Geçmişin Ayak Sesleri

Didier Daeninckx
17 Ekim 1961'de Cezayirli göçmenlerin Paris'te hükümete karşı düzenledikleri gösteri yüzlerce kişinin polis tarafından katledilmesiyle sonuçlandı. İktidar tarafından örtbas edilmesine karşın, Fransa tarihine kara bir leke olarak geçen bu olay, Geçmişin Ayak Sesleri'nin arka planını oluşturuyor. Daeninckx, anlatısını yarı sine-matografik bir teknikle kurarak, göstericilerin, kurbanların, katillerin ve Parislilerin üzerinde bir kamera dolaştırıyor adeta. Ancak kamerası esas olarak bu trajedinin ortasında vurulup öldürülen tarih öğretmeni Roger Thiraud üzerinde odaklanıyor. Kaynayıp giden bu cinayet, sırrıyla birlikte unutulacaktır. Ancak kurbanın oğlu Bernard Thiraud'nun da yirmi yıl sonra aynı şekilde öldürülmesi, Roger Thiraud cinayetinin önündeki sır perdesini aralayacaktır. Yakın tarihin karanlık ve trajik bir dönemine rastlayan bir entrikadır söz konusu olan. Tarihin cinayetle randevusudur. Roman kişileri küçük anekdotlarıyla, hüzünleriyle, kimi zaman da ürkütücü suskunluklarıyla geçip gidiyorlar önümüzden. Geçmiş, bugün ilişkin en küçük ayrıntılarda, belirsiz bir gelecekte sürekli karşımıza çıkıyor. Bir toplumun belleğinin yok edilmesine, siyasi suçların unutturulmasına karşı duran bir yazarın kalemiden çıkmış bu romanda, geçmişte ve bugün yaşananlar bir yapbozun parçaları gibi teker teker yerlerini buluyor. Daeninckx, Fransa tarihinde çok hassas bir noktaya parmak basarak bellekleri tazelerken, "kara ayrıntılar"ı işleyen romanın ustalarından biri olduğunu da kanıtlıyor.
Yazar:
Didier Daeninckx
Didier Daeninckx
Çevirmen:
Hüseyin Boysan
Hüseyin Boysan
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 5 dk.Sayfa Sayısı: 144Basım Tarihi: Haziran 2004Yayınevi: Ayrıntı YayınlarıOrijinal Adı: Meurtres pour mémoire
ISBN: 9789755394176Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
144 syf.
8/10 puan verdi
·
6 günde okudu
"Geçmişi unutursak onu tekrar yaşamaya mahkûm oluruz."
Öncelikle kitabın ilk basım tarihinden bahsetmek istiyorum, 1984. Yazar 1984'ten 1961'de yaşanan bir devlet terörüne ve daha da eskiye, Nazi işgali sırasında yaşananlara kadar götürüyor romanının uçlarını. 17 Ekim 1961'de Cezayirli göçmenlerin Paris hükümetine karşı düzenledikleri bir gösteri sırasında bir tarih öğretmeni olan Roger Thiraud öldürülüyor ve tutanaklara eylemcilerle işbirliği yapan bir Fransız olarak geçiyor. Ancak yirmi yıl sonra bu tarih öğretmenin oğlu da benzer bir şekilde öldürülüyor ve bir soruşturma başlıyor. Yazar olay örgüsünü çok iyi kurarken, bir yandan da yakın tarihin siyasi suçlarının unutulmaması için uğraşıyor adeta. Sadece bir polisiye değil, aynı zamanda geçmişe ışık tutan bir roman. Tavsiyedir.
Geçmişin Ayak Sesleri
Geçmişin Ayak SesleriDidier Daeninckx · Ayrıntı Yayınları · 200423 okunma
Reklam
Resim