Genç Müslümana Öğütler (Âdâbü'l Mürîd)

·
Okunma
·
Beğeni
·
179
Gösterim
Adı:
Genç Müslümana Öğütler
Alt başlık:
Âdâbü'l Mürîd
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bedir Yayınları
Baskılar:
Genç Müslümana Öğütler
Genç Müslümana Öğütler
80 syf.
40 sayfalık bir kitap olup devamı kitabın orjinal arapça yazılımıdır. Sanki sizi dedeniz karşına almis nasihat ediyor gibi dinleyebileceğiniz ve tekrar tekrar sıkılmadan okunabilecek çok kıymetli bir eser.
80 syf.
·10/10 puan
O kadar hoş bir kitaptı ki. Sanki bir baba gibi merhametle tavsiyeler vermiş Muhyiddin İbn Arabi. Rehavete kapıldığınızı hissettiğinizde alıp okuyup kendinize gelmeniz için yazılmış minicik bir kitapçık ve sadece 40 sayfa. Bence her Müslüman gencin kütüphanesinde bulunmalı. Alın okuyun, istifade eder bana da dua edersiniz :')
Bir de, dinde ilerle, hep ilerle. İçinde bulunduğun halden daha ilerdeki, öte bir hâle ulaştırması için Cenâb-ı Hakka yalvarmaktan geri durma. Ve bir şey yaparken ve bir şey yapmazken, her durum ve her hareketinde, Hak ile ol, O'nu unutma, O'nun varlığını duy.
Sözün kısası, mülkün sahibi Allah'ın sana nasıl merhametli, şefkatli, görüp gözetici olmasını diliyorsan, sen de ailene ve halka öyle ol.
Ulu Şeriatın 《istersen hakkını al, dilersen bırak》diye buyurduğu veya 《istersen karşılığını ara, istersen affet》dediği yerde sen af ve barışmaya yanaş ki, 《Kim affeder, barış sağlarsa mükâfatı Allah'a aittir》kesin nassı ile (ayetiyle) afçı, sulhçu, düzeltici, karşılığı ve mükâfatı Allah'a kalmış olanlardan olasın.
Ey mürid! Öfke ve gazabını tut ve gösterme. Bunu yaparsan Allah'ı memnun etmiş, şeytanı üzmüş, kendi nefsini düzeltmiş de terbiye etmiş olursun. Gazap, nefsin zapt edilmemesinden, başı boş bırakılmasından doğduğundan, sen öfkeni tuttukça, nefs, sınırını bilir, azmaz ve sana boyun eğer. Sen öfkeni tutarsan, karşındakini sevindırmiş, onun fiiline karşılık vermemiş, ona bir ceza biçmemiş olursun ki, bu davranışın cezadan daha çok tesir ve onun kendi nefsini cezalandımasını telkin eder ve onu hak ve insaf dairesine döndürür, kusurunu itirafa yol açar. Öyleyse bu öğüde önem ver ve bu huyu edin. Elbet bunun karşılığını, ecir ve sevabını ötede görürsün, mizanda kazanırsın. Fakat bunlardan da önemli olarak, kazancın ve sevincin en büyüğü şudur: Sen öfkeni tutarsan, Mutlak Adil de, ilahi gazabını gerektiren, fiillerinden dolayı seni cezalandırmaz, affına kavuşturur. Senin affedişin, İlahi afla mükâfatlandırılır. Demek ki mü'min kardeşinin kusurunu affetmek ve verdiği zahmetlere tahamnıül etmekten daha büyük fayda düşünülemez. Allah kullarına senin nasıl davranmanı buyurmuşsa, O’da Sana öyle davranır. Öyleyse, sen de bu gönül alıcılık huyunu, yardım, barış ve adalet elini uzatma hasletini, ahlakın edin. Buna sarıl, buna çalış. Bu güzel ahlak ve huy, halkın gönlüne karşılıklı sevgi ve saygıyı yerleştirir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Müslümana Öğütler
Alt başlık:
Âdâbü'l Mürîd
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bedir Yayınları
Baskılar:
Genç Müslümana Öğütler
Genç Müslümana Öğütler

Kitabı okuyanlar 22 okur

  • Abbas Tekin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0