Geceyarısı Çocukları

8,9/10  (14 Oy) · 
32 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.129 gösterim
Salman Rushdie, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen, ülkesinin gerçeğinden beslenerek evrensele açılan eserleriyle çağdaş edebiyatın en önemli temsilcilerinden biri.

Anlatacak öyle çok hikâye var ki, bir sürü, birbirine geçmiş bir hayatlar olaylar mucizeler yerler rivayetler bolluğu, olanaksızla olağanın son derece yoğun bir karışımı! Ben bir hayat yutucusuyum ve beni tanımak için, bir tek beni tanımak için sizin de bütün hepsini yutmanız lazım.

15 Ağustos 1947, geceyarısı saat on ikide, Hindistan’ın bağımsızlığının ilan edildiği anda dünyaya gelen Salim Sina, basında ilgi odağı olup Başbakan Nehru tarafından kutlanır. Ancak bu tesadüf, kahramanımız için beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Zira kendisi gibi aynı saat doğmuş bin çocukla telepati kurmak ve tehlikeleri koku alma duyusuyla sezmek yetenekleri bahşedilmiştir kendisine. Bu yolla içinden çıkılmaz bir biçimde ülkesinin tarihine bağlanan Salim, zaman içinde yol aldıkça modern Hindistan’ın zaferlerine, felaketlerine, trajedilerine ve büyük çelişkilerine ayna olur.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  704
 • ISBN:
  9750734410
 • Orijinal Adı:
  Midnight's Children
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülten Bilicen 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hindistan'ın bağımsızlığa kavuştuğu gün ve anda olağanüstü yeteneklerle dünyaya gelen 1001 çocuğun konu edildiği fantastik,tarih kokan bir eser. İndira Gandhi’nin rejimine de göndermeler yapıyor.Başlangıçta yavaş ilerleyen bir yapısı var,fakat hikayenin kahramanları kafanızda oturduğunda rahat ilerleyeceğiniz bir kitap.

Gamze Toker 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın benim okuduğum nüshasının kapağında Hindistan'da çok yaygın olan bir posterin resmi vardır: Shiva, Vishnu ve onların çocuğu fil-başlı tanrı Ganesha. Kitabı açınca Hindistan'ın arka sokaklarını da en güzel şehri olan Bombay ya da asıl adıyla söyleyecek olursak Mumbadevi'yi de bulacağım hiç aklıma gelmezdi. Kendisine bir açıdan bakarsak lanet bir açıdan bakarsak nimet olarak bahşedilmiş bir özellikle yaşamaya çalışan bir çocuğun maceraları da cabası.

Ali Okan ÜNYAZICI 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Birbiri içerisine geçmiş onlarca küçük hikaye bir araya geliyor. Hem Hint tarihini hem de günlik yaşayışını bir arada anlatıyor. Gabriel Marquez' in büyülü gerçeklilik akımının Hint versiyonunu Salman Rushdie yapmış.

Kitaptan 6 Alıntı

Fatoş Tekay 
13 Ağu 16:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İşte kelime buydu: aşk. Yazılıp söylendiğinde Padma'nın sesini fevkalade tizleştirirdi; kelimelere karşı hala zayıf olsam beni yaralayabilecek bir şiddet boşaldı dudaklarından.

Geceyarısı Çocukları, Salman Rushdie (Metis Edebiyat)Geceyarısı Çocukları, Salman Rushdie (Metis Edebiyat)

Burun
Burun Adem Aziz'in yüzünde pederşahi bir hava kazanıyordu. Annemde soylu ve çileli görünüyordu; Emerald teyzemde biraz ukala, Aliye teyzemde entelektüel duruyordu; Hanif dayımda başarısız dehayı temsil ediyordu; Mustafa dayım onu ikinci sınıf bir sezinleme organı olarak kullanıyordu.

Geceyarısı Çocukları, Salman Rushdie (Sayfa 16 - Metis Yayınları)Geceyarısı Çocukları, Salman Rushdie (Sayfa 16 - Metis Yayınları)
thebeast 
 19 Haz 09:27 · Kitabı okudu

Çocuklar besin barınak harçlık uzun tatiller ve sevgi alırlar, bütün bunlar karşılıksız gibi görünür, küçük aptalların çoğu da bunun doğmanın bir telafisi olduğunu sanır. "Beni bağlayan hiçbir şey yok!" diye şarkılar söylerler ama ben, Pinokyo, beni bağlayan ipleri görüyordum. Ana babalar kâr amacı güdüyorlardı _ ne eksik ne fazla. Gösterdikleri ilgiye karşılık benden o devasa büyüklük hissesini istiyorlardı.

Geceyarısı Çocukları, Salman RushdieGeceyarısı Çocukları, Salman Rushdie