Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi

8,2/10  (9 Oy) · 
18 okunma  · 
7 beğeni  · 
997 gösterim
... 

İnsanlığın gerçek gelişim öyküsünü üç yüz sayfayı biraz aşan bir kitapla göstermek kolay kolay göze alınacak bir iş değildir. Büyük bir güç, anlayış ve bilgi birikimine ihtiyaç gösterir. Bu kitabın adı "Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi" adını taşımaktadır. Bir zamanlar yirmi beş yaşında olan Ernst H. Gombrich'in kaleminden 1935 yılında çıkmıştır.
... 

Bu kitabın yararı şurada: İnsanlığın tüm tarihi bir nefeste okumakla kalınmıyor, ayrıca tarihsel olayların birbirine bağlılığı veya benzerliği, sebepleri de kolayca anlaşılabiliyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789751017154
 • Orijinal Adı:
  Eine Kurze Weltgeschichte Für Junge Leser
 • Çeviri:
  Ahmet Mumcu
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rojhilat Recep As 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merak ettiğim bir alan dünya tarihi. Eskiden beri hep ilgimi çekmiştir. Gombrich'in kitabını okuduktan sonra gerçekten ilgi duyulması gerektiğini daha net fark ettim. İnsan özgür iradeye sahip bir varlık ve de karşılaştığı bir olay karşısında dakik bir çözümlemede bulunup anında işe yarayacak bir karar alamıyor genelde. O yüzden hatalarla dolu hayatlar. Bu sadece birey bazında değil, toplum bazında da böyledir. Hatalar yaparız ve de bu hatalardan dersler çıkarırız. Ya da bilginin ilerleyiş şekli olan birikim, bilginin ortaya çıkmasında kullanılan deneme yanılma metodu. Bunlar hep geçmişe bakmamızı gerektirir. Bu yüzden dünya tarihi hep ilgimi çekmiştir.

Kitaba gelecek olursak, dünya üzerinde yaşanan çağların hepsine değinerek özet geçilmiş. Olabildiğince çok sayıda belirgin özelliklere yer verilmiş. Yani bildiğiniz zaman size çok da bir şey katmayacak şeylerle kitabı boğmamış yazar. Bu da kitabı okunası kılıyor. Ayrıca kitabı okumayı kolaylaştıran bir diğer unsur yazarın üslubu. Çok akıcı ve net bir dili var. Kitapta sizinle konuşuyor yazar. Klasik tarih bilgisi içeren literatür kitabı okuyor gibi değil, aynen o zamanın içinde yaşamış bir tombiş amca yaşadığı olayları size anlatıyormuş gibi hissediyorsunuz. O yüzden kitap akıp gidiyor gerçekten. O dönemde sanata dair önemli bir gelişme mi var, onu anlatıyor bey amca. Ya da bilimde devrim niteliğinde bir şey mi olmuş, hemen öğretiyor bize. Bu bakımdan gerçekten faydalı bir eser ve de dünya tarihi okumak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, size boş bilgiler yumağı sunup gerekli şeyleri sizin ayıklamanızı beklemeyen bir kitap isterseniz dünya tarihi ile ilgili, o kitap bu kitaptır.

Sehertan 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okullarimizda tarihin envai çeşidi okutulurken (osmanli tarihi,genel türk tarihi,sanat tarihi,islam tarihi gibi) dünya tarihi nedense es geçilir. Bu kitap lise seviyesinden baslayarak herkesin cok rahat takip edeceği açıklıkta ve sohbet havasinda yazılmış 2.dünya savaşına kadar dunya tarihine genel bir bakis atmak için hiç sıkılmadan okunabilir.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok eğlenceli bir biçimde yazılmış bir kitap. Zira kitabı 10 yıl önce okuduğum halde bugün bile kitabın birçok ayrıntısı hafızamda kalmış.

Kitaptan 28 Alıntı

Rojhilat Recep As 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hükmetmek isteyen ilk önce kendine hükmetmeliydi. Bu bir gerçekti.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 226 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 226 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kim yeni bir şeyler yapmak isterse, eskisini en iyi biçimde tanımalıdır.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 108 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 108 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu dünyada ulaşılabilecek en büyük olgunluk şuydu: Hiçbir şey istememek.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 79 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 79 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan bir şeyi hep isterse, onu hep düşlerse, sonunda düşünü gerçek sanır.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 187 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 187 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
 17 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sen De Mi Brütüs ?
Sezar o zamanlar dünyanın en güçlü insanıydı. Roma dünya devletinin kralı olabilirdi isteseydi. Belki de bu yüksek yere gelecekti de. Ama Romalılar kıskanç insanlardı. En yakın ve iyi arkadaşı bile onu kıskanıyordu. Bu arkadaşının adı Brütüs idi. Brütüs ve dostları Sezar'ın egemenliği altına girmek istemiyorlardı; eğer kral olursa onları küçümseyeceğini sanıyorlardı. Bunun üzerine onu öldürmeye karar verdiler. Roma devlet meclisi olan Senato'da onu birdenbire kuşattılar ve kınlarından çekilmiş bıçaklarıyla üstüne saldırdılar. Sezar kendini korudu. Ama gözü kendine saldıranlara iyice kayınca Brütüs'ü gördü. Onu görür görmez de "Sen de mi oğlum Brütüs?" dediği söylenir. Bilinen, Brütüs'ü kendine saldırırken görünce direnmekten vazgeçtiği ve kendini bıçak darbelerine teslim ettiğidir. Bu hazin olay İsa'nın doğumundan 44 yıl önce gerçekleşti.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 118 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 118 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
 14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anımsayarak geçmişin içini aydınlatırız.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 20 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 20 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Evet, elinde tuttuğun bu kitabın basılı olduğu maddeyi, yani kâğıdı da Müslümanlara borçluyuz.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 152 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 152 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Unutma; insanlar kavga ederlerken genellikle iki yan da haksız savlar ortaya atar.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 166 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 166 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sıfır Rakamını Müslümanlar Bulmuştur
Hele hele, Romalılar'ın "on iki"yi nasıl yazdıklarını görmek ister misin?: "XII" Peki ya 112? Şöyle: "CXII." Ya 1112? O da böyle: "MCXII." Şimdi düşün bakalım, bu rakam işaretleriyle toplama, çıkarma, çarpma, bölme nasıl yaparsın? Çok, ama çok zor ve karmakarışık bir işlem. Ama bizim "Arap" rakamlarıyla aritmetik işlemleri yapmak öyle kolay ki! Araplar'ın bize getirdiği bu rakamlar; sadece hoş ve kolay yazılıyor olmasının yanında, bir de bütün matematik değerlerini ifade edecek imkân sunuyor: Sayıların gerçek değerini veren sıralama. Bunu da şöyle anlatayım: İki rakamın yanında ama solunda duran bir başka rakam "yüz" değerini gösterir. Ve "yüz"ü de bir rakamı ve iki sıfırla yazarsın. Böylece, matematikte yaşamsal önemi olan 0 [sıfır] kavramı da Arap-Müslüman bilginlerinin buluşudur.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 154 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 154 - İnkılap Kitabevi)
Rojhilat Recep As 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnançlar tartışılamaz ve herkes inancını kendisi için doğru kabul eder. Öyle ise yapılacak olan, inanca saygı ve hoşgörüdür.

Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 256 - İnkılap Kitabevi)Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi, E. H. Gombrich (Sayfa 256 - İnkılap Kitabevi)
3 /