Genç Matematikçiye Mektuplar

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
131 gösterim
Bir matematikçi sanmaz, fakat bilir. İnandırmaya çalışmaz, çünkü ispat eder. Güveninizi beklemez, belki dikkat etmenizi ister. -Henri Poincare- Hayatın her alanında matematik vardır. İçinde gezdiğimiz alış-veriş merkezleri, giydiğimiz kıyafetler, oturduğumuz evler hep bir matematik teoreminin sonucudur. Ne var ki sadece bizde değil tüm dünyada matematik öğrenilmesi en zor derslerden biri olarak kabul edilir. Acaba öyle mi? Genç Matematikçiye Mektuplar okuyucuya Ian Stewart'ın bir öğrenciyken neleri bilmeyi arzuladığını anlatmaktır. Felsefeden uygulamaya-matematik nedir ve neden değerlidir, mantık ile ispat arasındaki ilişki, matematiksel düşüncede güzellik ve estetiğin rolü, matematiğin geleceği, matematik camiasının tuhaflıklarıyla nasıl baş edebileceği gibi birçok konuyu can damarından, ustalıkla, ince bir mizah anlayışı ve çekici bir üslupla işleyerek bir araya getirmektedir. Elinizdeki kitap matematiğin neden önemli olduğuna dair zekice ve canlı bir açıklama sunuyor. Bütün seviyelerdeki öğrencilerin yanı sıra matematiğin büyüleyici, fakat çoğu zaman gizemli dünyasını merak eden herkes için mükemmel bir kiatp. Matematik hiç bu kadar basit olmamıştı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789759963644
 • Çeviri:
  Zeynep Ertan
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Olric YFG 
 24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya eğer en derinlerinde matematikten ibaretse, matematiksel düşünce neden yeterince hakim değildir dünyada? Neden gözle göremiyorduk formülleri? Nasıl barınabiliyordu küçücük bir formülde dünya?

Kitap yazarın matematik okumayı düşünen küçük arkadaşı Meg'e yazdığı tavsiye mektuplarından oluşur. Genel olarak matematiğe başlangıç aşamasında matematik hakkında ne bilmeliyiz sorusunun cevabı yatar satır aralarında. Aziz Nesin’in felsefe okumak isteyen Ali Nesin’e matematik okumasını tavsiye eden mektuplarına benzer birazda. Herkesin sevebileceği türden hoş bir üslupla yazılmış bir kitaptır ve sanki yazar sizinle direkt olarak konuşuyormuşcasına izlenimlere de kapılıyorsunuz kitabı okurken.