Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi

8,6/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
641 gösterim
...

İnsanlığın gerçek gelişim öyküsünü üç yüz sayfayı biraz aşan bir kitapla göstermek kolay kolay göze alınacak bir iş değildir. Büyük bir güç, anlayış ve bilgi birikimine ihtiyaç gösterir. Bu kitabın adı "Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi" adını taşımaktadır. Bir zamanlar yirmi beş yaşında olan Ernst H. Gombrich'in kaleminden 1935 yılında çıkmıştır.
...

Bu kitabın yararı şurada: İnsanlığın tüm tarihi bir nefeste okumakla kalınmıyor, ayrıca tarihsel olayların birbirine bağlılığı veya benzerliği, sebepleri de kolayca anlaşılabiliyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789751017154
 • Orijinal Adı:
  Eine Kurze Weltgeschichte Für Junge Leser
 • Çeviri:
  Ahmet Mumcu
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sehertan 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okullarimizda tarihin envai çeşidi okutulurken (osmanli tarihi,genel türk tarihi,sanat tarihi,islam tarihi gibi) dünya tarihi nedense es geçilir. Bu kitap lise seviyesinden baslayarak herkesin cok rahat takip edeceği açıklıkta ve sohbet havasinda yazılmış 2.dünya savaşına kadar dunya tarihine genel bir bakis atmak için hiç sıkılmadan okunabilir.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok eğlenceli bir biçimde yazılmış bir kitap. Zira kitabı 10 yıl önce okuduğum halde bugün bile kitabın birçok ayrıntısı hafızamda kalmış.

Kitaptan 2 Alıntı

Buse Çakır 
15 Oca 00:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı'nın yüceliği güneşin ışınlarında, tarlada yetişen ürünlerde, büyümekte ve ölümde kendini belli ediyordu. Tanrı dünyanın her yerinde hazırdı. Bir bardak suya bir tutam tuz attığın zaman nasıl suyun her yerine tuz eşit olarak dağılıyorsa, Tanrı da yeryüzünde kendini öyle hissettirirdi. Doğada gözlediğimiz bütün değişiklikler, her türlü hareketler, aslında son derece yüzeyseldir. Her yerde hazır olan Tanrı'nın nefesinden oluşan ruh, bazen bir insanın içindedir ve ona can verir; ölümden sonra ise belki bir kaplanın yahut kobra yılanının içine girip onları yaşatır. Bu, sonunda Tanrı ile birleşmeye, onunla iç içe olmaya kadar sürer. Bu konuları öğrencilerine somut bir biçimde anlatabilmek için Hindli rahipler güzel bir formül buldular. Bu formül kısa ve basit idi: "Bu sensin." Ne demekti bu kısacık cümle?
Gördüğün her şey, hayvanlar, insanlar, birlikte yaşadığın insanlar, hepsi aynı şeydir. Sen de o "aynı"nın içindesin. Yani Tanrı'nın soluğundan bir nefes, hepsi bu.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, Ernst H. Gombrich (Sayfa 76)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, Ernst H. Gombrich (Sayfa 76)
Buse Çakır 
14 Oca 23:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplumun içinde ufak bir bölüm vardı ki, onun mensupları bir kasta da giremezlerdi. Bu insanlara parya denilirdi. Paryalar sadece en pis ve iğrenç işleri görmek için kullanılırdı. En alt kasta mensup olanların üyeleri bile, yani kesinlikle hiç kimse, paryalarla birlikte olamazdı. Onlara bir parça dokunuvermek bile pislenmiş sayılmaya yeterliydi. Bundan dolayı onlara "dokunulamaz" denilirdi. Gölgelerinin bir Hindli üzerine düşmemesi için büyük bir dikkat göstermek zorundaydılar. Onların gölgelerinin bile pis olduğuna inanılırdı. Görüyorsun işte, insanlar böylesine acımasız olabiliyorlar.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, Ernst H. Gombrich (Sayfa 76)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, Ernst H. Gombrich (Sayfa 76)