·
Okunma
·
Beğeni
·
406,7bin
Gösterim
Adı:
Genç Werther’in Acıları
Baskı tarihi:
14 Mart 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059870900
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Iasos
190 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı okumak kimsesiz karanlık bir sahilde dolaşmak gibi gerçekten. Hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri diyebilirim. Sayfalara post-it yapıştırmaktan kitap şişti, kalınlaştı. Ne yazsam ne söylesem bu kitabı ve Werther'in acılarını size anlatamam. Alın ve okuyun. Beğenmezseniz bana getirin ben bir daha okurum :)
126 syf.
·9/10 puan
Dikkat: Spoiler İçerir !!!

Tarihsel olarak bu kitabın incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle küçük bir araştırma yaptığımda kitabın Goethe tarafından 1774 yılında tam iki haftada yazıldığı bilgisine ulaştım. Bu kadar kısa sürede böyle nitelikli bir kitabın yazılabilmesi bana imkansız gibi gelse de hemen hemen her yerde bulunan bu bilgiyi sizinle de paylaşmak istedim. Mümkün müdür gerçekten iki haftada böyle bir eser yaratabilmek?

Kitabın yazılmasından sonra Werther holiganları tarafından Almanya'da intihar olayları artmış ve bu yüzden kitap uzun bir süre yasaklanmış. Hatta o dönem Almanyası'nda kitabın okuyucuları kitaptan öyle çok etkilenmişler ki, kitaptaki ana karakter olan ”Werther gibi giyinme ” modası başlamış. Ortalığı mavi ceket ve sarı pantolon giyen gençler sarmış. Bu bilgi gerçekten çok hoş bir bilgi. Düşünün, bir kitabın bir insanın kılık kıyafetini nasıl değiştirebileceğini... İşte öyle etkileyici bir eser.

Konu ise şöyledir: Werther adındaki genç bir hukuk stajyeri, Lotte isimli bir kadına aşık olur. Bu aşk ıstırap ve acı doludur aynı zamanla imkansızlıklarla ve engellerle sarmalanmıştır. Çünkü Lotte nişanlı bir kadındır ve toplumsal kurallar Werther ile Lotte'nin birleşmesine imkan tanımaz. Burada karşımıza şöyle bir soru çıkabilir: Nişanlı veya evli bir kadına/erkeğe aşık olmak etik midir?

Dünya Klasikleri arasında en önce okunması gereken kitaplardan biri olmasının yanında, konusunun özgünlüğü ve tarihsel açıdan insanları bu denli etkilemiş olmasıyla türevlerinden birkaç adım önde olan kitaptır. Mutlaka bir gün okunmalıdır.
160 syf.
·36 günde·10/10 puan
Eser sahibi Goethe 1774 yılında sadece iki haftada yazılmıştır. Böyle bir eseri iki haftada yaratabilmek mümkün müdür diye sormadan da edemiyor insan..

Kitapta imkansız aşkını arkadaşına mektuplarla anlatan Werhterin sarsıcı bunalim halini bulacaksınız. Sevdiği nişanlı bir kadındır ve toplum gelenekleri buna müsade etmez. Çünkü Lotte Werther'e sevgisine rağmen nişanlısıyla evlenir.

Dipnot bir donem bu kitabın fanları oluşmuş ve etkilenenlerden dolayı intihar vakaları o kadar arttmiski yasaklanmış. Yine aynı etkiden bir dönem sarı pantolon mavi ceket furyası başlamış ( Werther gibi giyinme)

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
128 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Konusu çok kısa olarak Werther'in Charlotte'a karşı olan aşkını arkadaşı Wilhelm'e mektuplarla anlatan bir eserdir. Açıkçası bu eserde Werther'in Charlotte'a karşı olan aşkı beni etkiledi. Öyle bir aşk beslemiş ki vazgeçmiyor aksine evli olan Charlotte'a daha da bağlanıyor. Bu imkansız aşka olan direnişi hayatta bir çok başka konulara karşı bize de ders verir nitelikte. Okumayanlara öneririm. İyi okumalar. Kitaplarla kalın.
160 syf.
·9 günde
Sevgi intihar ettirir mi ?
Sevgi... Kutsal kelime...
Ah werther... Zavallı werther kendi sevgisinin kurbanı. Sevgi nasıl bir duygu, nasıl garip bir duygu böyle ?
Sevgi,
öyle sihirli bir kelime ki içinde hem yaşam, hem ölüm var.
Werther ölümü seçti...
Nasıl anlatayım bu kitabı nasıl dökeyim?
Bir kalbin devrilişini okudum, evet, bir kalbin sonsuz yokoluşunu.
Bir insan nasıl olur da kendi sevgisinin kanında boğulur?
Sevgi nasıl karmaşık bir duygu...
Werther kendisini kanla Charlotte'nin vicdanına astı. Sarsıldım kitabı okurken.
Bu kitabı tekrar tekrar okurum, zira kalbimi ona çok yakın hissettim.
Kitap kısacası bir kalbin çöküşünü anlatıyor. werther aslında ressam. Bir taşra kasabasına taşınıyor ve orda yokoluşunu hazırlayacak olan sevgili Charlotte'le tanışıyor. Charlotte aslında nişanlıdır fakat werther bunu bilmesine rağmen duygusunun önüne geçemez. Ne tuhaf insan bastıramiyor kalbini.
Bi yüreğin kırıgınlığının çığlığını, ölüm sonsuzluğuna atan bir kalp var bu kitapta.
Sevgi nasıl korkunç bir duygu be. Öyle korkunç ki, ölümün içinde kaybolmak istiyorsun. Ah werther Charlottenin yerinde olsaydım şunu derdim: Karşına istemeden çıktığım için özür dilerim werther, özür dilerim!
126 syf.
·2 günde·10/10 puan
Dayanamadım vee incelememi yazıyorum .

Kitap Johann Wolfgang Von Goethe'nin ilk romanıdır. 25 yaşlarında yazdığı bu eser Avrupa'da büyük ses getirmiş mektup-romanıdır.

Içeriği ise Hukuk stajyeri olan Werther'ın, nişanlı olan Lotte'ye duyduğu duygusal bağdır. Ama Werther aynı zamanda Lotte'nin nişanlısı Albert'le de arkadaştır. Bu aşk onu yakıp bitirir ve gün geçtikçe izdirap duyar. Kendini suçlu hisseder bir yandan da arkadaşına nefret duyar ama belli etmez. Lotte bunun farkındadır ama bağlılık yemininden dolayı Werther'e artık aralarına mesafe koymalarını söyler.
Bu olay Yazarın kendi hayatını bir roman eserine dönüştürmesidir.
Johann Wolfgang Von Goethe 'nin 1772 yılında Mayıs ayından Eylül'e kadar Wetzlar Alman Yüksek Mahkemesinde asistan olarak görev yaptığı sırada âşık olduğu Charlotte Buff adındaki nişanlı kadına duymuş olduğu karşılıksız ilgisini, edebi-bağımsız bir forma dönüştürerek, bu romanla tasvir etmektedir.

Ayrıca kitap beyin geliştirici kitap listesinde yer alıyor.
Yani her yönden zengin bir kitap.
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
GENÇ WERTHER’IN ACILARI

JOHANN WOLFGANG VON GOETHE

Öncelikle yazarımızdan biraz bahsedelim

( 1749-1832) Alman şair ve oyun yazarı.
Strasburg ‘da hukuk öğrenimi gördü .

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri olan Goethe yalnızca edebiyatla değil eğitim doğa bilimleri ve felsefe de içinde olmak üzere pekçok konuyla yakından ilgilendi.

Ailesi varlıklı ve aydın insanlardı evlerinde zengin bir kütüphane ve değerli bir resim koleksiyonu vardı.

Aydınlanma çağının düşünceleriyle yetiştirilen Goethe küçük yaşta Fransız Latince ve eski Yunanca öğrendi.

Alman edebiyatının en önemli ismi kabul edilen Goethe Dünya edebiyatının zirvesindeki yerini hala koruyor.

Roman yayınladığı dönemde bir insanın hayatını değiştirmiş .

Roman küçük mektuplar dan oluşuyor . Romanı yayınladığın da

Goethe henüz 27 yaşındaymış .

Hikayemiz hukuk işlerinde çalışan romantik bir gencin Lotte isimli nişanlı bir bayana olan karşılıksız aşkını anlatıyor.


Hikaye çok güzel okumanızı tavsiye ederim.

Keyifli okumalar!

126 syf.
·Puan vermedi
Ah werther..İnsan bişeyler okumakla ufkunu açabilir evet ama ya ruhunu? Werther’in hayatla ilgili sorguladıgı her şeyin insan ruhunun derinliklerinde aslında farkında olmadan sürekli sorguladığı şeyler olması bi yanıyla ne de ürpertici. öylesine iyi bir edebi dile sahip ki insan bu kitabın iki haftada yazıldıgına inanamıyor.Yaşadıgı toplumun normlarını,düzenini ve herkese yapıştırdıkları etiketleri eleştiren ve bu ugurda işini dahi kaybeden genç bir adam ;imkansız bir aşka tutulan werther, kendini kaçınılmaz sona götüren aşkını öylesine güzel tarif ediyor ki çektigi ızdırabı çokca hissettim tam da bu yüzden kitap ismini yüzde yüz somutlaştırıyor
“Genç werther’in acıları”


“Ah insan öyle fani ki,yaşadığından gerçekten emin oldugu bu dünya da bile,varlığının tek bir gerçek iz bıraktıgı bu dünyada bile ,sevdiklerinin ruhunda ve hatıralarında o da sönüp kaybolacak,hem de çok çabuk!..”
168 syf.
·18 günde·9/10 puan
Spoiler olacağına dair en baştan uyarmak isterim.

Karşılıksız aşk batağına düşenleri derinden etkileyecek bir kitap. Batak diyorum çünkü bu durum gerçekten de öyle. Ya çekip çıkarıyorsunuz kendinizi oradan ya da Werther’le aynı kaderi yaşıyorsunuz. Werther’in karşılıksız aşkı Lotte’ye olan hislerini arkadaşı Wilhelm’e yazdığı mektuplarında anlatması diye özetleyebiliriz kitabı. Bu kadar basit mi? Asla! Hele de zavallı Werther’in neler çektiğini siz de önceden yaşadıysanız tekrar tekrar yaşayabiliyorsunuz okurken.
Lotte Albert’la nişanlıdır Werther’le tanıştıklarında. Bunu bilmesine rağmen yine de kendini kaptırır Werther Lotte’ye. Bir zaman sonra onun da kendisini sevdiğini düşünmeye bile başlar. Lotte gerçekten seviyor mudur Werther’i? Bence bunun net bir cevabı yok. Çünkü olayları sadece Werther’in gözünden görüyoruz. Werther de öyle olmasını istediği için her davranışından bir anlam çıkarır Lotte’nin. Öyle veya böyle, Lotte birlikte olmayı seçtiği insanın Werther olmadığını daha en başından belli ederek tüm kapıları kapasa da Werther’in gönlü ferman dinlemiyor ve ne kadar uzaklaşmaya çalışsa da gitgide kendini daha da çok kaptırıyor. Lotte onun için bir sorun haline geliyor ve zavallı Werther çözümü kendi canına kıyıp bu karşılıksız aşka bir son vermekte buluyor. Werther ölüyor belki ama acıları -üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen- taptaze ve bize kadar ulaşıp yüreğimizi sızlatmaya devam ediyor, bizden sonra da devam edecek...
126 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Her cümlesine hayran olduğum bir kitap daha...
Gerçekten okurken her cümlesini derinden hissettim. Kitaba başlamadan önce alıntılar okuduğum için büyük bir hevesle başlamıştım ve beklediğimin daha da fazlasını aldım. Yine ve yeniden söyleyebilirim ki asla pişman olmazsınız. O kadar anlamlı ve insanın içine işleyen cümleler var ki hayran olmamak elde değil. Kesinlikle okumalısınız. Tereddüt etmeden okuyabilirsiniz. Eminim siz de beğeneceksiniz. Adieu!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Werther’in Acıları
Baskı tarihi:
14 Mart 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059870900
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Iasos

Kitabı okuyanlar 57,6bin okur

  • Vefa...
  • YAVUZ SELİM ÇİMEN
  • Nerdy
  • Dilara
  • Neslihan ASLAN
  • Hatice Aldemir
  • Ayse Toprak
  • Şeyda Sdn
  • sadece serap
  • nisanur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%10
13-17 Yaş
%40
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.6
Erkek
%15.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (5)
9
%0 (3)
8
%0
7
%0 (2)
6
%0 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları