Geliştiren Anne-Baba

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,3bin
Gösterim
Adı:
Geliştiren Anne-Baba
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751417480
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Yayınevi
Çocuğunuz bir kez çocukluk yaşayacak; bu dönemi onunla doya doya yaşayın.

Bir anne, bana yolladığı mektupta şöyle diyor: “Çok yorgun ve sorumlulukların altında ezilmiş hissediyorum. Annem kendi dönemlerinde böyle bir yılgınlık hissetmediklerini, bu kadar sabırsız ve öfkeli olmadıklarını, bizi seyrederken bile yorulduğunu söylüyor.”

Bir başkası da şöyle yazmış: “Otuz yaşında yaklaşık 4,5 ay sonra baba olacak bir baba adayıyım. Bugüne kadar geçen süre içinde baba olacağım düşüncesi üzerinde çok durmadığım için birçok şeyin farkında değildim. Ancak bugün bu düşünce üzerinde ilk adımımı attım ve daha ilk adımımda büyük bir eksik ile yola çıktığımı fark ettim. Bu sanki kutuplara keşfe giden kâşifin yanında soğuktan koruyucu kıyafetlerini almaması gibi bir hisse benziyor.”

Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik bir yapı kurulması şart. Bunun yolu da, anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri...

Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz; değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde…

Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar.

- Doğan Cüceloğlu
192 syf.
·Puan vermedi
Selam aleyküm arkadaşlar ....

Sevgili Doğan Cüceloğlu hocamı rahmetle ,saygıyla anıyorum kendisini öncelikle mekanı cennet olsun Amin .

Hocamın tüm kitaplarını severek okuyorum . Yalın bir dille her zaman oldugu gibi sohbet havasinda yazılmış tek solukta okunacak bir kitap bir günde okuyup bitirdim .... Cok fazla alıntı paylaşmak istemedim kitabı okumak daha zevkli ve öğretici .

Şimdiden okuyacaklara keyifli okumalar dilerim .
192 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Anne babalar için zihin ve yol açıcı bir kitaptır. Tavsiye ederim fakat Türkiye şartlarında, bu kitapta yer alan öneriler ile çocuk yetiştirmek hem hayal hem de böyle bir çocuk yetiştirirsen çocuğu çiğ çiğ yerler... Neyse yine de okuyup bilinçli bir şekilde çocuk yetiştirmek ve özgür bir birey olduğunu görmek için çabalamak anne baba görevidir diye düşünüyorum.
192 syf.
Hamilelik serüvenim boyunca okuduğum ebeveynlik kitapları, dinlediğim söyleşiler, katıldığım onlıne programlar ve daha niceleri içerisinde şunu dile getirmek isterim ki : kendi kültür yapımızı bilen ve bunu çok iyi bir biçimde dile getiren akıcı, amacından sapmadan doğrudan doğruya mesajı ileten en iyi araç oldu bu yolda bana rahmetli Doğan Cüceloğlu. Bizim toplumumuzun dertlerini ve anne baba tiplerini daha iyi yansıttığını düşünüyorum. Bu nedenle de aslında bu yönde donanım kazanırken alanında güvenilir Türk yazar kalemlerine daha yoğunlaşmak gerektiğine inanıyorum.

Kitap 5 bölümden oluşuyor ve her bölümde çocuğumuzu geliştirirken kendimize dair farkındalık oluşturarak sağlıklı nesillerin gelişmesi içindeki yerimizi daha iyi anlıyoruz. Ebeveynlik öğretmeye çalışıp akıl verme gibi emir kipiyle yazılmış çoğu kişisel gelişim kitaplarından bir tık önde bu yönüyle bana kalırsa. Tecrübe ve bilgi paylaşımı yapılmış ve hatta kısa bazı hikayelerle zenginleştirilmiş. Çocuk yetiştirmek adına ve kitapta da belirtiği gibi yalnızca çocuk değil bir yurttaş da yetiştirdiğimiz için dikkate değer çok mühim tavsiyeler var içerikte. Anne baba olurken törpülenmemiz gereken ne varsa tek tek açık ediyor bize adeta. Ayrıca dördüncü bölümde çocuk yetiştirirken anne baba olarak, eşler olarak ilişkimizin sağlığını sorgulamaya da itiyor bizi. Önceliğin sağlıklı kendilik, sağlıklı birliktelik ve ancak sonrasında evlatlarımıza sağlıkla eşlik edebileceğimizin ışık tutabileceğimizin mesajını veriyor biz yetişkinlere.

Gelişmeyi önemseyen her bireyin okuduğunda kendisinde bir şeyler bulacağına düşünüyorum. Salt anne babaları kapsayan bir niteliği olmadığını söylebilirim. Zaten bahsettiğim gibi akademik bir dilden ziyade sohbet havasına bürünmüş buluyorsunuz kendinizi ve kitabı bitirdiğinizde bilinç yüklenmesi yaşamış olmanız kaçınılmaz oluyor. Alandan ya da değil henüz anne baba olmuş ya da olmaya hazır iseniz yormadan keyifle kazanım sağlayabileceğiniz bir kitap. Ayrıca anne babalara ya da adaylarına da harika nitelikte bir hediye seçeneği. Biz kütüphanemizde henüz bulunmadığı için Storytel'den sesli kitap seçeneğini kullandık o da gayet verimliydi. Tavsiye ederim..
192 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı okumamın sebebi beş altı ay sonra baba olacak olmam. Ailemize yeni bir birey katılacak ve onu nasıl en iyi şartlarda yetiştirebiliriz, ne kadar yeterliyiz diye kendimi sorgulamam. İnsan doğası gereği çocuk sahibi olma duygusunu tatmak istiyor fakat onun nasıl bir potansiyele sahip olduğunu bilmiyor. Rahmetli Doğan CÜCELOĞLU bu kitabında toplumumuzun gelişmesi ancak toplumumuza katılacak yeni bireylerin sağlıklı gelişimiyle olabileceği mesajını vermiştir.
Kitabı okurken doğacak olan çocuğumuzun gelişimini hayal etmenin yanı sıra sık sık kendi çocukluğumu ziyaret etmek zorunda kaldım.Çünkü biliyorum gelişigüzel korku-kaygı kültürüyle büyüdük bir çoğumuz.
Meğer ne çok yanlışlarla bugünlere gelmişiz. Bir kişinin dahi toplumu ne kadar çok etkilediğinin farkındalığı oluştu kafamda.
Yeni bir birey geliyor dünyaya ama biz onu sadece bizim istediğimiz kalıplarla baskılayarak büyütmeye çalışıyoruz. Doğru olanı kendisinin bulmasını değil de bizim söylediklerimizin doğru olduğunu dikte ediyoruz çocuklarımıza. Geriye kalıyor bir sürü özgüvensiz, gelişimini tamamlayamamış bireylerle dolu bir toplum.
Kesinlikle her anne-babanın okumasını tavsiye ediyorum. Bizim yetiştireceğimiz tek bir çocuk koca bir toplumu etkiliyor...

“Mükemmel değil, iyi insan yetiştirmeyi hedefleyin.”

Doğan CÜCELOĞLU
192 syf.
·11 günde·Puan vermedi
      Çocuk gelişimi ve psikojisi üzerine kitaplar okumayı seviyorum. Zaman zaman annelikte eksik hissettiğim oluyor.

Bu tarz kitaplar da eksiklik nerede ve neyi doğru yapıyoruz gösteriyor.

   Okumak biraz zamanımı aldı. Romanlara göre daha yavaş ilerliyor çünkü her söylenen üzerine düşünmek gerekiyor.

Kitapta geleneksel aile tipi ile geliştiren anne baba tipi karşılaştırılmış.

   Yetişme tarzımıza göre uygulanabilirlik tartışılır ama kitabı okuyan korku kültürüyle yetişmiş biri bunu değiştirebilmek icin uğraşacaktır diye düşünüyorum.

   Ancak sadece anne olarak okumamız yetmez babaların da okuması gerekiyor . Çocuk yetiştirmenin bir ekip işi olduğunu fazlasıyla vurguluyor.
192 syf.
·6 günde·Beğendi
Rahmetli Doğan Cüceloğlu hocamın birbirinden güzel kitaplarını okumanın heyecanı içinde yazıyorum. Bir anne değilim, bir Çocuk Gelişimi öğrencisiyim. Kitapları almamın en büyük sebebi bilinçli bir öğretmen olmak ve ileride bilinçli bir anne olmak...
Kitabın başından sonuna kadar kendinizi sorguluyorsunuz, "ben nasıl bir anneyim, nasıl bir babayım" diye. Tüm anne babaların okumalarını tavsiye ediyorum. Çocuğunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak harika bir kitap. Zaten Doğan Hoca yazmışsa nasıl kötü olabilirdi ki ?

Kitap bilimsel bir kitap değil, sizinle sohbet eder gibi yazılmış. Bir sohbet havasında yazılmış yani. Bu yüzden sıkılmıyorsunuz. Hatta bilimsel bir takım şeyler olduğunda vay be böyle miymiş demeden de edemiyorsunuz.
Geliştiren bir anne-baba nasıl olmalıdır ?
Nelere dikkat etmeliyiz bir çocukla muhatap olurken?
Çocuğunuzu tanıyor musunuz ?
Onunla iletişim içinde misiniz gibi tonla soru soruyorsunuz kendinize ve cevaplar sizde gizli...
Mutlaka alıp okuyun. Ve diğer kitaplarını da okumaya başlayacağım en yakın zamanda.
192 syf.
·187 günde·Puan vermedi
Rahmetli ve çok kıymetli hocamızın her anne-babaya okumasını tavsiye ettiğim bir kitabı daha. Bir solukta okunabilecek içindeki bilgiler uygulandıkça hayata dokunacak ve iyileştirecek değerli bir kitap.
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İki ay sonra anne olacağım ve bu yüzden kitabı okuma gereği hissettim. İyi ki de okumuşum diyorum. Kitabı okurken kendi çocukluğuma gittim. Bu kitaptaki gibi mi yetiştirildim diye merak ettim. Etrafımda olan anne babaların çocuk yetiştirirken nasıl anne baba olduklarını görünce hepimizin bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız yanlışlarımızın olduğunu gördüm.
Çocuk yetiştirirken korku kaygı kültürüne göre mi yoksa sevgi saygı kültürüne göre mi çocuk yetiştiriyoruz? Çocuğu dünya getirirken ne amaçla getirdiğimiz önemli geleceğimizin sigortası yoksa birey olarak kendi hayatını değerlerini yaşaması için mi ? Bir sürü sorunun cevabını bu kitapta bulabiliyorsanız.
Önemli olan çocuğun ilk doğduğu andan itibaren sevgiye sevilmeye ve saygı güven ilişkisi içerisinde sağlıklı bir aile ortamında büyümeye ihtiyacıdır. Onun hem toplumsal hem de biresel açıdan dengili bir şekilde büyümesi gerekir.
Çocuğu büyütürken aynı zamanda anne baba da onun birlikte büyümekte ve öğrenmeye devam etmektedir. Onun doğuştan muhteşem bir potansiyele sahib olduğu ve bunun geliştirilmesi için çaba harcanması gerekmektedir.... bunun gibi bir sürü şey öğrendim doğumdan sonra tekrar okumak istiyorum.
Kitabın her sayfasında altı çizili bir sürü cümle paragraf var. Hepsi birbirinden önemli cümleler. Herkesin kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum. Oysa Çocuk yetiştirirken ne kadar çok yanlışlarımız varmış .(bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız davranışlar)
Zararın neresinden dönersek kardır.
192 syf.
·40 günde·Beğendi·8/10 puan
Annelerin-babaların, anne-baba adaylarının okuduğunda olumlu bilgiler öğrenip, yeni bakış açıları kazanacağı faydalı bir kitap. İfade edilen kavramların hepsine uygulanır demek fazla iyimser olur, doğru sanarak yanlış yaptığımız kavramları törpülemek için okunabilir.
192 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10 puan
Geliştiren Anne-Baba kitabında ebeveynlerin, çocuk sahibi olmadan önce farkına varmaları, anlamaları gereken durumlara değinilip doğacak ya da daha doğmamış çocuğun, ebeveynlerin zihninde ve çevre ile nasıl bir şekilde dönüştüğü anlatılmaktadır.

İçimizdeki Çocuk kitabında olduğu gibi sorular sorarak ebeveynlerin zihnindeki çocuk kavramının farkına varmalarını, çevre, kültür gibi faktörlerden nasıl etkilebileceklerini veya etkilendiklerini anlamaları sağlanmaktadır. Bunlarında yanında ebeveynlerin çocukluklarında yaşadıkları veya yaşayabilecekleri olayları hatırlayıp nelere neden olduğunun farkına varmalarını sağlamaktadır.

Ebeveynlerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum, çocuklar bugünün ve yarının geleceği, çocuklar ülkemiz ve dünyamız için her şey. Onları yetiştirirken farkında olmadan veya bilerek yapılan davranışların kötü sonlarını, gelişimlerini anlatıp okuyucuların aydınlanmasını sağlayan bir kitap.
192 syf.
·4 günde·10/10 puan
"Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayatta ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hakkediyorlar."
Okurken kendi çocukluğuma gittiğim, oradaki bazı olayların bende hissettirdiklerini gördüğüm, ben nasıl büyütüldüm, ben nasıl büyütmeliyim sorularını kendime sorduğum çok anlamlı bir okuma oldu benim için.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Doğan Cüceloğlunun okuduğum ilk kitabı , çok keyif alarak okudum ve okuduķça farkındalığımın artmasını sağladı. Çocuk yetiştirirken doğru bildiğimiz yanlışları görmemizi sağlayan , akıcı ,her şeyin başının sevgi olduğu gerçeğini üstüne basa basa anlatan bir başucu kitabı.. Her sayfasında üstünü çizdiğim satırların çok olduğu eğitici bir kitap . Herkese tavsiye ederim ..Doğan Hocam kalemine sağlık ...
Kültürel kalıp içinde çocuk yetiştiren anne-baba çocuğa kötülük yaptığını bilmez, bilemez. Çünkü kültürel kalıp içinde çocuğun halinden anlama gibi bir değer yoktur. Korku-kaygı kültürünün tek değeri "güç" tür: Ne kadar güçlüysen o kadar değerlisindir! Bu kişiler çevrelerinden ne görmüşlerse hiç sorgulamadan onu yaparlar.
Sadece “ ben “ diyen insanın uzun süre güçlü ve mutlu olamayacağını,güçlü ve mutlu bir insan olmanın sırrının elin en uzun parmağı olmakla değil,elin parmaklarından biri olduğunu keşfetmekte yattığını fark etsin.
"Sevdiğiniz insanların gerçeği bilmeye hakları var.
Yalan söylenmiş bir insan sevilmeyen bir insandır."
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 163 - Remzi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geliştiren Anne-Baba
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751417480
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Yayınevi
Çocuğunuz bir kez çocukluk yaşayacak; bu dönemi onunla doya doya yaşayın.

Bir anne, bana yolladığı mektupta şöyle diyor: “Çok yorgun ve sorumlulukların altında ezilmiş hissediyorum. Annem kendi dönemlerinde böyle bir yılgınlık hissetmediklerini, bu kadar sabırsız ve öfkeli olmadıklarını, bizi seyrederken bile yorulduğunu söylüyor.”

Bir başkası da şöyle yazmış: “Otuz yaşında yaklaşık 4,5 ay sonra baba olacak bir baba adayıyım. Bugüne kadar geçen süre içinde baba olacağım düşüncesi üzerinde çok durmadığım için birçok şeyin farkında değildim. Ancak bugün bu düşünce üzerinde ilk adımımı attım ve daha ilk adımımda büyük bir eksik ile yola çıktığımı fark ettim. Bu sanki kutuplara keşfe giden kâşifin yanında soğuktan koruyucu kıyafetlerini almaması gibi bir hisse benziyor.”

Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik bir yapı kurulması şart. Bunun yolu da, anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri...

Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz; değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde…

Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar.

- Doğan Cüceloğlu

Kitabı okuyanlar 2.462 okur

  • Filolsanya
  • Ayşegül Bayram
  • Dilan
  • Nuray Aslan
  • İbrahim HASIR
  • Ümran hocaoğlu
  • Burcin
  • seda
  • Saadet Basari
  • Gurbet

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%8.6
13-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%8.6
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%40
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.2
Erkek
%30.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.1 (246)
9
%23.2 (154)
8
%24.9 (165)
7
%10 (66)
6
%2.4 (16)
5
%1.4 (9)
4
%0.6 (4)
3
%0.3 (2)
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları