Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi

8,5/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
686 gösterim
... 

İnsanlığın gerçek gelişim öyküsünü üç yüz sayfayı biraz aşan bir kitapla göstermek kolay kolay göze alınacak bir iş değildir. Büyük bir güç, anlayış ve bilgi birikimine ihtiyaç gösterir. Bu kitabın adı "Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi" adını taşımaktadır. Bir zamanlar yirmi beş yaşında olan Ernst H. Gombrich'in kaleminden 1935 yılında çıkmıştır.
... 

Bu kitabın yararı şurada: İnsanlığın tüm tarihi bir nefeste okumakla kalınmıyor, ayrıca tarihsel olayların birbirine bağlılığı veya benzerliği, sebepleri de kolayca anlaşılabiliyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789751017154
 • Orijinal Adı:
  Eine Kurze Weltgeschichte Für Junge Leser
 • Çeviri:
  Ahmet Mumcu
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sehertan 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okullarimizda tarihin envai çeşidi okutulurken (osmanli tarihi,genel türk tarihi,sanat tarihi,islam tarihi gibi) dünya tarihi nedense es geçilir. Bu kitap lise seviyesinden baslayarak herkesin cok rahat takip edeceği açıklıkta ve sohbet havasinda yazılmış 2.dünya savaşına kadar dunya tarihine genel bir bakis atmak için hiç sıkılmadan okunabilir.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok eğlenceli bir biçimde yazılmış bir kitap. Zira kitabı 10 yıl önce okuduğum halde bugün bile kitabın birçok ayrıntısı hafızamda kalmış.

Kitaptan 2 Alıntı

miss Rootless 
 28 May 19:58 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Alt başlık: Nil Irmağı'nın Ülkesi
Bu çok uzun süre içinde insanlar sadece iki kez bu çok sert tek yanlılığa karşı gelmişlerdir. Bunlardan birincisi kral Keops'tan kısa bir süre sonra, İsa'dan 2100 yıl önce cereyan etti. Mısır uyrukları her şeyi değiştirmek için uğraştılar; Firavun'a karşı ayaklandılar. Onun korumalarını öldürdüler. Mezarlardaki mumyaları parçaladılar. Bu olayı bir papirüs kitap şöyle anlatıyor: ".. Daha önce ayaklarına geçirecek bir sandaleti bile olmayanlar şimdi Karun gibi; güzel giyinenler ise sefalet içinde dolaşıyorlar." Kitap devam ediyor: "Ülke bir çömlekçi tezgahı gibi dönüyor." Ama durum fazla sürmedi. Kısa bir zaman sonra her şey eskisi gibi oldu; belki de eskisinden daha sert bir yönetim geldi. (alıntılayan notu: Eski Mısır tarihi bölümünden)

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 36 - 336 (e-book versiyonu))Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 36 - 336 (e-book versiyonu))
miss Rootless 
 28 May 20:12 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Alt başlık: Nil Irmağı'nın Ülkesi
İkinci kez olay bambaşka idi. Bir firavunun kendisi, her şeyi değiştirmek istedi. Ehnaton adlı bu firavun çok ilginç bir kişiydi. İsa'nın doğumundan 1350 yıl önce yaşamıştı. Ona Mısır dininin sayısız tanrılara dayanan inancı ile eski gelenekler son derece anlaşılmaz geliyordu. Halkına: "Sadece tek Tanrı vardır. O da ışınları ile her şeyi yaratan ve ışınlarıyla her şeyi koruyan Güneş'tir. Sadece ona dua edebilirsiniz." diyordu.

Eski tapınaklar kapatıldı. Kral Ehnaton eşiyle birlikte yeni bir saraya taşındı. Eski olan her şeye karşı ve her türlü yeni, güzel düşüncelere açık olduğundan sarayını da bambaşka biçimde resimlendirdi. Eskisi gibi tekdüze ve görkemli resimler değil ,tam tersine son derece doğal ve kasıntı bir hava taşımayan resimler yaptırttı. Ama bütün bunlar insanlara pek de çekici gelmiyordu. Onlar, binlerce yıl önce olduğu gibi yaşamayı yeğliyorlardı. Kral Ehnaton'un ölümünden hemen sonra tekrar eski geleneklere, göreneklere ve sanata dönüldü. Böylece Mısır devleti sona erinceye kadar her şey gene eskisi gibi kaldı. İlk kralları Menes zamanında olduğu gibi hemen hemen üç bin yıla yakın bir süre ölüler mumyalaştırılarak mezara konuldu, hiyeroglif ile yapıtlar yazıldı, aynı tanrılara dua edildi. Kediler de eskisi gibi kutsal hayvanlar olarak yaşadılar. Eğer bana sorarsan, eski Mısırlılar hiç olmazsa bu konuda haklı idiler. (alıntılayan notu: Eski Mısır tarihi bölümünden)

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 36 - 336 (e-book versiyonu))Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 36 - 336 (e-book versiyonu))