Gelecekte Bilim Olarak Ortaya Çıkabilecek Her Metafiziğe Prolegomena

0,0/10  (0 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
372 gösterim
Kant'in dilinde bilim, 'saf' ama bilgimizi genişleten yargılardan oluşan çeşitli bilgi alanları; 'bilim olarak metafizik' ise, doğaya ve ahlâklılığa ilişkin, bu nitelikte bilgilerden oluşan bir sistem anlamına geliyor.

İnsanın bilme yetisinin sınırlarını aşması sonucu ortaya çıkan eski metafiziğin kuruntularını bir kenara itmek ve "bilim olarak metafiziği" kurabilmek için, ilk önce insanın bilme yetisinin sınırlarını çizmek, "insanın bilme yetisi neleri bilebilir?" sorusunu yanıtlamak gerekiyor. 1883'te yayınlanan Gelecekte Bilim Olarak Ortaya Çıkabilecek Her Metafiziğe Prolegomenada Kant, insanın bilme yetisinin sınırlarını çizmenin ilk denemesini yapıyor. Bilgi Felsefesiyle uğraşan herkesin okumasında yarar olan bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789757748106
 • Çeviri:
  İoanna Kuçuradi, Yusuf Örnek
 • Yayınevi:
  Türkiye Felsefe Kurumu
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

"Plan yapmak çok defa insanın kendisine yaratıcı deha havasını vermesini sağlayan, lüks, farfaralı bir tinsel uğraştır. Bu uğraşıda insan kendi yapamadığını talep eder, kendisinin daha iyi yapamayacağı şeyde kusur bulur ve nerede bulunabileceğini bilmediği şeyi önerir. "

Gelecekte Bilim Olarak Ortaya Çıkabilecek Her Metafiziğe Prolegomena, Immanuel KantGelecekte Bilim Olarak Ortaya Çıkabilecek Her Metafiziğe Prolegomena, Immanuel Kant