Genç Kızlık Çağı Kadın - İkinci Cins 1

6,8/10  (5 Oy) · 
23 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.733 gösterim
Simone de Beauvoir'ın (Le Deuxieme Sexe - İkinci Cins) adlı bu dev eseri Fransa'da ilk yayımlandığı zaman öylesine büyük bir ilgi gördü ki, iki yıl içinde 97 kez basılarak bir rekor kırdı. Kitap büyük yankılar yaptı. Bugüne kadar sürüp gelen "kadın anlayışı" bu eserle birlikte birden altüst oldu. Yazarlar, aydınlar, okurlar birbirlerine girdiler. Tartışmalar uzayıp gitti. Böylece yazarın ve kitabın ünü de dünyanın her tarafına yayıldı. Amerika'da aynı yıl içinde dört baskı birden yaparken, hızla çevrildiği dünyanın belli başlı bütün dillerinde de tekrar tekrar basılıyordu. Türkçede de yayımladığımız ciltlerin kısa sürede tükenip yeni baskılar yapması kitaba gösterilen bu ilginin dünya çapında olduğunu belirtmeye yeter. Bütün yazarların "her kadın ve erkeğin muhakkak okuması gereken kitap" dediği bu büyük eseri tam metin halinde üç cilt halinde yayımlıyoruz: 1. Genç Kızlık Çağı, 2. Evlilik Çağı, 3. Bağımsızlığa Doğru adını alan bu kitaplar, hem bir bütün olarak, hem de her biri belli bir konuya ayrıldığı için, ayrı ayrı okunabilir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  417
 • ISBN:
  9789753880381
 • Orijinal Adı:
  Le Deuxieme Sexe
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  Payel Yayınevi
 • Kitabın Türü:
makif demir 
 04 Nis 18:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bazı bölümlerinde sıkılsam da genel anlamda, döneminin yazarlarınında dediği gibi okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Kitap, kadının çocukluktan genç kızlık dönemine kadar, kadına tarihsel, sosyal ve cinsel anlamda nasıl bakıldığını, bu bakışı hangi ''sosyal tabuların'' ve ''eril yaklaşımların'' oluşturduğunu güzel şekilde incelemiş.

Kitaptan 5 Alıntı

"Kadın, toplumsal açıdan üretime daha çok katılıp ev işleriyle daha az uğraştığı zaman özgürlüğe kavuşacaktır."

Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 58 - Payel Yayınları)Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 58 - Payel Yayınları)
Şeyda Samancı 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biz , kadınlara yöneltilen saldırıların çokluğu ve sertliği karşısında yılmayacağımız gibi ; ne 'sahici kadın'a yağdırılan çıkarcı övgülere kanıp aldanacağız ; ne de paylaşmaya yanaşmadıkları alın yazısının erkeklerde uyandırdığı çoşkunluğa kapılacağız.

Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 29)Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 29)
Şeyda Samancı 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadında biçim değiştirmiş doğayı yakalamak isteyen erkek, bu yüzden onu yapaylığın kölesi haline getirmektedir. Kadın ne salt fizik , ne de salt anti-fiziktir; ve bu iş yalnız maşayla saç kıvırmaın , balmumuyla kıl almanın uygulandığı uygarlıklarda değil kara derili kadınların yaşadığı Afrika yaylalarında, Çinde ve dünyanın dört bir yanında da böyledir.

Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 179)Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 179)

"Kadın aracılığıyla, der Kİerkegaard yazılarından birinde, düşünsellik yaşama girer, kadın olmasa erkeğin hali nice olurdu bilmem? Pek çok erkek, bir genç kızın yardımıyla üstün yetenekli olmuştur... ama evlendiği kız sayesinde üstün yetenekli olanına rastlanmamıştır bugüne dek..."

Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 213 - Payel yayınları)Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 213 - Payel yayınları)

"Kentsoylu toplumda kadına düşen başlıca rollerden biri, temsil etmek'tir: güzelliği, çekiciliği, zekası, inceliği, tıpkı arabasının dış görünüşü gibi, kocasının servetinin dış belirtileridir."

Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 199 - payel yayınları)Genç Kızlık Çağı, Simone De Beauvoir (Sayfa 199 - payel yayınları)