Geceleyin Kütüphane

7,3/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
534 gösterim
Daha önce Okumanın Tarihi (2001), Borges’in Evinde (2002), Palmiyelerin Altında Stevenson (2004), Hayali Yerler Sözlüğü (YKY, 2005) ve Okuma Günlüğü (2007) kitaplarını yayımladığımız Alberto Manguel’den yine kitaplar, kütüphaneler, okumak ve yazmak üzerine bir kitap.

Geceleyin Kütüphane, George Steiner’in “okumaya yazılmış bir aşk mektubu” sözleriyle övdüğü Médicis ödüllü Okumanın Tarihi ile aynı gelenekten: Kütüphanelerin uygarlığımızda oynadığı kritik rolün sürükleyici öyküsünü ele alıyor.

“Yazılı sözün yorulmaz şampiyonu” (The Vancouver Sun), “sözün saklayıcısı ve kitabın koruyucusu” (The Globe and Mail) Alberto Manguel, Fransa’daki evinde kurduğu kütüphaneden yola çıkıyor ve engin hayalgücüyle Eski Mısır’dan Arap dünyasına, Çin’den Roma’ya, yazarların kişisel kütüphanelerinden İnternet’teki kütüphanelere uzanıyor. Mahkûmların “sözlü kütüp-haneler”i, Kont Drakula’nın ve Frankenstein’ın canavarının hayali kütüphaneleri, hatta Borges’in Tlön’ü, H.P. Lovecraft’ın Necronomicon’u gibi yazılmamış kitaplardan oluşan kütüphaneler bile Manguel’in ve kitabının “erişim” alanında.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9789750814778
 • Orijinal Adı:
  The Liibrary at Night
 • Çeviri:
  Dilek Şendil
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
R. Serhat 
 04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum kitaplara inceleme ve dahi eleştiri yazmaya yeni başladığımdan mütevellit önceleri okuduğum bu kitap hususunda birkaç kelime ile yetineceğim.

Alberto Manguel. Tam bir kitap delisi. Delisi diyorum zira ehline malumdur ki bu büyük bir iltifattır. Fransada yaşayan Alberto Manguel abimizin dehşet diye nitelendirilebilecek kalitede bir kütüphanesi var. Tek düşü ve tek gerçeği kitap. Satır aralarında hissedeceksiniz zaten.. Kitap, kütüphaneler üzerine harika bir deneme niteliğinde. Tam onbeş farklı başlıkta kütüphaneler üzerine yazılar yer almakta. Babil kütüphanesinden İskenderiye'ye, Bağdat Ktüphanesinden Bibliotheque National'a. Ayrıca altıçizilecek birçok satır mevcut. İddia ediyorum ki bitirdiğinizde şöyle bir dünya kütüphanelerini dolaşmış olmanın yanında "kitab"ın tarihine dair birçok malumatta elde etmiş olacaksınız..

Kitaptan 1 Alıntı

"Binlerce yıl boyunca bize yardımcı olsun, hoş tutsun ve yol göstersin diye birikmiş ortak sözcük dağarcığımızı yeni teknolojinin erdemleri olarak gördüğümüz şey uğruna kaybediyoruz."

Geceleyin Kütüphane, Alberto ManguelGeceleyin Kütüphane, Alberto Manguel