·
Okunma
·
Beğeni
·
406,1bin
Gösterim
Adı:
Genç Werther’in Acıları
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
126
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053603504
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832):
Alman edebiyatının dünyaca ünlü, en önemli yazarlarındandır. Hukuk eğitimi alan ve resim sanatına da ilgi duyan Goethe, doğa bilimleriyle de uğraşmış, araştırmalar yapmış, yazılar yazmıştır.

Dünya görüşünü ve sanat anlayışını aktardığı Şiir ve Hakikat en dikkati çekici eserlerinden biridir. Ayrıca Roma Ağıtları, Faust ve pek çok eseri yayımlandığı dönemde büyük ilgi görmüş, yazarın yüzyıllar süren edebi ününü pekiştirmiştir. 1774 yılında yazdığı Genç Werther'in Acıları daha önce şiirleri ve oyunları yayımlanan Goethe'nin ilk romanıdır. Eser büyük bir ilgiyle karşılanmış ve 25 yaşındaki yazara kısa sürede bütün Avrupa'da ün kazandırmıştır.
160 syf.
·5 günde·8/10 puan
Genç bir adam bir kadına aşık olur. Ama bu aşk aynı zamanda adam için bir ıstırap ve acıya dönüşmüştür. Çünkü aşkı imkansızdır. Kadın nişanlıdır ve nişanlısını sevmektedir. Ama adam kadına olan aşkını kelimelere o kadar güzel aktarmış ki bir an o duygulara sahipmişsin gibi bir his beliriyor. Ne yazık ki bu aşkı kötü bir sonla bitiyor. Gercekten son sayfalarda gözlerim doldu. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
126 syf.
·4 günde·9/10 puan
Kitap hakkındaki fikirlerimi dile getirmeden önce size biraz kitabın yazıldığı dönemden ve kitabın o dönem yarattığı etkiden söz etmek istiyorum.

Genç Werther'in Acıları, 1774 yılında Johann Wolfgang Von Goethe tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Eser, yayınlandığı dönem o kadar ilgi görmüş ki Avrupa'da adeta bir Goethe rüzgarı estirmiştir. Ne var ki o dönemde kitapla birlikte intihar vakaları da baş göstermiştir. Bu nedenle kitap Avrupa'da o dönem yasaklanmıştır. Hatta o dönem yine aynı etkiden dolayı Avrupa'da bir mavi ceket sarı pantolon furyası ( Werther gibi giyinme) başlamıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere kitap hem konu hem de anlatım tarzı olarak etkileyiciliğini kanıtlamıştır. Ki bunu yıllar geçmesine rağmen hala çok okunanlar arasında yerini almasından da anlayabiliriz. Goethe bu kitabı kaleme alırken henüz daha 25 yaşındaydı ve bu şaheseri yalnızca iki haftada tamamlamıştır.

Kitabın konusuna dönecek olursak:
Bir hukuk stajyeri olarak çalışan, kentin yarattığı ruhsal çöküntüden kaçarak kendini doğanın kollarına bırakan, ve Wahlheim'e yerleşen o sırada da yaşadığı her şeyi arkadaşı olan Willhelm'e yazdığı mektuplarla bizi kendi dünyasının içine alır Werther. Katıldığı bir baloda tanıştığı Lotte adındaki bayana aşık olur. Ne var ki daha sonra öğrenir ki Lotte aslında nişanlıdır. - Burada ufacık araya girmek istiyorum çünkü, kitap hakkında biraz araştırma yaptığınızda şaşırtıcı bilgilerle karşılaşıyorsunuz: Tıpkı şiirleri gibi, Werther'de de kendi yaşamından bir parça vardır Goethe'nin. 9 Haziran 1772 yılında Wetzlar'da hukuk stajını yaparken, bir arkadaşının nişanlısına (Charlotte Buff) âşık olduğu için yaşadığı duygu ve ahlak çatışmasından esinlenmiştir bu romanını yazarken. Sondaki intihar vakası ise, o sıralarda Goethe'nin arkadaşı Jerusalem'in evli bir kadına olan aşkı sonucunda kendini öldürmesi de ilham olmuştur.(Vikipedi)-

Kendi içinde yaşadığı aşkın fırtınalı girdabında ruhsal çöküntüler yaşayan Werther'in aşkı karşılıksızdır çünkü toplum kuralları buna müsaade etmez. Burada da karşımıza şöyle bir soru çıkıyor: Bir erkeğin nişanlı bir kadına duyduğu aşk etik midir? Ne kadar uğraşsa da kendini bu aşkın fırtınalı girdabından kurtaramayan Werther'imiz artık çaresiz bir hastalığa yakalanmıştır. Yakalandığı bu hastalık ruhunu günden güne kemirmekte kalbini tarifsiz bir acıyla kaplamaktadır.

Kitabın ilerleyen kısımlarında Werther'in dayanılmaz acılarına şahitlik edeceksiniz. Ki kitabın mektuplar halinde olması gerçeklik duygusunu da arttırmıştır.

Kitabın giriş bölümünde yazarın şöyle bir notu vardır: 'Ey güzel insan, sen de onun gibi bir tutkunun esiriysen, onun acıları sana avuntu olsun, eğer yazgından veya kendi hayatından dolayı bir arkadaş bulamıyorsan, bu küçük kitap dostun olsun.'

Bu devirde böyle bir dost edinmek kolay değil. Kendinizi böyle güzel bir dosttan mahrum bırakmayın derim.

Keyifli okumalar:)
160 syf.
·Puan vermedi
Gelelim kitap ile ilgili düşüncelerime. Öykü Werther’in arkadaşı Wilhelm’e gönderdiği mektuplardan oluşuyor. Werther’in içsel çekişmelerinin, kıskançlıklarının ve çaresizliğinin verdiği acıyla içini döktüğü mektuplar aşkın kutsallığına inanmaya davet ediyor. Kitapta Werther’in ilk görüşte aşık olduğu Lotte’ye duyduğu güçlü ve umutsuz duygularla baş etmeye çalışmasını akıcı ve derin psikolojik betimlemelerle okuyucuya sunan Goethe, aynı zamanda umutsuz bir aşkın ne denli tehlikeli olabileceğini de gözler önüne seriyor. Fazlasıyla romantik, depresif ve etkileyici bir öykü olduğunu düşünüyorum. Aşk fikrinin özneleri aştığına şahitlik edebileceğiniz sürükleyici bir kitap.
126 syf.
·Puan vermedi
Bu yalnızca kişiyi intihara sürükleyen bir kara sevda kitabı değil. Werther'in insan ilişkileri ile ilgili çok iyi tespitleri var. Özellikle Lotte'ye aşık olup bunun imkansızlığını sezmeye başladığı zamana kadar etrafındaki her ayrıntının o kadar farkında ki. Mesela beni kitapta en çok etkileyen cümle " Tembellik neyse keyifsizlik de odur, keyifsizlik tembelliğin bir türüdür."
126 syf.
·8/10 puan
Bu roman 1774 yılında ünlü yazar Goethe tarafından iki haftada yazılmış ve mektuplardan oluşmuştur. Roman yayımlandıktan sonra Avrupa’da pek çok intihar vakası yaşanır. Romanın asıl teması karşılıksız aşk olduğu için, her satırında ıstıraplar, derin acılarla karşılaşıyorsunuz. Öyle ya, aşk ya da kara sevda hâlâ popülerliğini devam ettiren temalardır. Wilhelm, zengin ve de nişanlı olan Lotte’ye karşılıksız bir aşkla bağlıdır. Mektuplardan anlayacağımız üzere Lotte Albert’i tercih edip evlenir. Romanın sonunda genç Werther “ Kader bu, önüne geçilmez. Elveda!” diyerek trajik bir şekilde intihar eder. Okurken içiniz müthiş derecede hüzünle dolar. Keyifli okumalar.
126 syf.
·3 günde·7/10 puan
Genç Werther’in acıları, duygusal bir adamın mektuplarından oluşan, güzel ve bir çırpıda okunabilecek türde bir roman.
Kitap werther adındaki bir gencin, karşılık bulamadığı bir aşk neticesinde çektiği ızdırapları ve sonunda intihar düşüncesine sürüklenmesini işliyor. Basit bir konu gibi dursa da aslında işlenişi öyle değil. İçerisinde öyle cümleler var ki kendinizi tekrar tekrar okumaktan alıkoyamıyorsunuz. Mektupların doğallığı ise hayran bırakıyor. Ne kadar doğrudur bilinmez fakat kitabın yayınlandığı zaman diliminde intihar vakaları artırmış ve Almanya sokakları sarı-mavi “werher” kılığına bürünmüş.
Kitabında intihara özendirdiği gerekçesiyle bir takım teologlar tarafından “edepsizlikle” ve “hristiyan olmamakla” suçlanan Geothe eleştirilere şu şekilde karşılık vermiş:

“Siz şu an, bir yazardan hesap sormaya ve zaten sönmeye yüz tutan Işık’ların tamamını söndürmekten başka hiçbir şey yapamayan bir düzine aptal ve ciğeri beş para etmez insandan, dünyayı büyük ölçüde kurtaran ve dar görüşlü beyinler tarafından yanlış algılanan bir esere çamur atmaya kalkışıyorsunuz.”
125 syf.
·3 günde
Okuduğunuz her cümlenin içinde yaşanmışlıklarınızı hatırlayacağınız, size acınızı da aşkınızı da tekrardan hatırlatıp maziye götürecek
bir kitap. Bu kadar etkilenmeyi hiç beklemiyordum. Ama okudukça ben de kendi anılarıma dönüş yapıp durdum. Sanıyorum ki kuracağım cümleler Werther’in acısını anlatmaya yeterli olmayacak. Mutlaka okuyun derim..
126 syf.
·8 günde·10/10 puan
İki kitaptan bahsedeceğim, Dante İlahi Komedya ve Paulo Coelho Simyacı. Artık genç Werther'da bu kervane ait, öyle kii kişisel arzular ve istekler insanların yollarını çizer. Kimisi bunu gerçekleştirince huzura erer, kimisi gerçekleştirirse yaşamasının anlamı kalmayacağını düşünür. Werther bunların aksine ne arzusunu gerçekleştirebildi ne de Dante'nin Beatrice'sı gibi yolun sonuna hazırlık yapabildi.

Son olarak Atilla İlhan ve onun meşhur şiiri Üçüncü şahıs demek istiyorum.

Artık başucu kitabımsın, Genç Werther.
126 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Johann wolfgang von goethe'nin 25 yaşındayken yazdığı ve dönemin en ses getiren romanı olan mektup tarzındaki kitabıdır.

kitapta, genç bir hukuk stajyeri olan werther'in nişanlı bir kadına olan saplantılı aşkı anlatılır. ana karakter aşkından ölmeyi tercih edecek kadar sevmiştir kadını.
126 syf.
·2 günde·10/10 puan
Aşk acısının bir erkeğe ne kadar ızdırap verdiği anlatılmış kitapta. Platonik olupta bu kitabı okumanızı pek tavsiye etmem. Bu kendine eziyet etmek gibi bir şey olur. Ölüm güzellemesi fazlasıyla yapılmakta. Okurken sık sık "eey sanat" diye yükselmeden edemedim. Çünkü yazar hissiyatı çok fazlasıyla aktarmış, iliklerime kadar hissettim desem yeridir. Bir başyapıt olduğu kesin. Kendinizden çok fazla şey bulacaksınız kitapta.
126 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Johann Wolfgang Von Goethe “Genç Werthen’in Acıları” İsimli eserinde Werther’in tanıştığı sırada nişanlı olan daha sonradan evlenin Lotte’ye olan aşkını, bu aşkın kendi iç ve psikolojik dünyasında yarattığı sarsırıcı etkiler ile duygularını ve bu aşkın Werther üzerinde yarattığı acıları mektuplar ile anlatmasını ele almaktadır.
Goethe Genç Werthen’in Acıları’nında kullandığı dilin yalın, anlatım tarzının akıcı olması eseri kısa sürede okumanızı sağlamaktadır.


**Alıntılar;

- “Yanlış anlaşılmak bizim gibilerin yazgısı.”
- “Sevmek insanca bir şey, ancak insanca sevmeyi bilmek lazım.”
- “Tanrı’nın bize her gün sunduğu güzel şeylerin tadını çıkaracak kadar kalbimizin kapıları açık olursa, başımıza gelen kötü şeylere katlanacak gücümüz olur.”
- “Birbirimizi mutsuz kılmamız yetmiyormuş gibi, bir de herkesin kendisine ara sıra sağlayabildiği sevinci elinden mi alalım?”
- “Mutlu edemediğimiz mutlu insanlar görüyoruz, dayanılmaz olan bu.”
- “Bu dünyada birinin diğerini anlaması o kadan kolay bir şey değil.”
- “İnsanı sonsuz derecede mutlu kılan şey, aynı zamanda üzüntüsünün kaynağı mı olmalı?”
- “Ya akılları başlarında değilken ya da akıllarını kaybettikten sonra mı mutlu olmaktır insanın yazgısı!”
Ancak kendi içime dönersem bir dünya buluyorum! Yine tasvir ve etkin bir güçten çok, sezgi ve belirsiz bir arzuya yer veren bir dünya bu. O zaman her şey birbirine karışıyor ve arkasından düşler içinde dünyaya gülümsemeyi sürdürüyorum.
keşke insanlar geçip giden şimdiyi yaşamak yerine, geçmişte kalan bir sıkıntının hatıralarını anımsamak için hayal gücünü bu kadar zorlamasalar.
Dışa vurduğu ufak sevinçleri elinden almak için bir insana baskı yapanlara yazıklar olsun. Ne dünyanın tüm armağanları, ne de tüm lütufları, başımızdaki despotun kıskanç sıkıntısının bize zehir ettiği bir anlık neşenin yerini tutar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Genç Werther’in Acıları
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
126
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053603504
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832):
Alman edebiyatının dünyaca ünlü, en önemli yazarlarındandır. Hukuk eğitimi alan ve resim sanatına da ilgi duyan Goethe, doğa bilimleriyle de uğraşmış, araştırmalar yapmış, yazılar yazmıştır.

Dünya görüşünü ve sanat anlayışını aktardığı Şiir ve Hakikat en dikkati çekici eserlerinden biridir. Ayrıca Roma Ağıtları, Faust ve pek çok eseri yayımlandığı dönemde büyük ilgi görmüş, yazarın yüzyıllar süren edebi ününü pekiştirmiştir. 1774 yılında yazdığı Genç Werther'in Acıları daha önce şiirleri ve oyunları yayımlanan Goethe'nin ilk romanıdır. Eser büyük bir ilgiyle karşılanmış ve 25 yaşındaki yazara kısa sürede bütün Avrupa'da ün kazandırmıştır.

Kitabı okuyanlar 57,5bin okur

  • kevser
  • ÖⱫ₦ɄⱤ
  • Deniz Özdemir
  • Eyşan Tuna
  • Kaan Memedova
  • zeze
  • Karya temürtürkan
  • Arzum
  • Merve
  • İsmail Ay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%16
13-17 Yaş
%23.8
18-24 Yaş
%26.5
25-34 Yaş
%18.3
35-44 Yaş
%9.9
45-54 Yaş
%3.1
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.7
Erkek
%21.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.1 (329)
9
%1.4 (212)
8
%2 (308)
7
%1 (158)
6
%0.5 (72)
5
%0.2 (34)
4
%0.1 (14)
3
%0.1 (9)
2
%0 (5)
1
%0 (3)

Kitabın sıralamaları