Genç Safahat

9,5/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.056 gösterim
Mehmet Akif'in Safahat isimli şiir külliyatının gençler için düzenlenmiş özü

Edebiyatımızın, dilimizin anıt eserlerinden Safahat, aradan geçen yüz yıla yakın zamandan beri gündemimizde. Bir şiir kitabının yüzyıl boyunca sürekli okunması, gündemde kalması, mısralarının dillerde dolaşması, ezberlemesi boşuna değildir. O gençlik için düşünceleri, idealleri olan, geniş ufuklu, samimi, hassas yürekli bir şairin eseri.

İstiklal Marşımızın şairi Mehmed Akif Ersoy'unşiir ve fikir dünyasını tanımak için bir başlangıç yapmayı arzulayan gençlere böyle bir kitap armağan etmek istedik.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789757382348
 • Yayınevi:
  Tyb Vakfı Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Genç Safahat, Akif'in şiirlerinin derlenmiş bölümleri olup, okuyucunun anlamakta güçlük çekmeyeceği bir eserdir. Şair, Memleketin derdini, kendi derdi gibi görmüş; Harb yıllarını, Milli Mücadele'deki direnişi en içten duygularıyla şiirlerine yansıtmıştır.
Akif, Milletin içine düştüğü o çalkantılı yıllarda zevk-ü sefâ'ya düşen insanları sert bir şekilde eleştirip, dem vurur.
Kitabın editörlüğünü yapan Mehmet Doğan, şiirlerde yer alan yabancı kelimeleri sadeleştirmeyip, karşısına bu kelimelerin anlamlarını yazmış; şerhli halinin uyak düzenini bozup, şiiri anlamsızlaştıracağını düşünmüş olmalı.
"Asım'ın Nesli" defalarca okuyacağım şiir türlerinden sadece bir tanesi.
Akif'in yazdığı şiirler Çanakkale'de askerlere dağıtılıp, bir motivasyon kaynağı olabiliyorsa o şiirlerin anlam derinliğini düşünmek lazım.