Geceyarısı Çocukları

8,8/10  (11 Oy) · 
26 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.048 gösterim
Salman Rushdie, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen, ülkesinin gerçeğinden beslenerek evrensele açılan eserleriyle çağdaş edebiyatın en önemli temsilcilerinden biri.

Anlatacak öyle çok hikâye var ki, bir sürü, birbirine geçmiş bir hayatlar olaylar mucizeler yerler rivayetler bolluğu, olanaksızla olağanın son derece yoğun bir karışımı! Ben bir hayat yutucusuyum ve beni tanımak için, bir tek beni tanımak için sizin de bütün hepsini yutmanız lazım.

15 Ağustos 1947, geceyarısı saat on ikide, Hindistan'ın bağımsızlığının ilan edildiği anda dünyaya gelen Salim Sina, basında ilgi odağı olup Başbakan Nehru tarafından kutlanır. Ancak bu tesadüf, kahramanımız için beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Zira kendisi gibi aynı saat doğmuş bin çocukla telepati kurmak ve tehlikeleri koku alma duyusuyla sezmek yetenekleri bahşedilmiştir kendisine. Bu yolla içinden çıkılmaz bir biçimde ülkesinin tarihine bağlanan Salim, zaman içinde yol aldıkça modern Hindistan'ın zaferlerine, felaketlerine, trajedilerine ve büyük çelişkilerine ayna olur.

Kadim mitlerin günümüz anlatılarıyla, masalların tarihle birlikte dokunduğu, zengin, eğlenceli ama trajik; aynı anda hem gerçekçi hem de fantastik bir başyapıt, Geceyarısı Çocukları... XX. yüzyılın en iyi 100 romanından biri...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  704
 • ISBN:
  9789750715266
 • Orijinal Adı:
  Midnight's Children
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülten Bilicen 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hindistan'ın bağımsızlığa kavuştuğu gün ve anda olağanüstü yeteneklerle dünyaya gelen 1001 çocuğun konu edildiği fantastik,tarih kokan bir eser. İndira Gandhi’nin rejimine de göndermeler yapıyor.Başlangıçta yavaş ilerleyen bir yapısı var,fakat hikayenin kahramanları kafanızda oturduğunda rahat ilerleyeceğiniz bir kitap.

Gamze Toker 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın benim okuduğum nüshasının kapağında Hindistan'da çok yaygın olan bir posterin resmi vardır: Shiva, Vishnu ve onların çocuğu fil-başlı tanrı Ganesha. Kitabı açınca Hindistan'ın arka sokaklarını da en güzel şehri olan Bombay ya da asıl adıyla söyleyecek olursak Mumbadevi'yi de bulacağım hiç aklıma gelmezdi. Kendisine bir açıdan bakarsak lanet bir açıdan bakarsak nimet olarak bahşedilmiş bir özellikle yaşamaya çalışan bir çocuğun maceraları da cabası.

Ali Okan ÜNYAZICI 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Birbiri içerisine geçmiş onlarca küçük hikaye bir araya geliyor. Hem Hint tarihini hem de günlik yaşayışını bir arada anlatıyor. Gabriel Marquez' in büyülü gerçeklilik akımının Hint versiyonunu Salman Rushdie yapmış.

Kitaptan 4 Alıntı

“Geceyarısı çocuklarının ayrıcalıkları ve lanetleri çağlarının hem efendileri hem kurbanları olmaktır, kendilerinden vazgeçip kalabalıkların imha edici girdabına çekilmek ve yaşarken bulamadıkları huzuru ölürken de bulamamaktır.”

Geceyarısı Çocukları, Salman RushdieGeceyarısı Çocukları, Salman Rushdie

Burun
Burun Adem Aziz'in yüzünde pederşahi bir hava kazanıyordu. Annemde soylu ve çileli görünüyordu; Emerald teyzemde biraz ukala, Aliye teyzemde entelektüel duruyordu; Hanif dayımda başarısız dehayı temsil ediyordu; Mustafa dayım onu ikinci sınıf bir sezinleme organı olarak kullanıyordu.

Geceyarısı Çocukları, Salman Rushdie (Sayfa 16 - Metis Yayınları)Geceyarısı Çocukları, Salman Rushdie (Sayfa 16 - Metis Yayınları)