Gençler İçin Siyer-i Nebi

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
502 gösterim
Ortaöğretim öğrencileri için hazırlanan bu eser giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte İslâm tarihinin mahiyeti üzerinde duruluyor, daha sonra bu ilmin doğuşu ve yazılışı ile kaynakları hakkında özet bilgiler sunuluyor.

Kitabın birinci bölümünde Arabistan ve Araplar tanıtılıyor. Burada İslâm öncesi Arap hayatı hakkında kısa malumat veriliyor. Çalışmanın ikinci bölümü Hz. Peygamber'in (sav) risâleti öncesindeki hayatına ayrılmış. Bu kısımda genel hatlarıyla Peygamberimiz (sav)'in doğumu, çocukluğu, gençliği, ticaret hayatı ve evliliği üzerinde duruluyor.

Üçüncü bölüm "Risâletin Mekke Dönemi" başlığı ile sunuluyor. Bu bölümde Hz. Peygamber'in (sav) tebliğ görevini üstlenmesi, ilk Müslümanlar, Mekke müşriklerinin onlara karşı faaliyetleri ve Hz. Peygamber'in (sav) dine davet çabaları hakkında bilgiler veriliyor.

Kitabın dördüncü bölümünde yeni bir toplum oluşturma faaliyetinin tamamlanmasının ardından Hz. Peygamber'in (sav) sırasıyla Mekke müşrikleriyle, diğer müşrik Araplarla, Yahûdîlerle, Hıristiyanlarla ilişkileri ayrı başlıklar halinde inceleniyor. Daha sonra da Arap Yarımadasında siyasî birliğin sağlanmasının işareti kabul edilen Elçiler Yılı faaliyetlerinden bahsediliyor. Kitap, Veda Haccı ve Hutbesi ile Hz. Peygamber'in (sav) vefatıyla son buluyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9789756434307
 • Yayınevi:
  Düşünce Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü: