Genç Kız Kalbi

8,4/10  (12 Oy) · 
45 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.930 gösterim
Mehmet Rauf’un tıpkı “Eylül” gibi kişilerinin psikolojik tahlilleri üzerinde durduğu romanlarından birisidir.
Pervin, ailesi tarafından titiz bir eğitimle yetiştirilmiş, kültürlü ve güzel bir genç kızdır. Yaşamayı ve eğlenmeyi sever. En büyük dileği, gönlünün sevebileceği, anlayışlı ve kültürlü bir erkekle evlenip mutlu olmaktır.
Onun için İzmir’den İstanbul’a gider, herkesi kendi duygu ve düşüncelerine göre inceler ve anlatır. Evlilik, aşk vb. konularda derinlemesine gözlemlerde bulunur.
Bir solukta okuyabileceğiniz, duygusal bir roman…
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  87
 • ISBN:
  9756249242
 • Yayınevi:
  İlya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ozan Sezer 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 5/10 puan

Mehmet Rauf'un psikolojik tahliller üzerine yazdığı romanlarının genelinde betimlemeleri ön planda tutmuş buda okuru oldukça sıkan bir olaydır bence Ama bu roman Eylül aksine olay örgüsü ağır basan ve kendini okura sevdiren bi kitaptı

Eylül'den geri kalmayacak derecede kısa ve öz yazılmış tek nefeste okunabilecek bir romandır. Romanda o dönemin yanlışları iyi bir üslupla dile getirilmiş, kadının hakları,toplumdaki yeri Pervin'in düşünceleri sonucunda öne sürülmüştür.

Şeyda Deniz ZEHİR 
10 Tem 05:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Cinsiyetci bakis acisina dan diye vurmus bir dönem kitabi. Her genc kizin okuyup ders alması gereken hos bir eser Ah her genc kiza siddetle tavsiye edicegimden emin olabilirsiniz.

Kitaptan 17 Alıntı

Eğer öyle ise ,şimdi o da üzgündür,o da beni merak eder,görüp konuşmak,sağlığımı öğrenmek için o da nasıl titrer ....eğer beni seviyorsa ,ben onu görmek için nasıl titriyorsam o da aynı endişeli titreyişle perişandır.Ah ,bu aşk...

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Atlantis)

Bugünkü yaşayışımız bir insan yaşayışı mıdır?Buna gerçek anlamda bir hayat demek doğru mudur?Böyle yalnız hayvanca zevklerle yetinmek için insan son derece ilkel olmalıdır.Yalnızca ye,iç,uyu...Ne bir sanat endişesi,ne estetik bir zevk...Ne de bir değişme ve gelişme arzusu.Sadece horultulu bir uyku!Hem şurasını siz iyice aklınıza koyunuz ki,uygarlık yıkmak değil,yapmaktır ve ben,insanlığı aydınlatacak önemli bir keşifte bulunan bir milleti,yüz büyük savaşı kazanmış millete bin kere tercih ederim.

Genç Kız Kalbi, Mehmet RaufGenç Kız Kalbi, Mehmet Rauf

Kadınlar saygıya layık ve kutsaldır.Çünkü önce hayatı , sonra da mutluluğu kendilerine borçluyuz.Bunun için,layık oldukları yeri onlara vermeli, onları yüceltmeliyiz.

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 52 - Atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 52 - Atlantis)

Ah o erkeklerin kadınlara yönelen baygın bakışları ve o kadınların erkeklere karşı aldıkları naz ve işve dolu tavırlar... İnsanın naz ve işveden de , sevip sevilmekten de , hatta insanlıktan da tiksineceği geliyor.

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 17 - atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 17 - atlantis)

Şu insanlar ne tuhaflar !
Acaba bu kınama ve küçümsemeler kıskançlık ve hırçınlıklarından mı,yoksa başkalarının mutluluğunu görerek kendilerini bundan yoksun buldukları için midir?

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 66 - Atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 66 - Atlantis)

Oysa bu şehirde beni anlayacak,benim sevebileceğim,benim için dünyaya gelmiş ve benim için yaşayan bir genç elbette vardır.Fakat nerede? Nerede?...

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 18 - Atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 18 - Atlantis)

Beni böyle kendine tutkun ve büyülenmiş olarak bırakıp gitti.Acaba onun ruhunun zerre kadar da olsa benim varlığımdan haberi var mı?Acaba onun ruhunda,onun benim ruhumda olduğu kadar bir yer sahibi olmam mümkün mü?

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 105 - Atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 105 - Atlantis)

Demek,demek ki onun yanında hiçbir değerim yok ve ona olan sevgimin hiçbir etkisi olmayacak...Ah olabilseydi!?

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 85 - Atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 85 - Atlantis)

Gülüyorum,gülüyorum.Fakat sonra ani ve olumsuz bir etkilenişle perişan olup ümitsizliğe kapılıyorum ve ağlamak istiyorum.

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 46 - Atlantis)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 46 - Atlantis)
2 /