Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.237
Gösterim
Adı:
Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055000455
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MGV Yayınları
Genç kardeşim! Günümüzde Müslümanlık kalitesi namaz, oruç, hac gibi ibadetlerin yanında internetle baş başa kaldığımız zaman gösterdiğimiz tavırla da yakından ilişkilidir. İnternet ve sosyal medya platformlarında sergilediğimiz davranışlarımız, beğenilerimiz, paylaşımlarımız ve arkadaşlıklarımız da İslami yaşantımızın bir parçasıdır.

Namazlarına özen gösteren bir Müslüman genç olabiliriz, te­settürüne dikkat eden bir Müslüman hanımefendi olabiliriz an­cak unutmayalım ki, namazımıza ve tesettürümüze bakacak olan Rabbimiz, internetle baş başa kaldığımız andaki tavırlarımıza da bakacaktır.

Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki, modern dünyada en büyük imtihanlardan bi­rini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız.
136 syf.
Raporlara göre Türkiye nüfusunun yüzde 60'ı (yaklaşık 48 milyon kişi) her gün ortalama 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu oranin %87'si de her gün düzenli olarak internete giriyor ve sosyal medya harici de 3 saat 45 dakika zaman harcıyor. Yani baktığımızda internette geçirilen 6 saat 46 dakika gibi bir zamanla karşı karşıyayız. (Rapor: wearesocial 2017)
İsterseniz sizde sosyal medyada yahut internette geçirdiğiniz süreye bakabilirsiniz.
Peki, bu kadar yoğun zaman geçirdiğimiz bir yer için Müslümanca Yaşamak üzerine etraflıca düşündük mü?
Kul hakkı, yalan, gıybet, dedikodu, falcılık, riya, alay, zan, iftira, müstehcenlik, göz zinası, aldatma, hile, ayıp araştırmak, hırsızlık gibi kavramların buradaki hangi işlere karşılık geldiğini/gelebileceğini biliyor muyuz?
Kitap bu tur konuları oldukça basit ve çarpıcı bir dille ele almış. "Genç kardeşim!" diye hitap ediyor bizlere. Büyük küçük herkesin anlayabileceği bir üslubu var. İçerisinde yer alan bilgiler kaynaklı.
Bu konularda hassasiyet sahibi olmak için gerçekten güzel bir başlangıç kitabı. Başlangıç kitabi dedigime aldirmayin bu alanda yazılmış pek eser yok, sizin miladiniz olmasi açısından böyle dedim :)
Benim kitapla birlikte farkindalik kazandığım bir durumdan bahsetmek istiyorum : Tartışmak
Sosyal medyada çok fazla tartışmaya şahit oluyoruz. Bunlarin büyük bir kismi ilme ve kesin bilgiye dayanmayan, pratik hayatımıza katki sunmayan, sahsi egolari yüceltmekten başka bir işe yaramayan tartışmalar. Sataşmalar, karşılıklı laf atışmaları ve kişilere duyduğu ilgi sebebiyle tartışmaya katılıp körükleyen kimi zaman binlerce insan.. Şu cümleler beni oldukça etkiledi. Daha evvel böyle düşünmemiştim:
"Hele sosyal medya üzerinde yapılan tartışmaların binlerce insanin gözü önünde yapıldığını düşünürsek geri dönmek ya da hata ettiğini kabul etmek bir itibar meselesine dönüşüyor ve ipler zamanla şeytanın eline teslim edilmiş oluyor."
Bu konuya özellikle karşısındaki kişiyi güzele davet etmek isteyen kardeşlerimin dikkatini çekmek istiyorum. Özellikle alenen yapilan kırıcı bir davetin de malesef böyle sonuçlanabileceğini aklımızdan cikarmamaliyiz.
Dikkat çekmek istediğim bir başka husus ise kitabin dilinin basitliği. Boylelikle ortaokul öğrencisi de okuyabilir. Bu basitlik sizi sıkabilir. Ek olarak güncellenmeye ihtiyacı var bazi bilgilerin. Önceden yayinlanan bir eser olduğu için şuan sık kullanılan canlı yayın ve hikaye gibi sosyal medya araçlarına yer verilmemiş. Eksiklerimizin olduğu bir konuda yapılmış özverili bir çalışma. Okumak isteyenlere tavsiyedir.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Uzun zamandır okumak istediğim ve kitaplığımda sırasını bekleyen bir kitaptı. Gerçekten her detay çok ince bir şekilde aktarılmış. Tam anlamıyla bir Müslüman interneti nasıl kullanmalı? sorusunun cevabını veriyor. Bildiğimiz hakikatler belki çoğu ama yasakları, sınırları helal boyutunu delilleriyle okumak insanın farkındalığını arttırıyor.
Bu kitabı okumak büyük bir sorumluluk yüklüyor kesinlikle ama almaya değer. Hakikat ağır da olsa onu taşımaya gönüllü olmalı. En azından karınca misali de olsa çalışmalıyız bu yolda.
Vakitleriniz daha çok verimli uğraşlarınız kaliteli olsun ve gönlünüze şu serpsin istiyorsanız bir yerden başlamalı.
Burası kaliteli bir yer fakat. Sosyal medya sorumluluğunu yüklenmenin kolay olmadığı ve hesabı ağır olan mecralarla dolu. Hesaba çekerek kendimizi, okumalı.
136 syf.
·19 günde·Beğendi·7/10
Sosyal medya ve internet kullanan her gencin okuması gereken bir kitap. Sadece günlük işlerde değil, internette de yaptığımız amellerin yazıldığını anlamamıza yardımcı olacağına inanıyorum.
136 syf.
·2 günde·7/10
Kitap sosyal medya araçlarını inceleyip,dini gözeterek sosyal medya hesaplarımızı ne şekilde kullanırsak faydalı bir kullanım yapmış oluruz bunu anlatmış.

İlk bölümlerde internet,twitter,facebook vb. konularda bilgi verilmiş.Fotoğraf paylaşımı,mizah,trol ve sahte hesaplar gibi konular din ile harmanlanıp anlatılmaya başlanmış.

Son bölümlerde hadisler ile konu derinleştirilmiş.Bazı sorulara cevap verilmiş.Telif hakkı nedir? İnternet kafe işletmek haram mı? Okey ve tavla oynamak günah mı? Cinsel içerikli videolar,e ticaret,internetten Kur'an dinlemek,tweet çalmak gibi sorular sorulmuş.

Son olarak alınabilecek tedbirlerden bahsedilmiş.Okunması kolay ve anlaşılır.Sosyal medya hakkında güzel bir inceleme kitabı olmuş.
136 syf.
Kitap bana yaptığım bir dereceden ötürü hediye gelmişti. Bir süredir sosyal medyayı kullanma konusunda kafamı kurcalayan sorular vardı. Allah razı olsun Abdülaziz Kıranşal'dan eli,yüreği dert görmesin kafamdaki bütün soru işaretleri gitti. Farzlarında bir eksiğimiz olup olmadığına bakacak olan Allah elbette sosyal medyada geçirdiğimiz zamana bakmayacak mı, ya da sosyal medyayı nasıl, niçin ve hangi amaçla kullandığımıza bakmayacak mı? Allah'ın beğenisi mi,insanların beğenisi mi? Sosyal medya kullanımıyla ilgili kafasında soru işaretleri olan bütün muhterem bin kitap okurlarına tavsiyemdir bu kitap. Selametle kalın. Esenlik üzerinize olsun. Allah'a emanet olun 1000k okurları:)
136 syf.
·Puan vermedi
Kitap internet ve sosyal medya ile ilgili bazı somut bilgileri ve dahasını bize aktarsa da aslında temel konusu Müslümanın internet ve sosyal medya ile ilgili ilişkisinin nasıl olması gerektiğiydi bence. Yazar; okuyucuyu düşünceye sevk ediyor, hüzünlendiriyor, derin ve mühim konuları gençlerin anlayabileceği sade bir dille ele alıyor. internette yazdıklarımızı, yaptıklarımızı düşünmemiz gerektiğini hatırlatıyor bizlere. Okuduğumda "Allah'ım bu bende var mı !" "evet ya müslümanın zamanı çok önemli ."dediğim veya sayfalarda yazan başlıkları okuduğumda yüzleşmek istedim bu yaptıklarımla ya da yapmasam bile temkinli olmam gerektiğimi düşündüm kendine müslüman olmak diye bir şey olmadığı için tabii ki okuduklarımı arkadaşlarımla paylaşacağım inşallah
Evvela Samimiyet
Evvela Samimiyet Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali'yi inceledi.
@enfaliki·22 Ara 2018·Kitabı okumadı
Kısaca bir müslümanın reelde nasıl olması gerekiyorsa sosyal medyada da öyle olması gerektiği anlatılıyor. Genel anlamda bildiğimiz bilgiler barındırıyor olsa bile sanalda müslüman olduklarını unutanlara belki farkındalık kazandırabilir.
136 syf.
·5 günde
Zamanımızın çok büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz internet ve dahi sosyal medyada nasıl hareket etmek gerekiyor?Normal hayatımızda hassas noktalarımız sosyal medyada neden hassasiyetini koruyamadı? Tek bir fotoğrafımızı yabancı bir erkeğin elinde veya cebinde görsek vereceğimiz tepki, neden herkesin cebinde bulunan telefonlarda olunca ses çıkaramadık?

İşte bu ve daha bir çok konuda her bireyin kendini donanımlı hale getirmesi için başvuru niteliğinde bir eser olmuş.

Her anımıza vakıf olan Allah internette de bizi görüyor, duyuyor ve her anımızı kaydediyor, akıldan çıkmaması gereken bir nokta.

Her türlü bilgi ve ilime ulaşmanın da her türlü fitne fücura ulaşmanın da mümkün olduğu bir mecra. Hangi yöne kullanacağımız bizim tercihimiz.

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Tavsiye ederim.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Günümüzde sosyal medya kullanımının oldukça yaygın olduğu,özel yaşantımızla ilgili bilgilerin herkese sosyal medya aracılığıyla duyrulduğu bir dönemde bu kitap özellikle gençler için bir klavuz mahiyetinde diyebilirim. Sosyal ortamlarda fotoğraf paylaşmaktan,sosyal medya ahlakından tutun sosyal medyada nasıl tebliğ ve davet yapılacağına kadar bir çok bilgiyi barındıran bir kitap. Özellikle bu çağda kesinlikle okunması gerekiyor.
136 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle Abdülaziz Kıranşal hocamızdan Rabbim ebeden razı olsun.
Genç kardeşim ile başlayan tavsiyeleriyle,kabul ettiğimiz ve alıştığımız her şeyin iç yüzünü söyleyerek bizi aydınlatan bir üslubu var.
Hele ki sosyal medyanın medya olmaktan çıkıp hayat haline geldiği şu çağda muhakkak okunması gerekir.
Tek ricam lütfen bilinç ile okuyalım ve kendimizi düzeltmeye bakalım.
Biz düzelirsek eğer bazı şeyleri düzeltebiliriz, unutmayalım.
Şiddetle tavsiye ediyorum..
136 syf.
·10/10
Bu kitap sosyal medyayı islami kullanım hususun da olan ilmihal ihtiyacını karşılamış tüm sosyal medya kullanıcılarının okuması gerekiyor diye düşünüyorum.
Belki internet explorer geçmişini silebiliriz, hatta harddiskimizi bile yok edebiliriz ama meleklerin kayıt defterlerini asla silemeyiz. Onları sahte hesaplarla asla yanıltamayız. Hiç bir hacker onların şifrelerini kırıp bilgilerini silemez. Onların kota sorunu yoktur. Bağlantı sorunu da yaşamazlar. Onları spam olarak da işaretleyemeyiz, şikayet edemeyiz, engelleyemeyiz.
Hz. Ömer, takva kelimesinin ne anlama geldiğini Übeyy b. Kâ’b’a sormuş ve aralarında şöyle bir diyalog geçmiştir;

- Ey Ömer! Sen hiç dikenli bir yolda yürümedin mi?
- Evet yürüdüm.
- O zaman ne yaptın?
- Paçalarımı sıvayıp dikenlere basmamaya gayret ettim.
- İşte takvâ odur. demiştir Übeyy b. Kâ’b.

İnternet ve sosyal medyadan ihtiyaç seviyesinde yararlanmak isteyen Müslümanın günah dikenleriyle bezenmiş internet yolunda şehvet bataklığına ve haram çukurlarına düşmemesi için takva prensibine sıkıca sarılması gerekir.
Normal şartlarda bir başkasının cebinde ya da evinde görünce çıldıracağımız bize veya yakınlarımıza ait mahrem fotoğragları başkalarının cep telefonunda ya da bilgisayarında görünce normal karşılamak bir akıl tutulmasından başka ne ile ifade edilebilir ki.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055000455
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MGV Yayınları
Genç kardeşim! Günümüzde Müslümanlık kalitesi namaz, oruç, hac gibi ibadetlerin yanında internetle baş başa kaldığımız zaman gösterdiğimiz tavırla da yakından ilişkilidir. İnternet ve sosyal medya platformlarında sergilediğimiz davranışlarımız, beğenilerimiz, paylaşımlarımız ve arkadaşlıklarımız da İslami yaşantımızın bir parçasıdır.

Namazlarına özen gösteren bir Müslüman genç olabiliriz, te­settürüne dikkat eden bir Müslüman hanımefendi olabiliriz an­cak unutmayalım ki, namazımıza ve tesettürümüze bakacak olan Rabbimiz, internetle baş başa kaldığımız andaki tavırlarımıza da bakacaktır.

Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki, modern dünyada en büyük imtihanlardan bi­rini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız.

Kitabı okuyanlar 285 okur

  • Tuğbanur Çelik
  • Sevimnur Türkoğlu
  • müşkülpesent
  • İbrahim Halil Karaca
  • Meyraaokur
  • Emre Gürgiç
  • Mücahit ÇAKIR
  • Naciye K
  • Gamze şahin
  • Halime

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.5
Erkek
%27.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.5 (35)
9
%19.5 (15)
8
%9.1 (7)
7
%11.7 (9)
6
%6.5 (5)
5
%3.9 (3)
4
%2.6 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.3 (1)