Gelibolu Korkak Abdul'den Coni Türk'e

9,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
476 gösterim
Erol Mütercimler'in "Düşler ve Entrikalar, Denizden Gelen Destek, Kadınlar, Gemiler ve Otomobiller" adlı kitaplarından sonra yakın tarihimize ışık tutacak olan kitabı "Gelibolu" karşınızda...

Çanakkale Savaşı hakkındaki yanlış bilgileri düzeltme ve bilinmeyenleri ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanan kitap Çanakkale Savaşı'nın 90. yılında okuyucuyla buluşuyor.
Kitapta 90 yıldır birçok olayın yanlış ve abartılarak anlatıldığına dikkat çekilirken savaşta stratejik olarak yapılan hataların yanı sıra savaşa katılan ülkelerin komutanlarının kendi içlerinde yaşadıkları görüş ayrılıklarına da yer veriliyor.

"Doksan yıldır bilinen yanlışlar artık gün ışığında!
Abartılan Şehit Sayısı!
Yarbay Mustafa Kemal Savaş Alanına Geç mi Geldi!
Çanakkale'de askerler aç mı savaştı!
Askerlerin cephedeki yemek mönüsünde neler vardı?"

Yakın tarihimizle ilgili bildiğimiz birçok doğrunun yanlış olduğuna dikkat çekilen kitapta Nusret Mayın Gemisi'nin mayınlarını denize döktüğü tarihin yanlışlığında yapılan ısrara dikkat çekiliyor. Aynı zamanda kaybolan Norfolk taburu meselesine de değinilirken, beyaz bir bulutun askerleri yuttuğuna dair inancın hurafe, diğer taraftan Türklerin bu taburun askerlerinin teslim olmasına rağmen süngülemiş ve diri diri yakmış olduğuna duyulan inancın ise gerçekleri yansıtmadığı yine belgelerle açıklanıyor."Yarbay Mustafa Kemal muhabere alanına geldi?" eleştirilerine de açıklık getirilirken Çanakkale Savaşı'ndaki şehit sayısı konusunda ileri sürülen tez tartışma yaratacak türden. Tarihimizde bu savaşla ilgili abartı yapıldığı ifade edilirken 253 bin olarak verilen şehit sayısının gerçekte 57 bin olduğu savunuluyor. Aynı zamanda yine Çanakkale Savaşı'nda askerlerin aç savaştığına dair var olan bilginin aksine yemek menüsünün oldukça geniş tutulduğu belgelere dayanılarak anlatılıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  712
 • ISBN:
  9789752976108
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Can Aydoğdu 
23 May 22:41 · Kitabı okudu · 75 günde · Beğendi · 10/10 puan

Erol Mütercimler, bu tarihi inceleme kitabında 1.Dünya Savaşı'nda Türk insanı için önemli bir yer tutan Çanakkale Cephesi'ni ele alır. Beslenmeyle ile ilgili yanlış bildiklerimizden tutun, savaş süresince kullanılan mühimmatın çeşitliliği, deniz savaşının ve akabinde gelen deniz zaferinin neden bu kadar önemli olduğu, kara savaşlarının nasıl bir strateji ve kahramanlıkla kazanıldığına kadar hemen her konuda oldukça sağlam kaynaklar kullanarak okuyucuya aktarmaya çalışır. Yarbay Mustafa Kemal'in bu savaşta nasıl önemli bir rol oynadığını ve tarih sahnesine ilk ve etkili bir biçimde nasıl çıktığından da bahseder. Tek olumsuz yönü aşırı detay içermesidir, kimi okuyucuyu sıkabilir.