Geçmiş Olsun

7,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
97 gösterim
Hastaneler umudun ve kederin, yaşamın ve ölümün birbiriyle tanıştığı, birbirine karıştığı mekânlar. Bazen bir müjdeyi duyurmak, bazen de yıkıcı bir kaybın haberini vermek için telaşla adımlanan hastane koridorları… Bu koridorlarda kendi derdinden birbirini görmeyen ya da kendi derdini unutup başkasının acısına içlenenler, hastalar, doktorlar, hemşireler, hastabakıcılar…
Sayılı Gün kitabıyla bizlere kader mahkûmlarının hikâyelerini anlatan Birol Tezcan, usta kalemini bu defa hastanelerde mahkûm kalanlar için oynatıyor.
Daha önce Biyopsinin Dondurma Üzerindeki Etkisi adlı kitapta bir araya gelen yirmi öykünün üzerine yedi öykü daha eklendi ve yirmi yedi öyküden oluşan Geçmiş Olsun kitabı ortaya çıktı.
İnsan neye isterse ona inanır. Kendini mutlu edecek şeylere daha çabuk inanır.
Sefer tasımızı, termosumuzu, yastığımızı, battaniyemizi bir de umudumuzu bekleyen hasta yakınlarına bırakıyoruz.
Hastane koridorları umutsuz çekilmiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786053757054
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
SailJazz 
 10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 5/10 puan

Hastaneler, hastalar, hasta yakınları, doktorlar, hemşireler, hasta bakıcılar... Hepsinin ayrı bir hikayesi var. Birol Tezcan hepsinin hikayesine kitabında yer vermiş. Kah gülümseten, kah hüzünlendiren hikayeler...

Burcu Bergen 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Hani böyle bir arkadaşınız yahut sohbeti seven biri ile bir bankta kısa süreli arkadaşlık yaparsınız ve size birbirinden değişik hikayeler anlatır da sözünü kesmemek için nefes bile almazsınız ya işte Birol Tezcan da aynen bu tarifimdeki kişi. Hastaneler, hastalar, farklı insanların hayatlarındaki kesitler... Zaman zaman kulağınızı çekip tahtayı tıklattığınız Allah korusunlarınızın havada uçuştuğu bir kitap. Çok sevdim hem de fazla fazla.

Kitaptan 2 Alıntı

"Bir gün ölüp gideceğiz ama hiçbirimiz ölümlüymüşüz gibi davranmıyoruz."

Geçmiş Olsun, Birol Tezcan (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)Geçmiş Olsun, Birol Tezcan (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)
SailJazz 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

İnşaat bir cinayet mahallidir
Bir nevi Alzheimer bu ülke, geçmişini unutup duruyor. Ama inanın herkes unutur, o çocuklar (babalarını iş kazalarında kaybedip yetim kalan çocuklardan bahsediyor yazar) unutmaz. Çocukların unutmadıklarından da korkulur.

Geçmiş Olsun, Birol Tezcan (Sayfa 91 - İthaki)Geçmiş Olsun, Birol Tezcan (Sayfa 91 - İthaki)