Geleceğin Fiziği (2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.893
Gösterim
Adı:
Geleceğin Fiziği
Alt başlık:
2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055164676
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Odtü Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve İletişim A.Ş.
New York Times'ın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100'e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

 
Kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Kitabın ben lisedeyken yazılmamış olması çok üzücü. Çoğu kişi gibi ben de bir hayalim olmadan, sadece puanıma göre, kendimce iş bulma garantimin olduğu bir bölüm seçtim. Okullarda fizik, kimya, biyoloji o kadar göz korkutucu ve anlamsız anlatılıyor ki insanlar gerçekten olan ilgisini de kaybediyor. Keşke liseye başlayanlara ders kitapları yerine bu tarz kitaplar okutulsa.
Lise hayatım boyunca fizik hep beynimi yakan, iğrenç formüllerle dolu bir ders oldu. Ama yazarın kitapları, insanı fiziğe hayran bırakıyor. Fiziğin biyoloji ve kimyayla iç içe ilerleyişini, o nefret ettiğim formüllerin günlük hayatı nasıl yönlendirdiğini o kadar basit ve anlaşılır anlatıyor ki insanı fen bilimlerine hayran bırakıp öğrenmeye teşvik ediyor . Şahsen kitabı okurken yaptığım ufak çaplı araştırmalarla edindiğim bilgi 16 yıllık eğitim hayatımda öğrendiğimi geride bıraktı. ( Kendi isteğinle, kendi çabalarınla öğrendiğin bilginin kesinlikle çok farklı bir hazzı oluyor.)
Sırf kitaplığımda olduğu için okumaya başladığım ama sonra elimden bırakmak istemediğim bir kitaptı. Kitabı okurken bazen karamsar bazen umutlu çoğu zaman bilgiye aç hissediyorsunuz kendinizi. Keşke 50-60 yıl sonra dünyaya gelseydim diyorsunuz. Sonra vazgeçiyorsunuz, sonra tekrar keşke diyorsunuz :)
Çevremdeki herkese okutmak istiyorum bu kitabı ama kitap konusunda çok cimriyim. Kitaplarımı başkalarıyla paylaşırken içim gidiyor. Yine de çevremdekiler de okusun diye bir tane daha sipariş verip millete zorla okutmayı düşünüyorum.
Bir kitap, bir insanın geleceğini değiştirebilir mi, evet. Çünkü bu kitap yıllardır istediğim mesleği değiştirmeme sebep oldu. Bu zamana kadar tıp istiyordum. Üniversite sınavıma aylar kala aniden yıllardır hayalini kurduğum meslekten vazgeçip "mühendislik istiyorum" deme sebebim bu kitaptır.

TEDX konuşmaları dinlemeyi çok severim. Yine bir gün Youtube da TEDX dinlerken altta Emin Çapa 'nın bir konuşmasını gördüm. İsmi çok dikkatimi çekmişti:Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?" Daha sonra bu tarz videoları daha çok izlemeye ve bunun üzerinde düşünmeye başladım. Geleceğin Fiziğine de Emin Çapa' nın videosunda öneri olarak gördükten sonra başladım ve iyi ki de başlamışım.

Ufkumuz ne kadar darmış,teknoloji bu kadar gelişirken biz neredeymişiz, nasıl tüm buluşlardan bir habermişiz... İşte bunlar üzerinde düşünerek günlerimi harcadım. Dünyanın hep böyle sürmeyeceğini, geleceğin şu andan çok farklı olacağını ve bunu şimdiden göremeyen milletlerin gelecekte refah içinde olamayacağına kanaat getirdim. Ve tüm bunların sonucunda karar verdim: "Gelecek mühendisliktedir, ülkemi geliştirmek için mühendis olmalıyım."
Tabiki bunlar benim görüşlerim. Kesinlikle diğer meslekleri kötülemek gibi bir niyetim yok.

Kitabın dünyaya bakış açınızda az çok değişiklik yapacağına inanıyorum. Önünüzde böyle bir gelecek rehberi varken kaçırmadan okuyun derim.

Kısa bir not: Kitaptaki gelecek tahminleri boş tahminler veya uydurmaca değildir. Şu an temeli atılmış teknolojinin geliştikçe neye dönüşeceği, nerede ve nasıl kullanılacağını anlatılmaktadır. Üstelik bunlar tek kişinin görüşünden ibaret değil. Bir çok saygın bilim insanının incelemeleri de kitaba dahildir.

Keyifli okumalar dilerim :))
 • Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
  8.8/10 (2.062 Oy)2.178 beğeni4.507 okunma2.134 alıntı37.117 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.744 Oy)8.358 beğeni23.856 okunma944 alıntı95.172 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.258 Oy)6.612 beğeni17.572 okunma2.932 alıntı89.973 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.701 Oy)9.648 beğeni27.052 okunma1.994 alıntı125.413 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.905 Oy)19.820 beğeni45.345 okunma3.495 alıntı191.821 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.899 Oy)9.171 beğeni30.049 okunma922 alıntı146.049 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.087 Oy)13.893 beğeni35.971 okunma3.783 alıntı152.967 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.354 Oy)7.087 beğeni20.766 okunma786 alıntı116.837 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.974 Oy)11.756 beğeni29.489 okunma1.680 alıntı154.412 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.212 Oy)9.200 beğeni27.436 okunma2.919 alıntı121.053 gösterim
Geleceğin Fiziği kitabı isminin yarattığı çağrışımlarla ütopik bir içeriğe sahip olacakmış gibi bir izlenim verebiliyor, fakat daha çok günümüzde süregelen bilimsel araştırmaların varacağı noktaları göz önüne seren bir çizgiye sahip.
Bunu yazarın kendisi de kitabın başlarında belirtiyor.
O nedenle hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir içerik çıkmıyor karşınıza, bir Jules Verne'in 1960 Paris'ini veya Ay'a yolculuğu yüksek doğruluk paylarıyla kaleme almış olması gibi bugünden duyduğunuzda, "Yok artık!" dedirtecek şeyler çıkmıyor.
Bunu Kaku da belirtiyor ve gelecek vizyonuna sahip roman ve filmlerdeki fikirlerden kendi satırlarında yararlanıyor.
Bu durum -her ne kadar yazar, bilim insanlarını toplum içinde üst bir yere oturttuğunu ima ediyor olsa da- romancıların, hikaye yazarlarının ve senaristlerin hayal güçlerinin önemini de göstermiş oluyor.

İçerik yönüyle daha çok dünya bilimi nelerle meşgul oluyor ve bu araştırmalar nereye varabilir, sorularının yanıtlarını buluyorsunuz.
Bunun yanında yazarın dünyadaki eğilimlerin ne yöne doğru olduğu ve nereye varabileceği hakkında da altı çizilecek sonuç çıkarmaları mevcut.
Bilim kurgu okumayı sevmeyenler için ideal bir kitap.Her ne kadar geleceği anlatsa da mantık çerçevesinde anlatıyor ve muhtemelen denilenlerin de bir çoğu gerçekleşecek.Kitaba mutlaka yaşarsak 2030 2070 ve 2100 yıllarında da bakılmalı.ve karşılaştırılmalI.Gerçekten heyecan uyandırabilecek şeyler bekleniyor.
New York Timesın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
Özellikle yeni icatları , yeni teknolojileri ve bilimin gelecekte ne yönlere gelişme ihtimali olduğunu merak edenler için ciddi derecede başarılı bir kitap ama bence kitabı diğer muadillerinden ayıran şey Michio Kaku'nun diğer yazarlar gibi ütopik olan konuları değil de prototipi üretilmiş yahut teorisi üzerinde ciddi yol katedilmiş konuları , ürünleri ve sistemleri ele alması kitabı gayet başarılı yapıyor.
Kâhince yazılmış bir kitap. Bilimin öngörü ve hayal gücü ile harmanlanmış hali diyebilirim. önümüzdeki yüz yılın fizik alanında ne gibi gelişmelere gebe olduğu bunun sosyo-kültürel hayatımıza etkileri sarih ve doyurucu bir uslupla aktarılmış. Mutlaka okunmalı, sıradan bir insanın rahatlıkla kavrayacagi dili ve ufuk acıcı içeriği ile tekrar tekrar okunmayı hak eden bir kitap. Haz dolu , hayallere uzanan ölümsüzĺükten, gezegenler arası yolculuklara, yapay zekadan nanoteknoloji ve manyetizma cağına uzanan büyülü bir yolculuk. Okumadan önce kayıp dusmeyeceginiz bir yerde durdugunuza ve ayaklarınızın yere sağlam bastığına emin olun
Kitabı okuyucak arkadaşlara tavsiyem; başlamadan önce y.tube'den Sayın Emin Çapa'nın Tedx'deki iki konuşmasını dinlemesidir. Kitaba gelicek olursak dinleyip okudukdan sonra çok basit bir şekilde söyliceğim çizginiz, çıtanız artıcak. Kitabın bir yerinde yazdığı gibi.. "Bizler doğal yollardan ölen son nesil olucağız." Bilime merakı olan olmayan kesinlikle okumalı. Müthiş bir şekilde kaleme alınmış herşey. En basit insan bile rahat anlayabilir. Yani ben bile anladıysam herkes anlar :)
Emin Çapa'nın TedX konuşmasında önerdiği bir kitap olduğu için alıp okumak istedim.
Vizyon açıcı bir kitap olacağı düşüncesiyle okumaya başladım ve 2011 yılı basımı olmasından mütevellit kitapta öngördüğü şeylerin günümüzde görülmesi kitaba olan inançtan da ziyade yazarın tecrübesi itibariyle dikkate alınması gerektiğini gösterdi.

Kitap ayrıca New York Times'ın en çok satanlar listesinde de uzun süre kalmış.
Batılı bilim insanlarının ufkunun ne kadar açık olduğunu kanıtlamış olan bir kitap gerçekten etkileyici, çevirisi de oldukça düzgün bir dille yapılmış.
kitabın bir rehber kitap oldugunu düşünüyorum geleceğe doğru giderken neleri doğru yapacagımıza yaptımız şeylerin yan etkilerinin neler olacagını dikkatli bi şekilde herkesin anlayacağı şekilde sunulmus. Bilimin medeniyetin motorları oldugunu 150-200 yıl önceden yapılmıs tahminlerin ve öngörülerin yaşam standartları bakımından bilim ve teknolojik acısıdan gercekleştiğini bu yuzyıl içinde de gelecek için yapılan tahminlerin geçmişte oldugu gibi gercekleşeceğine şüphe yok. micio kaku bilimsellikten öte sosyolojik olarakta üzerinde durduğu bu kitap toplumların nasıl bir çağa uyum saglaması gerektiğini hangi özellklerini kesfetmeleri gerektiğinini nelerin eksik oldugunu gecmişten geleceğe örneklerle vererek gerçeklikle acıklıyor
Bugün cep telefonunuz, Ay'a iki astronot gönderen NASA'nın 1969'daki tüm gücünden daha fazla bilgisayar gücüne sahiptir.
Yüzyılın ortalarında, hepimiz gerçek ve sanal gerçekliklerin bir karışımı içinde yaşıyor olabiliriz.
Hiç bir karamsar, yıldızların sırlarını keşfetmedi ya da meçhul topraklara hiç yelken açmadı ya da insan ruhu işin yeni bir cennet kapısı açmadı.
Helen Keller
Bildikleri dünyanın çoğunu fetheden Osmanlılar kendi içlerine döndüler, dini tutuculuğun ve yüz yıllarca sürecek bir durgunluğun içine saplandılar... " Müslüman alimlerin bilgi edinmeyi, Kuran'da buyurulmuş gibi  yalnızca dini bilgi gibi yorumlamaları, dini bilgiden gayrısını İslam dışı görmeleriyle büyük İslam uygarlığı inişe geçti. Sonuç olarak, Müslümanlar bilim, matematik, tıp ve diğer sözde dünyevi öğretileri çalışmayı bıraktılar. Bunun yerine , İslamın öğretileri ve yorumları üzerine, İslami fıkhı ve İslami uygulamalar üzerine tartışmaya çok zaman harcadılar; bu, Ümmetin bölünmesine ve çok sayıda mezhebin, tarikatın ve ekolün kurulmasına yol açtı."
Bizler hala atalarımızın o mezhepsel, köktenci, mantıksız ihtiraslarına sahibiz, ama aramızdaki fark şu: Bizler şimdi nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara da sahibiz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geleceğin Fiziği
Alt başlık:
2100 Yılına Kadar Bilim İnsanlığın Kaderini ve Günlük Yaşamımızı Nasıl Etkileyecek
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
454
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055164676
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Odtü Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve İletişim A.Ş.
New York Times'ın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100'e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

 

Kitabı okuyanlar 89 okur

 • EMRE ÇELİKEL
 • Zafer Sükyen
 • Yılmaz Karagöz
 • Fatmagül
 • Erkado HATOARK
 • utku çağlar engin
 • Özgür İnan Karataş
 • Melike Dilan Çankaya
 • FUNDA NESLİHAN VARKOL
 • İbrahim Kapan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.5
14-17 Yaş
%10.5
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%36.8
35-44 Yaş
%10.5
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.5
Erkek
%75.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (21)
9
%33.3 (14)
8
%14.3 (6)
7
%0
6
%2.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0