Gençliğin Şarabı

8,6/10  (8 Oy) · 
31 okunma  · 
8 beğeni  · 
680 gösterim
"Hayatımı düşünerek oturdum orda, harcanmış hayatımı, aileme çektirdiğim ıstırabı. Babamın cüzdanından, annemin çantasından, kızkardeşimin kumbarasından çaldığım bütün paralar geldi aklıma. Babamın silahı ve yakın menzilden öldürdüğüm tavuklar geldi. Dalga dalga üstüme geliyordu sefil hayatım; cebirden üst üste üç yıl çakmıştım; sınavlarda kopya çekiyordum; ahlaksız fıkralar dinliyor, arada sırada ben de anlatıyordum. Bunları düşünürken hayata yeniden başlamak istedim; bir fırsat daha. Bu kar fırtınasını atlatıp Bouldera, eve dönmek ve mühendislik okumak istedim."

Bukowski hayatla ilgili, kendi hayatıyla, sokaktaki insanların hayatları ve yapmaya zorlandıkları şeylerle ilgili kitaplar ararken rastlamış John Fanteye ve onda aradığı yazarı bulmuş, hayran olmuş, "Fante benim Tanrımdı" demiş. John Fante, "Gençliğin Şarabında, çocukluktan ilk gençliğe uzanan yılları, aile ilişkilerini, anne sevgisini, arkadaşlıkları ve ilk aşkları tüm içtenliğiyle anlatıyor.
 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2003
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789758441150
 • Orijinal Adı:
  Wine Of The Younger
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Öykülerdeki karakterler ve başlarından geçenler o kadar tanıdık geldi ki, kültür farkı olsa da bazı şeyler gerçekten evrensel. Beğenmediğim bir iki öykü de yok değil. Kitaplıkta bulup okuduğum bir kitap.

Halil Korkut 
25 May 14:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevdiğim yazarlardan biri olan John Fante'nin on beş adet öyküsünün bulunduğu 'Gençliğin Şarabı' kitabını siz kıymetli okurlara tavsiye ediyorum. Bu öykülerden ilk dokuz öykü birbirleriyle bağlantılı. Kendi yaşadıklarından esinlenerek yazmayı seven John Fante bu ilk dokuz öyküde kendi çocukluğunu ve aile hayatını anlatırken; yaşananlara bir çocuğun gözüyle bakarak, yetişkinlerin ısrarla mantıksız davranmalarına dem vuruyor sonra bunlara kendince tutarlı çözümler getiriyor. Bunları okuyanlar bunlarda mutlaka kendilerinden birşeyler buluyor ve bir yığın duygusallığın arasında da zaman zaman gülümseyeceği paragraflar buluyor. Bu öyküler, yazarın diğer bir kitabı 'Bahara Kadar Bekle, Bandini'deki hikayeye kısmen benziyor.

Diğer altı öykü ise birbirinden bağımsız öykülerdir. Amerika'ya göç etmiş işçi Filipinliler'in gerçekleşmesi zor hayallerini ve derin hissiyatlarını seveceksiniz. John Fante'nin bu ve diğer kitaplarını gönül rahatlığı ile tavsiye edebiliyorum...

Kitaptan 2 Alıntı

Elif Kimya S. 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

O anda mutfakta olan kadın annem değildi. Hayır, hayır boşuna ısrar etmeyin. İşte annem, şu büyük şapkalı kadın. Neden onun hakkında hiçbir şey hatırlayamıyorum? Neden bu kadar küçük doğmuştum? On dört yaşında doğamaz mıydım? Tek bir şey bile hatırlamıyordum. Ne zaman değişmişti annem? Neden değişmişti? Nasıl yaşlanmıştı? Bir gün annemi o resimdeki kadar güzel görürsem evlenme teklifinde bulunmaya karar verdim.

Gençliğin Şarabı, John FanteGençliğin Şarabı, John Fante
Noir 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Rüzgar çıktı, ateşe biraz daha yanaştık. Derenin öbür yakasında sokak lambaları yandı. Ellerimi ısıtıp Denver Post'ta bir manşet hayal ettim: Colarado'lu Çocuk Birinci Ligde Harikalar Yaratıyor. Sonra kendimi başka türlü düşündüm -babamın benden istediği gibi. Yıllar geçmiş, inşaat mühendisiyim, önümdeki projeyi inceliyorum. Huzursuz bir şekilde büroda bir aşağı bir yukarı volta atıyorum. Sefalet duygusu içinde pencerede durup dışarı bakıyorum, çünkü artık beysbol oynayamayacak kadar yaşlıyım. Evlenmişim, göbeklenmişim, sorumluluklarını üstlendiğim bir karım ve çocuklarım var. Pencereden dışarı bakarken beni birinci ligde ölümsüz bir atıcı yapabilecek yeteneğimi körelttiği için babamı lanetliyorum. Ama itaatkar bir oğul gibi davranmış, babamın isteği doğrultusunda yüksek tahsil yapmıştım. Beysbolu unutmuştum. Yaşlanmıştım ve artık çok geçti. Kalbim kırılmıştı, pencereyi açtım ve atladım -intihar."

Gençliğin Şarabı, John FanteGençliğin Şarabı, John Fante