Genç Dergisi - Sayı 137 (2018 Şubat)

·
Okunma
·
Beğeni
·
66
Gösterim
Adı:
Genç Dergisi - Sayı 137
Alt başlık:
2018 Şubat
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Format:
Karton kapak
ISBN:
977130746002
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Dergisi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Yazma korkusunu nasıl yenebiliriz? Yazdığımız şeylerin kıymetli şeyler olmasını arzulamak, bir üstad gibi yazabilme kaygısı sizi bazen “yazma tutukluğuna” sürükleyebilir. İzlediğiniz filmler, okuduğunuz kitaplar olmalı. Bunlar sizi yazma konusunda cesaretlendirebilir. Ama şimdi bunların hepsini bir tarafa bırakın, terlemeye, saçmalamaya ve çok yazmaya hazır olun. Yapacağınız şey şu; kelimeler, renkler, hisler, sesler ve görüntülerden hareketle metinler yazacaksınız. Şiir yazmış arkadaşların bildiği bir alıştırma/oyundur bu. Bir dış uyaran etkisinde kalarak serbest çağrışımla metinler yazmak. Ama şu şartla, zaman tanıyarak. 1 dakika süresince, 2 dakika süresince, 5 dakika süresince kalemi kaldırmadan deli gibi yazmak.

Bu ne işe yarayacak? Umulur ki hayal gücümüz ve yazma cesaretimizi birbirine bağlayan damarların tıkanıklığı açılır. Böylece yazı akışı hızlanacak ifadelerimize canlılık gelecektir. Bu oyunu her yazı mesaimize başlamadan önce 5-10 dakika yapmakta fayda var. Hatta tıkandığınızı hissettiğiniz, sıkıldığınız zamanlarda da bu oyunu oynamak iyi olacaktır.

Bunlar nasıl ifadeler olmalı? Örneğin; mavi at, sarı kazak, telefon sesi, düşünceli adam, ilk trene binelim, komşu teyze aşure getirmiş, vb. Bu ifadelerin sizde bıraktığı duyguyu yazmak, başlanmış yarım kalmış bir cümleyi tamamlamak, bir fotoğrafın, bir müziğin öyküsünü yazmak size ortada büyük bir yazma konusu yok iken alıştırma yapma şansı verir. Tıpkı savaşa hazırlanan askerlerin atış talimleri yapmaları, fiziksel dayanıklılıklarını ve reflekslerini artırmaya çalışmaları gibi. Her gün 1-2 saat yazı çalışması yapmak ve bunu her gün yapabilmek size bir yazma disiplini edindirecektir...
Cennetteki hayatı düşündüğümüzde bizim anladığımız zamanla Allahın zamanı arasında ciddi farklar olduğunu anlıyoruz. Zaman ve mekan izafidir bu yüzden. Bu sebeple zamanı ve mekanı genişleten hissiyatı olmalı insanın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Dergisi - Sayı 137
Alt başlık:
2018 Şubat
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Format:
Karton kapak
ISBN:
977130746002
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Dergisi

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Hasbî
  • YUNUS KALKAN
  • Talha Özmen
  • Ayşe Sümeyye

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0