Gelinlik Tacı (Nefisle Mücadelenin İlacı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.997
Gösterim
Adı:
Gelinlik Tacı
Alt başlık:
Nefisle Mücadelenin İlacı
Baskı tarihi:
3 Şubat 2017
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059320146
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Edebiyat Vakfı Yayınları
Baskılar:
Gelin Tacı
Gelin Tacı
Gelin Tacı - Tacü’l-Arüs
Gelinlik Tacı
Hikmet Tacı
Bu kitap, Allah’a hakkıyla kulluk edebilmenin yol ve çarelerini gösteren en özlü tasavvuf eserlerinden biridir. Batı dilleri dâhil pek çok dile çevrilen bu değerli eser, kalbi Allah’a bağlamak ve O’nun rızasını kazanmak için neler yapılması gerektiğini ikna edici bir dille anlatır. İnsanoğlunu kendi nefsinin nasıl aldatıp kandırdığını ve onun bu aldatışlarından kurtulmak için ne yapmak gerektiğini misallerle öğretir. İbn Atâullah el-İskenderî tasavvufa sonradan girdiği için, tasavvufa yabancı insanlara nasıl yaklaşmak ve onların yönünü Allah’a tam olarak nasıl çevirmek gerektiğini çok iyi bilir. O yüzden de öğütleri, havada kalan sözler değil, insanın içine işleyen, kalbine dokunan nasihatlerdir. Bu eseri okuyan kişi, kendisini gerçek bir şeyhin, bir mürşid-i kâmilin karşısındaymış gibi hisseder. Eğer Allah yolunda yürümek istiyorsa, bu kitap ona o yolu bütün yönleriyle açar. Kendisine hem dünyasını, hem de âhiretini güzelleştirecek reçeteler verir.
134 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Aslında bu kitaba inceleme yapmak niyetinde değildim ancak bir iki kişi isteyince -hadi bakalım bir küçük değineyim- dedim.
Kendisi sonradan tasavvuf yoluna girmiş ve bu yolda nefsini terbiye etmeye çalışmış biri olan İskenderi, bu kitapla gönlünüze şevk, şuur ve korku aşılıyor adeta. Tasavvuftan uzak veya bihaber olan varsa durmasın edinsin bu kitabı. Böyle ince bir kitap olması yanıltmasın, minik minik tokatlar yiyiveriyor insan. İçeriği nasıl ?
Evet , hayatlarını molozlar arasında idame ettirmeye çalışan ve bunu ruh dünyasının derinliklerinde daha da şiddetle yapmaya çalışan kardeşlerim var mı ?
-Vaaaaarrr .
O zaman Rabbimin, elinden azcık dermanlanmayı vesile kıldığı şu kitabı alın kardeşler. Size fısıldasın; nasıl tövbe etmek gerektiğini, nefsimizle yapmamız gereken büyük cihadı, Rabbimize zikri, O'na layık itaati, nasıl dostlara ve meclislere ihtiyacımız olduğunu, şükr etmeyi, bedbahtlıktan kurtulmayı, iradeli-takvalı olmayı, O'nun sevdiği kullarından olmaya çalışmayı, kalbin nelerden nemalanması gerektiği, huşu içinde olması gereken namazları ve ... Ve bunların aksi durumunda olabilecek felaketi, bizden geriye hiçbir şeyin kalmayacağı, bizi başka birşeylerin tatmin edemeyeceği, rehavetle varacağımız bitikliği, ruhumuzun diplerine kadar varacak virüsleri ...
Okuyun da yolunuzdaki taşları alsın bu kitap!
Birde ilgimi çeken bir nokta kendisi 14 yy başlarında vefat etmesine rağmen sanki bana sesleniyor. Yediğim şefkat tokatları cızır cızır aktı içime. Deruni gafletim çarpa çarpa günyüzü etti . En çok da uzun süre etkini sürdür sinemde , zira ahir zamanda haşyet pek mağlup rehavete. :(
Allah İbn Ataullah el İskenderi'yi cennet bahçelerinde görmeyi nasip etsin.
134 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
niye daha önce okumadım diyeceğiniz cinsten, hasta kalplerin ilacı bir kitap. :) yanı başınızda bulundurun, her gün 3-4 sayfa şifa niyetine okuyun, eminim iyi gelecektir.
134 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Hiç sevmediğim huylarımdan biri severek başladığım bir kitabı yarıda bırakmaktır. Yalnız, Gelin Tâcı; ara ara titretip kişiyi kendine getiren bir kitap olması hasebiyle sonuna kadar kendisini bana okuttu. :)
İnceleme hiç yapmadım, kitabı hakkıyla inceleyebileceğimi de sanmadığım için hiç bu işe girişmeyeceğim..

Derim ki ; okuyun, okutun, hediye edin..

Hasta kalbiniz varsa her gün bir doz kullanmayı ihmal etmeyin fm :)

Not: Herkesin kalbi hastalıklarla doludur.
DipNot: Herkesi kendim gibi zannediyorum :)
Teşekkürler.
112 syf.
·9/10
Pâdişâh-ı âlem olmak bir kuru kavgâ imiş
Bir velîye bende olmak cümleden a’lâ imiş.
Yavuz Sultan Selim Han

Gelin Tâcı!
İsmiyle beni cezbeden kitap... Peki niçin Gelin Tâcı? Malumunuz ki Ataullah İskenderî Şâzeli tarikatının üçüncü büyük şahsiyeti olarak kabul edilir. İşte Şâzeli tarikatından olan dervişlere de “Allah’ın Gelinleri” ünvanı verilirmiş... Velhâsıl, eser, adını burdan alıyormuş...
Ve Bâyezid-i Bistâmi hazretleri şöyle dermiş; “Velîler Allah’ın gelinleridir.”

Ahh tasavvuf âleminin bu zarifliği...
Zariflik demişken, kitapta çok zarif bir kitap! Hani hep derim tasavvuf incelik yoludur, adım adım yürürsün, amma bata, amma çıka... Kitapta öyle... Bata, çıka öğreniyorsun işte...

Aklıma geldi şimdi, Fatih Çıtlak bir sohbetinde; Hikem-i Ataiyye okuyordum, öyle bir beyite denk geldim ki, işte bu diye alnımın ortasına şaak! diye vurdum diyor. :)
Hah ben de öyle oldum işte! Çoğu yerde... Nasıl da aklıma gelmemiş, nasıl da atlamışım, nasıl düşünemedim diye söylendim durdum... Cidden üstad nakış nakış işliyor konuları...
Kitabın arkasında bu eseri okuyan kişi kendisini gerçek bir velînin, bir mürşid-i kâmilin karşısında gibi hisseder, yazıyor. Hakikaten öyle.
Hazret zaten konuşuyor sizinle. Sen düşünürken o sana cevap veriyor sonra sen şaak diye vuruyorsun alnının ortasına! :))

Gelelim kitaptaki bahislerine...
İki başlık vereceğim şimdi kitaptan... Başlıklar bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor ya zaten! :)

-Allah’a Açılan Kapı; Günah diyor üstad, kalın siyah bir duman çıkaran ateşe benzer. Allah ile aramızda kat kat perdelenmeler oluşturur... Peki ne ola ki Allah’a açılan kapı dostlar? Tövbe kapısı elbet... Zaten tövbenin önemi üzerinde çokça duruyor kitap boyunca!

-Toprak Tencere; Diyor ki gene “Bir günah işleyen kulun hâli ocaktaki ateşin üzerine konan yeni toprak bir tencereye benzer. Bir saat sonra o toprak tencerenin altı kapkara kesilir.
Eğer hemen altı yıkanırsa o karanlık kaybolur.
Fakat defalarca ocağa konursa o karanlık silinmez hale gelir ve ne kadar yıkarsan yıka kâr etmez, artık o toprak tencere kırılıp parçalanmadan o kara oradan çıkmaz.”

Yani günah işliyoruz kul günahsız olmuyor amma tövbe etmezsen günahın lekesi kalbinde kalır ey insan! Bolca tövbe etmeli ki o leke kalmasın... Günah işlemek de bizi tövbeden alıkomasın! Kalp günahla beraber katılaşır, siyahlaşır, kömür karası olur... Tövbe etmek için geç olmasın dostlarım... Tövbe kapısı son nefese kadar açık elhamdülillah!

İşte böyle... Konular birbirini tamamlaya tamamlaya gidiyor... Kitap incecik amma feyz isteyene feyz, himmet isteyene himmet veriyor üstad...
Dilerim Allah yolunda size de yoldaşlık eder Hazret...
Muhabbetle! Huu!
134 syf.
·3 günde·Puan vermedi
بسم الله الرحمن الرحيم
"Ademoğlunun kalbi, ateş üzerinde kaynayan tencereden daha fokur fokurdur."
Hem dünyayı hem de ahireti güzelleştirecek reçeteler veriyor.
Şifa niyetine okunmalı ahali :)
134 syf.
·Puan vermedi
- Rızık konusunda şüphe etmek, rızkı verenden şüphe etmektir. Sen kendine bir şey alacağın zaman güzel olanını seçiyorsun. Fakat Allah'a karşı hareket ve davranışlarında bu özeni hiç göstermiyorsun.
- Gerçekten bütün geceyi ders vererek geçirirsen, nefsinin hoşuna gider de, aynı gece iki rekat namaz kılmak sana zor gelir. - İnsanlar bir tuhaf oldular, artık ahiret için biraraya gelmiyorlar. - Sakın ümitsizliğe kapılıp "kapılar bana kapandı" deme, kapıyı ısrarla vurana, kapı açılır.
134 syf.
·8/10
Daha ilk girişte kendine müptela eden,nefis terbiyesinin inceliklerinin anlatıldığı risale..Bu kitabın yazarı İbn Ataullah el-İskenderi’nin diğer kitaplarını da hemen okumak istiyorum..
134 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Allah'a yemin ederim ki,senin asıl ömrün; doğduğun günden beri olan süre değil; Bilakis Allah'ı tanıyıp bildiğin günden beri geçen süredir." İbn Ataullah el-İskenderi
Rızık konusunda şüphe etmek, rızkı verenden şüphe etmektir.( Kitaptan alıntı) Nefis terbiyesini ince bir dille anlatan nadide eserlerden kendini tanıma ve eğitmek için yollar sunan kıymetli bir eser. Allah razı olsun
200 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitabı tavsiye edip etmeme noktasında çok kararsız kaldım. Ama o kadar altını çizdiğim ve etkilendiğim yerler oldu ki, en iyisi paylaşayım dedim. Neden önermek konusunda kararsız kaldım? Şöyle ki, İbn Atâullah tasavvuf ehli bir alim. Kitapta da tasavvufi konulardan sıklıkla bahsetmiş. Bazı yerlerde anlamakta zorlandım. Bazı kısımları yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemesi için başka yerlerden araştırarak okumak gerekebilir. Mesela kitapta günaha düşmemek için cemaate gitmemek diye bir kısım var. İlla yapılsın diye söylenmemesine rağmen insanlar bunu tembelliğine bahane olarak görebilir. Ama bu kısımlar çok azınlığı oluşturuyor. Genel olarak sevdiğim kitaplardı. Kitaplığımda baş tacı yapacağım kitaplardan olacak kendileri . İnsanı kendine getiren kitaplar. Lakin bahsettiğim sebeplerden ötürü herkese tavsiye edip etmeme konusunda kararsızım.
.
Kitabın sayfa hacmine göre fiyatlarının biraz pahalı olduğunu söyleyebilirim. Ama baskı kalitesini çok sevdim. Dili sade ve akıcı. Ben yavaş okumama rağmen ikisini 2-3 günde bitirdim. Siz bir günde bitirirsiniz
.
.
Öyle işte En doğrusunu Rabbim bilir ️
134 syf.
·Beğendi·10/10
Kapağında da yazdığı gibi 'hasta kalplerin ilacı' . Düşkün olduğunuz bir zamanda ,koşmaktan yorulduğunuzda , yorulmuşluğunuza rağmen hiç bir yere varamadığınızda ; hani insan ağlamak ister ya tüm bu çabaya rağmen elleri bomboş kalınca , işte o elleri göğe yönelten ve aslında o elin dopdolu olduğu için hiçbir şey almadığını anlatan bir kitap. Hasta olduğuna 'inanan' kitabı mutlaka okumalı.
144 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok güzel benzetmeler kullanılmış konu çok güzel be sade bir şekilde anlatılmış. Kitap tekrar tekrar okunmalı ancak okunanlar günlük hayata uygulanmaya çalışılmalı ben özellikle her gün az da olsa sadaka verme kısmını uygulamaya başladım
Allahım!
"Beni nefsimin zilletinden çıkar. Kabrimin yerle bir olacağı zaman gelip çatmadan evvel de şüphe ve şirkimden de beni temizle.."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gelinlik Tacı
Alt başlık:
Nefisle Mücadelenin İlacı
Baskı tarihi:
3 Şubat 2017
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059320146
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Edebiyat Vakfı Yayınları
Baskılar:
Gelin Tacı
Gelin Tacı
Gelin Tacı - Tacü’l-Arüs
Gelinlik Tacı
Hikmet Tacı
Bu kitap, Allah’a hakkıyla kulluk edebilmenin yol ve çarelerini gösteren en özlü tasavvuf eserlerinden biridir. Batı dilleri dâhil pek çok dile çevrilen bu değerli eser, kalbi Allah’a bağlamak ve O’nun rızasını kazanmak için neler yapılması gerektiğini ikna edici bir dille anlatır. İnsanoğlunu kendi nefsinin nasıl aldatıp kandırdığını ve onun bu aldatışlarından kurtulmak için ne yapmak gerektiğini misallerle öğretir. İbn Atâullah el-İskenderî tasavvufa sonradan girdiği için, tasavvufa yabancı insanlara nasıl yaklaşmak ve onların yönünü Allah’a tam olarak nasıl çevirmek gerektiğini çok iyi bilir. O yüzden de öğütleri, havada kalan sözler değil, insanın içine işleyen, kalbine dokunan nasihatlerdir. Bu eseri okuyan kişi, kendisini gerçek bir şeyhin, bir mürşid-i kâmilin karşısındaymış gibi hisseder. Eğer Allah yolunda yürümek istiyorsa, bu kitap ona o yolu bütün yönleriyle açar. Kendisine hem dünyasını, hem de âhiretini güzelleştirecek reçeteler verir.

Kitabı okuyanlar 178 okur

  • Esra  DERYA ÇANKAYA
  • Muhammed Ali
  • tuaytu_
  • Fatma Yıldız
  • Özlem K
  • pürkusur
  • Bey Böyrek

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.9 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0