Gelincik (Her Peri Masalı Mükemmel Değildir)

·
Okunma
·
Beğeni
·
346
Gösterim
Adı:
Gelincik
Alt başlık:
Her Peri Masalı Mükemmel Değildir
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059937726
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anatolia Kitap
Bir yanda hayal dünyasındaki kahramanları içinde yaşatan genç bir kız, diğer yanda Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan genç bir adam...
Başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra, sıkıntı ve kaygılarını en uç noktada yaşayan Kadir, zihnindeki endişe ve kontrol edemediği takıntılarının etkisiyle çevresindekileri zorlu bir hayatın eşiğine getirir.
İstediği aşkı ve şefkati genç bir kızda bulmak belki de umduğu en son şeydir...
Şehvetten aşk doğar mı? Ya da minnet duygusu aşka dönüşür mü? Tüm insani ve hayvani duygular birbirine girerse nefsin kaçacak yeri olmaz. Sonuçlarından da kaçınılmaz…
"Bırakma beni Azra! Belki istediğin bir peri masalı yaşatamam sana, ama masalları kıskandıracak bir aşkla seviyorum seni…”
İki yaralı yürek, birbirlerini tamamlayıp mükemmel bir peri masalı yaşayabilecek mi? Yoksa masalın içinde mi kaybolup gidecekler?
390 syf.
·2 günde·10/10
Kitap gerçekten gerek kurgusu, gerek anlatımı açısından güzeldi. Akıcıydı ve ikinci kitabı Aşk'sın Sen'i sipariş verdim bile...
Azra annesi intihar ettikten sonra amcası tarafından büyütülmüş ama nasıl büyütülmek sormayın.... Kitaplara hayran , masal kahramanları gibi kitaplardaki kahramanı beyaz atlı prensini bekleyen Azra ve diğer tarafta Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan genç, başarılı, zengin Kadir ile karşılaşıyoruz. Töreye kurban gitmesin diye Azra'yı Kadir'e istediği arsa karşılığı verirler. Kadir 3 yıldır istediği arsayı Azra denen kızla evlenerek beş para ödemeden sahip olur. Azra'yı amcası biraz saf diye tanıtır. Kadir de nikah günü gördüğü Azra'yı hastaneye kapatmayı düşünürken...... daha fazla spontai vermeyeceğim. Kesinlikle okuyun. Türkiye'nin çoğu yerinde kadınların çektikleri anlatılıyor.
Kitap hem romantik, hem aksiyonlu hem de sırlarla dolu bir kitap. sabırsızlıkla ikinci kitabı okuyacağım. Ama yazarımıza sesleniyorum. En kısa zamanda üçüncü de basılsın. İyi okumalar....
Puanım 10 üzerinden 11
390 syf.
·10/10
Konusu, karakterleri, kurgusu çok farklı bir kitap. Uzun süredir yabancı kurgu kitaplara takılmış olan ben, bu kitapla özüme geri döndüm. :))) İşte dedim yurdum insanı, töreleri, delice seven erkekleri... Okurken hiç sıkılmadım. Ne olacak bu kızın hali dedim sürekli. Hayatı başka insanların yazdığı kadere teslim olurken, başına neler gelecek? Son dönem popüler olan dizilerin senaryoları bu kitabın yanında sönük kalıyor.
390 syf.
·Beğendi·10/10
#Gelincik
#YılçayAtar
#ANATOLİAKİTAP
Bir yanda hayal dünyasındaki kahramanları içinde yaşatan genç bir kız, diğer yanda Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan genç bir adam...
Başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra, sıkıntı ve kaygılarını en uç noktada yaşayan Kadir, zihnindeki endişe ve kontrol edemediği takıntılarının etkisiyle çevresindekileri zorlu bir hayatın eşiğine getirir.
İstediği aşkı ve şefkati genç bir kızda bulmak belki de umduğu en son şeydir...
Şehvetten aşk doğar mı? Ya da minnet duygusu aşka dönüşür mü? Tüm insani ve hayvani duygular birbirine girerse nefsin kaçacak yeri olmaz. Sonuçlarından da kaçınılmaz…
"Bırakma beni Azra! Belki istediğin bir peri masalı yaşatamam sana, ama masalları kıskandıracak bir aşkla seviyorum seni…”
İki yaralı yürek, birbirlerini tamamlayıp mükemmel bir peri masalı yaşayabilecek mi? Yoksa masalın içinde mi kaybolup gidecekler?

KİTAP YORUMUM: Azra annesi intihar etmiş babasını da erkenden kaybetmiş kırsal kesimde büyüyen amcalarının insafı ile büyütülen, şiddete maruz kalan evleneceği kişi bile orantısız evli barklı kişiye vermek istenen bir genç kız. Azra hayallerini annesinden kalan tek sermaye olan kitaplarda bulan, kurduğu hayalleri ile kuzeni Selma ile birlikte tutunmaya çalışan kişiler.
Bazen en kötü durumda bile bizi yukarı çıkartan hayallerimiz olur. Eğer inanırsak çoğalır açan çiçekler.
Azra bir gün amcasının oğlu tarafından kaçırılır. İşte o dönüm noktası olur. Ya namusu adı çıktı gibi söylemler adına infaz edilecektir, ya da hiç tanımadığı üzerine kendine ait topraklarının verileceği birisi tarafından evlendirilecektir. Onun için evlilik kurtuluş, çare gibi gelse de acaba gerçekten öyle mi olacak?
Kadir iyi biri mi yoksa hastalığının vermiş olduğu sıkıntılar ile kötü birisi mi olmuştur?
Yaşının vermiş olduğu yaşam biçimi ile Kadir'in olgunluğunun vermiş olduğu yaşam biçimi onlara neler sunacaktır? Annesinden nefret eden Azra acaba gerçeği öğrenebilecek mi? ona karşı bakış açısı değişebilecek mi?
Berk, Selma, Murat, Zeynep, Selçuk ve Sevim hanım . Bir çok hayatların anlatıldığı bir kitap. Değişik pencerelerden bakan insanlar. Tabi ki amcaların karakterlerinden nefret ettim. Kadına şiddeti normal gören, kendilerinde can alacak hakkı bulan cahil insanlar topluluğu özetle. Lena'ya çok üzüldüm. Hiç kimse öyle bir ölümü asla hak etmez.
Serinin ilk kitabıydı. Devamı olan Aşk'sın Sen ile devam ediyorum.
Kitaptan öğrendiğim bir çok dersin yanında kitap okumanın önemi çok güzel anlatılmış. Azra acaba kitap okuyan birisi olmasaydı Kuzeni Selma ile hayata bakış açısı nasıl olurdu?
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
390 syf.
·Beğendi·10/10
Eveeeeet muhteşem bir kitabın özetiyle geldim canlar Bayıldım kitaba.Çok sürükleyici.Kesinlikle tavsiye edeceğim kitaplardan.Kitabın devamı olan Aşk'sın Sen ve Yüzleşme isimli kitaplarında yorumlarını yakında gireceğim.Ayrıca hocamızın Firak isimli kitabı da mevcut.Gelelim özetimize:

Salim Ağa kardeşinin karısı Lena'ya,yengesine gönlünü kaptırmıştı.Lena kocasına aşık bir kadındı ama eşi ölmüştü.Salim Ağa bunu fırsat bilip kadına tecavüz edip sahip olmak istemiş ama karşılık bulamayınca sinsi planını yapıp ayağına çuvala doldurduğu taşları bağlayarak denize atar.Tek şahit balıkçıdır buna ve çok üzülür.Salim Ağa Lena'nın bir adamla ilişkisi olduğunu duyulunca da intihar ettiğini tüm köye duyurmuştu.

Aradan 5 yıl geçmişti.Lena'nın kızı Azra'ya Salim Ağa sahip çıkmıştı ama ne sahip çıkma.Azra annesine çok benzediği için tüm acısını ondan çıkarıyordu.Söz hakkı yoktu,bir hata yaptığında cezalandırılırdı.Öyle ki annesi zaten yabancıydı bu yüzden Azra'ya bıraktığı kitapları okuduğunu görünce en sevdiği kitabını yakmış,Azra'yı da ağaca bağlayıp gümbür gümbür gökgürültüsü ve yağmura rağmen sabaha kadar ağaca bağlı bırakmıştı.Bu da yetmemiş babası yaşında üstelik evli olan amcasının oğlu Musa ile nişanlamışlardı.Salim Ağa'nın oğlu Orhan ise Azra'ya yanıktı.Bunu duyunca durmaz Azra'yı kaçırır.Bir mağaraya götürür ve elini keserek Azra ve kendisinin üzerine bulaştırır ki Azra'nın ırzına geçmiş izlenimi versin.Derken Musa bunları bulur ve Orhan ile birbirini vururlar.Azra da aralarında kalır ve bacağından yaralanır.Tabi hastaneye götürmezler jandarmayla başları belaya girmesin diye.Orhan ve Musa da hastaneye götürülür.Ama köyde Azra'nın adı çıkar bunun üzerine Musa'nın babası,Salim Ağa'nın da amcası Ahmet Ağa,Azra'nın öldürülmesini ister.Salim Ağa ve eşi Ayşe istemez bunu ama ne yapacaklarını bilemezler.Ayşe Hanım uzun zamandır Azra'nın babasından kalan arsanın peşinde olan Kadir Serttaş'a Azra ile evlenmesi karşılığında arsayı hediye edecekleri teklifini yapmasını ister Salim Ağa'dan.Başta olmaz der ama çaresi yoktur.Kadir Bey bunu kabul eder arsa için.Azra buna çok üzülür.Hayalinde hep okuduğu kitaplardaki Alex gibi bir şövalyenin kurtaracağına inanır ama o şimdi tanımadığı biriyle evlendirilecekti.

Kadir ise evlilik için 3 yıllık sözleşme hazırlatır ve 3 yıl sonra boşanma planları yapar.Ama planladığı gibi gitmez işler.Nikâh günü Azra'yı görünce çok etkilenir.Neyse evlenirler baya bir süreçten geçerler (Buralar size ait ) Kadir ve Azra birbirlerine aşık olur.Kadir karısının portakal çiçeği kokusundan ayrı kalamaz.Çok bağlanırlar birbirlerine.Kadir'in annesi ve kız kardeşi de Azra'yı çok severler.Zamanla Kadir ve Azra tutkulu bir aşk yaşamaya başlarlar ve gerçek bir karı koca olurlar.Kadir'in yıllar önce yaşadığı kötü bir olay nedeniyle rahatsızlığı vardır.Bundan dolayı da karısını korkutmaktan ve başkasının karısını incitmesinden çok korkar.Onu bir bebek gibi her şeyden korumaya ve karısının geçmişte yaşadığı şeylerden kurtulması için ailesiyle birlikte çok çaba harcarlar.Azra'nın tek başına ayakta durması için her türlü girişimde bulunurlar.Derken zaman böyle aşk ve tutku dolu geçerken Kadir Azra'nın ailesini araştırması için önceden çok güvendiği sağ kolu Berk'e görev verir ve Berk her şeyi araştırmaya başlar.Azra'nın annesinin öldürüldüğü şüphesinin çok fazla olduğu bilgisine ulaşırlar gazeteci arkadaşı Murat ile.Soruşturma tekrar açılır ve Salim Ağa tekrar ifade alınacak konuma gelir.Neyse birgün Muratla bir yerde otururken Kadir,Berk'i arar ve araştırmasını istediği başka bir konuyu araştırmamasını ve geri gelmesini ister.Murat ise söylene söylene çıkar ama bir anda silah sesleri gelir.Berk olay yerine gelince ise Murat'ın vurulup öldüğünü görür ve şok geçirir.O günden sonra bu konu artık kendi meselesi olur.Soruşturma işlerini hızlandırır.

Orhan Azra'nın öldüğüne bir türlü inanamaz ve deli divane gibi her yerde onu arar.Babasına düşman olmuştur.Birgün kardeşi Selma ile köyün dedikoducu bir kadına gitmeye karar verirler.Çünkü Selma Azra'nın ölmediğini,evlendirildiğini söyler.Orhan duramaz ve dedikoducu kadının bileceğini düşünür.Ama orda Musa'nın ayarladığı bir şarapçı gelip Orhan'a çeşitli dedikoduları söyleyince Orhan'ın ağzı burnu kan içinde olur.Hemen hastaneye kaldırılır.Selma hastanede beklerken babasına ne diyeceğini düşünüp ağlar.O sırada Berk ordadır ve dikkatini çeker.Yardım etmek ister.Tam o sırada doktor isimlerini söyleyince Berk şaşırır ve bir plan ile Selma'yı kaçırır.Sonrasında ise Orhan ortalığı yakar ve kaçar,ee Selma da aşığıyla kaçtı dedikodusu ile Salim Ağa felç geçirir.Gözünü açtığında hastanededir.Ve Lena'nın bedduasının tuttuğunu düşünür, yaşarken ölü hale gelmiştir.Berk ise bin bir türlü yalanlarla kızı kendisine inandırmaya çalışır.Ama bu arada da aralarında bir sıcaklık oluşur.

Eveeeeet kitabımız burda bitiyor.Tabi kitapta çok çok olay var.Tam 390 sayfa.Yakında devamı olan Aşk'sın Sen kitabının yorumu ile buralarda olacağım Emeğinize sağlık Yılçay ATAR ️
390 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
G E L İ N C İ K

“Her peri masalı mükemmel değildir.”

“Hayallerindeki mükemmel aşk masalını, sana belki yaşatamam ama masalları bile kıskandıracak bir aşkla seviyorum seni.”

“En ufak bir sıkıntıda her şeyi yüzüstü bırakıp kaçmayı seçersen, hiçbir zaman başarı sağlayamazsın.”

Salim ağa, Lena, Azra, Ahmet ağa, Orhan, Musa, Selma, Kadir Serttaş, Zeynep, Sevim hm., Selçuk, Mehmet bey, Berk, Murat, Saime hm., Elif, Kemal, balıkçı Veysel, şarapçı Necmi, deli Cafer, Damla, Yavuz bey, Kamil, Süreyya hm. ve Alex ile sezonluk bir dizi tarzında çıktık bir yola. Bu arada bazı karakterleri yazmadım, o kadar çok karakter olmasına rağmen insanın aklı hiç karışmıyor. Yazarımız o kadar güzel tanıtmış ki karakterleri zorluk çekmediğimi belirtmek istiyorum.

Lena’nın büyük bir aşkla evlenip, mutlu bir yuvası varken Ahmet beyin ölümü ile başlayan kötü talihsizlikler ve adının kötüye çıkmasının ardından Ahmet ağanın verdiği kararı uygulayan Salim ağadan nefret ettim. Lena’nın Salim’in abisi Ahmet ile evlenmeden önce abisinin nikâh için Nevşehir’e gitmesinin ardından Lena’ya yaptıkları iğrenç bir davranıştı. Kapadokya da geçen olaylar, yaşananlar yüreğimi burktu… Şu töreler olmasın artık, elalem ne der düşünceleri bitsin… Azra’nın, amcası Salim ağadan çektikleri yetmezmiş gibi bir de kendinden iki kat büyük olan Musa’ya nişanlamaları akıl işi değildi… Düğün öncesi Orhan’ın yaptığı davranışta ortalığın karışmasına neden oldu ve töreler gereği yapılması gerekenler alınan kararlar yine çok kötüydü… Salim ağanın eşi Ayşe kadının verdiği fikir ile Azra’nın annesinin kaderini yaşamasına engel oldu.

Azra’nın köy halkından gizli olarak Kadir bey ile nikâhlanmasının ardından her şeyi geride bırakarak sözleşmeli evlilik sonrasında olaylar çok farklı boyutlara ulaşınca ben bile sevindim doğrusu… Bir gece Azra sayıklarken Alex ismini sayıklaması Kadir’i büyük bir kıskançlığa sebep olması ve Berk’e araştırması için görev vermesi ancak bütün araştırmalara rağmen öyle birinin bulunamaması Kadir’in sinirlenmesine sebep oldu. Bu yüzden Azra’nın getirdiği sandıkta neler olduğunu bakmak için açtığında içinden çıkanlar Kadir’i şoka uğrattı. Suçluluk duygusu, sevinç ve vicdan azabı olarak bütün duyguları birbirine karıştı. Alex’in kim olduğunu öğrendiğindeki tepkisini çok merak ediyordum Azra’yı deli gibi kıskandığı adam ….

Eser akide şekeri gibi bir roman olmuş. İlk başta dediğim gibi bütün sezon bir dizi izlemişim gibi geldi, kahramanlar ile yaşadım, onlar ile üzüldüm, onlar ile sevindim. Yazarımızın eline yüreğine sağlık diyorum ve devam kitabı olan “Aşksın Sen” isimli eseri ile yola devam diyorum.

#okudumbitti #yılçayatar #gelincik #haziranayındaneokuyorum
390 syf.
·Beğendi·10/10
#HaziranAyindaNeOkuyorum
#okudumbitti
#kitapyorumum
#Gelincik
@Yilcay Atar

Film tadında bir kitabın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Sade ve akıcı bir dille yazılmış kitap, bir çırpıda bitti.
Konusuna gelince
Lena…. Azra’nın annesi… Lena’nın büyük bir aşkla evlenip, mutlu mesut yaşarken Ahmet beyin ölümü üzerine, adı kötüye çıkar.Abisinin karısına göz diken Salim ağa, köyün en büyüğü Ahmet ağanın lafı ile Lena’yı öldürmeye karar verir. Kapadokya’da geçen olaylar, yaşananlar ve töreler…
Azra hem yetim hem öksüz kalmıştı. Amcası Salim ağanın yanında büyümüştü. Neler çektirmedi ki amcası… En kötüsü de kendinin iki katı yaşında ve evli, üç çocuk babası Musa’ya nişanlamalarıydı.
Düğün öncesi kuzeni Orhan’ın yaptıkları ortalığın karışmasına neden oldu ve töreler gereği yapılması gerekenler belliydi… Salim ağanın eşi Ayşe kadının verdiği fikir ile Azra’nın hayatı kurtulmuştu. Verdiği karar, Azra’nın köy halkından gizli olarak arazisini isteyen Kadir bey ile sözleşmeli evlilik yapar. Her şeyi geride bırakıp İstanbul’a gidecektir. Sadece üç sene içindi zaten.. Kadir bir deli olduğuna inandığı karısı için hastaneden randevu almıştı. Ama aşk beklemedikleri anda onları yakalamıştı.
Kadir’in annesi ve kardeşi çok iyi insanlardı. Azra’ya çok iyi davranıyorlardı
Günlerden bir gün uyurken Azra’nın Alex ismini sayıklaması, Kadir’i büyük bir kıskançlığa sürükler ve Berk’e araştırması için görev verir. Ancak bütün araştırmalara rağmen öyle birini bulamamışlardı. Azra’nın getirdiği sandığa bakar ve sandığı açtığında içinden çıkanlar Kadir’i şoka uğratır. Suçluluk duygusu,kıskançlık, sevinç gibi duyguları karışmıştı.
Azra’nın ailesini araştıran Kadir, öğrendiği gerçeklerle karısına daha da bağlanmıştı.
Berk’in en yakın arkadaşı ile çıktıkları araştırma yolculuğu üzücü bitmişti. Çünkü gerçekleri bulan arkadaşı öldürülmüştü.. Daha sonra ne mi oldu 🤗kitabı okuyup öğrenebilirsiniz
Yazarımızın kalemi daim olsun
İkinci kitabı Aşk’sın Sen’e başlamak için sabırsızlanıyorum

#Alıntılar

️Her peri masalı mükemmel değildir.
️Kalp ağrır mıydı? Ağrıyordu işte!
️Benzetmeye çalıştığı en yakın çiçek gelincikti. Azra’sına en çok uyan…
Ateş renginde bir gelincik!
️Bu hayatta hazmedemediğim ve affedemediğim tek şey ihanettir!
️Ne gerçek hayat ne de masallar, annemin anlattığı gibi mükemmel değil…
️Ölüm hiç bu kadar soğuk ve ulaşılması güç olmamıştı.
️Aşkın yenemediği hiçbir zorluk yoktu.
Yüzüne bakmak zor gelince suya doğru çevirdi kadını. Şimdi sadece omuzlarından tutup iteklemek kalmıştı fakat yapmakta zorlanıyordu.
Artık hiçbir acı onu böyle yıkamazdı. Ya da kendi öyle sanıyordu...
Hayatın ona daha ne acılar sakladığını bilemezdi.
Yılçay Atar
Sayfa 13 - Gelincik
...
Aşk öyle bir şey değil mi zaten?

Neydi Aşk?
-Her kusuru örtecek kadar mil çekilmiş kör bir gözdü. Aşk'sın Sen Alıntı. Y.A

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gelincik
Alt başlık:
Her Peri Masalı Mükemmel Değildir
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059937726
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anatolia Kitap
Bir yanda hayal dünyasındaki kahramanları içinde yaşatan genç bir kız, diğer yanda Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan genç bir adam...
Başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra, sıkıntı ve kaygılarını en uç noktada yaşayan Kadir, zihnindeki endişe ve kontrol edemediği takıntılarının etkisiyle çevresindekileri zorlu bir hayatın eşiğine getirir.
İstediği aşkı ve şefkati genç bir kızda bulmak belki de umduğu en son şeydir...
Şehvetten aşk doğar mı? Ya da minnet duygusu aşka dönüşür mü? Tüm insani ve hayvani duygular birbirine girerse nefsin kaçacak yeri olmaz. Sonuçlarından da kaçınılmaz…
"Bırakma beni Azra! Belki istediğin bir peri masalı yaşatamam sana, ama masalları kıskandıracak bir aşkla seviyorum seni…”
İki yaralı yürek, birbirlerini tamamlayıp mükemmel bir peri masalı yaşayabilecek mi? Yoksa masalın içinde mi kaybolup gidecekler?

Kitabı okuyanlar 16 okur

  • Burçin Badalak
  • Kitap sevdalısı
  • N.
  • Gonca Çolak
  • Duygu Songül Kahraman
  • Selin Sağlam
  • Tuba özaydın
  • Bahar'in kitaplığı...
  • Sanem Mönür
  • Persephone

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%91.7 (11)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%8.3 (1)