Genç Bir Romancının İtirafları

7,8/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
1 beğeni  · 
677 gösterim
Romancı geçmişi otuz yılı bulmayan Umberto Eco bu nedenle kendini "genç" bir romancı olarak niteliyor ve Genç Bir Romancının İtirafları'nda, felsefeci ve kuramcı olarak arkasında bıraktığı uzun kariyerinden çok 'genç bir romancı' olarak geçirdiği yıllara bakıyor; Eco bu iki alanı birlikte kullanmasının kurmaca yapıtlarındaki verimli sonuçlarına eğiliyor. Kurmaca ile kurmaca dışı arasındaki sınırı araştırıp bu sınırın etrafında keyifle, eğlenerek ve eğlendirerek, zekice yaklaşımlarla dolaşıyor.
Okuru kendi yaratıcı yöntemlerinde gezintiye çıkarıyor ve kendi roman dünyasını nasıl yarattığının ipuçlarını veriyor. Ortaçağ uzmanı, felsefeci ve çağdaş edebiyat alanında yetkili bir isim olan Umberto Eco, kurmaca yapıtlardaki hayali kahramanlara ve gerçek hayattaki algılanmalarına da değişik bir açıdan yaklaşıyor. Günümüzün en seçkin yazarlarından olan Umberto Eco'nun yaratıcılığının arka planını merak edenler için eğlendirirken bilgilendiren bu küçük kitap tam bir hazine.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789944756914
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Eyüp Tatar 
 18 Haz 04:02 · Kitabı okudu

Eco'nun romancılığına dair bir şeyler öğrenmek; mesela roman yazarken nasıl bir yol izlediğini, konu seçimini ne şekilde yaptığını, karakter seçiminde neleri dikkate aldığını; kurgunun hangi imgeyle başlayıp filizlendiğini ve gelişim aşamalarının ne şekilde ilerlediğini; kurguya hangi malzemeler katılığını ve iyi bir romanın dayandığı kıstasların neler olabileceğini; kısacası Eco'nun "nasıl" yazdığını Eco'dan duymak için..

Kitaptan 11 Alıntı

"İki türlü şair vardır: Şiirlerini on sekiz yaşındayken yakan iyi şairler ve ömür boyu şiir yazmaya devam eden kötü şairler!"

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi Yayınevi)

"Hikaye yazmaya Latinlerin şu kuralı hükmeder: 'Konuya hakim ol, sözcükler arkadan gelir'; şiirde ise bu sözü şöyle değiştirmemiz doğru olur: 'Sözcüklere hakim ol, konu arkadan gelir."

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)

"İyi seçildiklerinde sözcükler içlerinde öyle büyük bir güç taşırlar ki, betimlenmeleri çoğu kez onların bizzat görülmesinden çok daha doğru fikir sahibi eder bizi."

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 21)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 21)

"İlk romanımı yazdığım sırada birkaç şey öğrendim. İlki şu: "İlham", sanatsal açıdan saygın görünebilmek için hilebaz yazarların başvurduğu kötü bir kelimedir.Eski bir söz vardır,dehanın yüzde onu ilham,yüzde doksanı terdir,der.Fransız şair Lamartine'in en iyi şiirlerinden birini nasıl yazdığından sıkça söz ettiği söylenir: Bir gece ormanda gezinirken şiirin ani bir ilhamla, aklına eksiksiz geldiğini öne sürermiş.Ölümünden sonra çalışma odasında o şiirin pek çok versiyonunu bulmuşlar,yıllar boyu yazıp yazıp düzeltmiş şiirini.

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 13)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 13)

Gerçeğe aykırı şeyleri anlatıp duran bir yazarı "yaratıcı" diye nitelemek sorun yaratır. Batlamyus, Dünya'nın dönüşü hakkında gerçekdışı bir şey söylemişti. Bu durumda onun, Kepler'den daha yaratıcı olduğunu iddia edebilir miyiz?

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 9)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 9)

Önceki Günün Adası'nı yazmaya hazırlanırken doğal olarak romanın geçtiği coğrafi mekana, Pasifik Okyanusu'na gittim, günün farklı saatlerinde suyun ve göğün rengini, balıkların ve mercanların renk tonlarını görmek için. Ama iki üç yılımı da kamaraların ya da küçük bölmelerin ne büyüklükte olduğunu, insanların bunların arasında nasıl hareket edebildiğini öğrenmek için o döneme ait gemilerin çizimlerini ve modellerini inceleyerek geçirdim.

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)

Hikayeye Latinlerin şu kuralı hükmeder: "Rem tene, verba sequentur" -komuya hakim ol,sözcükler arkandan gelir- şiirde ise bu sözü şu şekilde değiştirmemiz doğru olur: "Sözcüklere hakim ol, konu arkadan gelir."

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)

İlham, sanatsal açıdan saygın görünebilmek için hilebaz yazarların başvurduğu kötü bir kelimedir. Fransız şair Lamartine, en iyi şiirlerinden birinin, ormanda gezinirken bir tür ilhamla ve eksiksiz geldiğini öne sürermiş. Ölümünden sonra, çalışma odasında o şiirin pek çok versiyonunu bulmuşlar, yıllar boyu yazıp yazıp düzeltmiş şiirini.

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 13)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 13)

Yaratıcılık bir yana, pek çok biliminsanının içinden hikaye anlatmak geldiğini, ama bunu yapamadıkları için çok üzüldüklerini söyleyebiliriz; işte bu nedenle birçok üniversite profesörünün çalışma masasının çekmecesi yayımlanmamış berbat romanlarla doludur.

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto EcoGenç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco

Hikaye, öncelikle ve en başta kozmolojik bir meseledir. Bir şey anlatmak için bir tür yarı-tanrı gibi başlarsınız işe; bu yarı-tanrı, içinde tam bir güven duyarak hareket edebilmeniz için olabildiğince kusursuz olması gereken bir dünya yaratır.

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 17)
2 /