Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi

8,4/10  (11 Oy) · 
20 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.035 gösterim
... 

İnsanlığın gerçek gelişim öyküsünü üç yüz sayfayı biraz aşan bir kitapla göstermek kolay kolay göze alınacak bir iş değildir. Büyük bir güç, anlayış ve bilgi birikimine ihtiyaç gösterir. Bu kitabın adı "Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi" adını taşımaktadır. Bir zamanlar yirmi beş yaşında olan Ernst H. Gombrich'in kaleminden 1935 yılında çıkmıştır.
... 

Bu kitabın yararı şurada: İnsanlığın tüm tarihi bir nefeste okumakla kalınmıyor, ayrıca tarihsel olayların birbirine bağlılığı veya benzerliği, sebepleri de kolayca anlaşılabiliyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789751017154
 • Orijinal Adı:
  Eine Kurze Weltgeschichte Für Junge Leser
 • Çeviri:
  Ahmet Mumcu
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Merak ettiğim bir alan dünya tarihi. Eskiden beri hep ilgimi çekmiştir. Gombrich'in kitabını okuduktan sonra gerçekten ilgi duyulması gerektiğini daha net fark ettim. İnsan özgür iradeye sahip bir varlık ve de karşılaştığı bir olay karşısında dakik bir çözümlemede bulunup anında işe yarayacak bir karar alamıyor genelde. O yüzden hatalarla dolu hayatlar. Bu sadece birey bazında değil, toplum bazında da böyledir. Hatalar yaparız ve de bu hatalardan dersler çıkarırız. Ya da bilginin ilerleyiş şekli olan birikim, bilginin ortaya çıkmasında kullanılan deneme yanılma metodu. Bunlar hep geçmişe bakmamızı gerektirir. Bu yüzden dünya tarihi hep ilgimi çekmiştir.

Kitaba gelecek olursak, dünya üzerinde yaşanan çağların hepsine değinerek özet geçilmiş. Olabildiğince çok sayıda belirgin özelliklere yer verilmiş. Yani bildiğiniz zaman size çok da bir şey katmayacak şeylerle kitabı boğmamış yazar. Bu da kitabı okunası kılıyor. Ayrıca kitabı okumayı kolaylaştıran bir diğer unsur yazarın üslubu. Çok akıcı ve net bir dili var. Kitapta sizinle konuşuyor yazar. Klasik tarih bilgisi içeren literatür kitabı okuyor gibi değil, aynen o zamanın içinde yaşamış bir tombiş amca yaşadığı olayları size anlatıyormuş gibi hissediyorsunuz. O yüzden kitap akıp gidiyor gerçekten. O dönemde sanata dair önemli bir gelişme mi var, onu anlatıyor bey amca. Ya da bilimde devrim niteliğinde bir şey mi olmuş, hemen öğretiyor bize. Bu bakımdan gerçekten faydalı bir eser ve de dünya tarihi okumak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, size boş bilgiler yumağı sunup gerekli şeyleri sizin ayıklamanızı beklemeyen bir kitap isterseniz dünya tarihi ile ilgili, o kitap bu kitaptır.