Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.296
Gösterim
Adı:
Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055000455
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MGV Yayınları
Genç kardeşim! Günümüzde Müslümanlık kalitesi namaz, oruç, hac gibi ibadetlerin yanında internetle baş başa kaldığımız zaman gösterdiğimiz tavırla da yakından ilişkilidir. İnternet ve sosyal medya platformlarında sergilediğimiz davranışlarımız, beğenilerimiz, paylaşımlarımız ve arkadaşlıklarımız da İslami yaşantımızın bir parçasıdır.

Namazlarına özen gösteren bir Müslüman genç olabiliriz, te­settürüne dikkat eden bir Müslüman hanımefendi olabiliriz an­cak unutmayalım ki, namazımıza ve tesettürümüze bakacak olan Rabbimiz, internetle baş başa kaldığımız andaki tavırlarımıza da bakacaktır.

Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki, modern dünyada en büyük imtihanlardan bi­rini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız.
136 syf.
“Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali ” kitabın ismini okuyunca mutlaka okumalıyım dedim ve hemen almaya karar verdim .

Modern çağ olarak adlandırılan bu çağda teknolojinin gelişmesiyle beraber müslümanca yaşamayı bir tarafa atmış bulunmaktayız .Bu kitapta bunu çok iyi anlayacaksınız nasıl uzaklaştığımızı..

Günün içinde hiç Kuran'ı Kerimi almazken telefonlar elimizden düşmüyor .Hepimizin malesef böyle günleri olmuştur ve olmaya devam ediyor . Kendimize dur diyemiyoruz bu yüzden telefondan kopamayan gençler oluyoruz .

Eksiklerinizi , hatalarınızı görmenize sağlayacaktır ve bu sayede de kendinizi sorgulayacaksınızdır .


O yüzden okuyun ve
okutun ....:)
136 syf.
Raporlara göre Türkiye nüfusunun yüzde 60'ı (yaklaşık 48 milyon kişi) her gün ortalama 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu oranin %87'si de her gün düzenli olarak internete giriyor ve sosyal medya harici de 3 saat 45 dakika zaman harcıyor. Yani baktığımızda internette geçirilen 6 saat 46 dakika gibi bir zamanla karşı karşıyayız. (Rapor: wearesocial 2017)
İsterseniz sizde sosyal medyada yahut internette geçirdiğiniz süreye bakabilirsiniz.
Peki, bu kadar yoğun zaman geçirdiğimiz bir yer için Müslümanca Yaşamak üzerine etraflıca düşündük mü?
Kul hakkı, yalan, gıybet, dedikodu, falcılık, riya, alay, zan, iftira, müstehcenlik, göz zinası, aldatma, hile, ayıp araştırmak, hırsızlık gibi kavramların buradaki hangi işlere karşılık geldiğini/gelebileceğini biliyor muyuz?
Kitap bu tur konuları oldukça basit ve çarpıcı bir dille ele almış. "Genç kardeşim!" diye hitap ediyor bizlere. Büyük küçük herkesin anlayabileceği bir üslubu var. İçerisinde yer alan bilgiler kaynaklı.
Bu konularda hassasiyet sahibi olmak için gerçekten güzel bir başlangıç kitabı. Başlangıç kitabi dedigime aldirmayin bu alanda yazılmış pek eser yok, sizin miladiniz olmasi açısından böyle dedim :)
Benim kitapla birlikte farkindalik kazandığım bir durumdan bahsetmek istiyorum : Tartışmak
Sosyal medyada çok fazla tartışmaya şahit oluyoruz. Bunlarin büyük bir kismi ilme ve kesin bilgiye dayanmayan, pratik hayatımıza katki sunmayan, sahsi egolari yüceltmekten başka bir işe yaramayan tartışmalar. Sataşmalar, karşılıklı laf atışmaları ve kişilere duyduğu ilgi sebebiyle tartışmaya katılıp körükleyen kimi zaman binlerce insan.. Şu cümleler beni oldukça etkiledi. Daha evvel böyle düşünmemiştim:
"Hele sosyal medya üzerinde yapılan tartışmaların binlerce insanin gözü önünde yapıldığını düşünürsek geri dönmek ya da hata ettiğini kabul etmek bir itibar meselesine dönüşüyor ve ipler zamanla şeytanın eline teslim edilmiş oluyor."
Bu konuya özellikle karşısındaki kişiyi güzele davet etmek isteyen kardeşlerimin dikkatini çekmek istiyorum. Özellikle alenen yapilan kırıcı bir davetin de malesef böyle sonuçlanabileceğini aklımızdan cikarmamaliyiz.
Dikkat çekmek istediğim bir başka husus ise kitabin dilinin basitliği. Boylelikle ortaokul öğrencisi de okuyabilir. Bu basitlik sizi sıkabilir. Ek olarak güncellenmeye ihtiyacı var bazi bilgilerin. Önceden yayinlanan bir eser olduğu için şuan sık kullanılan canlı yayın ve hikaye gibi sosyal medya araçlarına yer verilmemiş. Eksiklerimizin olduğu bir konuda yapılmış özverili bir çalışma. Okumak isteyenlere tavsiyedir.
136 syf.
·2 günde·7/10
Kitap sosyal medya araçlarını inceleyip,dini gözeterek sosyal medya hesaplarımızı ne şekilde kullanırsak faydalı bir kullanım yapmış oluruz bunu anlatmış.

İlk bölümlerde internet,twitter,facebook vb. konularda bilgi verilmiş.Fotoğraf paylaşımı,mizah,trol ve sahte hesaplar gibi konular din ile harmanlanıp anlatılmaya başlanmış.

Son bölümlerde hadisler ile konu derinleştirilmiş.Bazı sorulara cevap verilmiş.Telif hakkı nedir? İnternet kafe işletmek haram mı? Okey ve tavla oynamak günah mı? Cinsel içerikli videolar,e ticaret,internetten Kur'an dinlemek,tweet çalmak gibi sorular sorulmuş.

Son olarak alınabilecek tedbirlerden bahsedilmiş.Okunması kolay ve anlaşılır.Sosyal medya hakkında güzel bir inceleme kitabı olmuş.
136 syf.
·3 günde
Öncelikle kitabın yapısı ve içeriğinden kısaca bahsetmek sonra ise kitabın bana sorgulattığı, düşündürdüğü şeyleri anlatmak istiyorum.
Kitap sekiz bölüm + bir de sonuç bölümünden oluşuyor. İlk iki bölümde internet ve sosyal medyanın ne olduğu ve ülkelere göre kullanım alanları yer alıyor. Abdülaziz Kıranşal 3, 4, 5 ve 6. bölümlerde bilgiler vererek bize kendi hareket ve davranışlarımızı sorgulatıyor. Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz taraflarından bahsediyor. Ders çıkarmak ise okurun nefsine kalıyor. 7. bölümde sosyal medyayla ilgili sıkça sorulan okuyanın işine yarayacak sorular ve cevapları var. 8. bölümde tüm bunlarla ilgili alabileceğimiz tedbirler sıralanmış. Sonuç bölümünde ise kültür emparyalizmi ile ilgili çok önemli bilgiler var.
Bence bu kitap bu zamanın gençleri için baş ucu kitabı olmalı. Yanlış yola düşenler için kurtarıcı, kendini bu bataklıktan korumaya çalışan ve hiçbir şeyin farkında olmayan gençler için ise bir uyarıcı niteliği taşıyor.
Bu kitabın okunmasını tavsiye ediyorum çünkü zaman geçtikçe kültürümüz olumsuz anlamda değişiyor ve bu geleceğimizin tehlikede olduğunun bir habercisi. En azından bir kısım genç doğruyu öğrenip bilinçli çocuklar yetiştirir ve belki de o bir kısım çocuk bu gidişatı biraz olsun değiştirebilir.
Ve kitaptan çıkarttığım kendime her zaman hatırlatmam gereken sonuçlara gelelim.
Hiç düşündük mü ne amaçla internete girdiğimizi? Giriyoruz bir site ya da uygulamaya bazen saatler geçiyor farkına varamıyoruz. Hayattan, normal yaşantımızdan, ailemizden kopuyoruz. Zaman kaybediyoruz! En önemli ve düzeltilmesi gereken sorun ise müslümanlığa yakışmayan hallere düşüyoruz. Karşımıza çıkanların bir imtihan olduğunu ve kirâmen kâtibin meleklerini unutuyoruz.
İnternet ortamı koskocaman bir imtihan yeri. Dipsiz bir kuyu. Eğer bilinçsizsen seni çekiyor içine zamanını kaybettiriyor, sana yanlış işler yaptırıyor, fark etmeden nefsini besliyor alışıyorsun.
İnternete girmek bizde bir alışkanlık mı olmuş, yoksa hayırlı işlere vesile olabileceğimiz Allah yolunda bir gayemiz mi var? Eğer interneti ve sosyal medyayı kullanacaksak bilinçli olmalıyız. Hem de sürekli. Sürekli kendimize amacımızı hatırlatmalıyız. Telefonu elimize aldığımızda neyi niçin yaptığımızı bilmeliyiz. Fitne fücurdan korunup takva yolunda hareket etmeliyiz. Pozitifin olduğu yerde negatif yoktur derler ya takvanın olduğu yerde de fücur yoktur. O yüzden Allah'tan uzaklaştıran, zaman kaybı yaratan siteler ve oyunlardan uzak durmalıyız. Zamanımızı Allah yolunda kullanmalıyız.
Niyetimiz ne kadar iyi olursa olsun şeytanın sürekli bizi yoldan çıkarmaya çalıştığının farkında olmalıyız. Ölümün bize ne zaman geleceğini bilmiyoruz, amel defterimizi hayırlı işlerle doldurmalıyız. Amelimizde şuurlu olmalıyız. Sosyal medyanın yalanlarına kanmamalıyız. Bu yüzden de vaktimizi doğru kullanmalıyız. İnternet başında ne kadar az vakit geçirirsek o kadar iyi. Sonuçta hesap günü geldiğinde organlarımız anlatacak neler yaptığımızı. Yaptığımız her şeyin karşılığını bir bir alacağız. Bu kitap bana sosyal medyada yapılan yanlışlıkların büyüklüğünü hatırlattı ve beni daha da bilinçlendirdi. Ne kadar yanlış yaparsak yapalım Allah'tan ümit kesilmemeli tabii ki ve tövbe edilmeli. Ve kesinlikle bir daha o hataları tekrar etmemeli. ''Beğen tuşunu tıklayarak yaptığımız her beğeni onaylamak demektir. Sosyal medyada neyi ve kimi onayladığımız dikkat etmemiz gereken en önemli husustur.'' diyor 40. sayfada yazar. Bunu biraz daha açarsam kimleri neden takip ettiğimizin bilincinde olmalıyız. Aslında düşünmemiz gereken interneti Allah yolunda nasıl kullanabilirim olmalı.
İbadetlerimiz, tesettürümüz tam olabilir ama tek başımıza kaldığımızda internette gösterdiğimiz tavır o ibadetlerimizin sevabını götürebilir. Bizi yanlış yollara sürükleyebilen internet bataklığına karşı ''Ben Allah'tan korkarım.'' diyebilmek büyük meziyettir.
İnternet ortamında duyduğumuz gördüğümüz her habere inanmamalıyız, araştırmadan yorum yapmamalı, hak yememeli, kul hakkına girmemeliyiz.
Ayrıca çevremiz ve insanlık aslında doğru olmayan şeyleri normalmiş gibi görmemize neden olabilir. Örneğin özel fotoğraflarımızı paylaşmak. Amaç ne fotoğraf paylaşmamızdaki? Kendimizi beğendirmek mi? Peki Allah'ın farzı olan tesettürün amacı ne? ''Tesettür görünmek için değil örtünmek içindir.'' Sadece kadın değil erkekler için de geçerli. Yüzümüz bile olsa yanlış. Ama insanlık öyle bir hale gelmiş ki fotoğraf paylaşmak çok doğal. Oysa o fotoğraflara kimlerin ne amaçla baktığını bilmiyoruz. O yüzden her ihtimale karşı fotoğraf koymaktan sakınmalıyız.
Yazar internet ve sosyal medyayı ''dikenli bir yol'' olarak tabir etmiş ve takvanın bu dikenlere basmamaya çalışarak olacağını Hz. Ömer örneği ile açıklamış.
Beni en etkileyen bölümlerden biri de 'Bir Gün Peygamberimiz Gelse' bölümü kitabı okursanız işin ciddiyetini siz de fark edeceksiniz.
Kitabı okuduktan sonra artık yapmanız gerekenin bilincinde oluyorsunuz. Sonra karşınıza ''Kimler bilerek bir günah işler, günah yüklenir de günahları her yandan kendilerini kuşatırsa, onlar cehennemliktirler. Orada ebedi kalırlar.''(Bakara 2/81) gibi ayetler ve benzer konuda hadisler çıkıyor ve işin ne kadar ciddi olduğunu yeniden fark ediyorsunuz.
İnternet Türkiye'ye 1994 yılında gelmiş ve hayat tarzımızı ne denli etkilediği, özümüze ne denli zarar verdiği belli. En aklınıza gelmeyen Allah yolunda olan insanlar bile bu ortamda büyük hatalar yapabiliyor. Allah hatası olup da tövbe edenleri affeder inşallah. Bu yüzden bu kitabı şiddetle öneriyorum. Bu konuda benim farkındalığımı arttırdı başkalarınınkini de arttıracağına inanıyorum.
Hep olumsuz konuştum olumlu yanlar illa ki var bu da sosyal medyayı Allah yolunda tebliğ için kullanmak, insanlara yardımda bulunmak, kardeşlerimizle dayanışma içinde olmak..
Kitapla ilgili düşüncelerimi de ''Her dinin ahlâkı vardır. İslamın ahlâkı da hayâdır.'' hadisiyle sonlandırmak istiyorum. Allah bizi doğru yolundan ayırmasın inşallah.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Günümüzde sosyal medya kullanımının oldukça yaygın olduğu,özel yaşantımızla ilgili bilgilerin herkese sosyal medya aracılığıyla duyrulduğu bir dönemde bu kitap özellikle gençler için bir klavuz mahiyetinde diyebilirim. Sosyal ortamlarda fotoğraf paylaşmaktan,sosyal medya ahlakından tutun sosyal medyada nasıl tebliğ ve davet yapılacağına kadar bir çok bilgiyi barındıran bir kitap. Özellikle bu çağda kesinlikle okunması gerekiyor.
136 syf.
·10/10
Bu kitap sosyal medyayı islami kullanım hususun da olan ilmihal ihtiyacını karşılamış tüm sosyal medya kullanıcılarının okuması gerekiyor diye düşünüyorum.
136 syf.
·4/10
Kısaca bir müslümanın reelde nasıl olması gerekiyorsa sosyal medyada da öyle olması gerektiği anlatılıyor. Genel anlamda bildiğimiz bilgiler barındırıyor olsa bile sanalda müslüman olduklarını unutanlara belki farkındalık kazandırabilir.
136 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
" Hiç düşünmeden bir tıkla sebep olduğumuz günah belki de sınırları aşıp ömrümüz boyunca göremeyeceğimiz yerleri ulaşamayacağımız insanlara ulaşacaktır." s.39
" gerçek hayatta yapılmasına cesaret edilemeyen işlerin söylenmesine cesaret edilemeyen sözlerin sahte isimlerle açılan profiller aracılığıyla çok rahat bir şekilde yapıldığına ve söylendiğine şahitlik etmekteyiz. Kadın olduğu halde erkek ismi ve resmi kullanarak erkek olduğu halde kadın ismi ve resmi kullanarak gerçek kimliğini gizleyerek türlü aldatmalara ve yalanlara başvurarak insanları kandırmak bir münafıklık özelliğidir." s.37

Mükemmel, derin bir kitaptı. Elhamdülillah çok istifade ettim ^^
136 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Özellikle teknoloji çağında yaşadığımız düşünülürse kesinlike her müslüman gencin okuması gereken bir kitap. Gençler hayatının çoğunu sosyal medyada geçiyor. İster istemez harama bulaşıyorlar. Kitapta sosyal medya , teknoloji ve gerçek hayatta bir müslüman gencin nasıl davranması gerektiğini, sosyal medya ile nasıl hayra vesile olabileceğinizi bulabilirsiniz. Üslup çok güzel anlatım sade ve anlaşılır. Her konunun ayet ve hadislerle desteklenmesi insanda ben bunu yapmalıyım mesajını veriyor.
136 syf.
·5 günde·6/10
"Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki,
modern dünyada en büyük imtihanlardan birini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız."
-kitap arka kapağından alıntı-

Kitap bu temel üzerinden giderek, günümüzün büyük bir bölümünü ayırdığımız sosyal medyanın hayatımızda ne gibi günahlara sebebiyet verdiğini,
fark etmeden veya fark ederek internet aracılığı ile işlenen günahların aslında internet üzerinde olmasının bir şeyi değiştirmediğini vurgulamış.

İnternet, sosyal medya, günahlar; mizah/alay, zina/göz zinası, kumar/falcılık, faiz, misyonerlik, KUL HAKKI, zan, yalan, aldatma, RİYA VE REKLAMCILIK, Hırsızlık, iftira, ayıp araştırmak, koğuculuk (laf taşıma ), küfürlü/müstehcen konuşmalar, tartışmalar ve bazı merak edilen sorulara tavsiyelerde bulunmuş ve yol göstermiş.

Aslında bahsedilen günahlar, düşününce, sosyal medyada gerçekten de geniş bir yer kaplıyor. Ve belki günlük hayata göre hiç de fark ettirmeden içimize sızıveriyor.

Bana dil olarak biraz basit gelse de, yine de uyarıcı nitelikte bir kitap olduğundan okunabilir. Kendimize bir şeyleri hatırlatmak ve bilmediğimiz/düşünemediğimiz şeyler hakkında temel bilgi edinmek açısından okunabileceğini düşünüyorum.

Keyifli okumalar herkese!
İnternetle baş başa kalan mümin genç, harama ve ve günaha dalgalarına karşı tedbirli ve sürekli teyakkuz halinde olmalıdır.Her türlü fotoğraf , söz ve görüntünün her şekle çevrilip binlerce insana ulaştırıldığı bir ortamda normal hayattan çok daha fazla dikkatli olmak en büyük prensibimiz olmalıdır.
Tesettüre riayet edilmiş olsa bile sosyal medyada kadının fotoğrafını paylaşması tesettürün hikmetlerine aykırıdır . Çünkü tesettürün en büyük hikmeti nâmahrem bakışlardan korunmaktır.
Normal şartlarda bir başkasının cebinde ya da evinde görünce çıldıracağımız bize veya yakınlarımıza ait mahrem fotoğragları başkalarının cep telefonunda ya da bilgisayarında görünce normal karşılamak bir akıl tutulmasından başka ne ile ifade edilebilir ki.
Günlük hayatta geçerli olan haram ve helal ölçüleri internet ortamında da aynen geçerlidir . Bu anlamda dinimizin tesettür ile ilgili ortaya koyduğu ölçüler aynıyla sosyal medya içinde geçerlidir.
Sanal ortam da işlenen günahların normal hayatta işlenen günahlardan hiçbir farkı yoktur . Yani günahın sanalı olmaz. Günah günahtır .
Hz. Ömer, takva kelimesinin ne anlama geldiğini Übeyy b. Kâ’b’a sormuş ve aralarında şöyle bir diyalog geçmiştir;

- Ey Ömer! Sen hiç dikenli bir yolda yürümedin mi?
- Evet yürüdüm.
- O zaman ne yaptın?
- Paçalarımı sıvayıp dikenlere basmamaya gayret ettim.
- İşte takvâ odur. demiştir Übeyy b. Kâ’b.

İnternet ve sosyal medyadan ihtiyaç seviyesinde yararlanmak isteyen Müslümanın günah dikenleriyle bezenmiş internet yolunda şehvet bataklığına ve haram çukurlarına düşmemesi için takva prensibine sıkıca sarılması gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençler İçin Sosyal Medya İlmihali
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055000455
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MGV Yayınları
Genç kardeşim! Günümüzde Müslümanlık kalitesi namaz, oruç, hac gibi ibadetlerin yanında internetle baş başa kaldığımız zaman gösterdiğimiz tavırla da yakından ilişkilidir. İnternet ve sosyal medya platformlarında sergilediğimiz davranışlarımız, beğenilerimiz, paylaşımlarımız ve arkadaşlıklarımız da İslami yaşantımızın bir parçasıdır.

Namazlarına özen gösteren bir Müslüman genç olabiliriz, te­settürüne dikkat eden bir Müslüman hanımefendi olabiliriz an­cak unutmayalım ki, namazımıza ve tesettürümüze bakacak olan Rabbimiz, internetle baş başa kaldığımız andaki tavırlarımıza da bakacaktır.

Eğer imtihan bekliyorsak bilmeliyiz ki, modern dünyada en büyük imtihanlardan bi­rini internet ve sosyal medya üzerinden yaşayacağız.

Kitabı okuyanlar 98 okur

  • Ramazan
  • Â i ş e
  • nur
  • Merve Yıldız
  • M. Kadri AKAY
  • M.
  • Tenzile Yüksel
  • Mehmet Hüdai ÇELTEK
  • Tuba Aydın
  • Şükriye Sucu

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.5
Erkek
%27.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.4 (12)
9
%17.2 (5)
8
%10.3 (3)
7
%13.8 (4)
6
%6.9 (2)
5
%3.4 (1)
4
%6.9 (2)
3
%0
2
%0
1
%0