Adı:
Geleceği İnşa Eden Adam
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
978
Çeviri:
Öykü Toros Irvana
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Yayınları
Bir sarı sayfalar sitesi olan Zip2’nin,
Dünyanın ilk çevrimiçi bankacılık sistemlerinden olan Xcom’un,
En büyük çevrimiçi ödeme sitelerinden biri olan PayPal’ın,
İlk elektrikli spor arabayı üreten Tesla Motors’un,
Güneş panelleri üreten SolarCity’nin ve
Bizleri geleceğe taşıyan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in
arkasındaki isim olan Elon Musk aynı zamanda bir mucit, bir kâşif, bir mühendis ve bir girişimcidir. Geleceği İnşa Eden Adam’da, Elon Musk’ın başarısının sırrını keşfedecek, ayrıntılı başlıklar sayesinde bir biyografi okuyormuş gibi hissedecek ve her şeyden önemlisi, ona “Gerçek Dünyanın Iron Man’i” denmesinin geçerli sebepleri olduğunu göreceksiniz.
Teknolojiye ilgisi olanların zevkle okuyacağı bir kitap.
Yapay zeka, teknoloji, uzay gibi alanlara ilgisi olan hemen herkesin bildiği bir isim Elon Musk.Yapılan hatalardan pişmanlık duymak yerine ders almayı hayat biçimi haline getirmiş biri. Çocukluğunda çok fazla kitap okumuş ve idealleri olan, insanlığa fayda sağlayabilmek için çözümler üretmeye çalışan bir mucit, kâşif, mühendis ve girişimci.

Kitap, önsözde Musk'ın hayatını, amaçlarını kısaca anlattıktan sonra Musk'ın çeşitli yerlerdeki konuşmalarını bölümler halinde derleyerek sunmuş. Bu sayede biyografi okuyormuş gibi hissettim.
Hala yaşayan birinin kitapta görüldüğü kadarıyla böylesi mücadelesi her bireyin içinde muhteşem bir güç olduğunu hatırlattığı için ve çabucak biten bir kitap olduğu için okumanızı tavsiye ederim.
Geleceği herkes inşa etmek istiyor ama sadece Elon Musk gibi nadir insanlar elini taşın altına sokmayı göze alıyor. Böyle adamlardan dünyada daha fazla olmalı.
Yüzyılın dahisi, geleceği inşa eden adam; elon musk konferans ve röportaj yaptığı yerlerdeki alıntılar. boş zamanda okunabilecek bir kitap..
spacex ve tesla motors un ceo su Elon musk un televizyon,konferans, ve toplantılarındaki konuşmalarını içeriyor aynı zamanda Elon muskun biyografisi niteliğinde bir kitap
Yayın evinin bazı basım hatalarına rağmen okuması kolay ve keyifli bir kitap yaşadığımız yüz yılın nelere gebe kaldığını ve ne meyveler verdiğini (uzay, havacılık, yenilenebilir enerji alanlarında) güzel işlemiş. Elon Musk gibi bir hayal peresti yakından tanıma fırsatı veriyor. Tavsiye ederim. Özellikle mühendisliğe ilginiz varsa okuyun.
Elon Musk'ın belli konularda yapmış olduğu konuşmalar veya söylemiş olduğu kısa sözlerle oluşturulmuş bir el kitabı niteliğindedir.Okuyup içerisinde size hitap eden sözleri günlük yaşantınızda uygulamanızı tavsiye ederim.
Elon Musk, yıllardır şaşkınlıkla takip ettiğim bir isim. Kitapta farklı yerlerde yaptığı konuşmalarından bazı bölümler alınmış. Bu alıntılar biraz kopuk ve eksik olmuş ama kitap kesinlikle okunmaya değer. Çünkü kitapta fazlasıyla ilham verici alıntılar da bulunuyor. Geleceği İnşa Eden Adam demek çok doğru bir tanım. Musk ileride hakkında çok okuduğunuz hatta biyografik filmlerini izlediğimiz bir isim olacağı kesin. Etkilendiğim konuşmaların tamamını en kısa zamanda bulup okuyacağım. Kitaptan sevdiğim bir bölüm; ''Bunun denememiz gereken en büyüleyici ve ilginç şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Bu, insanoğlunun bu zamana kadar atılacağı en büyük maceralardan biri. Hayat, sorunları çözüme kavuşturmaktan fazlası olmalı. Eğer hayat sorunları çözmekten ibaretse sabahları neden erken kalkıyoruz ki? Size ilham veren, insanlığın bir parçası olmaktan gurur duymanızı sağlayan şeyler olmalı.''

Acaba yaşadığım ülkede kaç kişi insanlığın bir parçası olmaktan gurur duyarak yaşıyor!? :)

Musk kimsenin kolay kolay göze alamayacağı riskleri almış ve tüm parasını bu çılgın fikirlere yatırmış. Öyle ki kira için borç almak zorunda olduğunu söylemiş :)

''Üç beklentiniz olmalı: Sabahları işe gitmeyi iple çekmelisiniz. Kayda değer bir maaşınız olmalı. Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak istemelisiniz. Bu üç beklentiniz karşılanırsa, çocuklarınıza anlatacak bir şeyleriniz olur.''

Çok eksik yaşadığımı hissettiğim anlardan biri.
‘Madeni bir eşya yapmayı öğrenmek zorundaydım. Hayatımda hiç CNC tezgâhı görmemiş, karbon fiber kullanmamıştım. Bunlar hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ancak kitap okur ve uzmanlarla görüşürseniz bunu kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Oldukça basit bir iş. Sadece kitap okuyun ve insanlarla konuşun; ama özellikle kitap okuyun. Okumayla kazanılan veri aralığı, biri konuşurken kazanılandan çok daha büyüktür.’

Özellikle son zamanların çok konuşulan ismi olan Elon Musk’ın söyleşilerinden derlenen bu kitapta özellikle Musk’ın hayata ve olaylara bakış açısını ; imkansız denilen şeyleri inanarak başarması; insana verdiği değeri ve en önemlisi de geleceğe dair hayalini kurduğu projelerin detaylarını bulabilirsiniz. Günümüzün dahi çocuğunun neler yaptığını ve neler yapmak istediklerini okuyunca insan hayran kalmadan edemiyor. En önemli detay ise küçük yaşlarından beri kitap okumaya verdiği önem.

Geleceği kafasında bambaşka bir şekilde tasarlayan Elon Musk’ın bilindiği üzere en büyim hedeflerinin başında uzayda hayat ve kendi kendini idame ettirebilen bir yaşam kolonisi kurmak. Bunun yanı sıra şehirlerin trafik sorununa bulduğu çözüm ve bu çözümü uygulamaya geçirmek için çalışmalara başlaması; sürdürelebilir enerji ve elektrikli araçlar da başlıca çalışmalarından ..

Kitabı diğerlerinden ayıran özellik ise söyleşilerinden alıntılar şeklinde basılması.

Tavsiye ediyorum


Keyifli okumalar..
Musk'un sözlerinden oluşan hazine değerinde bir kitap. Şirketin ilk kurulduğu zamandan son yıllara kadar ki sözleri kitapta derlenmiş ve örnek alınması gereken ender kişilerden.
Elon Musk'ın çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalardan kısa kosa paragrafların bulunduğu, aman aman bir özelliği olmayan, olmasa da çok bir şey değişmeyecek olan bir kitap. Beklentiyi yüksek tutmadan okunabilir. Umduğumu bulamadığımı söylemek isterim.
Elon Musk kitabın başlığı gibi gerçekten geleceği inşa ediyor. Dünyanın geleceğine ilişkin umutsuz beklentileri değiştirdi geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Kitabı okuyunca bunun nedenini anlıyoruz.
Kitapta Elon Musk'ın çeşitli yerlerdeki konuşmaları derlenmiş. Bölümler halinde okuyabiliyorsunuz. Kitabın tamamı Elon Musk'ın konuşmaları.
Mutlaka okuyun.
Size keyif ve ilham kaynağı olmanın aksine biraz daha Elon'ın kurduğu şirketler, dünyadaki yeri, vizyonlarını açıklayan bir kitap olmuş. Bana soracak olursanız, kurduğu şirketler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler dışındakilere yalnızca zaman kaybı olacaktır.
“Özgürlük güç dağılımından ibarettir,diktatörlük ise gücün bir noktada toplanmasıdır.”-Lord Acton
Eğer bir şey yeterince önemliyse,onun için gayret göstermelisiniz. Olası sonuç başarısızlık olsa bile.
Başarısızlık da bir seçenektir. Eğer ki başarısız olmuyorsanız, yeterince girişimde bulunmuyorsunuz demektir!
Sadelik
Bizim formülümüz sadeliktir, çünkü bu içinde hem güvenilirliği hem düşük maliyeti barındınyor.
— Discover dergisi, 8 Eylül 2005
Özellikle arkadaşlarınızdan her zaman eleştirel geri bildirim talep edin. Çünkü arkadaşlarınız eleştirilerini genellikle akıllarından geçirirler ama size söylemezler.
Hakiki Tony Stark beniim
Çağımızın en heyecan yaratan girişimcisinin biyografisi. Abiyi tanımak isteyen, “neye merhem olacakmış bu zibidi?” diyen kişiler için en uygun kaynak hatta. Neler yapmış bu kişi, şöyle bir bakarsak:

İlk servetini Paypal ile yapan, Paypal’daki başarısını gölgeleyebilecek türlü dedikodular dönen, oradan kazandığı ile yeni bir yatırım, oradan kazandığı ile bir yeni yatırım daha yapan enteresan bir adam.

Kaliforniya sahil şeridine “Hızlı tren” tarzı bir yatırım yapılacağı fikrini duyduğunda, “Neden eskimiş bir teknolojiye bu kadar yatırım yapıyorsunuz, Türk müsünüz kardeşim? Ben bunun daha iyisini yaparım,” diyen biri.

NASA’ya “Roketleri her seferinde kullanıp atacağınıza tekrar kullanılabilen roketler yapsanıza ? Ben yapiyim mi bunu size? Valla? 2 milyar dolar harcayacağınıza 30 milyon dolar harcarsınız, geri kalanını bana verirsiniz. Tamam, yarısını? Onda birini? Bari birazını verin, allahsızlar,” diyen bir mucit.

Iron Man’in yıldızı Robert Downey Jr.’ın “gerçek hayatta Tony Stark’a en çok benzeyen insan” olarak kabul ettiği ve film çekimleri sırasında karakteri daha iyi anlamak için ziyaret ettiği biri. (Iron Man 2’de Elon abimizin kısa bir rolü de vardır hatta.)

“Bu zamandan sonra sıfırdan araba üretecek fabrika kurulmaz, mal mısın birader?” diyenlere sıfırdan tasarlanmış güneş enerjisi ile çalışan araçla yanıt veren, elektrikli araba konseptini yeni baştan yazan, belki de önümüzdeki yüzyıla sadece internetten güncellenen yazılımları, otomatik sürücüsü ve komple değişebilir bataryalı elektrikli araba konsepti ile damgasını vuracak kişi.

Öte yanda Mars konusundaki vizyonu dünyada yaşayan pek çok kerli ferli insandan ötede olan kişi. 2100 senesine kadar Mars’ta kalıcı bir yerleşim ve hatta Mars’ta kendini sürdürebilir hayat başlatmak niyetinde olan bir kişi.

Benim de aralarında bulunduğum pek çok insanın “kişisel kahramanı” olarak gördüğü enteresan bir adam hakkında, okunması ve ibret alınması gereken bir kitap derim.
Bu bana asıl zorluğun sorulması gereken soruları bulmak olduğunu, ama bir kere bunu başardığında geri kalanın gerçekten kolay olduğunu öğretti. Hangi soruları sormamız gerektiğini bulabilmek için, insan zihninin ufkunu ve kapsamını genişletmeye amaç edinmemiz gerektiği sonucuna vardım. Gerçekten mantıklı olan tek şey, daha fazla kolektif bilgi edinmek için gayret göstermekti

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geleceği İnşa Eden Adam
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
978
Çeviri:
Öykü Toros Irvana
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Yayınları
Bir sarı sayfalar sitesi olan Zip2’nin,
Dünyanın ilk çevrimiçi bankacılık sistemlerinden olan Xcom’un,
En büyük çevrimiçi ödeme sitelerinden biri olan PayPal’ın,
İlk elektrikli spor arabayı üreten Tesla Motors’un,
Güneş panelleri üreten SolarCity’nin ve
Bizleri geleceğe taşıyan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in
arkasındaki isim olan Elon Musk aynı zamanda bir mucit, bir kâşif, bir mühendis ve bir girişimcidir. Geleceği İnşa Eden Adam’da, Elon Musk’ın başarısının sırrını keşfedecek, ayrıntılı başlıklar sayesinde bir biyografi okuyormuş gibi hissedecek ve her şeyden önemlisi, ona “Gerçek Dünyanın Iron Man’i” denmesinin geçerli sebepleri olduğunu göreceksiniz.

Kitabı okuyanlar 136 okur

  • Mehmet ABDULLAHOĞLU
  • Betikevi
  • Huseyin BAYRAV
  • Saniye Kaya
  • Melih Çelenk
  • Ayça Akın
  • Çağrı Malkoç
  • Mustafa Uysal
  • Aslı Tuncel
  • Burk Has

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%15.4
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%15.4
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%30.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%34.7
Erkek
%65.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.6 (8)
9
%8.5 (5)
8
%33.9 (20)
7
%13.6 (8)
6
%20.3 (12)
5
%3.4 (2)
4
%3.4 (2)
3
%3.4 (2)
2
%0
1
%0