öldürüyorlardı. Ölmeden önce o çocuklar nasıl da son kez kederle bakarlar dünyaya.

"Barıştan, dostluktan, iyilikten yana olanlardan değilim, vahşetse vahşet, kavgaysa kavga, ölümse ölüm, bütün bunlara varım, ama çocukları öldürmek niye, iktidar için dövüşülecekse iktidarı isteyenler dövüşmeli, ölecekse benim yaşımdakiler ölmeli. Ölüm gecenin içinde yürüyor. Gece alabildiğine sessiz ve karanlık.

"Büyük şehirlerin kaldırımlarında jartiyerine jilet takmış orospular dolaşıyor şimdi. Bankerler çoktan uyudular, kâbuslar görüyorlar. Hırsızlar birazdan evleri soyacaklar.

"Eski geceleri hatırlıyorum ben. Kadınların saçlarını, yumuşacık bir kıvrımla başlayan boyunlarını, sevişirken kıpır kıpır oynayan memelerini, yatağın içinde bir yandan bir yana dönüşlerini hatırlıyorum, son çığlıktan önce gözlerini saklayan gözkapaklarını ve kokularını, yastıklara sinen kokularını... Kadınlar olmasa ölüme hiç dayanılmaz. Ve kadınlar nasıl da öldürürler beni..."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786051416229
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bilgece yazılmış ve çantanızda hep kalması gereken bir kitap.defalarca hep ama surekli elinize geçtikçe okuyun. Sanırım benim çantamda hep olacak... araştırmacı yazar dedikleri boyle bir sey. Dunya kadar sey öğreneceksiniz.

Zeynep Öylek 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Altan'ın deneme türünde bir eseri. Hepsi birbirinden muhteşem, dokunaklı gerçekçi, ve yer yer şiir tadında yazılar. Bilmediğimiz eserler ve yazarlara da yer vererek merak uyandıran, entelektüel ve kültür birikimiyle güzel bir eser ortaya çıkarmış Altan.
Her satırı altı çizilesi benim için.
Seviyom ben bu adamı yaa :))

"Düşüncelerinden dolayı insanlar hapislere atılıyorsa eğer, ben hapse atılanların tutuyorum" .... Manidar...

Buse 
22 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Siz gidin" demek istiyorum "ben sonra gelirim."
Bir yere gelecegim yok aslında. Bir boşluğa akmayı özlüyorum yalnızca. Hiçbir şeyin gülünç , hicbir seyin kederli olmadığı bir boşluğa. Kendi cehennemimde yok olup gitmek istiyorum.

Barış ÖNER 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sevmek ne tuhaf şey Rauf bey, kendinize benzemeyen, hayatı kavrayış biçimi, yaşamak üslubu, zevkleri, ilişkileri size çok uzak birini, onu ne kadar sevdiğinizi bile tam bilemeden seviyorsunuz..."

Ɓεsτε 
01 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Gözlerimi size ödünç versem, kaçınız bana benim gözlerimle bakmaya tahammül edebilirdiniz?
Kaçınız, kendinize bir başkasının gözleriyle bakabilirdiniz?
Kaçınız kendinize kendi gözlerinizle bakabilirsiniz?
Gördüklerimi size söylemiyorum,asıl ihanet bu.
Siz de kendi gözlerinizden yoruldunuz. Gördükleriniz sizi de yordu...
__________________________________________
Hayatı , daha kolay taşımak için küçük parçalara bölüyorlar. Onlara hak veriyorum. Tasinmayacak kadar büyük ve değerli, ama küçük küçük parçalara bölünmesine de rızam yok. Ne o devasa pırlantadan yapılmış heykeli kucaklayacagim, ne onların küçük kucuk parçalara böldükleri pırlanta kırıntılarını cebime dolduracagim..

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Geceyarısı Şarkıları; kışkırtıcı, baştan çıkarıcı yazarın diğer bu tür kitaplarında olduğu gibi. Entelektüel birikimiyle ezen, insanda belli dürtüleri harekete geçiren yazar, kadınları iyi tanıdığına dair kanaat getirtecek paragraflara da imza atmakta ve erkek okuyucuların bu fikirleri sahiplenmesini sağladığını düşünmekteyim. Bundan önceki fikirlerimi yok saysanız bile kitabı okumanız için gerekçe; sizi okumadığınız kitaplara ulaştırmak, tanımadığınız yazarlar hakkında ilgi uyandırmak, tarihi bazı olaylar için meraklandırmak olacaktır diyebilirim.

bu kitabın benim için ayrı bir yeri ve önemi var,
çünkü O'nun kitabı...!
mors alfabesi gibi; kısa bir mutluluk . (nokta) sonra uzun bir acı (çizgi)...
ve jartiyerli kadınlara dair şeyler :)
.....

Tanrıyı ve insanları deneme der...
Sevmek mi bağımlı kılar sevilmek mi diye sorar.
Bunun gibi bir sürü cümle sorgu dolu kitap. Dünya edebiyatından bir çok karekter üzerinden anlatır bahsetmek istediğini.
Ara açıp okunur. Baştan sona bitireyim diye okunmaz.
Yıllarca okursun ilk defa okuyormuşsun gibi hissedersin.
Bunu biliyorum deyip geçemezsin. (Ra)

elifimmm 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Altan gece yarısı şarkılarında kültür birikiminden çok faydalanmış, başka kitaplardan alıntılar yapıp, oradaki karakterlerin tahlilini yapmış ve kadınlardan da bahsetmeyi ihmal etmemiş tabi.güzel bir kitap.okunmaya değer.

Molla 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Geceyarısı Şarkıları; kışkırtıcı, baştan çıkarıcı yazarın diğer bu tür kitaplarında olduğu gibi. Entelektüel birikimiyle ezen, insanda belli dürtüleri harekete geçiren yazar, kadınları iyi tanıdığına dair kanaat getirtecek paragraflara da imza atmakta ve erkek okuyucuların bu fikirleri sahiplenmesini sağladığını düşünmekteyim.

Kitaptan 48 Alıntı

"Tanrıyı ve insanları deneme," diyen Nietzche'ye aldanmayıp herşeyi ve herkesi bu kadar çok deneyden geçirdiğimiz için mi Tanrıyı ve insanları kaybediyoruz? 

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 13)Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 13)
ihtiyar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Turgenyev’i okumuyorsunuz, Lermontov’u okumuyorsunuz, Refik Halit’i, Halit Ziya’yı, Ece Ayhan’ı, İsmet Özel’i Nazım’ı, Necip Fazıl’ı, Hüsnü’yü, Mallarme’yi, Poe’yu, Dickens’ı okumuyorsunuz.
Neden sizinle ortak olacağız.

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan

Biliyor musunuz, mutlu yazar pek yoktur. Mutlu katil ve mutlu aşık pek olmadığı gibi. Mutluluk sıradan olanlara mı nasip acaba?

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
NAZLI ÖZDEMİR 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

söylenmemesi gereken belki de aslında söylenmesi gerekendir, hiç düşünmediniz mi?

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan

Hayat seçimlerle dolu ve Pascal'ın dediği gibi 'her seçim bir kaybediştir' bir şeyi seçer, bir başka şeyi kaybedersiniz.
Ya da hiçbir şeyi seçmez ve her şeyi kaybedersiniz.

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 17 - Can Yayınları)Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 17 - Can Yayınları)

Güçlü olmak isteğinin aslında nasıl bir korkaklık olduğunu fark edememek kaç aşka mal oluyordur insana. 

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 16)Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 16)

Ölümün manasızlaştığı yerde aşk da ölüyor
Ben ölümden değil, şiirsiz bir ölümden kurtulmak için aşık oluyorum.

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 12 - Can)Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan (Sayfa 12 - Can)

Acaba kendimizi en çok savunduğumuz sırada mı alıyoruz en büyük yaralarımızı, en büyük budalalıklarımızı en akıllıca davrandığımızda mı yapıyoruz acaba, rahatı ve güvenceyi en çok istediğimizde mi kaybediyoruz en büyük mutluluklarımızı, en çok korktuğumuzda mı acaba korktuğumuz başımıza geliyor?.. Kendimizi bu kadar savunmasak, bu kadar akıllı olmasak, rahatın peşinde bu kadar koşmasak ve bu kadar çok korkmasak, yaralarımız, pişmanlıklarımız ve acılarımız daha mı az olurdu acaba?

Gece Yarısı Şarkıları, Ahmet AltanGece Yarısı Şarkıları, Ahmet Altan
5 /