Genç Atatürk

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
151 gösterim
Mustafa Kemal'i devlet adamlığına hazırlayan askerlik sürecinin detaylı bir analizi... Bu analizde yazara yol gösteren de, arşiv belgeleriyle Mustafa Kemal'in notları, emirleri ve yazışmaları…

Genç Atatürk bugüne kadar yazılmış Atatürk biyografilerinden farklı olarak, asker Atatürk'ü konu ediyor. George W. Gawrych 20. yüzyılın en olağanüstü devlet adamlarından birinin hakkıyla anlaşılabilmesi için, Mustafa Kemal'in askerlik kariyerinin derinlemesine incelenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Askerliğin, Mustafa Kemal'in eleştirel muhakemesini, kişisel değerleri ile duygusal zekâsını geliştirmesine, bir subay ve komutan olarak karşılaştığı sorunları çözerken teoriyi pratiğe dönüştürmesine nasıl yardım ettiğinin izini sürüyor.

Genç Atatürk, Mustafa Kemal'i devlet adamlığına hazırlayan askerlik sürecinin detaylı bir analizi. Bu analizde yazara yol gösteren de, arşiv belgeleriyle Mustafa Kemal'in notları, emirleri ve yazışmaları… ABD'deki The Society of Military History'nin (Askeri Tarih Derneği) her yıl verdiği en iyi askeri biyografi ödülünü alan Genç Atatürk titiz bir araştırmanın ürünü.

"İyi işlenmiş, kuramsal olarak zengin, iddiaları sağlam, titizlikle kaleme alınmış bir eser… Konu hakkındaki en iyi çalışma."
-M. Şükrü Hanioğlu, Princeton Üniversitesi-

"Net bir dille yazılmış, kusursuz bir araştırma."
-Dennis Showalter, Colorado Üniversitesi-
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9786050923209
 • Orijinal Adı:
  The Young Ataturk
 • Çeviri:
  Gül Çağalı Güven
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Joseph 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bence herkes tarafından okunmalı. Dışarıdan bir gözle ulu önderimizi anlatmakta. Tabi içerisinde birkaç tartışmalı ifadeye rastladım. Bunun dışında çok başarılı bir eser.