Adı:
Geceyarısı Çocukları
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
704
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750734410
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Midnight's Children
Çeviri:
Aslı Biçen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Salman Rushdie, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen, ülkesinin gerçeğinden beslenerek evrensele açılan eserleriyle çağdaş edebiyatın en önemli temsilcilerinden biri.

Anlatacak öyle çok hikâye var ki, bir sürü, birbirine geçmiş bir hayatlar olaylar mucizeler yerler rivayetler bolluğu, olanaksızla olağanın son derece yoğun bir karışımı! Ben bir hayat yutucusuyum ve beni tanımak için, bir tek beni tanımak için sizin de bütün hepsini yutmanız lazım.

15 Ağustos 1947, geceyarısı saat on ikide, Hindistan’ın bağımsızlığının ilan edildiği anda dünyaya gelen Salim Sina, basında ilgi odağı olup Başbakan Nehru tarafından kutlanır. Ancak bu tesadüf, kahramanımız için beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Zira kendisi gibi aynı saat doğmuş bin çocukla telepati kurmak ve tehlikeleri koku alma duyusuyla sezmek yetenekleri bahşedilmiştir kendisine. Bu yolla içinden çıkılmaz bir biçimde ülkesinin tarihine bağlanan Salim, zaman içinde yol aldıkça modern Hindistan’ın zaferlerine, felaketlerine, trajedilerine ve büyük çelişkilerine ayna olur.
704 syf.
·Beğendi·9/10
Büyülü Gerçekçiliğin en yoğun eserlerinden biri olan Geceyarısı Çocukları sürükleyici bir kitap dersem yanlış olur.Ancak bu elbette iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Kuşak kuşak, katman katman anlatılan hikayede başrol Hindistan.Hindistanın bağımsızlığı ile aynı anda doğan çocukların hikayesi; büyülü olaylar,siyasal eleştiriler, sıradan halkın hayat zorlukları, kast sistemi ve günlük yaşamdaki hurafeler ile perçinleniyor. Özel güçleri olan bu çocuklar ve hikaye içindeki hikayeler/masallar yer yer heyecanlandırıp, yer yer durağanlaşıyor.
İçeriği dolu olan bu eser oldukça hacimli.Yazarın diline alışmak ilk başlarda zor olsada benim sevdiğim bir eser oldu.
Ayrıca üstüne Hindistan tarihini ve mitolojisi araştırıp pek çok şey öğrendim.Okursanız sizin de Hint kültürüne kayıtsız kalacağınızı düşünmüyorum.
704 syf.
·8/10
Hindistan'ın bağımsızlığa kavuştuğu gün ve anda olağanüstü yeteneklerle dünyaya gelen 1001 çocuğun konu edildiği fantastik,tarih kokan bir eser. İndira Gandhi’nin rejimine de göndermeler yapıyor.Başlangıçta yavaş ilerleyen bir yapısı var,fakat hikayenin kahramanları kafanızda oturduğunda rahat ilerleyeceğiniz bir kitap.
704 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabın benim okuduğum nüshasının kapağında Hindistan'da çok yaygın olan bir posterin resmi vardır: Shiva, Vishnu ve onların çocuğu fil-başlı tanrı Ganesha. Kitabı açınca Hindistan'ın arka sokaklarını da en güzel şehri olan Bombay ya da asıl adıyla söyleyecek olursak Mumbadevi'yi de bulacağım hiç aklıma gelmezdi. Kendisine bir açıdan bakarsak lanet bir açıdan bakarsak nimet olarak bahşedilmiş bir özellikle yaşamaya çalışan bir çocuğun maceraları da cabası.
704 syf.
Hayatımda okuduğum en anlatımı boğucu kitap.
Yazar "bana göre", yazmamış ,adeta sayıklamış. Sanki ona bir ilham gelmiş, o da hiç durmadan,durup düşünmeden,durup düzeltmeden olduğu gibi aklına gelen cümleleri art arda sıralamış.
Karakterleri sıkıcı, onların tekrar tekrar ortaya getirilişleri sıkıcı...
Çeviriden okumuş olmaktı belki de en büyük sıkıntı bilemiyorum.
Bu kitap beni ne anlatımı ne de kurgu ve karakterleri ile bir türlü içine alamadı.
704 syf.
·24 günde·7/10
Hindistan tarihi ve kültürü hakkında merak uyandıran ve farklı bir anlatıma sahip olan romanda Salim Sina hayatını Hindistan'ın tarihine bağlayarak anlatır. Konu oldukça ilginç fakat konu dışında verilen fazlaca detayın dikkati dağıttığını ve kitabı gereğinden fazla uzattığını düşününüyorum. Diğer geceyarısı çocuklarının hayatlarından bir kısım anlatım da beklemedim değil kitap sonuna kadar. Tabiki bunlar kitabı beğenmeme ve yazarın diğer kitaplarını merak etmeme engel olmadı. Gerçek olduğu kadar fantastik bu eser için keyifli okumalar dilerim:)
%16 (112/704)
·Puan vermedi
Salman Rüşdi 'nin tarzi genelde fantastik, mitolojik, din ve bilim kurgu kitaplarıdır.  Müslümanların pek sevmediği hatta İslami örgütler arasında öldürülmesi için ferman çıkarılan bir yazar olmasından belki oldukça ilgimi çekiyor
Bu kitap Hindistan 'ın bağımsızlığının ilan edildiği gece doğan 1001 çocuktan birinin hikayesini anlatıyor.
704 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Birbiri içerisine geçmiş onlarca küçük hikaye bir araya geliyor. Hem Hint tarihini hem de günlik yaşayışını bir arada anlatıyor. Gabriel Marquez' in büyülü gerçeklilik akımının Hint versiyonunu Salman Rushdie yapmış.
704 syf.
·Beğendi·9/10
Salman RushdıeGECEYARISI
ÇOCUKLARI
1981’de Booker Ödülü,1993’te Booker of Bookers ve 2008’de Best of The Booker ödüllerini almış yazar Geceyarısı Çocukları adlı bu romanıyla.
Yazarla tanışma kitabım oldu ve iki kitabını daha edindim. Öyle bir an ki tarihte eşine ender rastlanır,eskiden yeniye adım attığımız;bir devrin kapandığı;uzun zamandır bastırılmış bir ulusun ruhunun konuşmaya başladığı an... 15 Ağustos 1947 tarihinde,saatler tam gece yarısını gösterdiğinde dünyaya gelen Salim Sina ve onunla birlikte doğan,birbirleriyle telepati kurabilen bin çocuk Hindistan’da dünyaya gelir.Ve aynı saatlerde Hindistan’da bağımsızlığını ilan eder.
Geceyarısı doğan bu çocukların hepsinin insanüstü yetenekleri vardır.Kitabın baş kahramanı Salim Sina tehlikeleri koku alma duyusuyla sezme yeteneğine sahip,karşındaki insanın düşüncelerini okuyabilmekte.

Kitapta Yeniden doğan Hindistan’la beraber Salim Sinan’ın büyümesini okuyoruz.Hindistan’ın yaşam şekli,coğrafyası,ekonomisi ve siyaseti hakkında epey bir bilgi sahibi oluyor okuyucu dip notlarla da gerekli açıklamalarda bulunulmuş.
Bazı kitaplar insanı içine hapseder ya bu kitapta her ne kadar geçen ay başlayıp yeni bitirmiş olsamda beni içine hapsetti.Hindistanın mistik yapısını ve yaşam şeklini kahramanlarıyla birlikte yaşamış kadar oldum.Anlatımında din ve felsefe,siyaseti birlikte harmanlanmasıyla heyecan hiç düşmedi.

Bu arada okumuş olduğum 160 ve 161. Sayfalardaki Hintlilerin sevgi tanrısı Krişna hep mavi tenli resmedilir.İnançlar arası köprü olur mavi.Hem mavi nötr bir renktir.Hz İsa’nın renginin mavi olması...Gibi okuduğum paragraflar beni kitabın RENGİNE götürdü. Geceyarısı çocuklarının ayrıcalıkları ve lanetleri Çağlar’ının hem efendileri hem de kurbanları olmaktır, kendilerinden vazgeçip kalabalıkların imha edici girdabına çekilmek ve yaşarken bulamadıkları huzuru ölürken de bulamamaktır.
704 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
“Gecəyarısı uşaqları” (orjinalı: Midnight's Children) hind əsilli yazıçı Salman Rüşdinin Hindistan müstəqillik qazandıqdan sonra qələmə alınan, 1981-ci ildə çap olunan ən məhşur romanlarından biridir. Romanın çapından 3 il sonra Hindistanın iki dəfə baş naziri olmuş, İndira Qandi Rüşdini romandakı bir cümləyə görə məhkəməyə vermiş, Rüşdidən siyasətçi İndira Qandinin ərindən boşandığı üçün oğlunun ona basqı göstərməsini və oğlu Sanjaya hüdudsuz sərbəstlik verməsi ilə bağlı cümləni romandan çıxarmasını istəmişdi. Rüşdi Qandinin digər tənqidi məqamlara fikir verməməsini nəzərə alaraq bu cümlənin romandan çıxarılmasına etiraz etməyib.

Romanda Hindistanın müstəqillik ərəfəsindəki tarixi, müstəqillik qazandıqdan sonra keçdiyi tarixi təbəddülatlar dövrü peşəkarlıqla işlənib. Roman çap olunduğu il 1981-ci ildə “Man Booker”, 1993-cü ildə “Booker of Bookers” və 2008-ci ildə “Best of Bookers” mükafatlarını qazanıb. 2008-ci ildə “Time” dərgisi tərəfindən 1923-cü ildən sonra ingilis dilində yazılmış 100 ən yaxşı romandan biri hesab edilib.

Romanda mənə ən çox təsir edən məqam Rüşdinin Hindistan və Bombey nisgili oldu. Eyni zamanda ana vətənin mədəniyyətini, tarixini, mətbəxini, inancını, xurafatını, qüsurlarını bir yazının bu qədər dolğun işləməsi heyrətamizdir.

Təbii ki, bu böyüklükdə romanı qısa şəkildə təhlil etmək mümkün deyil. Ona görə də həvəsi olanların bu kitabı tapıb oxuması məsləhətdir.

Roman əsasında əslən Hindistandan olan rejissor Deepa Mehta 2012-ci ildə eyni adlı film çəkib. Təəssüf ki, film roman əsasında çəkildiyi iddia edilsə də məncə romana çox az dəxli var. Filmin kinematoqrafik keyfiyyətini təhlil etmək fikrindən uzağam, sadəcə romanın sehri, ecazkar təhkiyəsi filmdə darmadağın olub. Hər halda maraq göstərib baxsanız, ən azından Rüşdi romanı əsasında çəkilmiş bir filmə baxmış olarsınız.
704 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
SPOILER İÇERİR!!
Salman Rüşdi ile tanıştığım ilk romanı. Sayfalar ilerledikçe bütün kitaplarını satın almaya karar verdim. Müthiş zeki ve yaratıcı ve ksinlikle yazarı takip etmenizi öneriyorum.

Bütün hikaye ortasında 25 cm'lik delik bulunan bir çarşafın hikayesi ile başlar, sonunda da birbirinden bağımsız yüzlerce insanın bu başlangıçla iniltili olduğu görülür.
Uzun burunlu Dr Adem Aziz, Heilderberg çantasıyla Keşmir'de Tai'nin kayığıyla muayeneye gittiği toprakağası Ghani'nin kızı olan sonradan muhterem valide ismini alacak Nesim ile, nederlerona, evlenir. Bu evlilikten; hayatı boyunca bakire kalacak Aliye, darbede başrolde olan General Zülfikar'la evli olan ve çocuğunun ismi Zafer olan Emerald, intihar eden Mustafa, Artist ve sonradan Homi Catrack ile flörtleşen Pia ile evli Hanif ve asıl kahramanımız Salim Sina'nın (gerçekte Şiva'nın) ve bakır Maymun namı diğer şarkıcı Cemile'nin annesi ki sonradan Kasım ismini alacak Rikşacı Raşit'in kurtardığı Nadir Han'a aşık sonradan Emine ismini alacak olan Mümtaz dünyaya gelir. Bodrumda başlayan yasak aşk bodrumda evliliğe dönüşür ancak Emerald'in ihanetiyle Nadir Emine'yi talak eder ve Emine Aliyenin aşkı Ahmet Sina ile evlenir ve jinekolog Narlikar'ın tavsiyesi ile Bombay'a Methwold Malikanesine yerleşirler. Hikaye bağımsızlık günü 15 ağustos 1947 günü geceyarısını vuran tik tak saat sesleri arasında doğan ve bütün ülkenin kaderiyle benzer kadere sahip olan 1001 gece yarısı çocuğunun doğumuyla devam eder. Bu sırada Methwold soytarı Willie Winkie'nin karısını hamile bırakır (ama willie kendi çocuğu sanacaktır) ve bu birliktelikten geceyarısı Şiva ve Emine'nin Salim'i birlikte aynı anda dünyaya gelir. Doğumhanede kardeşi Alice'nin sevgilisi Jacques'e Aşk ihtirasına tutulan Hemşire Mary, nedenini anlayamadığım bir sebepten Salim ve Şiva'nın kimlikleri'ni değiştirmiştir. Ramram Seth'in kehaneti gerçekleşmiştir: Emine ve Ahmet çiftinin, Oğlu olmayan bir oğlu olmuştur. Diğer yandan başka doğumhanelerde üstün metafizik güçlere 999 daha çocuk doğmuştur. Kimisinin üstün koku alma duyusu herşeyi sezinleyebilme hissi, kimisinin zamanın ötesine geçebilme yeteneği, kimisinin bilmem ne birçok farklı özellikleri vardır.
.......Daha ne hikayeler. vesaire vesaire....yormamak için burada bırakıyorum.
Eminin bu incelemeyi okurken yoruldunuz; ben de yaklaşık bu 500 sayfalık kitabı okurken yoruldum. Ama zevk alarak ve hiç bitmesini istemeyerek.
Salim Sina'nın da dediği gibi; "Ben bir hayat yutucusuyum ve beni tanımak için sizin de hepsini yutmanız lazım". Dolayısıyla incelemde de kısa da olsa isimlere değinmek istedim. Bütün bu hayatları özümseyerek okuduğunuzda hepsinin başlangıcının 25cmlik çarşaftan başladığını görüyorsunuz.
Keyifli okumalar dileğiyle.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geceyarısı Çocukları
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
704
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750734410
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Midnight's Children
Çeviri:
Aslı Biçen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Salman Rushdie, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen, ülkesinin gerçeğinden beslenerek evrensele açılan eserleriyle çağdaş edebiyatın en önemli temsilcilerinden biri.

Anlatacak öyle çok hikâye var ki, bir sürü, birbirine geçmiş bir hayatlar olaylar mucizeler yerler rivayetler bolluğu, olanaksızla olağanın son derece yoğun bir karışımı! Ben bir hayat yutucusuyum ve beni tanımak için, bir tek beni tanımak için sizin de bütün hepsini yutmanız lazım.

15 Ağustos 1947, geceyarısı saat on ikide, Hindistan’ın bağımsızlığının ilan edildiği anda dünyaya gelen Salim Sina, basında ilgi odağı olup Başbakan Nehru tarafından kutlanır. Ancak bu tesadüf, kahramanımız için beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Zira kendisi gibi aynı saat doğmuş bin çocukla telepati kurmak ve tehlikeleri koku alma duyusuyla sezmek yetenekleri bahşedilmiştir kendisine. Bu yolla içinden çıkılmaz bir biçimde ülkesinin tarihine bağlanan Salim, zaman içinde yol aldıkça modern Hindistan’ın zaferlerine, felaketlerine, trajedilerine ve büyük çelişkilerine ayna olur.

Kitabı okuyanlar 87 okur

  • Mehmet polat
  • Ergin Vardar
  • recep yüner
  • Ali filazi
  • B. Dilşad
  • Kadriye AYAZ
  • Cansum
  • Bedri Dilşad
  • figenbs
  • Umut Aykın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%4.7
25-34 Yaş
%37.2
35-44 Yaş
%39.5
45-54 Yaş
%11.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.9
Erkek
%43.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (8)
9
%35.3 (12)
8
%29.4 (10)
7
%5.9 (2)
6
%2.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%2.9 (1)
2
%0
1
%0