Geleceğin Fiziği (2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek)Michio Kaku

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.650
Gösterim
Adı:
Geleceğin Fiziği
Alt başlık:
2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055164676
Çeviri:
Yasemin Saraç Oymak, Hüseyin Oymak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Odtü Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve İletişim A.Ş.
New York Times'ın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100'e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

 
Michio Kaku'yu National Geo., History Channel, BBC yayın kuruluşlarının çektiği özellikle astronomi, evren, dünya vs. konulu belgesellerden tanırsınız belki; Gandalf kılıklı, beyaz saçlı bir japon astrofizikçi olur bu hazret. Amerika'da hem ciddi bilimsel işlere imza atan, akademik kitaplar yazan, hem de halkın anlayacağı seviyede, popüler bilim kitapları kaleme alan, Bestseller ürünler ortaya koyan akademisyen/bilim insanı.

Elimdeki kitabın dili İngilizce (Orijinal başlığı: Physics of the Future). En azından elimdekini sipariş ettiğimde ya Türkçe çevirisi bulunmuyordu, yahut benim tembelliğime gelmişti de bakmamıştım. Neyse, şu an ODTÜ yayınlarından çıkan Türkçe çevirisi de mevcut gördüğüm kadarıyla. Dili olmayanlar oradan selamlayabilir kitabı.

Kitabın içindeki ana başlıkları yazacak olursam;

1- Future of The Computer: Mind over Matter (Bilgisayarın Geleceği: Maddeden Üstün Zeka)
2- Future of AI [Artificial İntelligence]: Rise of the Machines (Yapay Zekanın Geleceği: Makinelerin Yükselişi)
3- Future of Medicine: Perfection and Beyond (Tıbbın Geleceği: Mükemmellik ve Ötesi)
4- Nanotechnology: Everything from Nothing? (Nanoteknoloji: Hiçbir Şeyden Her Şey mi?
5- Future of Energy: Energy from the Stars (Enerjinin Geleceği: Yıldızlardan Gelen Enerji)
6- Future of Space Travel: to the Stars (Uzay Seyahatinin Geleceği: Yıldızlara Yolculuk)
7- Future of Wealth: Winners and Losers (Sermayenin Geleceği: Kazananlar ve Kaybedenler)
8- Future of Humanity: Planetary Civilization (İnsanlığın Geleceği: Gezegensel Medeniyet)
9- A Day in the Life in 2100 (2100'deki Yaşamdan Bir Gün)

Ne çok derine inecek kadar akademik, ne de herkesin anlayacağı yüzeysel bir dil kullanımı; bu ikisini de taşımıyor kitap. Ortalama okurun beklentilerini karşılayıp onu heyecanlandıracak, fakat ondan bu konulara az buçuk ilgi duymuş olmasını, amiyane tabirle "ilgili konu jargonundan çakacak" olmasını bekleyen bir kitap.

Keyifli, yer yer şaşırtıcı, ama asla kuru sıkı kehanetlerin yer bulmadığı, varsayımların temellendirildiği, öngörülerin bilimsel gelişmelere sadık bir şekilde yorumlandığı, geleceğe dönük tahminlerin okurun zekasına hakaret etmediği, inandırıcı, ikna edici sebeplerin sunulduğu, sıkıcı olmayan, eğlendiren bir kitap.

Okuyun!..
Geleceğin Fiziği kitabı isminin yarattığı çağrışımlarla ütopik bir içeriğe sahip olacakmış gibi bir izlenim verebiliyor, fakat daha çok günümüzde süregelen bilimsel araştırmaların varacağı noktaları göz önüne seren bir çizgiye sahip.
Bunu yazarın kendisi de kitabın başlarında belirtiyor.
O nedenle hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir içerik çıkmıyor karşınıza, bir Jules Verne'in 1960 Paris'ini veya Ay'a yolculuğu yüksek doğruluk paylarıyla kaleme almış olması gibi bugünden duyduğunuzda, "Yok artık!" dedirtecek şeyler çıkmıyor.
Bunu Kaku da belirtiyor ve gelecek vizyonuna sahip roman ve filmlerdeki fikirlerden kendi satırlarında yararlanıyor.
Bu durum -her ne kadar yazar, bilim insanlarını toplum içinde üst bir yere oturttuğunu ima ediyor olsa da- romancıların, hikaye yazarlarının ve senaristlerin hayal güçlerinin önemini de göstermiş oluyor.

İçerik yönüyle daha çok dünya bilimi nelerle meşgul oluyor ve bu araştırmalar nereye varabilir, sorularının yanıtlarını buluyorsunuz.
Bunun yanında yazarın dünyadaki eğilimlerin ne yöne doğru olduğu ve nereye varabileceği hakkında da altı çizilecek sonuç çıkarmaları mevcut.
 • Satranç
  8.7/10 (8.836 Oy)8.776 beğeni24.035 okunma1.605 alıntı111.524 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.612 Oy)18.146 beğeni41.136 okunma2.642 alıntı172.991 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.091 Oy)7.659 beğeni21.512 okunma754 alıntı84.013 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.739 Oy)6.050 beğeni15.914 okunma2.617 alıntı82.170 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.176 Oy)8.480 beğeni27.190 okunma752 alıntı132.572 gösterim
 • Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
  8.8/10 (1.858 Oy)1.967 beğeni3.967 okunma1.792 alıntı33.341 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.316 Oy)12.869 beğeni32.924 okunma3.103 alıntı138.336 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.511 Oy)8.463 beğeni24.974 okunma2.265 alıntı107.789 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.019 Oy)6.712 beğeni19.444 okunma623 alıntı109.816 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.394 Oy)11.069 beğeni27.377 okunma1.481 alıntı144.028 gösterim
Bir kitap, bir insanın geleceğini değiştirebilir mi, evet. Çünkü bu kitap yıllardır istediğim mesleği değiştirmeme sebep oldu. Bu zamana kadar tıp istiyordum. Üniversite sınavıma aylar kala aniden yıllardır hayalini kurduğum meslekten vazgeçip "mühendislik istiyorum" deme sebebim bu kitaptır.

TEDX konuşmaları dinlemeyi çok severim. Yine bir gün Youtube da TEDX dinlerken altta Emin Çapa 'nın bir konuşmasını gördüm. İsmi çok dikkatimi çekmişti:Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?" Daha sonra bu tarz videoları daha çok izlemeye ve bunun üzerinde düşünmeye başladım. Geleceğin Fiziğine de Emin Çapa' nın videosunda öneri olarak gördükten sonra başladım ve iyi ki de başlamışım.

Ufkumuz ne kadar darmış,teknoloji bu kadar gelişirken biz neredeymişiz, nasıl tüm buluşlardan bir habermişiz... İşte bunlar üzerinde düşünerek günlerimi harcadım. Dünyanın hep böyle sürmeyeceğini, geleceğin şu andan çok farklı olacağını ve bunu şimdiden göremeyen milletlerin gelecekte refah içinde olamayacağına kanaat getirdim. Ve tüm bunların sonucunda karar verdim: "Gelecek mühendisliktedir, ülkemi geliştirmek için mühendis olmalıyım."
Tabiki bunlar benim görüşlerim. Kesinlikle diğer meslekleri kötülemek gibi bir niyetim yok.

Kitabın dünyaya bakış açınızda az çok değişiklik yapacağına inanıyorum. Önünüzde böyle bir gelecek rehberi varken kaçırmadan okuyun derim.

Kısa bir not: Kitaptaki gelecek tahminleri boş tahminler veya uydurmaca değildir. Şu an temeli atılmış teknolojinin geliştikçe neye dönüşeceği, nerede ve nasıl kullanılacağını anlatılmaktadır. Üstelik bunlar tek kişinin görüşünden ibaret değil. Bir çok saygın bilim insanının incelemeleri de kitaba dahildir.

Keyifli okumalar dilerim :))
Bilim kurgu okumayı sevmeyenler için ideal bir kitap.Her ne kadar geleceği anlatsa da mantık çerçevesinde anlatıyor ve muhtemelen denilenlerin de bir çoğu gerçekleşecek.Kitaba mutlaka yaşarsak 2030 2070 ve 2100 yıllarında da bakılmalı.ve karşılaştırılmalI.Gerçekten heyecan uyandırabilecek şeyler bekleniyor.
New York Timesın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
Özellikle yeni icatları , yeni teknolojileri ve bilimin gelecekte ne yönlere gelişme ihtimali olduğunu merak edenler için ciddi derecede başarılı bir kitap ama bence kitabı diğer muadillerinden ayıran şey Michio Kaku'nun diğer yazarlar gibi ütopik olan konuları değil de prototipi üretilmiş yahut teorisi üzerinde ciddi yol katedilmiş konuları , ürünleri ve sistemleri ele alması kitabı gayet başarılı yapıyor.
Kâhince yazılmış bir kitap. Bilimin öngörü ve hayal gücü ile harmanlanmış hali diyebilirim. önümüzdeki yüz yılın fizik alanında ne gibi gelişmelere gebe olduğu bunun sosyo-kültürel hayatımıza etkileri sarih ve doyurucu bir uslupla aktarılmış. Mutlaka okunmalı, sıradan bir insanın rahatlıkla kavrayacagi dili ve ufuk acıcı içeriği ile tekrar tekrar okunmayı hak eden bir kitap. Haz dolu , hayallere uzanan ölümsüzĺükten, gezegenler arası yolculuklara, yapay zekadan nanoteknoloji ve manyetizma cağına uzanan büyülü bir yolculuk. Okumadan önce kayıp dusmeyeceginiz bir yerde durdugunuza ve ayaklarınızın yere sağlam bastığına emin olun
Kitabı okuyucak arkadaşlara tavsiyem; başlamadan önce y.tube'den Sayın Emin Çapa'nın Tedx'deki iki konuşmasını dinlemesidir. Kitaba gelicek olursak dinleyip okudukdan sonra çok basit bir şekilde söyliceğim çizginiz, çıtanız artıcak. Kitabın bir yerinde yazdığı gibi.. "Bizler doğal yollardan ölen son nesil olucağız." Bilime merakı olan olmayan kesinlikle okumalı. Müthiş bir şekilde kaleme alınmış herşey. En basit insan bile rahat anlayabilir. Yani ben bile anladıysam herkes anlar :)
Kitap 2100 yılına kadar olacak muhtemel gelişmeleri geçmişten günümüze yaşanan bilimsel gelişmeleri baz alarak anlatmaktadır.Ayrıca bugun laboratuvar ortamlarinda gelistirilen ve henuz gun yüzünüze çıkmamış teknolojiler ve çalışmalar hakkında da bilgi vermektedir.
Emin Çapa'nın TedX konuşmasında önerdiği bir kitap olduğu için alıp okumak istedim.
Vizyon açıcı bir kitap olacağı düşüncesiyle okumaya başladım ve 2011 yılı basımı olmasından mütevellit kitapta öngördüğü şeylerin günümüzde görülmesi kitaba olan inançtan da ziyade yazarın tecrübesi itibariyle dikkate alınması gerektiğini gösterdi.

Kitap ayrıca New York Times'ın en çok satanlar listesinde de uzun süre kalmış.
Batılı bilim insanlarının ufkunun ne kadar açık olduğunu kanıtlamış olan bir kitap gerçekten etkileyici, çevirisi de oldukça düzgün bir dille yapılmış.
Yüzyılın ortalarında, hepimiz gerçek ve sanal gerçekliklerin bir karışımı içinde yaşıyor olabiliriz.
Bugün cep telefonunuz, Ay'a iki astronot gönderen NASA'nın 1969'daki tüm gücünden daha fazla bilgisayar gücüne sahiptir.
Hiç bir karamsar, yıldızların sırlarını keşfetmedi ya da meçhul topraklara hiç yelken açmadı ya da insan ruhu işin yeni bir cennet kapısı açmadı.
Helen Keller
Bizler hala atalarımızın o mezhepsel, köktenci, mantıksız ihtiraslarına sahibiz, ama aramızdaki fark şu: Bizler şimdi nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara da sahibiz.
Bildikleri dünyanın çoğunu fetheden Osmanlılar kendi içlerine döndüler, dini tutuculuğun ve yüz yıllarca sürecek bir durgunluğun içine saplandılar... " Müslüman alimlerin bilgi edinmeyi, Kuran'da buyurulmuş gibi  yalnızca dini bilgi gibi yorumlamaları, dini bilgiden gayrısını İslam dışı görmeleriyle büyük İslam uygarlığı inişe geçti. Sonuç olarak, Müslümanlar bilim, matematik, tıp ve diğer sözde dünyevi öğretileri çalışmayı bıraktılar. Bunun yerine , İslamın öğretileri ve yorumları üzerine, İslami fıkhı ve İslami uygulamalar üzerine tartışmaya çok zaman harcadılar; bu, Ümmetin bölünmesine ve çok sayıda mezhebin, tarikatın ve ekolün kurulmasına yol açtı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geleceğin Fiziği
Alt başlık:
2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055164676
Çeviri:
Yasemin Saraç Oymak, Hüseyin Oymak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Odtü Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve İletişim A.Ş.
New York Times'ın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100'e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

 

Kitabı okuyanlar 77 okur

 • Tolga Coşkun
 • Ömer Faruk Özalp
 • Günel Həsənova
 • Bambukurdu
 • Gulen
 • Recep Berkay Peker
 • Deniz Temeller
 • Mevlüt Soluk
 • fatih sancar
 • SihirliFlut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.5
14-17 Yaş
%10.5
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%36.8
35-44 Yaş
%10.5
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.5
Erkek
%75.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.9 (17)
9
%35.1 (13)
8
%16.2 (6)
7
%0
6
%2.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0