Gençler İçin Sosyal Medya İlmihaliAbdülaziz Kıranşal

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.069
Gösterim
Adı:
Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
ISBN:
9786055000455
Yayınevi:
MGV Yayınları
Genç kardeşim! Günümüzde Müslümanlık kalitesi namaz, oruç, hac gibi ibadetlerin yanında internetle baş başa kaldığımız zaman gösterdiğimiz tavırla da yakından ilişkilidir. İnternet ve sosyal medya platformlarında sergilediğimiz davranışlarımız, beğenilerimiz, paylaşımlarımız ve arkadaşlıklarımız da İslami yaşantımızın bir parçasıdır.

Namazlarına özen gösteren bir Müslüman genç olabiliriz, te­settürüne dikkat eden bir Müslüman hanımefendi olabiliriz an­cak unutmayalım ki, namazımıza ve tesettürümüze bakacak olan Rabbimiz, internetle baş başa kaldığımız andaki tavırlarımıza da bakacaktır.

Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki, modern dünyada en büyük imtihanlardan bi­rini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız.
Raporlara göre Türkiye nüfusunun yüzde 60'ı (yaklaşık 48 milyon kişi) her gün ortalama 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu oranin %87'si de her gün düzenli olarak internete giriyor ve sosyal medya harici de 3 saat 45 dakika zaman harcıyor. Yani baktığımızda internette geçirilen 6 saat 46 dakika gibi bir zamanla karşı karşıyayız. (Rapor: wearesocial 2017)
İsterseniz sizde sosyal medyada yahut internette geçirdiğiniz süreye bakabilirsiniz.
Peki, bu kadar yoğun zaman geçirdiğimiz bir yer için Müslümanca Yaşamak üzerine etraflıca düşündük mü?
Kul hakkı, yalan, gıybet, dedikodu, falcılık, riya, alay, zan, iftira, müstehcenlik, göz zinası, aldatma, hile, ayıp araştırmak, hırsızlık gibi kavramların buradaki hangi işlere karşılık geldiğini/gelebileceğini biliyor muyuz?
Kitap bu tur konuları oldukça basit ve çarpıcı bir dille ele almış. "Genç kardeşim!" diye hitap ediyor bizlere. Büyük küçük herkesin anlayabileceği bir üslubu var. İçerisinde yer alan bilgiler kaynaklı.
Bu konularda hassasiyet sahibi olmak için gerçekten güzel bir başlangıç kitabı. Başlangıç kitabi dedigime aldirmayin bu alanda yazılmış pek eser yok, sizin miladiniz olmasi açısından böyle dedim :)
Benim kitapla birlikte farkindalik kazandığım bir durumdan bahsetmek istiyorum : Tartışmak
Sosyal medyada çok fazla tartışmaya şahit oluyoruz. Bunlarin büyük bir kismi ilme ve kesin bilgiye dayanmayan, pratik hayatımıza katki sunmayan, sahsi egolari yüceltmekten başka bir işe yaramayan tartışmalar. Sataşmalar, karşılıklı laf atışmaları ve kişilere duyduğu ilgi sebebiyle tartışmaya katılıp körükleyen kimi zaman binlerce insan.. Şu cümleler beni oldukça etkiledi. Daha evvel böyle düşünmemiştim:
"Hele sosyal medya üzerinde yapılan tartışmaların binlerce insanin gözü önünde yapıldığını düşünürsek geri dönmek ya da hata ettiğini kabul etmek bir itibar meselesine dönüşüyor ve ipler zamanla şeytanın eline teslim edilmiş oluyor."
Bu konuya özellikle karşısındaki kişiyi güzele davet etmek isteyen kardeşlerimin dikkatini çekmek istiyorum. Özellikle alenen yapilan kırıcı bir davetin de malesef böyle sonuçlanabileceğini aklımızdan cikarmamaliyiz.
Dikkat çekmek istediğim bir başka husus ise kitabin dilinin basitliği. Boylelikle ortaokul öğrencisi de okuyabilir. Bu basitlik sizi sıkabilir. Ek olarak güncellenmeye ihtiyacı var bazi bilgilerin. Önceden yayinlanan bir eser olduğu için şuan sık kullanılan canlı yayın ve hikaye gibi sosyal medya araçlarına yer verilmemiş. Eksiklerimizin olduğu bir konuda yapılmış özverili bir çalışma. Okumak isteyenlere tavsiyedir.
Kitap sosyal medya araçlarını inceleyip,dini gözeterek sosyal medya hesaplarımızı ne şekilde kullanırsak faydalı bir kullanım yapmış oluruz bunu anlatmış.

İlk bölümlerde internet,twitter,facebook vb. konularda bilgi verilmiş.Fotoğraf paylaşımı,mizah,trol ve sahte hesaplar gibi konular din ile harmanlanıp anlatılmaya başlanmış.

Son bölümlerde hadisler ile konu derinleştirilmiş.Bazı sorulara cevap verilmiş.Telif hakkı nedir? İnternet kafe işletmek haram mı? Okey ve tavla oynamak günah mı? Cinsel içerikli videolar,e ticaret,internetten Kur'an dinlemek,tweet çalmak gibi sorular sorulmuş.

Son olarak alınabilecek tedbirlerden bahsedilmiş.Okunması kolay ve anlaşılır.Sosyal medya hakkında güzel bir inceleme kitabı olmuş.
Epey oldu bu kitabı okuyalı. Elinizin altında bulunsa güzel olur. Ama alanında daha geniş perspektiften bakan kitaplarda var Nazife Şişman Kemal Sayar gibi onları da incelemenizi tavsiye ederiz.
Günümüzde sosyal medya kullanımının oldukça yaygın olduğu,özel yaşantımızla ilgili bilgilerin herkese sosyal medya aracılığıyla duyrulduğu bir dönemde bu kitap özellikle gençler için bir klavuz mahiyetinde diyebilirim. Sosyal ortamlarda fotoğraf paylaşmaktan,sosyal medya ahlakından tutun sosyal medyada nasıl tebliğ ve davet yapılacağına kadar bir çok bilgiyi barındıran bir kitap. Özellikle bu çağda kesinlikle okunması gerekiyor.
Bu kitap sosyal medyayı islami kullanım hususun da olan ilmihal ihtiyacını karşılamış tüm sosyal medya kullanıcılarının okuması gerekiyor diye düşünüyorum.
" Hiç düşünmeden bir tıkla sebep olduğumuz günah belki de sınırları aşıp ömrümüz boyunca göremeyeceğimiz yerleri ulaşamayacağımız insanlara ulaşacaktır." s.39
" gerçek hayatta yapılmasına cesaret edilemeyen işlerin söylenmesine cesaret edilemeyen sözlerin sahte isimlerle açılan profiller aracılığıyla çok rahat bir şekilde yapıldığına ve söylendiğine şahitlik etmekteyiz. Kadın olduğu halde erkek ismi ve resmi kullanarak erkek olduğu halde kadın ismi ve resmi kullanarak gerçek kimliğini gizleyerek türlü aldatmalara ve yalanlara başvurarak insanları kandırmak bir münafıklık özelliğidir." s.37

Mükemmel, derin bir kitaptı. Elhamdülillah çok istifade ettim ^^
Özellikle teknoloji çağında yaşadığımız düşünülürse kesinlike her müslüman gencin okuması gereken bir kitap. Gençler hayatının çoğunu sosyal medyada geçiyor. İster istemez harama bulaşıyorlar. Kitapta sosyal medya , teknoloji ve gerçek hayatta bir müslüman gencin nasıl davranması gerektiğini, sosyal medya ile nasıl hayra vesile olabileceğinizi bulabilirsiniz. Üslup çok güzel anlatım sade ve anlaşılır. Her konunun ayet ve hadislerle desteklenmesi insanda ben bunu yapmalıyım mesajını veriyor.
"Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki,
modern dünyada en büyük imtihanlardan birini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız."
-kitap arka kapağından alıntı-

Kitap bu temel üzerinden giderek, günümüzün büyük bir bölümünü ayırdığımız sosyal medyanın hayatımızda ne gibi günahlara sebebiyet verdiğini,
fark etmeden veya fark ederek internet aracılığı ile işlenen günahların aslında internet üzerinde olmasının bir şeyi değiştirmediğini vurgulamış.

İnternet, sosyal medya, günahlar; mizah/alay, zina/göz zinası, kumar/falcılık, faiz, misyonerlik, KUL HAKKI, zan, yalan, aldatma, RİYA VE REKLAMCILIK, Hırsızlık, iftira, ayıp araştırmak, koğuculuk (laf taşıma ), küfürlü/müstehcen konuşmalar, tartışmalar ve bazı merak edilen sorulara tavsiyelerde bulunmuş ve yol göstermiş.

Aslında bahsedilen günahlar, düşününce, sosyal medyada gerçekten de geniş bir yer kaplıyor. Ve belki günlük hayata göre hiç de fark ettirmeden içimize sızıveriyor.

Bana dil olarak biraz basit gelse de, yine de uyarıcı nitelikte bir kitap olduğundan okunabilir. Kendimize bir şeyleri hatırlatmak ve bilmediğimiz/düşünemediğimiz şeyler hakkında temel bilgi edinmek açısından okunabileceğini düşünüyorum.

Keyifli okumalar herkese!
Şimdi bir düşünelim; gerçek hayatımızdaki geçmişimiz mi, sanal hayatımızdaki internet geçmişimiz mi, daha çok başımıza bela olabilir?
Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki en büyük imtihanların birini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız. Belki sabah namazına kalkarken yaşadığımız zorluktan daha büyük bir sınavı internet karşısında vereceğiz.
Genç kardeşim! Sahabeler tarafından Hz. Peygamber (s.a.s) Efendimiz'e, "Ya Rasûlullah! En hayırlı adam kimdir ?"diye sorulduğunda "Sizin en hayırlınız görüldüğünde Allah'ı hatırlatan adamlardır."diye buyurmuştur.
Internet, gerek ahlaki çöküntü, gerek emperyalist kültürün yayılması, güvenlik ihlali, mahremiyet ve özel hayatın gizliliği ihlali gibi birçok alanda modern insanın başını derde sokan birçok külfeti de beraberinde getirmektedir.
"Hanginizin davranış ve eylem bakımından daha güzel amel isleyeceginizi denemek için ölümü ve hayatı yaratan O'dur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
ISBN:
9786055000455
Yayınevi:
MGV Yayınları
Genç kardeşim! Günümüzde Müslümanlık kalitesi namaz, oruç, hac gibi ibadetlerin yanında internetle baş başa kaldığımız zaman gösterdiğimiz tavırla da yakından ilişkilidir. İnternet ve sosyal medya platformlarında sergilediğimiz davranışlarımız, beğenilerimiz, paylaşımlarımız ve arkadaşlıklarımız da İslami yaşantımızın bir parçasıdır.

Namazlarına özen gösteren bir Müslüman genç olabiliriz, te­settürüne dikkat eden bir Müslüman hanımefendi olabiliriz an­cak unutmayalım ki, namazımıza ve tesettürümüze bakacak olan Rabbimiz, internetle baş başa kaldığımız andaki tavırlarımıza da bakacaktır.

Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki, modern dünyada en büyük imtihanlardan bi­rini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız.

Kitabı okuyanlar 45 okur

  • Merve Nur Erol
  • Sevim
  • Mahruu Hafsa
  • nevi şahsına münhasır
  • Şerife
  • Fatma Altunbaş
  • Elif Feyza
  • Burak Ayaz
  • Ayşe Nur Eroğlu
  • Seyfulislamhan Çakıcı

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.5
Erkek
%27.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (6)
9
%22.2 (4)
8
%5.6 (1)
7
%22.2 (4)
6
%11.1 (2)
5
%5.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0