Genç Kız Kalbi

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.279
Gösterim
Adı:
Genç Kız Kalbi
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mercek Yayınları
Baskılar:
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
128 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Mehmet Rauf'la Eylül'ü ile tanışmak istiyordum aslında ama bu kitapla da olsa onunla tanıştığım için memnunum. Kitap bir genç kızın içinde hissettiklerini, aşkını, hayal kırıklıklarını konu alıyor.

Aslında sevsem mi sevmesem mi bilemedim ama sevmeye daha çok yatkınım sanırım. Başlarda her şey güzel gidiyordu. Pervin isimli karakterimiz kadın haklarından, görücü usulünün saçma ve yapay olduğundan, gerçekten biriyle hayatı sürdürebilmek için onunla bol bol muhabbet etmek gerektiğinden ve bunun öyle ilk görüşte olamayacağından vs. bahsediyordu ve fikirlerine ben de katılıyordum. Ama sonra bir sayfada şöyle bir cümleye rastladım: "Bir genç kız için senelerce tanıyarak ve süsleyerek sevdiği erkeği nihayet bir gün bulup, 'O sensin!' diyerek ona teslim olmak, artık onun kulu, esiri olarak yaşamak... Acaba bu saadeti tutmak benim kaderimde var mı?"
Böyle bir cümleyi hafife alamadım ve kitaba olan tüm memnuniyetim söndü gitti... 'onun kulu, esiri olarak yaşamak' tabiri beni fazlasıyla rahatsız etti.

Ama bu cümle dışında bence oldukça güzel bir kitaptı. Sonu her ne kadar istemediğim gibi bitse de bence kitaba en yakışacak son da buydu. Keyifli okumalar:):)
128 syf.
·Puan vermedi
Edep ve haya yoksunu bir yerde genç bir kızın temiz hayalleri ile yaşamaya çalışmasını konu ediniyor. Yazarın dili naif. Ve bu naiflik en kaba olayları bile ince gösteriyor. Düşündürücü bir kitap.
128 syf.
·11 günde·5/10
Mehmet Rauf'un psikolojik tahliller üzerine yazdığı romanlarının genelinde betimlemeleri ön planda tutmuş buda okuru oldukça sıkan bir olaydır bence Ama bu roman Eylül aksine olay örgüsü ağır basan ve kendini okura sevdiren bi kitaptı
134 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Mehmet Rauf ‘un okuyacagım ılk romanı bakalım neler hıssettırecek yazarı zaten buyuk bır ısım büyük umutlarla baslıcam kıtaba haydı bısmıllah
128 syf.
·8 günde
Eylül'den geri kalmayacak derecede kısa ve öz yazılmış tek nefeste okunabilecek bir romandır. Romanda o dönemin yanlışları iyi bir üslupla dile getirilmiş, kadının hakları,toplumdaki yeri Pervin'in düşünceleri sonucunda öne sürülmüştür.
128 syf.
·2 günde·7/10
Öncelikle herkese merhaba!
Uzun zamandır inceleme yazmadığımı hissettim nedense. Oysaki, okuduğum kitaplar hakkında bir şeyler yazmayı çok severim. Her neyse, Genç Kız Kalbi'ni bu ikinci okuyuşum. İlk kez ortaokulda okumuştum galiba ve kitaplığımda gözüme takılınca tekrar okumak istedim. Bu aralar kitap okumakta zorluk çekiyorum nedense, tatilde olduğumdan ve uzun bir yorgunluk dönemi geçirdiğimden olsa gerek hep uyumak istiyorum. :)

İlk okuduğumda kitabı çok beğenmiştim. Şimdi de beğendim tabii ki. Zaten hep söylemişimdir okuduğum türk klasiklerinin yerini hiçbir şey tutmaz diye. Türk klasiklerinin bana verdiği zevk ayrıdır. Genç Kız Kalbi, adından da anlaşılacağı üzere genç bir kızın, Pervin'in günlüğü. Günlük, mektup vesaire okumayı sevdiğimi dile getirmiştim Anne Frank'ın incelemesini yazarken yanlış hatırlamıyorsam. Olsun, yine söyleyeyim. :)

Pervin, İzmir'den İstanbul'a amcasının yanına geliyor. Istanbul'u gözünde öyle büyütmüş ki, gelince hayal kırıklığına uğruyor maalesef. Herkesin kendini özel hissettiği gibi o da kendini özel hissediyor, ki bence de haklı öyle hissetmekte. Çünkü kendi yaşıtlarından farklı, kültürlü bir genç kız, özellikle amcasının kızı Nigar'dan. Amcası da maalesef babasından çok farklı, bu yüzden araları da pek iyi değilmiş, Pervin öyle diyor. Buna anlam veremeyen Pervin, İstanbul'a amcasının evine gelince her şeyi anlıyor ve babasına hak veriyor.

Pervin'in de her genç kız gibi hayalleri var. Ve bu hayaller genellikle hayatının aşkını bulma yönünde. Sevmeden evlenemem deyip duruyor, e haklı da. Görücü usulü evlenmeye karşı, aile dayatmalarına karşı, tam bir genç kız... Özgür, akıllı, oldukça hayalperest bir genç kız.

Yalan söylemeyeyim, kitabın bazı yerleri sıktı beni tabii. Pervin'le bazen dalga geçtim, aman sende dediğim yerlerde çok oldu. Ama güzel bir kitap. Okuyun, bir şey kaybetmezsiniz. :) Her neyse nerede kalmıştım, Pervin büyük bir yanılgıya düşer. Hayatının aşkı olduğuna inandığı biriyle tanışır İstanbul'da. Amcasının eşinin bir akrabası Behiç Bey, bir şair. Şair olması Pervin'i etkilediği gibi beni de çok etkiledi. Pervin, onun düşüncelerini çok beğendi, emin oldu onun hayatının aşkı olduğuna. Ama maalesef kitabın sonunda Behiç Bey'in göründüğü gibi biri olmadığını anladı. Aslında Behiç Bey için başka şeyler daha önemliymiş. Sanki spoiler vermeye başladım ha? Burada bitirmek en iyisi... :)

Söylediğim gibi, güzel bir kitaptı. Pervin hoş bir karakter ve onunla tanışmanızı isterim.

Hoşçakalın! :)
128 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Cinsiyetci bakis acisina dan diye vurmus bir dönem kitabi. Her genc kizin okuyup ders alması gereken hos bir eser Ah her genc kiza siddetle tavsiye edicegimden emin olabilirsiniz.
128 syf.
1327 yılında İzmir'den İstanbul 'a amcasının yanına gelen hayalperest bir genç kızın, ruhunun coşkun bir ırmak gibi raksının o zamanın Türkçesi ile yazdığı hatıra defterinden bize aktarımı olan bu kitabı bir solukta okuyacaksınız. Seviyeli ve utangaç bakışmaların olduğu eski bir Türk filmini izliyormuşum hissi uyandıran, cümleleriyle kalbimde yer yer depremlere sebep olan ve bitiş şekliyle beni derinden üzen bir romandı.. Mehmet Rauf'un bir kadının ruhunu, bakış açısını, heyecanını ve arzusunu takdire şayan bir şekilde aktarışı yer yer gözlerimin dolmasına da sebebiyet verdi.. Genç hanımefendi ve beyefendilere şiddetle tavsiyemdir.
128 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap Pervin'in günlük şeklindeki anılarından oluşmaktadır. Entelektüel zihni ile etrafına bakışı ve diğerlerinden farklılıkları gözler önüne serilmektedir. Olaylar 28 Haziran 1911 günü anlatılmaya başlanmış, 5 Ağustos 1911 günün sona ermiştir. Mekan İstanbul ile İzmir arasıdır. Olaylar bu iki şehir arasında geçer. Pervin hayatının aşkını ararken çeşitli olaylar yaşamaktadır.
128 syf.
·Puan vermedi
hayal-hakikat çatışmasını, dönemin kadın-erkek eşitsizliğini okuyucuya ince ince işleyen bir kitap. aşk muhtevalı hikaye yahut romanlardan pek haz etmediğim için biraz ön yargıyla başlayıp tam aksine sürüklenerek iki saatte bitirdiğim kitap olmuştur.
128 syf.
Mehmet Rauf olduğu için beklentiler çok yüksek oluyor ama Eylül'ü okuduktan sonra yanında çok hafif kalan bir kitap.
Yine de okunası. emeğe sağlık
Eğer öyle ise ,şimdi o da üzgündür,o da beni merak eder,görüp konuşmak,sağlığımı öğrenmek için o da nasıl titrer ....eğer beni seviyorsa ,ben onu görmek için nasıl titriyorsam o da aynı endişeli titreyişle perişandır.Ah ,bu aşk...
Bugünkü yaşayışımız bir insan yaşayışı mıdır?Buna gerçek anlamda bir hayat demek doğru mudur?Böyle yalnız hayvanca zevklerle yetinmek için insan son derece ilkel olmalıdır.Yalnızca ye,iç,uyu...Ne bir sanat endişesi,ne estetik bir zevk...Ne de bir değişme ve gelişme arzusu.Sadece horultulu bir uyku!Hem şurasını siz iyice aklınıza koyunuz ki,uygarlık yıkmak değil,yapmaktır ve ben,insanlığı aydınlatacak önemli bir keşifte bulunan bir milleti,yüz büyük savaşı kazanmış millete bin kere tercih ederim.
Kadınlar saygıya layık ve kutsaldır.Çünkü önce hayatı , sonra da mutluluğu kendilerine borçluyuz.Bunun için,layık oldukları yeri onlara vermeli, onları yüceltmeliyiz.
Mehmet Rauf
Sayfa 52 - Atlantis
Ah o erkeklerin kadınlara yönelen baygın bakışları ve o kadınların erkeklere karşı aldıkları naz ve işve dolu tavırlar... İnsanın naz ve işveden de , sevip sevilmekten de , hatta insanlıktan da tiksineceği geliyor.
Mehmet Rauf
Sayfa 17 - atlantis
Beni böyle kendine tutkun ve büyülenmiş olarak bırakıp gitti.Acaba onun ruhunun zerre kadar da olsa benim varlığımdan haberi var mı?Acaba onun ruhunda,onun benim ruhumda olduğu kadar bir yer sahibi olmam mümkün mü?
Mehmet Rauf
Sayfa 105 - Atlantis
Oysa bu şehirde beni anlayacak,benim sevebileceğim,benim için dünyaya gelmiş ve benim için yaşayan bir genç elbette vardır.Fakat nerede? Nerede?...
Mehmet Rauf
Sayfa 18 - Atlantis

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Kız Kalbi
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mercek Yayınları
Baskılar:
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi

Kitabı okuyanlar 148 okur

  • Gamze
  • Melike Derici
  • Yaren Aksoy

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0