·
Okunma
·
Beğeni
·
5218
Gösterim
Adı:
Genç Kız Kalbi
Baskı tarihi:
30 Aralık 2007
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756249246
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınevi
Baskılar:
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Pervin, ailesi tarafından titiz bir eğitimle yetiştirilmiş, kültürlü ve güzel bir genç kızdır. Yaşamayı ve eğlenmeyi sever. En büyük dileği, gönlünün sevebileceği, anlayışlı ve kültürlü bir erkekle evlenip mutlu olmaktır.
Onun için İzmir’den İstanbul’a gider, herkesi kendi duygu ve düşüncelerine göre inceler ve anlatır. Evlilik, aşk vb. konularda derinlemesine gözlemlerde bulunur.
Bir solukta okuyabileceğiniz, duygusal bir roman...
128 syf.
·Beğendi·10/10
Genç bir kızın hayallerinin nasıl birer kırıklıklara döndüğünü anlatıyor. Aslında bana göre insanları para,malk,mülk için seviyormuş ya da değer veriyormuş gibi yaparken, karşı tarafa nasıl büyük yıkımlar varolduğu anlatıyor
128 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Mehmet Rauf'la Eylül'ü ile tanışmak istiyordum aslında ama bu kitapla da olsa onunla tanıştığım için memnunum. Kitap bir genç kızın içinde hissettiklerini, aşkını, hayal kırıklıklarını konu alıyor.

Aslında sevsem mi sevmesem mi bilemedim ama sevmeye daha çok yatkınım sanırım. Başlarda her şey güzel gidiyordu. Pervin isimli karakterimiz kadın haklarından, görücü usulünün saçma ve yapay olduğundan, gerçekten biriyle hayatı sürdürebilmek için onunla bol bol muhabbet etmek gerektiğinden ve bunun öyle ilk görüşte olamayacağından vs. bahsediyordu ve fikirlerine ben de katılıyordum. Ama sonra bir sayfada şöyle bir cümleye rastladım: "Bir genç kız için senelerce tanıyarak ve süsleyerek sevdiği erkeği nihayet bir gün bulup, 'O sensin!' diyerek ona teslim olmak, artık onun kulu, esiri olarak yaşamak... Acaba bu saadeti tutmak benim kaderimde var mı?"
Böyle bir cümleyi hafife alamadım ve kitaba olan tüm memnuniyetim söndü gitti... 'onun kulu, esiri olarak yaşamak' tabiri beni fazlasıyla rahatsız etti.

Ama bu cümle dışında bence oldukça güzel bir kitaptı. Sonu her ne kadar istemediğim gibi bitse de bence kitaba en yakışacak son da buydu. Keyifli okumalar:):)
100 syf.
·6/10
Merhamet Rauf'un, dönemin esintilerini ciddi manada taşıyan kitabı; Pervin adlı bir genç kızın, çok görmek istediği İstanbul'da, amcasının evinde, platonik bir şekilde şair Behiç Bey'e aşık olmasını anlatır. Kitap, Pervin'in günlüğü şeklinde ilerlediği için beni yer yer bunalttı. Uzun diyebileceğimiz kişisel tahliller, arka arkaya olunca sıkıldım. Lakin 86 sayfa ve yolda yanınızda taşıyabileceğiniz incelikte. Kadınlara bakış açısı, evlilikler, herkesin paraya olan tamahı çerçevesinde yazarın görüşlerini net bir biçimde anlayabiliyoruz. Dönem tahlili açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Klasikler mutlaka okunmalı bence. Hepinize iyi okumalar diliyorum!
96 syf.
·3 günde·10/10
Bu kitap, ismi gibi samimi, içten, candan bir aşkın bir ruhu nasıl sarmaşık gibi sardığını anlatıyor. Çok ince olması hasebiyle bir solukta okurum diye düşündüğüm bu kitabı, sindire sindire okumak istedim çünkü her cümlesi içime işleyen bir mihenk taşı, gerçek, platonik bir aşk ve psikoloji oldu...

Mehmet Rauf, kadın ruhunu analizde ve gözlemde ne kadar yetenekli bir yazarımız. Onu tekrar tekrar takdir ettim doğrusu. Kadın psikolojisi, toplum kadınıyla bir kadının kendini kıyası, içten ve muhteşem bir sevgi... Ve bence kusursuz bir anlatım...

Kitap, İzmir'de ailesiyle yaşayan Pervin adındaki on dokuz yaşındaki bir genç kızın, İstanbul'u merakı ve yıllardır hayalî üzerine İstanbul'da yaşayan amcasının evine bir aylığına gezmeye gelmesiyle başlar. Pervin, burada Behiç adlı bir beye aşık olur ve bu olay üzerine psikolojik tahliller icra eder Mehmet Rauf.

Evet, şunu kabul etmeliyim ki; dili biraz ağır olduğu için yavaş ilerliyor ama bence bu kitabı tüm inceliğiyle anlamamız yazarın bize sunduğu eşsiz bir fırsat... :)
Birkaç alıntı:

**

Bugünkü yaşayışımız bir insan yaşayışı mıdır? Buna gerçek anlamda bir hayat demek doğru mudur? Böyle yalnız hayvanca zevklerle yetinmek için insan son derece ilkel olmalıdır. Yalnızca ye, iç, uyu... Ne bir sanat endişesi, ne estetik bir zevk... Ne de bir değişme ve gelişme arzusu. Sadece horultulu bir uyku! Hem şurasını siz iyice aklınıza koyunuz ki, uygarlık yıkmak değil, yapmaktır ve ben, insanlığı aydınlatacak önemli bir keşifte bulunan bir milleti, yüz büyük savaşı kazanmış millete bin kere tercih ederim.

**

“Bütün bu kalabalık içinde çölde, garip ve avare kalmış, yolunu şaşırmış bir seyyah gibiyim. O kadar yalnızım, o kadar kendimi herkesten ayrı, herkesten başka buluyorum ki, yavaş yavaş kalbimi bir korku, acı, "Ne yapacağım, nasıl yaşayacağım?" korkusu harap ediyor.”

**

Ah nasıl ve ne kadar nefret ediyorum... Bütün bu hayattan, bu hayatı memnuniyetle kabul eden ve severek yaşayan, bütün usul ve anane adı verdikleri şeylere sersemce bağlanmış olan bu adamlardan ne kadar nefret ediyorum.

**

Şiddetle, şiddetle, şiddetle tavsiye ediyorum! :)
86 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Mehmet Rauf'u Eylül kitabıyla tanımak isterdim. Ama kısmet bu kitabaymış. Sanki bu kitabın baş kahramanı Pervin değil bendim o kadar özdeşleştim Pervin'le.Kadın haklarına değinen ve her kadının ve erkeğin okuması gereken enfes bir kitap
87 syf.
·4 günde·7/10
Merhaba;

Yazıldığı dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda, Batılılaşma olgusu, kültürel farklar, bolca eleştiri ve feminist sayılabilecek bir düşünce anlayışı karşılar bizi. Kadının aile ve toplumda ki yerine, aşka ve evliliğe 1912 li yıllarda itirazı olan bir genç kız görürüz.

Ben kitabı Dirlion Yayınlarından okudum. Basım hataları, cümle bozuklukları bolca mevcut bu basımda. Yayınevinden dolayı anlamakta zorlandığım cümleler oldu. Yayınevini tavsiye etmiyorum..

Sevgiler.
100 syf.
·2 günde·9/10
Bu kitabı kadınlardan çok erkeklerin okuması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Mehmet Rauf o dönem kadın erkek arasındaki eşitsizliği çok güzel anlatmış. Günümüze gelindiğinde bu durumun hala sürdüğünü malesef görüyoruz. Keşke tüm erkekler bu kitabı okuyupta bir kadının erkekten neler istediğini anlasa. Ben çok beğendim. İnsanın hayallerle değil hayatla yaşadığını anlatan sözde çok acımasız bir gerçek.
128 syf.
·Puan vermedi
Edep ve haya yoksunu bir yerde genç bir kızın temiz hayalleri ile yaşamaya çalışmasını konu ediniyor. Yazarın dili naif. Ve bu naiflik en kaba olayları bile ince gösteriyor. Düşündürücü bir kitap.
128 syf.
·11 günde·5/10
Mehmet Rauf'un psikolojik tahliller üzerine yazdığı romanlarının genelinde betimlemeleri ön planda tutmuş buda okuru oldukça sıkan bir olaydır bence Ama bu roman Eylül aksine olay örgüsü ağır basan ve kendini okura sevdiren bi kitaptı
134 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Mehmet Rauf ‘un okuyacagım ılk romanı bakalım neler hıssettırecek yazarı zaten buyuk bır ısım büyük umutlarla baslıcam kıtaba haydı bısmıllah
128 syf.
·8 günde
Eylül'den geri kalmayacak derecede kısa ve öz yazılmış tek nefeste okunabilecek bir romandır. Romanda o dönemin yanlışları iyi bir üslupla dile getirilmiş, kadının hakları,toplumdaki yeri Pervin'in düşünceleri sonucunda öne sürülmüştür.
128 syf.
·2 günde·7/10
Öncelikle herkese merhaba!
Uzun zamandır inceleme yazmadığımı hissettim nedense. Oysaki, okuduğum kitaplar hakkında bir şeyler yazmayı çok severim. Her neyse, Genç Kız Kalbi'ni bu ikinci okuyuşum. İlk kez ortaokulda okumuştum galiba ve kitaplığımda gözüme takılınca tekrar okumak istedim. Bu aralar kitap okumakta zorluk çekiyorum nedense, tatilde olduğumdan ve uzun bir yorgunluk dönemi geçirdiğimden olsa gerek hep uyumak istiyorum. :)

İlk okuduğumda kitabı çok beğenmiştim. Şimdi de beğendim tabii ki. Zaten hep söylemişimdir okuduğum türk klasiklerinin yerini hiçbir şey tutmaz diye. Türk klasiklerinin bana verdiği zevk ayrıdır. Genç Kız Kalbi, adından da anlaşılacağı üzere genç bir kızın, Pervin'in günlüğü. Günlük, mektup vesaire okumayı sevdiğimi dile getirmiştim Anne Frank'ın incelemesini yazarken yanlış hatırlamıyorsam. Olsun, yine söyleyeyim. :)

Pervin, İzmir'den İstanbul'a amcasının yanına geliyor. Istanbul'u gözünde öyle büyütmüş ki, gelince hayal kırıklığına uğruyor maalesef. Herkesin kendini özel hissettiği gibi o da kendini özel hissediyor, ki bence de haklı öyle hissetmekte. Çünkü kendi yaşıtlarından farklı, kültürlü bir genç kız, özellikle amcasının kızı Nigar'dan. Amcası da maalesef babasından çok farklı, bu yüzden araları da pek iyi değilmiş, Pervin öyle diyor. Buna anlam veremeyen Pervin, İstanbul'a amcasının evine gelince her şeyi anlıyor ve babasına hak veriyor.

Pervin'in de her genç kız gibi hayalleri var. Ve bu hayaller genellikle hayatının aşkını bulma yönünde. Sevmeden evlenemem deyip duruyor, e haklı da. Görücü usulü evlenmeye karşı, aile dayatmalarına karşı, tam bir genç kız... Özgür, akıllı, oldukça hayalperest bir genç kız.

Yalan söylemeyeyim, kitabın bazı yerleri sıktı beni tabii. Pervin'le bazen dalga geçtim, aman sende dediğim yerlerde çok oldu. Ama güzel bir kitap. Okuyun, bir şey kaybetmezsiniz. :) Her neyse nerede kalmıştım, Pervin büyük bir yanılgıya düşer. Hayatının aşkı olduğuna inandığı biriyle tanışır İstanbul'da. Amcasının eşinin bir akrabası Behiç Bey, bir şair. Şair olması Pervin'i etkilediği gibi beni de çok etkiledi. Pervin, onun düşüncelerini çok beğendi, emin oldu onun hayatının aşkı olduğuna. Ama maalesef kitabın sonunda Behiç Bey'in göründüğü gibi biri olmadığını anladı. Aslında Behiç Bey için başka şeyler daha önemliymiş. Sanki spoiler vermeye başladım ha? Burada bitirmek en iyisi... :)

Söylediğim gibi, güzel bir kitaptı. Pervin hoş bir karakter ve onunla tanışmanızı isterim.

Hoşçakalın! :)
"Birbirini seven iki kalp için bütün dünya, âfetler, bütün musibetler onlar için nasıl tesirsiz, hiç oluyor!"
Mehmet Rauf
Sayfa 77 - Elips Yayıncılık
Çünkü insanlar, bu kadar ahlaksızlığa, bu kadar mefsedete düşünce, başkalarının saadetine düşman olurlar ve o saadeti tahrip için ellerinden gelen fesatlığı icradan çekinmezler.
Mehmet Rauf
Sayfa 62 - Elips Yayıncılık
Bugünkü yaşayışımız bir insan yaşayışı mıdır?Buna gerçek anlamda bir hayat demek doğru mudur?Böyle yalnız hayvanca zevklerle yetinmek için insan son derece ilkel olmalıdır.Yalnızca ye,iç,uyu...Ne bir sanat endişesi,ne estetik bir zevk...Ne de bir değişme ve gelişme arzusu.Sadece horultulu bir uyku!Hem şurasını siz iyice aklınıza koyunuz ki,uygarlık yıkmak değil,yapmaktır ve ben,insanlığı aydınlatacak önemli bir keşifte bulunan bir milleti,yüz büyük savaşı kazanmış millete bin kere tercih ederim.
Eğer öyle ise ,şimdi o da üzgündür,o da beni merak eder,görüp konuşmak,sağlığımı öğrenmek için o da nasıl titrer ....eğer beni seviyorsa ,ben onu görmek için nasıl titriyorsam o da aynı endişeli titreyişle perişandır.Ah ,bu aşk...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Kız Kalbi
Baskı tarihi:
30 Aralık 2007
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756249246
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınevi
Baskılar:
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Genç Kız Kalbi
Pervin, ailesi tarafından titiz bir eğitimle yetiştirilmiş, kültürlü ve güzel bir genç kızdır. Yaşamayı ve eğlenmeyi sever. En büyük dileği, gönlünün sevebileceği, anlayışlı ve kültürlü bir erkekle evlenip mutlu olmaktır.
Onun için İzmir’den İstanbul’a gider, herkesi kendi duygu ve düşüncelerine göre inceler ve anlatır. Evlilik, aşk vb. konularda derinlemesine gözlemlerde bulunur.
Bir solukta okuyabileceğiniz, duygusal bir roman...

Kitabı okuyanlar 271 okur

  • Rizzoli

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0