Gelecek 10 Yıl

6,0/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
463 gösterim
Dünyanin En Güvenilir Politik Kâhininden Gelecek 10 Yıl İçin Öngörüler

Avrupalılar Türk göçünden korkmaları sebebiyle Türklerin AB'ye girişlerine engel olacaklar. Türkiye gelecek 10 yılda kesinlikle daha güçlü olacak ama tek başına hareket etmeye hazır değil.

Gelecek 10 yılda bölgede etkin olmak için Türkiye ve İran yarışacak ama Türkiye uzun vadede, İran tarafından durdurulamaz. Türkiye ekonomik açıdan çok daha dinamik bir ülke ve bu yüzden daha gelişmiş bir ordu kurabilir.

Geoerge Friedman'ın büyük ilgi gören Gelecek 100 Yıl kitabında önümüzdeki yüzyılda gerçekleşecek olan büyük olayların ve trendlerin nefes kesici bir portresini sunmuştu. Friedman şimdi de kendisini hem medyada hem de akademik ve siyasi çevrelerde öne çıkartan tarih bilgisi ve öngörüsüyle, analizerini önümüzdeki on yıla, tüm dünyanın karşısına çıkacak olan önemli olaylar ve zorluklara odaklıyor.

Önümüzdeki on yıl büyük bir değişim dönemi olacak. Şu anda hayal etmesi zor olsa bile İslam dünyasındaki savaşlar azalacak, biz terörizmle yaşamayı öğreneceğiz, teknoloji ve enerji gerçekleri yepyeni yönlere sapacak. Amerika Birleşik Devletleri Makyavelist değerlerle satranç oynarken İran'la uyum sağlamaya başlayacak ve Çin ufukta görünen bir krizle yüzleşmek zorunda kalacak. Birleşik Devletler ile İsrail arasındaki ilişkilerde köklü değişiklikler yaşanacak ve ekonomik açıdan dünyayı ekonomik krizlerin pençesine aldığı bir dönemden işgücü kıtlıklarının yaşanacağı bir döneme doğru yol alacağız. En önemlisi, bu on yıl içinde Amerikan başkanının temel görevi Birleşik Devletler'in modern dünyada bir imparatorluk halini aldığı gerçeğini kabul edip bu imparatorluğu yönetebilmesi olacak.

Gelecek 10 Yıl'da George Friedman hemen önümüzde uzanan yıllara dair etkileyici öngörülerde bulunuyor. Bu çalışmasıyla Friedman hem önümüzdeki on yılı görebilmemizi hem de daha önce hiç görmediğimiz şekliyle geçmiş yüzyılları anlamamızı sağlıyor. Gelecek 10 Yıl liderlerin özellikle Amerikan başkanının bakış açısından dünya olaylarına yoğunlaşıyor ve gelecekteki çatışmalar ile fırsatları tespit ediyor. Sonuçta ortaya çıkan, seçkin ve bilgili bir kalemden çıkmış, yakın tarihin ilginç bir manzarası.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786054456291
 • Orijinal Adı:
  The Next Decade
 • Çeviri:
  Tayfun Törüner
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 14 Alıntı

Metin Özdemir 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Gerekli her alanda erdemli davranmak isteyen adam, erdemli olmayanların arasında acı çeker."

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 63)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 63)
Metin Özdemir 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kuralların değil ilkelerin kutsal olması şarttır. ( Franklin Roosevelt )

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 7)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 7)
Metin Özdemir 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İmparatorluklar ender olarak planlanır ya da önceden tasarlanır ve böyle olanlar da Napolyon ve Hitler'inki gibi uzun ömürlü olamaz.

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 30)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 30)
Metin Özdemir 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Imparatorluğa düzen getirmek bir ihtiyaç çünkü ABD çok güçlü olsa bile sınırsız bir güce sahip olmaktan uzak ve tekil güce sahip olmak tekil tehlikeler doğurur. Birleşik Devletler'in 11 Eylül'de saldırıya uğraması,kesinlikle eşsiz gücü yüzündendi. Başkanın görevi bu tür bir gücü risklerinin ve fırsatlarının bilincine vararak yönetmek, sonra da riskleri azaltıp fırsatları çoğaltmaktır.

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 43)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 43)
Metin Özdemir 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Başka bir ulusa mutat bir nefret veya sevgi besleyen bir ulus bir anlamda köle sayılır. Hem husumetine hem de de düşkünlüğüne köle olmuştur ve her ikisi de onların kendi görev ve çıkarlarından sapmaları için yeterli olur."

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 50)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 50)
Metin Özdemir 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dünya ekonomisinin dörtte biri tecrit edilmişken yeşeremez ve karşılıklı ilişkiler sadece ekonomiyle sınırlı kalamaz.

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 47)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 47)
Metin Özdemir 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Amerikan ekonomisi bir girdap gibi herşeyi merkezine çekiyor ve onun küçük anaforları küçük ülkeleri yıkabilir veya zengin edebilir. ABD ekonomisi iyi gittiğinde bütün makineyi çalıştıran motordur; teklediğinde bütün makine bir anda bozulabilir. Dünyayı bu kadar derinden etkileyen veya böylesine etkili şekilde biraraya getiren başka bir ekonomi yok.

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 35)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 35)
Metin Özdemir 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir yüzyıl olaylarla ilgilidir. On yıl ise insanlarla.

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 19)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 19)
Metin Özdemir 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

2011 ile 2021 arasındaki on yıl Birleşik Devletler'in dünyanın düşmanlığıyla başa çıkmayı öğrenmeye başladığı on yıl olacak.

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 48)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 48)
Metin Özdemir 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yüzleşilmesi gereken belirli gerçekler, alınması gereken belirli kararlar ve bu kararların olası sonuçları ile ilgili. Çoğu insan zaman dilimi ne kadar uzunsa geleceğin de o kadar belirsiz olacağını düşünür. Ben karşı görüşteyim. Kişisel eylemler tahmin edilmesi en zor şeylerdir. Bir yüzyılın akışı içinde, bir tanesi bile kritik olmayan pek çok kişisel karar verilir ve bu kararlardan her biri yüzyıla biçim veren düşünce selinde kaybolur gider. Ama on yıllık daha kısa süreli zaman dilimlerinde insanlar, özellikle de siyasi güçleri olanlar tarafından verilmiş kişisel kararlar çok daha büyük önem kazanabilir.

Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 19)Gelecek 10 Yıl, George Friedman (Sayfa 19)
2 /