Gençliğim Eyvah

7,9/10  (23 Oy) · 
75 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.034 gösterim
Türkiye'de anarşinin otopsisidir. Romanda yalnız boşa giden gençliklerin hikayesinin değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye'de bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789754370652
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Ömer Faruk Öztürk 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitaba ancak 10 puan verilir. Tekrar tekrar okunabilecek kitaplardan. Bu yıllarda tekrar alevlenen İlluminati konusuyla benzerlik barındırdığı için günümüz gençliğine de hitap edecektir. Tabiki kitabın anlatmak istediği başka, 70'li yıllardaki sağ-sol kavgalarının memlekette esas kimlere hizmet ettiğini muhteşem psikolojik tahlillerle ve gerilimli bir aşk hikayesiyle süsleyerek anlatan ölmez bir eser.

Sefa 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye de bir dönem hakim olmuş anarşizm ve çatışma ortamı üç ana karakter üzerinden, somut bir anlatım şekli ile okuyuculara aktarılmış. Ana karakter İhtiyar’dır; kendisi medrese eğitimi almış bir dehadır romanda. Karakter dikkatli incelenirse bir tezatlık fark edilebilir. Kendisini büyük bir kaos ortamı oluşturmaya ve sahip olduğumuz kültürel, tarihsel, kişisel kısacası tüm değerlerimizi yıkmaya adamış ve bunun uğruna eşini dahi öldürmeyi göze alarak ne kadar ciddi olduğunu göstermiştir. Kendisi bir deha ve insanlara “diksürüngenler” olarak bakmakta ve kullanmaktadır. Diğer iki karakter ise Delikanlı ve Güliz’dir. Güliz İhtiyar’ın eşyasıdır, İhtiyar onun sahibidir ve onu kendi amaçları için çeşitli görevlere gönderiyor, nedeni ise onun etkileyici, akıllı ve karşı konulmaz birisi olması. Kısacası erkeklere karşı kullanabileceği en etkili silahlara sahiptir. Ve bir gün Delikanlı’ya karşı görevlendilir ama Delikanlı diğerlerinde farklıdır. . Ona aşık olur, Delikanlı da ona. Aşklarından ise İhtiyar’ı yok etme hırsı ve öfke doğar. Delikanlı kaybedecek bir şeyi olmayan inatçı ve İhitiyar ile benzer özelliklere sahip birisidir başlangıçta. Olaylar, karakterler arasında Tarık Buğra’nın üzerinde derin bir şekilde düşündüren felsefi bakışları ve anlatımlarıyla kurgulanıyor. Ayrıca yazarın kullandığı betimlemeler ise ayrı bir ustalık eseri. Eğer dikkatlice ve sabırla okunursa ana temanın gençliğin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü İhtiyar, kaosunu gençlik ile başlatıyor ve onları bölerek çeşitli ideolojilere ait kılarak amacına ulaşıyor. Sonuç olarak, sabırla ve dikkatlice okunmalıdır. Bir dönemi daha anlaşılabilir kılmak ve başka bir açıdan bakılmasını sağlamak için okunmalıdır.

yasin seyhan 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye'nin böyle bir kitaba ihtiyacı varmış da yazılmış sanki. Bir yandan ironi yapıyor öte yandan da nasıl olmamamız gerektiğini anlatıyor. Anlatımı ve kurgusu güzeldir. Yazar da en güzel kitabım diye anlatır.

utku köker 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarık Buğra'nın uzun bir süreci hikayeleştirerek gayri resmi tarih anlatıcılığı yaptığı belki de en politik eseri.Hazırlıksız okuyucuyu zorlayacak bir eserse de tarihi birikime sahip "hazır" okuyucu için lezzetli bir okumalık. Dünya görüşünü cömertçe bizimle paylaşan Yazar bu kitapta bir kaç karakter üzerinden çok önemli çözümlemeler yapıyor. Farklı akımları bilerek, çok değişik bakış açılarıyla analiz edildiğinde anlamlı bir eser. Psikanaliz boyutu, tarihi boyutu, felsefi boyutu ile bir başyapıt. Benzeri bizim edebiyatımızda çok azdır!

Muhammet Çelik 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazar Tarık Buğra'nın en politik romanı "Gençliğim Eyvah" Genç Türkiyenin ilk zamanlarında yetişmiş en usta yazarlarımızdan, dönemin yazar hassasiyeti ile romanlaşmış hali. Anlatılanlar belkide gerçekti...

"Türkiye'de anarşinin otopsisidir. Romanda yalnız boşa giden gençliklerin hikayesinin değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye'de bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir."

Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarık Buğra bu eseri için "en Önemli eserim" demiştir. Belki orta karar okurlar için Küçük Ağa ya da Osmancık kadar cezbedici olamayabilir ama Türk gençliğinin çatışma ortamına çekilme sürecinin anlatılması ve derin devlet ilişkisini yansıtması bakımından son derece önemli bir eser...

nejla şen 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Buğra'nın gerçekten de en önemli kitabıdır. Hani hep söylenir ya bir kitap okudum hayatım değişti diye. İşte bu kitap da okuyunca insanın hayatının olmasa da hayata ve ülke meselelerine bakışının değişeceği bir kitap.

Kitaptan 11 Alıntı

Gülsüm Yalçın 
24 Oca 21:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanatların en büyüğü, en değerlisi ve en yararlisi- elbette- gençlik çağını iyi kullanmak sanatıdır; bu sanatı öğretemeyen eğitim kaç para eder? En ağır vebal böyle eğitimlerin omzundadir.Ve, ben yıllardan beri bu vebalin kurbanları arasında yaşıyorum.

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 318)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 318)
Melin 
11 Tem 01:11 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Mirasyedilik denen şeyi herkes çirkin bulur. Karalar da. Ama, sıra, Tanrı'nın bütün kullarına eşit olarak bağışladığı en değerli miras'a, gençliğe gelince, hemen hemen herkes har vurup harman savurur, deli bir mirasyedi kesilir."

Gençliğim Eyvah, Tarık BuğraGençliğim Eyvah, Tarık Buğra
Ömer Faruk Öztürk 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Denizlerden
Esen bu ince hava saçlarınla eğlensin.
Bilsen
Melal-i hasret ü gurbetle ufk-ı şama bakan
Bu gözlerinle, bu hüznünle sen ne dilbersin!

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 137 - Ahmet Haşim)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 137 - Ahmet Haşim)
Melin 
11 Tem 01:20 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Terazinin bir kefesinde kuvvet ve yetenek ve imkanlar, öteki kefesinde de istekler ve tutkular! İnsanlara hükmedenler ve hükmetmiş olanlar ve hükmedebilecek olanlar bu dengesizlikten yararlanır ve bu dengesizliği körükler ve kışkırtır."

Gençliğim Eyvah, Tarık BuğraGençliğim Eyvah, Tarık Buğra
Ömer Faruk Öztürk 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şövalyeler devir geçti. Uç beyleri artık, o muhteşem Osmanlı tarihinin solgun ve kırgın yapraklarında. Fakat, yazıklar olsun, uç beylerinin ruhunu taşıyamayan gençlere!
Artık destanlar yazılmıyor. Belki yazılmaz da ve belki böylesi daha iyidir. Fakat, yazıkları olsun destam yazmak arzusu duymayan gençlere. Yazıklar olsun aşık olmadan, sevgilisini bilmeden aşk uğruna, sevgili uğruna destan yaratmak şevkine kapılmayan gençlere!

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 328)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 328)
Sefa 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok geçmemiş, üniversite –onun deyişi ile ve inkılab değil- inkilabhane olup çıkmıştı: Devrim’in çiçeği burnunda profesörleri, soylu bir heyecanla devrimcilik yarışı yapıyorlardı. Bilim sonraki iş idi; önce genç dimağlara devrim bilinci aşılanmalıydı.

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 58)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 58)
Sefa 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğru’yu, yararlı’yı, hak’kı ve hakikat’ı çürütmek için onlara sersem savunucular bul!

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 69)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 69)
Melin 
11 Tem 01:24 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Ve, aptallık yarışında finişe geçilmelidir; aptalların aşerdiği yorum özgürlüğü, büsbütün dönüşmelidir aptallaşma özgürlüğü'ne."

Gençliğim Eyvah, Tarık BuğraGençliğim Eyvah, Tarık Buğra
Sefa 
03 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...“Bütün mesele o beş paralık şeker suyu sürülmüş yapışkan kağıdı asmaktadır. Sonrası kolay; sinekler kendiliğinden üşüşecektir” derdi. Evet bütün mesele, üzerine sineklerin üşüşeceği , yani insanların kendi devletleri ile boğuşa boğuşa düşürecek sloganları ve saçma özlemleri sahneleyebilmekte, ilgileri bunların üzerine çekebilmekte idi. Sonrası , gerçekten de ,kolay oluyordu. Bir gün, İhtiyar, bu kolaylığı Delikanlı’ya şöyle anlatmıştı:
“Ben… ooo! Ama hakkettiğimden fazla övünmemeliyim ben. Çünkü çoğu zaman.. evet maalesef çoğu zaman, ben mendebur bir menacer gibi iş gördüm ve ortaya, mesela; yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıktı? Benzeri bir münazara konusu atmaktan başka şey yapmadım. Cümbüş , o zaman kendiliğinde başlıyor ve alev kendi kendini besleyip azdırıyordu. Yeryüzü, bir şeye bay ve bayan Filan ak dediği için kara demeye can atan bay ve bayan Filan’larla doludur. Bunu bilmek ve bundan yararlanmak! Pöh!... kırk paralık zekaya açık bir başarı! Bununla mı övüneceğim ben?”

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 46)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 46)
Sefa 
07 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bana mutlu insanı anlat deseler, hiç duraklamadan şöyle derdim: Gençlik çağını pişmanlık duymadan hatırlayan insan mutludur

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 326)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 326)
2 /