·
Okunma
·
Beğeni
·
5788
Gösterim
Adı:
Genç Bir Şaire Mektuplar
Baskı tarihi:
1963
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Melahat Özgü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
103 syf.
·6 günde
İçsel zenginliği ile büyüleyen yazar, şair Rilke.. Neden Almanca bilmiyorum hüznüne gark oldum.

Sitede Sergen Özen ’in Rilke’ye sevgisi, incelemeleri, alıntıları ve başka bir arkadaşımın ona verdiği değer ile tanıma isteği doğdu kalbimde.. Kendilerine teşekkür ederim ^_^

Kitabın son 20 sayfasında Rilke'yi tanımaya yönelik yazılardan ve netten araştırdığım ( https://www.fikriyat.com/...m-rainer-maria-rilke) ve anladığım kadarı ile :

Eski ve köklü aileden gelmiş. Annesi,
kaprisli ve özlem duyduklarını çocuğuna yansıtan aile bireylerinden biri olarak; Rilke'yi 6 yaşına kadar kız çocuğu gibi giydirmiş , o ise ince ruhundan dolayı başta kadınlar olmak üzere insanlarla iletişim kurmakta zorlanmış. Yine anne ve babasının isteği üzerine subay okuluna gönderilen lakin orasının cehennem gibi gelmesinden dolayı dayanamamış ticaret okuluna yazdırılmış oradan da üniversiteye geçmiş; babası hiç olmadı avukat olsun dileğine rağmen Rilke kendisini sanata vermiş iyi ki de öyle yapmııış..

Genç yaşında sezgiselliği güçlü, içine kapalı, alçak gönüllü birisi. ‘’Bütün isteği, insanlığa iç zenginliğini vermek, herkesi mutlu kılmak olmuş; yazdığı şiirleriyle, kendi dediği gibi: Halkını sevindirmek kaygısını gütmüş. Halk kavramı altında da kendi gibi yoksulları anlamış. Halk onun için toplumsal değil , her şeyden önce ruh kavramıydı’’ (82) Sevgiyle bakan, şair ruhunu damıta damıta sunan bir dünya..
‘’O, her şey de, kendine en yakın olanda olduğu gibi, en uzak olanda da gene, kendi içini, Tanrıyı bulur’’ (83). Her gördüğü şeyde kendine yakınlık bulan, sadece güzeli değil karanlık, fırtınalı tarafların, sarhoşun, delinin çığlıklarını da duyuran bir kişilik. ‘’Rilke’nin karşısına çıkan, duyularını, aklını uğraştıran her şey, bir şiir olmuş, teknik de en yabancı olanı bile sanat biçimine bürümüştür.’’ (87)
Mistisizme bağlı, sessizliğin abidesi diyebiliriz. Nietzsche’nin aşık olduğu Salome vesilesiyle sanatçı kimliği oluşmuş. Hesse gibi o da lösemiye yakalanıp ölen yazarlardan..

Eser; henüz 20 yaşında olmayan Franz Koppus’un, şiirlerini Rilke’ye mektupla göndermesi şeklinde ve Rilke’nin şiirlere dair düşüncelerini alçak gönüllülükle, ruhunu ortaya koyarak cevaplaması şeklinde ilerliyor. Okuduğum kitap Remzi Kitabevi Kültür serisi 2.basım Çeviren Melahat özgü. İçerik ; 10 mektup , Genç Şair üzerine, Şair üzerine, Yaşantı ve Rilke hayat, eserleri ve sanat anlayışı, Dilimizde Rilke şeklinde oluşturulmuş.

Okurken cümlelerin bütünlüğünü kavramakta epey zorlandım. Özellikle erken kalkıp okumaya çalıştım beynimden daha çok şüphe etmemek adına :))) arkadaşıma bir kesit attım çevirisini beğenmediğini söyledi içime biraz su serpildi desem yalan olmaz. O zorlanmaya rağmen çok sevdim. Altını epeyce çizdim. (Çeviri konusunda Melahat Özgü ; Berlin Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olmuş, Almanca öğretmenliği yapmış. DTCF Alman dili ve edebiyatı bölümü profesörü. Tiyatro araştırmacısı. ) Çevirinin dili bana pek hitap etmedi, belki de başkalarına çok iyi gelebilir bilemiyorum.:))Yaren Bolat’in #28484261 incelemesinde yorum olarak Meltem Hanım’ın da yardımıyla çeviri karşılaştırması yapmış Yaren, çok yararlı oldu, sağ olsunlar ^_^ Semih Uçar’ın dili daha akıcı geldi bana göre. Yorum da 4 çevirmenin çevirileri mevcut, kitabı alırken faydalı olacağını düşünüyorum.

Mektuplarda Rilke’nin hitap şekli, geç yazmasındaki sebepleri içtenlikle açıklaması, yalnızlığa dair yorumları, gençlerin aşka dair aceleleciğine dem vurması ‘’ Onlar, aşkı, bütün varlıklarıyla, bütün güçleriyle, yalnızlık duyan, korkan, yüceyi arayan yürekleriyle öğreneceklerdir. Ama öğrenme uzun ve bitmesi gereken bir zamandır.’’(42) der. Aşkı da ‘’ Aşk son konaktır ; belki de bunun için bir insan hayatı bile yetmez’’ deyip zirvede bırakır. Sözlerinde dostluğu hissetmek, kendini bulma yolunda gözlem gücünün derinliği, ruha dokunuşuyla, ‘’Siz dışa bakıyorsunuz ve işte asıl bunu yapmamalısınz. Yalnız tek bir yol vardır: İçinize dönün. Size yaz diyen nedeni araştırın. Kökleri ; yüreğinizin en derinliklerinde dal budak salıyor mu, buna bakın. ‘’(14) ve özellikle bu sözüyle gönlüme taht kurdunuz Rilke amca.

Karput’a dair tavsiyeleri, üzüntüye karşı yaklaşımı ‘’İnsanın üzüntülü iken, yalnız olması ve uyanık bulunması gerekir ‘’( 50) gibi nice anlamlı sözleriyle yüzmek.. Şair üzerine dair yazısı da ayrı bir anlam yüklü idi. Rilke’yi tanımak adına başlangıç eseri midir bilmiyorum ama çokça tavsiye ederim bu kitabı.

Keyifli ve huzurlu okumalar dilerim. ^_^
Richard Strauss - Four Last Songs https://www.youtube.com/watch?v=I9nc87XR43A
103 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Mesleğinin kendisiyle örtüşmediğini, boş bir çaba içerisinde olduğunu fark eden genç bir şair Kappus ve çözümü Rilke'ye şiir denemelerini göndermekte buluyor. Kendisini en iyi o anlar çünkü, aynı yollardan geçmişti ruhsal sorunlar yaşayıp okuldan ayrılmıştı o da. Ve cevap geliyor. Genç şaire Rilke tarafından yazılmış on samimi mektup karşılıyor bizi, genç şairin içindeki buhranları Rilke o kadar iyi anlıyor ki bir dost olarak yaklaşıyor. Öyle ince bir ruha sahip ki Rilke, kırmadan incitmeden eleştiriyor genç adamın şiirlerini... "Kendimi de bir yabancı olarak, bir yabancıdan biraz daha değerli kılmaya çalıştım."

80 sayfalık incecik bir kitap olduğuna bakmayın, sonsuz kelime var içerisinde. Nelerden bahsetmiyor ki, çaresizliği anlatıyor, yalnızlığını anlatıyor bize. En çok da şiirin ne olduğunu ve bir şair için ne anlama geldiğini görüyoruz. Seni asla anlamayacak insanlara kendini anlatmaya çalışmak... İnsan daha güç durumda olabilir mi? Yapmayın, diyor kendinize yazık edeceksiniz. Biliyor Rilke, yürüyen bir mezarlık değil miydi şair?

Eseri Palto Yayınlarından okudum ve berbat bir çevirisi vardı. Bazı cümleleri anlamak için defalarca okumak zorunda kaldım. Neyseki kötü çeviri bile kitaba gölge düşüremedi, Rilke yazmış sonuçta. :) Seninle tanıştığıma mutluyum güzel adam, daha çok kişinin seni tanıması dileğiyle...
103 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kötü bir haber aldığınızda kime sığınırsınız? Elbette dostlarımızla konuşmak isteriz. Fakat bazı zamanlarda, her dostun her derdinizi anlayamayacağını hisseder, sizi en iyi anlayabilecek olana gidersiniz. Bu, doğal bir içgüdüdür sadece, diğerlerine verdiğiniz/vermediğiniz değer ile bir ilgisi yoktur. Okul ile ilgili sorunları sınıf arkadaşınızla, aileniz ile ilgili sorunları kuzeniniz ile paylaşmak gibi aslında. Ben de bu sabaha, içten içe korktuğum ama olacağını da bildiğim bir haberi alarak başladım. Hâlihazırda elimde bulunan iki kitaba sığınmak yerine (onlar bu kötü ruh halimi görmesinler, onlara yansıtmayayım istedim) tamamen içgüdüsel olarak Rilke’ye sığındım. Nedendir bilinmez, henüz çok iyi tanımadığım sevgili Rilke’nin ruhuma işlemek gibi bir güzel huyu var.

Sizlerden iyi olmasın, çok iyidir Rilke. Hayata bakış açısı çok iyi geliyor bana. Neredeyse 100 yıl olmasına rağmen aramızda. Aslında dünyanın sonu olmayan, çözüme kavuşacağını çok iyi bildiğim bir mesele için gözpınarlarımı kurutacak kadar kendimi üzdüğümü görünce biraz kızdı sanırım bana. Biraz sinirli fakat kaygılı bir ses tonuyla konuştu: “Fakat lütfen bir düşünün, bu büyük üzüntüler daha ziyade orta yerinizden geçip gitmediler mi? İçinizde birçok şey dönüşüme uğramadı mı, üzgün olduğunuz zamanlarda bir yerde, varlığınızın bir yerinde değişim geçirmediniz mi?” (sf. 52-Nora Kitap) Geçirdim elbet Rilkeciğim. Geçirdim tabii. Senin de elin değdi mutlaka bu değişime. Uzayda hiçbir ses kaybolmaz ya hani, senin sesin yüzyıl sonrasında buluyor beni. Küçücük tepeleri kocaman dağlar olarak gördüğüm ve onları aşıp ardını hiç göremeyeceğim sandığım noktalarda şu sözlerin tutacak elimden; “Belki de yaşamımızın bütün ejderhaları, yalnızca bizi bir kez güzel ve cesur görmeyi bekleyen prenseslerdir. Belki de korkunç olan her şey en temelde, bizden çare bekleyen çaresizlerdir.” (sf. 59) Böylece günün sonuna geldik sevgili Rilke ile. En sade cümleleri ile ruhumda bir ev kurup yerleşti kendileri. Ben de ‘bıraktım yaşam, başıma gelsin. İnanıyorum sana: yaşam haklıdır, ne olursa olsun.’ diyerek.

İşte böyle bir kitap Genç Şaire Mektuplar. Zor zamanlarınızda elinizden tutup size engelleri aşmanıza yardım edecek. Hatta belki engel sandıklarımızın da aslında yalnızca bir yanılsama olduğunu gösterecek. Mektuplar, en saf şekilde yansıtır kişinin duygularını. Rilke’nin bakışını seviyorum hayata. Birçok konuda çok güzel fikirleri var. Hayat, din, kadın-erkek konularında özellikle dikkate alınacak bakış açılarını gayet doyurucu açıklıyor bu 10 tane samimi mektupta. Dilerim bir gün yollarınız kesişir ve tanışırsınız Rilke ile. Hem “insan bu kitapları her okuyuşunda daha çok zevk alıyor, her seferinde daha müteşekkir oluyor ve bir şekilde daha iyi ve daha basit görüyor, yaşama olan inancı derinleşiyor ve yaşamda daha mesut oluyor ve daha büyüyor.” (sf. 20)
72 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap incecik, konu derin. Anlatım akıcı fakat yoğun. Okudukça düşünmeye iten, ardı ardına sorular sorduran cümlelerle dolu. Rilke, anlatmak istediği her şeyi cümlelerine yedirerek sunmuş okuyucuya... Manası çok ağır bir fikri hiç incitmeden dizmiş. Ben, bir sanat eserinin niteliğini soru sordurmasından anlarım. Cevaplardan daha önemlidir sorular... Bu kitap, soruları yığıyor zihninize... Kitabı okuyun derim. Gecikmeden ve mümkünse birkaç kez...
103 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Rilke'nin ismini yıllar önce bir kitapta okumuştum. Sonra şair olduğunu öğrendim. Lou Salome'nin hayatını anlatan kitapta da fazlaca ismine yer verilmişti. Alman asıllı Prag doğumlu bu şairin iç dünyası da, doğduğu kent gibi pusluydu biraz. Şiirlerinde keskin bir anlatımı yoktu ama yüzü grilere dönüktü. Kurşuni renkler desem daha doğru sanırım.

Alman Edebiyatının sevilen şairlerinden olan Rainer Maria Rilke, bir dönem gittiği Afrika'da müslümanlarla tanışır ve arapça öğrenir. Tıpkı Goethe gibi, peygamber efendimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v) hayran kalır. Onun için Muhammed'in Yakarışı şiirini yazar. Bunu öğrendikten sonra benim şaire karşı sempatim daha artmıştı.

Genç Bir Şaire Mektuplar kitabı, Rilke'nin bir zamanlar hayatını karartan askeri akademide okuyan Franz Xaver Kappus adlı kişiyle mektuplaşmalarının kitabıdır. Rilke, askeri hayatın kendisini ruhsal ve fiziksel olarak çökerttiğini ifade etmiş, sağlık sorunları sebebiyle, akademiden ayrılmıştır. Kitapta Rilke, Kappus'un yaşadığı sıkıntıları o kadar iyi anlıyor ki. Çünkü Kappus'un da içinde bir şair büyüyor ve duygularını, ne yapması gerektiğini Rilke'ye soruyor. Mektuplaşmaları bir süre devam ediyor. Rilke'nin mektupları o kadar içten, o kadar net ki, ben bile bazen içimdeki sorulara onunla cevap buldum!

Yazma tutkusu ile ilgili söylediği çok güzel; "Size yazmanızı buyuran nedeni araştırıp ele geçirmeye bakınız" diyor. Ne güzel bir ateşleme! "Yüreğinizin ta en dip köşesinde kök salıp salmadığını araştırınız, yazmanız yasaklandı diyelim ölür müydünüz, yaşar mıydınız eskisi gibi" diye devam ediyor...

Ben Rilke'yi okumaya, şiirlerini daha da yakından öğrenmeye devam edeceğim. Çünkü biliyorum ki, O mektuplarında tam da yazdığı gibi, büyük yürekli bir şair. Tanımak isteyen herkese öneriyorum.
103 syf.
·8/10
Rilke'nin bir şair olan Franz Xaver Kappus'a 1903-1908 yılları arasında cevap olarak yazdığı on mektuptan oluşuyor kitap. Hiçbir edebi kaygı içerisine girmeden sadece yardım için yazıldığı belli olan mektuplarda bolca yalnızlık teması işlenmiş. Yazarın dili akıcı sıkılmadan okunabilecek bir kitap.
103 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Rene Maria Rilke'nin Franz Xavier Kappus'a yazdığı 10 mektubu içeren bir kitap.. Çoğunlukla Kappus'a öğütler şeklinde bir içerik taşıyor. Şiir üzerinde de derin açıklamaları var.
72 syf.
·Puan vermedi
" ... Tek dileğim içinizde katlanmak için yeterince sabır, inanmak için yeterince sadelik bulmanızdır, umarım zor olana ve başkaları arasındaki yalnızlığınıza gitgide daha fazla güven duyarsınız. Ve ayrıca, bırakın yaşam başınıza gelsin. İnanın bana, yaşam haklıdır, ne olursa olsun. "
Rilke hayata, insanlığa, bireye, sanata, edebiyata ve pek çok konuya ışık tuttuğu bu kısa ama özlü kitabında bizi içsel bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanların korkunç bir bilinçle sürekli dünyayı ve hayatı sorguladığı bir evrende, kişinin iç dünyasına yönelmediği ve huzuru nasıl uzaklarda aradığını görüyoruz. Kişinin bakışı içine yönelmedikçe dış dünyada olup bitenlerin önemi var mıdır ? Rilke hayatı, insanları aslında hepimizin içinde olan o boşluğu öylesine derin işlemiş ki kitabı okurken düşünmediğim tek bir an olmadı. Kadın erkek ilişkilerinin kısır döngüsü, inanç ve iman meseleleri, hayatın kabulü, yalnızlığın o keskin vurgusu... Kitaptaki her düşünce birbirinin anlamını tamamlayacak surette önemli ve manidar. İyi okumalar :)
250 syf.
·Beğendi·10/10
Rainer Maria Rilke'nin Franz Xavier Kappus'a yazdığı 10 mektubu içeren bir kitap. Çoğunlukla Kappus'a öğütler şeklinde bir içerik taşıyor. Şiir üzerinde de derin incelemeler sunan bir eser.
Keşke karşı tarafın da yazdıklarını okuyabilseydim. O zaman tam bir edebiyat şöleni olurdu.
Diyor ki Kutsal Yazar Rilke; ‘’Yalnızlığınızın büyüklüğünü de duyumsarsanız buna sevinin; çünkü diye sorun kendinize, büyüklüğü içermeyen bir yalnızlık neye yarar? Topu topu tek bir yalnızlık vardır, o da büyüktür, kolay katlanılacak gibi değildir. Dolayısıyla, herkesin yaşamında öyle saatler vardır ki, insan yalnızlığı verip ne denli yavan ve ucuz olursa olsun bir beraberliği almak ister karşılığında; iyi kötü ilk rastlayacağı kişiyle, en sıradan bir kişiyle sözde birazcık bir anlaşma uğruna yalnızlığı elden çıkarmak ister. Ama belki de yalnızlığın büyüdüğü saatlerdir bunlar; çünkü onun büyüyüşü de tıpkı oğlanların büyümesi gibi birtakım acı ve sancılarla gerçekleşir ve baharın ilk günleri gibi hüzünle dolup taşar. Ancak, şaşırtmasın bu sizi. Bizlere gereken yalnızlıktır, büyük, içsel bir yalnızlık. Kendi içine yürümek ve saatler boyu kimselere rastlamamak… İşte erişilmesi gereken şey bizler için.’’
Herkese keyifli okumalar dilerim edebiyat sever güzel insanlar.
104 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Rilke'yi tanımaya bu kitapla başladım ve onu tanırken keyif aldım. Diğer eserlerini de temin etmeye çalışacağım. Mektuplardan ve Rilke biyografisinden oluşuyor eser. Yapabileceğim bir eleştiri şu, tercümesi beni bir hayli yordu.
72 syf.
·Puan vermedi
Franz Xaver Kappus. Yaptığı şeyin kendisine uymadığını, yazmanın ona hitap eden bir şey olmadığını düşünen genç bir şairdir ve yazmaya devam edebilmek içşn aradığı desteği edinebilme direnişi onu Rşlke'ye kadar götürür.

Rilke on cevap mektubuyla ( tabi ki farklı zamanlarda yazılan mektuplar) Kappus'a birçok konuda görüş bildirir. Bunlar arasında neden yazması ve yazmaması gerektiği, yazmak için gereken lartın ne olduğunu sıralar ama şaire olan desteğin en alasını yalnızlık, buhran gibi konularda sağlıyor.

Kappus'un buhranını, onu incitmeden, kırmadan eleştirerek ve kendini de yüceltmeyerek anlıyor. Ona olan desteği genç şaire ışık sağlıyor.

Sorunlarımızı anlatamamamızın sebebi olarak, bizi kimsenin anlayamayacağını düşünerek içimizi kemirmesi için saklarız ve bırakın bir yabancıyı, tanıdığa bile zor açılırız. Ama Kappus bir yabancıyla mektuplaşıyor ve mektup arkadaşı en ideal psikolog ve tavsiyeci oluyor ona.
72 syf.
·Beğendi·10/10
Mektupların insanı cezbeden bir büyüsü olduğuna inanıyorum. Sadece size yazılmış ve bu yazılar ile başka dünyalara doğru bir yolculuk yapacağınız sözcüklerin havada ahenk içinde dans ettiği mektuplar..

Okuduğum her mektup bende bu etkiyi yaratır. İster kısa olsun ister uzun olsun. Üstelik bu mektupları yazan kişi sözcükleri kullanarak sanat eseri yaratan biriyse o mektuplar benim için eşsiz bir edebiyat şöleni oluyor. Tıpkı Rilke'nin yazdığı bu güzel mektuplar gibi...

Mesleğinin ona uygun olmadığını düşünen genç bir şair olan Kappus, Rilke'ye yazdığı şiirleri yollayarak ondan şiirleri için ne düşündüğünü yazmasını ondan tavsiye ister. Rilke'nin ona yazmasıyla o güzel mektupların içine doğru yolculuk yapıyoruz. Ayrıca Kappus'un düşüncelerini anlayacak en iyi kişi Rilke'den başkası değildir. O da aynı yollardan geçmiştir ve aynı duyguları yaşamıştır. Kappus'a düşünceleri ile yardım edecek kişi Rilke'den başkası değildir.

"Madem benden öğüt istediğinizi söylediğiniz, artık böyle şeyler yapmayı bırakmanızı rica edeceğim. Kendi dışınıza bakıyorsunuz ve şu an için en doğrusu bundan kaçınmanızdır. Size hiç kimse öğüt veremez ve yardım edemez – hiç kimse. Yapmanız gereken sadece, içinize dönmek. Size yazmayı neyin buyurduğunu bulun; kalbinizin derinliklerinde köklerini salıp salmadığını görün; peki ya yazmanız yasaklansaydı, bu sizi öldürür müydü? İtiraf edin kendinize. Gecelerinizin en sessiz vaktinde kendinize yöneltin en can alıcı soruyu: mutlaka yazmalı mıyım? Derinlerden bir yanıt için açın içinizi. Şayet cevabınız onay içeriyorsa ve bu önemli soruyu güçlü bir “mutlaka yazmalıyım” ile karşılıyorsanız, hayatınızı bu zorunluluk doğrultusunda kurun. Tüm yaşamınızın, en mütevazı ve en kayıtsız zamanı bile, bu dürtünün bir işareti ve şahidi olsun. Sonra Doğaya yaklaşın. Sanki daha önce hiç denenmemiş gibi, gördüklerinizi, hissettiklerinizi, sevdiklerinizi ve kaybettiklerinizi ifade etmeye çalışın."

Rilke'nin yazdıklarını okurken onun naif kalbini hissedeceksiniz. Karşısındakini kırmamak için düşüncelerini o kadar güzel anlamış ki sözcüklerin gücünü hissederek okuyacaksınız mektupları.

"Sözcükler öyle hassas ve neredeyse dile getirilemez şeyleri anlatırlar ki düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilen insanlar bile afallar."

Mektupları okurken her bir sözcüğün ve her bir cümlenin uyumuyla kendinizi edebiyat şöleninin içinde hissedeceksiniz. Bu yüzden acele etmeden okumanızı tavsiye ederim.

Mektupların içinde Rilke'nin verdiği tavsiyeler hayatın kendisini anlamınızı sağlayacak. İnsanın kendini bilmesini, yalnızlığın önemini, yaşamın ne olduğunu, sevginin gücünü, aşkın ne olduğunu ve kendini anlatmaktan yorulan insanların onları anlamayacak kişiler için kendilerini yormaması gerektiğini o kadar güzel anlatmış ki okurken birçok yerin altını çizdim.

Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Bir Şaire Mektuplar
Baskı tarihi:
1963
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Melahat Özgü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi

Kitabı okuyanlar 274 okur

  • Ayşen&Erdal
  • Cezmi Ş.
  • Seval
  • Sinem Albayir
  • X
  • Beyza

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (1)
9
%1.1 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0