Genç Bir Şaire Mektuplar

9,0/10  (10 Oy) · 
27 okunma  · 
10 beğeni  · 
952 gösterim
Kamuran Şipal`in Türkçesi ile sunduğumuz "Genç Bir Şaire Mektuplar" Franz Xaver Kappus`a yazılan on mektuptan oluşuyor. "... Rike ile düzenli mektuplaşmaya başladık. 1908`e kadar sürdü mektuplaşmalarımız, sonra yavaş yavaş arkası kesildi; çünkü yaşam beni alıp Rilke`nin sıcak sevecen ve duygulandırıcı bir çabayla beni uzağında tutmak istediği alanlara savurmuştu. Ama önemli değil burası. Önemli olan, bu kitaba alınmış on mektuptur, Rilke`nin nasıl bir dünya içinde yaşadığının, yapıtlarını nası bir dünya içinde yarattığının bilinmesi açısından değil ayrıca gerek bugün yeni yetişen, gerek yarın yetişecek olan kuşaklar bakımından önemli olan on mektup. Bir büyük, bir eşsiz kişi konuşurken küçüklere susmak düşer."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2001
 • Sayfa Sayısı:
  103
 • ISBN:
  9789754067279
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
24 May 21:52 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rilke'nin ismini yıllar önce bir kitapta okumuştum. Sonra şair olduğunu öğrendim. Lou Salome'nin hayatını anlatan kitapta da fazlaca ismine yer verilmişti. Alman asıllı Prag doğumlu bu şairin iç dünyası da, doğduğu kent gibi pusluydu biraz. Şiirlerinde keskin bir anlatımı yoktu ama yüzü grilere dönüktü. Kurşuni renkler desem daha doğru sanırım.

Alman Edebiyatının sevilen şairlerinden olan Rainer Maria Rilke, bir dönem gittiği Afrika'da müslümanlarla tanışır ve arapça öğrenir. Tıpkı Goethe gibi, peygamber efendimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v) hayran kalır. Onun için Muhammed'in Yakarışı şiirini yazar. Bunu öğrendikten sonra benim şaire karşı sempatim daha artmıştı.

Genç Bir Şaire Mektuplar kitabı, Rilke'nin bir zamanlar hayatını karartan askeri akademide okuyan Franz Xaver Kappus adlı kişiyle mektuplaşmalarının kitabıdır. Rilke, askeri hayatın kendisini ruhsal ve fiziksel olarak çökerttiğini ifade etmiş, sağlık sorunları sebebiyle, akademiden ayrılmıştır. Kitapta Rilke, Kappus'un yaşadığı sıkıntıları o kadar iyi anlıyor ki. Çünkü Kappus'un da içinde bir şair büyüyor ve duygularını, ne yapması gerektiğini Rilke'ye soruyor. Mektuplaşmaları bir süre devam ediyor. Rilke'nin mektupları o kadar içten, o kadar net ki, ben bile bazen içimdeki sorulara onunla cevap buldum!

Yazma tutkusu ile ilgili söylediği çok güzel; "Size yazmanızı buyuran nedeni araştırıp ele geçirmeye bakınız" diyor. Ne güzel bir ateşleme! "Yüreğinizin ta en dip köşesinde kök salıp salmadığını araştırınız, yazmanız yasaklandı diyelim ölür müydünüz, yaşar mıydınız eskisi gibi" diye devam ediyor...

Ben Rilke'yi okumaya, şiirlerini daha da yakından öğrenmeye devam edeceğim. Çünkü biliyorum ki, O mektuplarında tam da yazdığı gibi, büyük yürekli bir şair. Tanımak isteyen herkese öneriyorum.

Hasan Basri Dane 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rilke'nin bir şair olan Franz Xaver Kappus'a 1903-1908 yılları arasında cevap olarak yazdığı on mektuptan oluşuyor kitap. Hiçbir edebi kaygı içerisine girmeden sadece yardım için yazıldığı belli olan mektuplarda bolca yalnızlık teması işlenmiş. Yazarın dili akıcı sıkılmadan okunabilecek bir kitap.

Hüsamettin Çalışkan 
14 May 10:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rene Maria Rilke'nin Franz Xavier Kappus'a yazdığı 10 mektubu içeren bir kitap.. Çoğunlukla Kappus'a öğütler şeklinde bir içerik taşıyor. Şiir üzerinde de derin açıklamaları var.

Asma Yaprağı 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Rainer Maria Rilke... Betimlemeleri muhteşem,Shakespeare aşk cümleleri üzerinde nasıl dans ediyorsa, Rainer de yalnızlık üzerine kurduğu cümlelerde öyle dans ediyor. Yalnızlığın aslında o kadar da kötü bir şey olmadığını düşünmeye başlayabilirsiniz mektupları okumayı bitirdiğinizde. Benim için tek olumsuz yan mektuplardan sadece Rainer"ın yazdıklarını okuyor olabilmemiz. Keşke Karşı tarafın mektuplarına da ulaşabilseydik...

Kitaptan 22 Alıntı

Şunu her gün, müteşekkir olduğum acılar içinde bir kez daha öğreniyorum;
Sabır her şeydir!

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 54)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 54)

Gerçek şu ki, tarifsiz yalnızlıklar içinde yaşayıp gidiyoruz,
özellikle de en derin ve en önemli konularda.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 14)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 14)
Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her okuyuşunuzda kitaplardan daha büyük bir zevk alacak, daha büyük bir şükran duygusuyla dolacak içiniz, çevrenizi gözlemlemede daha üstün ve yalın bir aşamaya yükselecek, yaşama beslediğiniz inanç derinleşecek, yaşamda daha mutlu ve daha büyük bir kişiye dönüşeceksiniz.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 18)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 18)
gökçe türkkan 
23 May 15:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Her şey, kendisi için öngörülmüş bir süre içte taşınmalı, sonra dünyaya getirilmelidir."

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 19)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 19)
gökçe türkkan 
24 May 08:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bilgimizin elverdiğinden daha öteleri görebilseydik, sezgi duvarından biraz ötelere uzanabilseydi bakışlarımız, belki hüzünlerimizi sevinçlerimizden daha bir güvenle karşılayabilir, onlara katlanabilirdik."

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 47)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 47)
gökçe türkkan 
24 May 08:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...büyüklüğü içermeyen bir yalnızlık neye yarar?Topu topu tek bir yalnızlık vardır, o da büyüktür, kolay katlanılacak gibi değildir. Dolayısıyla, herkesin yaşamında öyle saatler vardır ki, insan yalnızlığı verip ne denli yavan ve ucuz olursa olsun bir beraberliği almak ister karşılığında; iyi kötü ilk rastlayacağı kişiyle, en sıradan bir kişiyle sözde birazcık bir anlaşma uğruna yalnızlığı elden çıkarmak ister...
Ama belki de yalnızlığın büyüdüğü saatlerdir bunlar."

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 33)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 33)
Rıfat ÇELEBİ 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızlığınızı sevin ve önünüze çıkardığı acıları yakışık alır sızlanışlarla göğüslemeye çalışın.

Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 28)Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke (Sayfa 28)
3 /