Genç Werther'in Acıları

8,3/10  (545 Oy) · 
1.827 okunma  · 
450 beğeni  · 
8.083 gösterim
Evrensel boyutlara ulaşmış ünüyle bugün dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri sayılan Goethe, henüz yirmi beş yaşındayken yazdığı Genç Werther'in Acıları'nda, kısa bir süre önce Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkmıştı. Edebiyat dünyasına, karşılıksız aşkıyla intihara sürüklenen "Romantik kahraman"ı armağan eden bu büyüleyici mektup-roman, şiirselliği ve yaşama tutkulu bakışıyla okuyucuları mıknatıs gibi kendine çekmişti. Almanya'da bütün gençliği etkisi altına alan romanın, birçok intihara neden olduğu, Werther'in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin döneminde moda yarattığı, Napoléon'un bile kitabı sürekli yanında taşıdığı söylenir.

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther'in, düşsel dostu Wilhelm'e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther'in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9786053603511
 • Orijinal Adı:
  Die Leiden des Jungen Werther
 • Çeviri:
  Mahmure Kahraman
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Genç Werther'in Acıları, Goethe ' yi 25 yaşında şöhrete ulaştıran, kendi hayatından da esinlenerek 1774 yılında yazdığı kurgu mektuplardır. Yazıldığı dönem intihar salgınına sebep olmuş, gençleri intihara sürüklemiştir. Goethe asistanlık yaptığı dönem, birlikte çalıştığı ve nişanlı olan bir kıza aşık olmuştur. Aynı tarihte arkadaşı olan Wilhelm yasak bir aşk yüzünden intihar etmiştir. Kendi yasak aşkını ve arkadaşının intiharını birleştirip bu mektupları ortaya çıkarmıştır. Kitapta Werther nişanlı olan Lotte ' ye aşık olmuş ve bu aşk zamanla saplantıya dönüşmüş. Aşkını ve acılarını arkadaşı Wilhelm e mektuplarla anlatmış. Yalnız Lotte nin tutarsız davranışları kitabı bitirene kadar beni çıldırttı. Werther e mi kocasına mı aşık bir türlü anlayamadım. Beni konusu ve akıcılığıyla etkileyen bir kitap ve tavsiye ederim.

Nurhan Işkın 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Genç Werther' in arkadaşı Wilhelm' e düşüncelerini, duygularını yazdığı mektupları...

Werther platonik aşk beslediği Lotte' nin nişanlı olmasından dolayı, hem ahlaki açıdan, hem dinsel ve vicdan açısından ona olan duygularını, sevgisini bir iç döküş niyeti ile mektuplara dökmüş. Duygularını, içsel çatışmalarını, çaresizliğin verdiği ızdırabı, kıskançlıklarını paylaştığı bu mektuplar, aşkın kutsallığını tekrar düşünmemizi sebep olacak...

Son bölümünü okurken,Werther' e birşey olmasın diye dua ederek okudum...

Muhteşem bir edebi eser. Werther ile düşünüp onu o kadar yanınızda içinizde hissediyorsunuz ki, bitmesini istemiyorsunuz...

ihtiyar 
30 Oca 02:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İncecik bir kitap için söylenecek çok şey varsa ve söylenmişse, bir ülkede okurla buluştuktan sonra bir akım yaratmışsa bana söyleyecek söz ne kalır ki. Alıntı yapmak için daha ilk sayfalarda 1000Kitap'a girdiğimde boynum bükük çıktım, benden önce kitabın her yeri alıntılanmış.
Romana geçmeden önce çevireninde hakkını vermek gerekiyor, bence çok başarılı bir çeviriydi. Acılar ve coşkular çok sade ve yalın bir şekilde anlatılabilmiş ki kolay değildir böyle anlatabilmek, mektup şeklinde yapılan kurgu direk anlatıcının ruh halini yansıtmakta kolaylık sağlamış.
Kitabın içindeki bazı şeylere değinmemek için zor tutuyorum kendimi, değindiğim an kitabı özetlemiş olacağımın farkındayım. İnsanca ve insana özel sadece aşk meselesi değil farklı konularda vardı içinde, onlar üzerine bile konuşulabilir. Çeşmenin başında kaç kız kendine koca bulmuş, ya da kaç erkek kendine eş bulmuş muhabbeti sanki sadece bizde olurmuş diye düşünmüş olabileceğimi düşündüm bu konuya yazarımız değinirken. Çeşmenin başında hizmetli konumunda bir kıza yardım etmek isterken üst sınıftan biri olan Weither, bir Kont'un yanında çalışırken bulunmaması gereken bir davette bulununca kendisi aşağı sınıftan biri oluverdi. Bir aşkı etik olmayacak bir şekilde reddetti, yine etik olmayacak bir şekilde başka bir aşk yaşadı. Mektuplardan oluşuyor gibi basit bir izlenime girilmemeli ki çok başarılı bir kurgu.

Onur Erol 
 26 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumak kimsesiz karanlık bir sahilde dolaşmak gibi gerçekten. Hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri diyebilirim. Sayfalara post it yapıştırmaktan kitap şişti, kalınlaştı. Ne yazsam ne söylesem bu kitabı ve Werther'in acılarını size anlatamam. Alın ve okuyun. Beğenmezseniz bana getirin ben bir daha okurum :)

Münzevi Okur 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Goethe bu kitabında “Benim en çok hoşlandığım yazar, eserinde kendi yaşantımı bulabildiğim, çevremde olup bitenlere benzeyen olayları canlandıran ve hikâyesi bana karşı, bir cennet sayılmamakla birlikte tarifi imkânsız bir mutluluk kaynağı olan, kendi ev hayatım kadar, yakın ve samimi gelen yazardır.” diyor. İşte bu kitap da benim için tam anlamıyla öyle oldu. Sürekli hayatımı dengesizleştiren karamsarlığımı bu kitap da daha iyi gördüm. Yazarın intihar üzerine olan cümleleri ilgimi en çok çeken kısımlardan olmuştur. Kitap da geçen neredeyse her cümle benim için çok anlamlıydı. Alıntılar bölümüne baktığımızda bu kadar kısa bir kitabın bir çok insanı etkilediğini gördüm.

Kitabımızın konusuna gelirsek adından anlaşılacağı üzere Werther adındaki genç karakterimizin acılarını, nişanlı olan Lotte adındaki kadına duyduğu aşkını, çektiği ıstırabı konu alıyor. Kitap, karakterimizin Wilhelm adındaki arkadaşına yazdığı mektuplar ile ilerliyor. Kısa ama içeriği bir o kadar dolu olan bu kitap da neredeyse çizilmedik yer bırakmadım. Böyle kitapların diğer kitaplara nazaran bende yeri ayrıdır. Ayrıca Goethe'nin Charlotte Buff adındaki nişanlı bir kadına duyduğu platonik aşkı üzerine bu güzel edebi eserin ortaya çıktığı söyleniyor. Okumanızı tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim.

Son olarak bu yıl okuduğum kitaplarda dikkatimi çeken bir konu var, onu da burada belirteyim. Vadideki Zambak, Milena’ya Mektuplar, Başucumdaki Müzik ve son olarak bu kitap da geçen aşk olaylarına baktığım da hep evli insanlar üzerine geçiyor. Kitapları okurken büyük keyif alsam da bu ilişkileri kesinlikle desteklemiyor ve uygunsuz buluyorum.

Kağan Özkaya 
05 Oca 02:37 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Dünya Edebiyatının en büyük yazarlarından biri sayılan Goethe, henüz yirmibeş yaşındayken yazdığı Genç Werther'in Acıları'nda, kısa bir süre önce Charlotte(kitapta lotte olarak geçiyor) adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkmıştı. Edebiyat dünyasına, karşılıksız aşkıyla intihara sürüklenen "Romantik kahraman"ı armağan eden bu büyüleyici mektup-roman, şiirselliği ve yaşama tutkulu bakışıyla okuyucuları mıknatıs gibi kendine çekmişti. Almanya'da bütün gençliği etkisi altına alan romanın, birçok intihara neden olduğu, Werther'in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin döneminde moda yarattığı, Napoléon'un bile kitabı sürekli yanında taşıdığı söylenir.

Genç Werther'in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır...

Öznur 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap mektup ve roman karışımından oluşuyor.Okurken giriş bölümünü çok sıkılarak okudum ama sonun yaklaşınca kendime kendime çok kızdım.Ben nasıl böyle bir kitabı sıkılarak okurum diye.Geçekten sonu inanılmaz bitti.Şimdi bu kitabı okuyanların neden intihar ettiğini daha iyi anladım.Şahsen ben çok beğendim bu kitabı.Şiddetle tavsiye ediyorum! Hiç zaman kaybetmeden okuyun.

•••MERVE••• 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Geothe ile tanıştığım kitap...

Genç Werther’in Acıları; kahramanımız Werther’in, arkadaşı Wilhelm’e (bu arkadaşın düşsel bir arkadaş olduğu söylenir) yazdığı mektuplardan oluşan bir romandır. Kitapta genel olarak Werther’in yeni taşındığı kasabada tanıştığı, nişanlı bir kadın olan Lotte’ye karşı imkansız aşkı ve bu aşkın getirdiği ıstıraplar anlatılır. Bu ana temanın biraz daha geri planında ise Werther’in yaşamı, insanları, toplumu, dünya düzenini ve intiharı sorgulamasına yer verilir.
Kitabın baş kısmının çok etkileyici olduğunu söyleyemem ancak ortalarına doğru insanı saran bir anlatım kazanıyor, sonunu ise gerçekten çok beğendim. Kitabın başlarında Werther’i anlamamış, hislerini öylesine bir gençlik hevesi olarak algılamıştım ancak sonradan ona karşı biraz katı davrandığımın farkına vardım, hatta ahvaline, aşıklığına ve çaresizliğine içten içe üzüldüm. Lotte’ye gelecek olursak, onun da Werther’in duygularının gerçekten farkına var(a)madığını düşünüyorum(bu düşüncemde Lotte’nin geçmişinin ve yaşadıklarının anlatıldığı kısımlar çok etkili).

Kitapta sadece Werther’in yazdığı mektuplara yer verildiği için diğer karakterler hakkındaki bilgimiz yalnızca Werther’in anlattıklarıyla sınırlı kalıyor. Bu yüzden Werther dışında kitapta yer alan diğer karakterlere ne tam manasıyla kızabildim ne de onları sevebildim, Werther’in açtığı pencereden yalnızca onları gözlemlemekle yetindim.

Mektuplardan oluşan bir kitap olmasından ve sayfa sayısının azlığından dolayı okuyup bitirmesi oldukça kolay bir kitap gibi görünüyor ama, fikrimce, cümlelerin niteliği dikkatli okunmasını gerektiriyor (zaten kitabı bu kadar yavaş okumamın nedenlerinden biri de buydu). Kitabın başında dili bana biraz ağır gelse de ortalarından sonra akıcılık kazandığını düşünüyorum.

Kitabı okuduktan sonra edindiğim bir bilgiye göre Werther’in hikayesi Geothe’nin yaşamından da bazı yansımaları içeriyor.(bkz. #9901830)

Oldukça beğendiğim ve bitirdikten sonra bir müddet etkisinden kurtulamadığım bir kitaptı. Alman gençleri de çok etkilenmiş olacaklar ki ‘’Romanın piyasaya çıkmasının ardından hem pek çok intihar vakası ile karşılaşılmış, hem de Almanya sokakları bir “Werther salgınına” uğrayarak, ortalığı mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir.’’ gibisinden bir bilgi Vikipedi’ye yansımış. Son olarak herkese okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap tabi bitirdikten sonra intihar etmemeleri koşuluyla.

Şule ALTAN 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genelde edebi niteliği yüksek kitapları okumaya cesaret edemem; bu kitaba mektuplardan oluştuğu için öncelik verdim, iyi etmişim.
Oldukça akıcı, birçok yerde not aldım, kitabı kapatıp düşündüm.Faydalı bir eserdi.Okumanızı tavsiye ediyorum.İnsanın günbegün nasıl solacağını çok güzel anlatmış.

Canavar Vasfi 
 10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı üç defa okudum. Oda Yayınevinden iki kez, İş Bankası Yayınlarından bir kez. Son olarak bir defa da Can Yayınlarından okumayı düşünüyorum. Goethe’nin henüz 25 yaşında yazdığı bu kitabı üçüncü okuyuşumda - kitabın derin manasını tamı tamına idrak ederek – dehanın tezahürüne bir kez daha şahit oldum. Yaklaşık 120 sayfacık, insanın büyük sancısı üzerine yazılan şu roman, insanın kafasını karıştırmak yerine onu ufuksuz bir düşünce dünyasına bırakıyor. Düşünüyorsun, sorguluyorsun… Kafan karışmıyor bilakis açılıyor.

Karmaşık ve anlaşılması zor görünen şeylerin, insanlar üzerinde daha büyük bir etki bıraktığına defalarca şahit oldum. İnsan bir meseleyi kavrayamadığında, o meseleye büyük bir gizem ve anlam yüklüyor. Nice saçmalığa gösterilen saygı, dehanın saf güzelliğine gösterilmiyor. Dahiler ise bir meseleyi oldukça sade, basit ele alıyorlar. Ve asla saçmaladıklarına şahit olamıyorsun. Her yaptıkları basit fakat tesiri büyük şeyler olarak karşımıza çıkıyor. Ve ben de üçüncü okuyuşumda bunun farkına vardım. Şimdi sizlere bu kitabın duygu ve düşünce dünyamda yarattığı etkilerden bahsedeceğim. Kimi zaman yanılgıya düşmüş olabilirim. Eğer böyle ise şimdiden affınıza sığınıyorum.

Werther’i hep aşk sancısı çeken biri olarak düşünmüştüm. Ama onun tek sancısı aşktan mı? Esasında onun sancısı, tüm insanlığın ortak sancısı imiş. Yeni anlıyorum. Hepimiz ölüme yazgılıyız ve sonsuzluğu arzuluyoruz. İşte kitabın esas anlatmak istediği bu bana göre. Ve bunu aşmak isteyen insanın zavallı çabası ele alınıyor. Bu büyük yaraya ilaç ise yine insanın kendi ellerinden çıkıyor. Mesela dinler… Bize vaat ettikleri ölümden sonra sonsuz bir mutluluk değil midir? Sınırın bittiği yerden sonra, yeni ufuksuz bir yolculuk, yani cennet, haz dolu sonsuz mekan…

Sanat… Ölümden sonra yaşayacak eserler… Düşünün insanın sonsuzluk ve sınırları aşma arzusu olmasa kim bir eser meydana getirirdi? Ve aşk da bu sonsuzluk, ölümsüzlük iksirlerinden biri değil mi? Nice hikayelerde dağları delen, denizleri aşan aşıklar aslında bir ölümsüzlüğe koşmuyorlar mı?

İşte Werther, bu koşuda önüne çıkan duvara çarpmış ve felakete sürüklenmiş bir kahraman. Mutlu insanlara bakınız, hepsi hayatın kendilerine sundukları ile yetinenlerdir. Bunlar bir çaba göstermezler, herhangi bir şey üretme gayeleri yoktur, ruhları huzurludur, önlerine çıkan fırsatları değerlendirirken gerçekçi davranırlar, kendilerini üzüntüye atacak şeylerden kaçınırlar… Lakin sonsuzluğu arayan insan, bilinçten yoksundur. Onun yazgısı tabiata bir başkaldırıştır, meydan okumadır. Bu meydan okuma nispetince onları bekleyen felaketin miktarı belirlenir. Werther de böyle bir karakter.

Bakınız Werther bu hususta neler söylemiş:

“İnsanın faaliyet içindeki, araştıran yeteneklerinin engellenerek sınırlandığını görünce; tüm mesleklerin zavallı yaşamımızı uzatmaktan başka bir amacı olmayan gereksinimleri karşılamaya yaradığını ve bir de arasında sıkışıp kalınan duvarlara renkli figürler ve aydınlık manzaralar resmedildiği için meraklarımızla ilgili bazı noktalardaki tüm avuntuların yalnızca düşsel bir teslimiyet olduğunu gözlemlediğimde – bunların hepsi Wilhelm, beni dilsizleştiriyor.”

“Sonsuz olan yalnızca doğanın zenginliği ve büyük sanatçıyı yalnızca o yetiştiriyor.”

“Sevgili Wilhelm, insanda hem uzaklara gitmek, yeni keşifler yapmak, gezip dolaşmak, hem de sınırlamalara gönüllü olarak boyun eğmek, alışkanlıkların açtığı yolda ilerlerken sağa sola sapmamakla ilgili dürtüler konusunda çok kafa yordum.”

“ Ah gelecek neyse uzak da odur! Belirmekte olan bütünüyle önemli bir şey gözlerimizin önüne gelir, gözlerimiz gibi duygularımız da onun içine karışmak ister ve biz, ah, tüm varlığımızla kendimizi ona vermeyi, büyük ve muhteşem tek bir duygunun tüm hazzıyla dolmayı özleriz.”

“İnsan yazgısı, payına düşene katlanmaktan, sunulan kaseyi sonuna kadar içip bitirmekten başka nedir ki?”

“İnsan övgüler düzülen yarı tanrıdan başka nedir ki! Ne zaman gereksinim duysa, güçlerinden yoksun kalmıyor mu? İster sevinçten uçsun, ister üzüntüden ölsün, her iki durumda da, sonsuzluğun zenginliğiyle kendini yitirme özlemi duyup, o soğuk ve hissiz bilincine yeniden kavuşturulduğu anda engellenmiş olmuyor mu?”

Ve Lotte’nin Werther hakkındaki değerlendirmesi:

“Ah bir kez dokunduğunuz her şeye niçin önüne geçilmez bir sadakatle bağlanıyorsunuz, ruhunuz niçin bu kadar şiddet dolu?”

İşte sınırlara hapsolmak istemeyen insanın düşünce dünyası. Aslında bir bakıma yaşadığı şeyin farkında olan Werther yine de arzusuna engel olamıyor. Bu da hayatın bir cilvesi olsa gerek. İşte bu da yaşamı çekilmez kılan bir şey. İçinde bulunduğu sınırlardan çıkmak, etrafını ören dikenli telleri aşmak gayesi ile çırpınan insanın bir süre sonra yorulması. Bu durum da kitapta geçen şu olağanüstü örnekle anlatılmış:

“Safkan atların bir türünden bahsederler, aşırı koşturulmaktan korkunç kızışan atlar, ferahlamak için içgüdüsel olarak bir damarlarını ısırırlarmış. Sık sık ben de kendimi böyle hissediyorum, beni sonsuz özgürlüğe kavuşturacak bir damarımı kessem diyorum.”

Kimbilir, yaşama ve haz isteği ile çırpınan ve buna ulaşamayacağını anlayan bir insan için iyi bir seçimdir belki ölüm. “Madem ki son gelecek, erkenden geliversin” demek aslında sonsuz bir yaşam isteğinin belirtisidir. Ya hep, ya hiç… Bilemiyorum…

Peki son olarak insan elindeki ile yetinmeli mi, yoksa çırpınmalı mı? Kuşkusuz bu huzursuz ruhlar olmasa dünya tarihi bambaşka yazılırdı. Bugün sahip olduğumuz güzel şeylerin pek çoğu, sonsuzluğu arzulayıp, kutsal bir amaçla kendini heba eden insanların ürünü değil mi? Bilemiyorum… Hayattan öğrendiğim – bunu bana öğreten de benim Lottemdi- hayatın bize sundukları ile yetinmek ve anın mutluluğunu yaşamak huzurlu bir ruh için evladır. Lakin yine de ben bu kanaate tam katılmıyorum. İkisinin arasında müthiş bir denge sağlanmalı. Tüm acısına rağmen… Burada sözü bir kez daha Werther’e bırakalım:

“ Tanrı’nın bize her gün sunduğu güzel şeylerin tadını çıkaracak kadar kalbimizin kapıları açık olursa, başımıza gelecek kötü şeylere katlanacak gücümüz olur.”

Werther aslında her şeyin farkında. Ve aradığı aslında kendininkine eş bir ruh. Tüm bu yaşam sancıları ve kötü yazgıya, ancak Lottesi yanındaysa katlanabilir. Ama onun bu küçük isteği bile maalesef gerçekleşmiyor. Tanrı ona bunu çok görüyor. Zavallı Werther!

Eh bu kadar yeter! İçim şişti. Sözlerimi arabesk bir üslupla bağlamak istiyorum:

“Ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm, ben senin için yaşamayı göze almışım” :DDD
https://www.youtube.com/watch?v=gf1BykSMfYs

Bu son cümle ile içine ettim biliyorum. Zaten buralara kadar kimsenin okumayacağını biliyorum.O halde bir parça da ben içimi dökeyim. Ben de sonsuzluğu istedim. Lakin ben de o duvara takılıp kaldım. Fakat bir tesellim şu ki: umarım benim küçük Lottem beni asla unutmaz ve sonsuzluğa bir parçacık da olsa onun kalbinde yaşayarak ulaşırım. Ya da ne farkeder ki bu yoksul hayat bir gün bitecek elbet ve huzura ereceğiz. Onunla zenginleşmesini isterdim sadece.

Kitaptaki Ossian şiiriyle veda ediyorum. Hoşçakalın.

Niçin uyandırıyorsun beni bahar yeli?
Hem esiyor, hem de diyorsun ki:
Göklerin şebnemini yağdırırım!
Oysa yapraklarımın kuruması yakın,
Yakın yapraklarımı dökecek fırtına!
Yarın gezgin gelecek,
Gelecek ve tüm güzelliğimle beni görecek,
Kırlarda her yanda gözleri beni arayacak,
Ama bulamayacak.

Ossian

Kitaptan 619 Alıntı

umhn 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

En üzüldüğüm şey gençlerin en güzel vakitlerini aptalca dertlerle geçirmekten yaşamamaya fırsat bulamamalarıdır.

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von GoetheGenç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe
Hakan TEKİN 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Dünyada çocuklar yüreğime tüm varlıklardan daha yakındır."

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 29)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 29)
Melike Sevinç 
16 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen aklım almıyor; onu yalnızca ben, hem de öylesine içten, öylesine dolu dolu severken, ondan başka hiçbir şey görmez, bilmezken, ondan başka hiçbir varlığım yokken, nasıl olur da onu bir başkası da sever, sevebilir?

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 102)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 102)
Sadettin TANIK 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın bütün işleri sonuçta aşağılıkçadır. Başkalarına yaranmak, zenginleşmek ve ünlenmek uğruna didinen bir insan da bence kesinlikle bir budaladır.

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von GoetheGenç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe

"Tanrı'ya, onu bana bağışlaması için dua edemiyorum; ama yine de o sanki bana aitmiş gibi geliyor. Tanrı'ya, onu bana vermesi için dua edemiyorum; çünkü o bir başkasına ait."

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von GoetheGenç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe

(...) bazen bir anlığına beni yerimden sıçratıp kendime getiren bir cesarete kapılıyorum, o an - nereye gideceğimi bilsem, koşa koşa gideceğim.

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 41 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, IX. Basım, Ocak 2015)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 41 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, IX. Basım, Ocak 2015)
Muzaffer Akar 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Birinin yüreği üzerinde sahip oldukları güçle o yürekte filizlenen en küçük sevinçleri bile baskı altına alanlara lanet olsun.

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 51)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 51)
Hakan TEKİN 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"En sevdiğim yazar, yazdıklarında bana kendi dünyamı, çevremde olup biteni veren yazardır."

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 21)
62 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Beyin Geliştiren On Kitap
Beyin Geliştiren On Kitap Edebiyatın tedavi edici, sağaltıcı bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı.
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.