1000Kitap Logosu
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi

Genç Kız Kalbi

Günümüz Türkçesiyle

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
1.141 Kişi
3.029
Okunma
782
Beğeni
19,3bin
Gösterim
100 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 50 dk.
Adı
Genç Kız Kalbi (Günümüz Türkçesiyle)
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Kasım 2019 · Karton kapak · 9786052959138
Diğer baskılar
Yayımlandığı dönemde büyük ilgi gören ve sevilerek okunan Genç Kız Kalbi İstanbul’a akrabalarını ziyarete gelen genç bir kızın günlüğünden aktarılan sayfalardan oluşur. Olayların merkezinde platonik bir aşkın yer aldığı romanda Pervin’in aşk ve evlilik konusundaki düşünceleri anlatılırken, Mehmet Rauf kadın erkek eşitliği, birey ve toplum eğitiminin önemiyle ilgili görüşlerini ve seçkin görünen zümrenin sürdürdüğü hayata dair eleştirilerini de dile getirir. Akıcı bir üslupla kaleme alınan Genç Kız Kalbi’nde kahramanın iç dünyasında yaşadığı gelgitler, arayışlar ile sevinç, üzüntü, umut gibi duyguların dikkat çekici bir gerçekçilikle ifadesi Mehmet Rauf’un derin gözlem gücünü ortaya koyar.
7 mağazanın 27 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,7
8.1
10 üzerinden
1.141 Puan · 253 İnceleme
Melike Yıldız
Genç Kız Kalbi'yi inceledi.
100 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Genç Kız Kalbi - Mehmet Rauf
Kitabın son sayfalarını soluyup bitirmişken eserin etkisinden çıkmadan dökmek istiyorum. Mehmet Rauf'un evlilik hakkındaki görüşlerini, toplumun yanlış zihniyetini bu denli sürükleyici anlatması kitaba hayran kalmama sebep oldu. Eskiden beri süregelen, toplumun yanlış ilerlemeler kaydetmesini sağlayan bu yanlış algı ve zihniyet, her bireyin isteği doğrultusunda bir hayat kurmasında yoluna engelleyici bir unsur olarak çıkıyor. Toplumun baskı ve adlandırmaları sonucunda genç kızların kendi tercihlerini yaşamasına izin verilmiyor. . . Bu kitapta genç bir kızın herkesin aksine aşkı ve sevgiyle değiştirebileceğine, düzeltebileceğine ve düzene ayak uydurmak istemeyen bir genç kızın hikayesi, iç dünyası ile birlikte ele alınıyor. Mehmet Rauf, psikolojik tahlilleriyle beraber düşüncelerini genç bir kızın hayatı etrafında anlatıyor. Bir genç kızın iç dünyasını kendi yaşamış gibi anlatma başarısını da eklemek istiyorum. Toplumun kalıplaşmış düşüncelerini sorgulamadan kabul eden genç kızlara karşı kendi düşüncelerine sahip çıkan, sorgulayan bir genç kızın duygu dünyasına girdim. Kitap karakterimiz Pervin, her genç kız gibi o da bu düzene ayak uydurmak zorunda kalsa da kendi düşüncelerinin arkasında duran bir genç kızın duygu dünyasına girmek benim için güzel bir serüven oldu. Kitabı ilk gördüğümdeki izlenim ile okumaya başladıktan sonraki düşüncelerim arasındaki fark beni şaşırtarak içine çekti. İlk baktığımda basit bir izlenim uyandırmıştı fakat okumaya başladıktan sonra kalemi ve akıcılığı ile tavsiye kitaplarımdan biri oldu. Kesinlikle bir Türk Edebiyatı klasiği olarak raflarda bulundurulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. . . "Gerçek şu ki biz her şeyde olduğu gibi terbiye ve evlilikte de körü körüne aymazlık ve karanlık içinde, düşünmeden, sersemler gibi şuursuzca hareket ediyoruz ve böylece bize teslim edilmiş olan bu hayatları israf ve ziyan ediyoruz." "Bir genç kız, hayatını paylaşacağı ve teslim edeceği erkeği tanımalı, bilmeli, sevmeli... Hiç olmazsa evlilikte yalnız servet gibi, namus gibi şeyler değil, hayatın esasını oluşturan ahlak ve eğilimler dikkate alınmalı."
Genç Kız Kalbi
8.1/10
· 3.029 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
20
Eylül Partal
Genç Kız Kalbi'yi inceledi.
86 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
“Doğrusu hayatım ve kalbim, gençliğim bence o kadar kıymetli bir hazinedir ki bunu öyle rastgele, rüzgarın keyfine sarf ve helak edemem.” . . Mehmet Rauf’tan okuduğum ilk kitap Genç Kız kalbi. Kitapta İzmirde yaşayıp İstanbul’a akrabalarını ziyarete gelen Pervin’nin günlüğünü okuyoruz. Herkesin anlattığı öve öve bitiremedikleri çok büyük umutlar ve binbir zorlukla gittiği İstanbul maalesef Pervin’in sandığı gibi bir yer çıkmıyor. Mehmet Rauf bu kitabında Pervin karakterini yaratarak onun üzerinden dönemin yanlış zihniyetini aşk ve evlilik hayatlarını kendi düşünceleriyle eleştirmiş aslında. Yaz tatilini amcasıyla geçiren Pervin, amcasının hanımının bir akrabası olan Behiç Bey’e platonik bir şekilde aşık oluyor. İlk başlarda kitap pek akıcı olmasada sonlara doğru eğlenceli ve akıcı bir hal alıyor. Pervin’in girdiği tripler zaman zaman yüzümde tebessüm oluşturdu. Amcasına da o kadar sinir oldum ki kelimelerle anlatamam bu sinirimi.Ve doğruyu söylemek gerekirse kitabın sonu hiç tahmin ettiğim gibi bitmedi bu birazcık kalbimi kırdı. Yazılıp yayımlandığı dönemdede çok sevilen bu kitabı bende çok beğendim. En kısa zamanda yazarın Eylül kitabını da okuyacağım. Genç Kız Kalbi Mehmet Rauf
Genç Kız Kalbi
8.1/10
· 3.029 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Zeynep
Genç Kız Kalbi'yi inceledi.
100 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Mehmet Rauf’un kalemiyle tanışmama vesile olan bu kitap sayesinde Türk Edebiyatı’nın güzel eserlerinden birini okumuş oldum. Kitap o kadar güzel ve içine çekiciydi ki Türk Edebiyatı klasiklerinden favorilerim arasına girdi. Kitabımız, İstanbul’u şiir,aşk ve hayatın ta kendisi olarak gören Pervin’in babasını ikna ederek İzmir’den İstanbul’a amcasının yanına gelişiyle başlıyor. İstanbul’da olduğu sürece günlük tutan Pervin’in yaşadıklarına tanık oluyoruz. Mehmet Rauf, Pervin’i bir araç olarak kullanıp evlilik ve aşk konularına öyle güzel değinmiş ki kitabın sayfalarının hepsini alıntılamak istedim. Tek kelimeyle muhteşem yazılmış bir eser.
Genç Kız Kalbi
8.1/10
· 3.029 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Sena
Genç Kız Kalbi'yi inceledi.
100 syf.
·
10 günde
·
7/10 puan
Genç Kız Kalbi Kitap Yorumu
7/10 Açıkçası biraz tuhaf hissediyorum... Kitabımız Pervin isimli genç kızımızın babasını bin türlü zorlukla iknaya mecbur edişi ve İzmirden, İstanbula geçişi ile başlıyor. Herkesin anlattığı, öve öve bitiremediği bu şehri kafasında o kadar büyütüyor ki.. Hüsrana uğramaması mümkün değil.. Burada ki insanlar, yaşamlar, düşünceler, Pervin gibi müşkülpesent ve zarifliklere hasta bir kız için tam bir hüsran.. Aradığı aşkı burada bulamayacağına, çünkü buradaki insanların Pervinin düşüncelerine çok ters düşüncelere sahip olduklarını gördüğü an da fark ediyor. Fakat sonra, Sonra ise çok farklı şeyler oluyor. Spoiler vermemek adına susuyorum. Sadece Behiç Bey'in o zarif, şiirsel yönünün Pervini nasıl saadete kavuşturduğunu göreceksiniz. Acaba öyle mi? Sizce bir klasik eserin sonu mutlu biter mi.. Sanırım ilk defa mutlu biteceği yanılgısına düştüm. Kitap sonunda büyük bir darbe aldım. Hâlâ şaşkınım. Kitap güzeldi fakat 7 puan veriyorum. Mehmet Rauf'a kırgınım Eylül adlı romanından sonra çok büyük bir beklentiye girdim sanırım. Bu kitap benim için tıpkı karakterimiz Pervin'e olduğu gibi hüsran oldu bana da... Mehmet Rauf, Pervin karakteri üzerinden dönemin birçok özelliğini bize aktarıyor. Yazar bu eserinde, o dönem de evliliğe olan bakış açısı, örf, adet, gelenek dahilinde yapılan evliliklerin, görücü usulü evliliklerin getirdiği mutsuzluğu ve dönemin kadınlarının baskı altında olduğu konuları işlemiştir. Hatta rahatça diyebilirim ki, Mehmet Rauf yaşadığı döneme karşı içinde beslediği her şeyi bu eserde açığa çıkarmış. Bazı yerlerde Pervin üzerinden yansıttığı düşünce tarzına "bu tam da benim fikrim" derken, bazı yerlerde de "ne münasebet" der oldum. Alak bulak oldum açıkçası Sanki acilen baskıya verilmeli de hemen sonu yazılmalı gibi olmuş.. sonu olmamış açıkçası.. ya da sonu hemen böyle pat diye olmamalıydı..  tuhaf.. Öneriyorum ama
Genç Kız Kalbi
8.1/10
· 3.029 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
78