Geleceğin Fiziği 2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek

9,1/10  (21 Oy) · 
51 okunma  · 
30 beğeni  · 
989 gösterim
New York Times'ın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100'e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  454
 • ISBN:
  9786055164676
 • Çeviri:
  Yasemin Saraç Oymak, Hüseyin Oymak
 • Yayınevi:
  Odtü Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve İletişim A.Ş.
 • Kitabın Türü:

Michio Kaku'yu National Geo., History Channel, BBC yayın kuruluşlarının çektiği özellikle astronomi, evren, dünya vs. konulu belgesellerden tanırsınız belki; Gandalf kılıklı, beyaz saçlı bir japon astrofizikçi olur bu hazret. Amerika'da hem ciddi bilimsel işlere imza atan, akademik kitaplar yazan, hem de halkın anlayacağı seviyede, popüler bilim kitapları kaleme alan, Bestseller ürünler ortaya koyan akademisyen/bilim insanı.

Elimdeki kitabın dili İngilizce (Orijinal başlığı: Physics of the Future). En azından elimdekini sipariş ettiğimde ya Türkçe çevirisi bulunmuyordu, yahut benim tembelliğime gelmişti de bakmamıştım. Neyse, şu an ODTÜ yayınlarından çıkan Türkçe çevirisi de mevcut gördüğüm kadarıyla. Dili olmayanlar oradan selamlayabilir kitabı.

Kitabın içindeki ana başlıkları yazacak olursam;

1- Future of The Computer: Mind over Matter (Bilgisayarın Geleceği: Maddeden Üstün Zeka)
2- Future of AI [Artificial İntelligence]: Rise of the Machines (Yapay Zekanın Geleceği: Makinelerin Yükselişi)
3- Future of Medicine: Perfection and Beyond (Tıbbın Geleceği: Mükemmellik ve Ötesi)
4- Nanotechnology: Everything from Nothing? (Nanoteknoloji: Hiçbir Şeyden Her Şey mi?
5- Future of Energy: Energy from the Stars (Enerjinin Geleceği: Yıldızlardan Gelen Enerji)
6- Future of Space Travel: to the Stars (Uzay Seyahatinin Geleceği: Yıldızlara Yolculuk)
7- Future of Wealth: Winners and Losers (Sermayenin Geleceği: Kazananlar ve Kaybedenler)
8- Future of Humanity: Planetary Civilization (İnsanlığın Geleceği: Gezegensel Medeniyet)
9- A Day in the Life in 2100 (2100'deki Yaşamdan Bir Gün)

Ne çok derine inecek kadar akademik, ne de herkesin anlayacağı yüzeysel bir dil kullanımı; bu ikisini de taşımıyor kitap. Ortalama okurun beklentilerini karşılayıp onu heyecanlandıracak, fakat ondan bu konulara az buçuk ilgi duymuş olmasını, amiyane tabirle "ilgili konu jargonundan çakacak" olmasını bekleyen bir kitap.

Keyifli, yer yer şaşırtıcı, ama asla kuru sıkı kehanetlerin yer bulmadığı, varsayımların temellendirildiği, öngörülerin bilimsel gelişmelere sadık bir şekilde yorumlandığı, geleceğe dönük tahminlerin okurun zekasına hakaret etmediği, inandırıcı, ikna edici sebeplerin sunulduğu, sıkıcı olmayan, eğlendiren bir kitap.

Okuyun!..

Geleceğin Fiziği kitabı isminin yarattığı çağrışımlarla ütopik bir içeriğe sahip olacakmış gibi bir izlenim verebiliyor, fakat daha çok günümüzde süregelen bilimsel araştırmaların varacağı noktaları göz önüne seren bir çizgiye sahip.
Bunu yazarın kendisi de kitabın başlarında belirtiyor.
O nedenle hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir içerik çıkmıyor karşınıza, bir Jules Verne'in 1960 Paris'ini veya Ay'a yolculuğu yüksek doğruluk paylarıyla kaleme almış olması gibi bugünden duyduğunuzda, "Yok artık!" dedirtecek şeyler çıkmıyor.
Bunu Kaku da belirtiyor ve gelecek vizyonuna sahip roman ve filmlerdeki fikirlerden kendi satırlarında yararlanıyor.
Bu durum -her ne kadar yazar, bilim insanlarını toplum içinde üst bir yere oturttuğunu ima ediyor olsa da- romancıların, hikaye yazarlarının ve senaristlerin hayal güçlerinin önemini de göstermiş oluyor.

İçerik yönüyle daha çok dünya bilimi nelerle meşgul oluyor ve bu araştırmalar nereye varabilir, sorularının yanıtlarını buluyorsunuz.
Bunun yanında yazarın dünyadaki eğilimlerin ne yöne doğru olduğu ve nereye varabileceği hakkında da altı çizilecek sonuç çıkarmaları mevcut.

Gogol'ün portresi 
18 Şub 18:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitap, bir insanın geleceğini değiştirebilir mi, evet. Çünkü bu kitap yıllardır istediğim mesleği değiştirmeme sebep oldu. Bu zamana kadar tıp istiyordum. Üniversite sınavıma aylar kala aniden yıllardır hayalini kurduğum meslekten vazgeçip "mühendislik istiyorum" deme sebebim bu kitaptır.

TEDX konuşmaları dinlemeyi çok severim. Yine bir gün Youtube da TEDX dinlerken altta Emin Çapa 'nın bir konuşmasını gördüm. İsmi çok dikkatimi çekmişti:Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?" Daha sonra bu tarz videoları daha çok izlemeye ve bunun üzerinde düşünmeye başladım. Geleceğin Fiziğine de Emin Çapa' nın videosunda öneri olarak gördükten sonra başladım ve iyi ki de başlamışım.

Ufkumuz ne kadar darmış,teknoloji bu kadar gelişirken biz neredeymişiz, nasıl tüm buluşlardan bir habermişiz... İşte bunlar üzerinde düşünerek günlerimi harcadım. Dünyanın hep böyle sürmeyeceğini, geleceğin şu andan çok farklı olacağını ve bunu şimdiden göremeyen milletlerin gelecekte refah içinde olamayacağına kanaat getirdim. Ve tüm bunların sonucunda karar verdim: "Gelecek mühendisliktedir, ülkemi geliştirmek için mühendis olmalıyım."
Tabiki bunlar benim görüşlerim. Kesinlikle diğer meslekleri kötülemek gibi bir niyetim yok.

Kitabın dünyaya bakış açınızda az çok değişiklik yapacağına inanıyorum. Önünüzde böyle bir gelecek rehberi varken kaçırmadan okuyun derim.

Kısa bir not: Kitaptaki gelecek tahminleri boş tahminler veya uydurmaca değildir. Şu an temeli atılmış teknolojinin geliştikçe neye dönüşeceği, nerede ve nasıl kullanılacağını anlatılmaktadır. Üstelik bunlar tek kişinin görüşünden ibaret değil. Bir çok saygın bilim insanının incelemeleri de kitaba dahildir.

Keyifli okumalar dilerim :))

Mantık Akademi 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bilim kurgu okumayı sevmeyenler için ideal bir kitap.Her ne kadar geleceği anlatsa da mantık çerçevesinde anlatıyor ve muhtemelen denilenlerin de bir çoğu gerçekleşecek.Kitaba mutlaka yaşarsak 2030 2070 ve 2100 yıllarında da bakılmalı.ve karşılaştırılmalI.Gerçekten heyecan uyandırabilecek şeyler bekleniyor.

Çatlak Filozof 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

New York Timesın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.

Burak Erdoğdu 
14 Nis 10:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kâhince yazılmış bir kitap. Bilimin öngörü ve hayal gücü ile harmanlanmış hali diyebilirim. önümüzdeki yüz yılın fizik alanında ne gibi gelişmelere gebe olduğu bunun sosyo-kültürel hayatımıza etkileri sarih ve doyurucu bir uslupla aktarılmış. Mutlaka okunmalı, sıradan bir insanın rahatlıkla kavrayacagi dili ve ufuk acıcı içeriği ile tekrar tekrar okunmayı hak eden bir kitap. Haz dolu , hayallere uzanan ölümsüzĺükten, gezegenler arası yolculuklara, yapay zekadan nanoteknoloji ve manyetizma cağına uzanan büyülü bir yolculuk. Okumadan önce kayıp dusmeyeceginiz bir yerde durdugunuza ve ayaklarınızın yere sağlam bastığına emin olun

Jackson Darkice 
15 May 23:21 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

insanlığın tek kurtuluş yolu bilim iken maalesef bilime fazla değer vermiyor bir çoğumuz ancak bilim adamları deyince eintein newton hawking kaku tesla ve akla bir sürü isim geliyor yinede. Bu insanlar hayata, insanlığa bilime çok büyük katkıları olmuş insanlardır ve eserleri paha biçilemez. Bende bir fiziksever olarak ileride bir üniversitede fizik profesörü olmayı çok istiyorum ve bu kitaptaki başlıklar ve arka yazısı çok ilgimi çekti. Umarım fizik konusunda henüz bilgili olmadığım için sade bir dille yazılmıştır. Kitabın sayfalarını çevirmek ve öğrendiklerimin etkisiyle büyülenmek için can atıyorum.

drkayzer 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 9/10 puan

Batılı bilim insanlarının ufkunun ne kadar açık olduğunu kanıtlamış olan bir kitap gerçekten etkileyici, çevirisi de oldukça düzgün bir dille yapılmış.

Kitaptan 25 Alıntı

Yüzyılın ortalarında, hepimiz gerçek ve sanal gerçekliklerin bir karışımı içinde yaşıyor olabiliriz.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku

Bugün cep telefonunuz, Ay'a iki astronot gönderen NASA'nın 1969'daki tüm gücünden daha fazla bilgisayar gücüne sahiptir.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku

Bizler hala atalarımızın o mezhepsel, köktenci, mantıksız ihtiraslarına sahibiz, ama aramızdaki fark şu: Bizler şimdi nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara da sahibiz.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku

Yakışıklı beyler ve güzel hanımlar toplumun hayran-
lığını kazanabilirler, ama geleceğin tüm harika buluşları, değeri
anlaşılmamış, adı sanı duyulmamış bilim insanlarının ürünleri
olacak.

Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 20 - Ebup)Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 20 - Ebup)
Hilal Yilmaz 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyanın pek çok yerinden insan, nereden geldiğin değil ne fayda sağlayabileceğin önemli sayıldığından ABD’ye göç etmeye devam edecek. Doğudaki eğitim sistemi ise araştırmacı değil ezbere dayalı; yaratıcılık, hayal gücü ve yenilikçilikten uzak. Oysa ki bilim ve teknolojide ilerlemek için bunlara ihtiyaç var.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku

Bilim insanları olmazsa bir gelecek de olmaz. Yakışıklı beyler ve güzel hanımlar toplumun hayranlığını kazanabilirler, ama geleceğin tüm harika buluşları, değeri anlaşılmarnış, adı sanı duyulmamış bilim insanlarının ürünleri olacak.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku

... bizler hayvan peşindeki avcıların soyundan geliyoruz. Bundan dolayı da başkalarını seyretmeyi çok severiz; hatta saatler boyunca televizyon başında oturur, durmaksızın diğer insanların tuhaflıklarını seyrederiz.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku

Makinelerin ne zaman bizim kadar zeki olacakları sorulduğunda, bilim insanları şaşırtıcı çeşitlilikte, 20 yıldan 1000 yıla değişen yanıtlar vermişlerdi.

Geleceğin Fiziği, Michio KakuGeleceğin Fiziği, Michio Kaku
3 /