Geceye Yürümek

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
467 gösterim
İzlandalı eski işadamı Christian Berediktsson, yaklaşık yirmi yıldır dünyanın en önde gelen medya patronlarından William Randolph Hearst'ün uşağı olarak sakin bir yaşam sürüyordu. Günleri patronu Hearst'ün isteklerini yerine getirmek ve saray yavrusu evi çekip çevirmekle geçiyordu. Ne var ki, kendi kendine kaldığı zaman düşünceleri ve anılarında bir başka yaşama, aşk uğruna terk ettiği karısına ve çocuklarına dönüyordu. Onun sırrını, bir zamanlar bir eş, bir baba, bir işadamı ve tutkulu bir âşık olduğunu kimse bilmiyordu. Kendisi bile o kişinin varlığını tamamen unutmayı seçmişti. Ta ki bir gece, malikânenin yakınında orman yangını çıkıncaya dek. Geceye Yürümek, suçluluk duygusuyla, tutkularıyla savaşan bir insanın gizli geçmişini, sevmenin ve yitirmenin kaçınılmazlığını dile getiriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789750707544
 • Orijinal Adı:
  Walking İn To The Night
 • Çeviri:
  Eda Girmen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
RJ 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bir anlık her şeyi göze alıp , bir heves uğruna düşünmeden tüm hayatınızı değiştirme kararı alabilirsiniz . Sonra bu davranışınızın o muhteşem aşkınız uğruna olduğunu savunabilirsiniz . Peki çok kısa bir süre sonra bunun aslında geçici bir his olduğunu ve ömrünüzün geri kalanını en başta yakıp yıktığınız hayatı özlemekle geçireceğiniz gerçeğiyle karşı karşıya gelirseniz bununla yüzleşecek cesaretiniz olur mu ? Bu adama acısam mı , kızsam mı bilemedim . Aslında her şeyi kendi eliyle yaptı ve ondan sonra aldığı her nefesi bu kararının gölgesinde geçti . Hatalar bilinçli olarak yapıldığı takdirde bu bir hata değil , bir seçim olur . Ve insan seçiminin arkasında duramayacak , sonuçlarına katlanamayacak kadar korkaksa kendi yarattığı cehennemde sıkışır kalır . Bu kitapta bunun bir örneğini göreceksiniz . Kristjan gözümde ne kadar küçüldüyse , aksine karısı Elizabeth inanılmaz bir saygı uyandırdı bende . Ve asıl üzülmemiz gerekende oydu bence . Ne korkunç insanların kendi ışıklarını kapatıp , kendi karanlığına gömülürken masum pek çok kişiyi de o karanlığın içine sürüklemesi . Hem de hiç hakkı yokken .
Dipnot : Kitabın ilk yarısı geçmek bilemese de sonradan tempoyu yakalıyor .

"Biz asla eşit olmadık, Elisabet. Seviştiğimiz zamanlarda bile. O zamanlarda bile sanki bir çocuğu avutur gibiydin."
Bir başkasına aşık olarak ailesini terkeden her şeyi geride bırakan Christian' ın kendi iç dünyasında aşk ve vicdanı arasındaki gel git leri. Yanlış seçim yapmışım dediğim bir kitap oldu...

Kitaptan 10 Alıntı

RJ 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanlar güçleri yetse de yetmese de her zaman yaşam kalitelerini yükseltmek istemişlerdir .

Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 34)Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 34)
RJ 
 11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çünkü hiç kimse masum değil, hayat gizem ve hatalarla dolu.

Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 162)Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 162)
RJ 
 11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ruhun içinde gölgelerin yaşadığı bir köşe vardır.

Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 238)Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 238)
RJ 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sana anlatmayı bir türlü başaramadığım şeyi ona anlattım . Senden gizlediğim bazı şeyleri açığa çıkaracağından korktuğum için değil , beni anlamayacağından korktuğum için .

Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 130)Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 130)
RJ 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gün ağarmadan önce karanlığa doğru yürüdüm , içine daldım ve yok oldum

Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 145)Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 145)

Sana hoşçakal diyememiştim.Yapamamıştım.Yapmayı düşündüğüm şeyler hakkında sana yalan söylemek daha kolay gelmişti.Bir gece yarısı hepiniz uykudayken ter ettim sizi.Gün ağarmadan önce karanlığa doğru yürüdüm, içine daldım ve yok oldum.

Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 145)Geceye Yürümek, Olaf Olafsson (Sayfa 145)