Gençliğin Şarabı

8,3/10  (3 Oy) · 
23 okunma  · 
4 beğeni  · 
602 gösterim
"Hayatımı düşünerek oturdum orda, harcanmış hayatımı, aileme çektirdiğim ıstırabı. Babamın cüzdanından, annemin çantasından, kızkardeşimin kumbarasından çaldığım bütün paralar geldi aklıma. Babamın silahı ve yakın menzilden öldürdüğüm tavuklar geldi. Dalga dalga üstüme geliyordu sefil hayatım; cebirden üst üste üç yıl çakmıştım; sınavlarda kopya çekiyordum; ahlaksız fıkralar dinliyor, arada sırada ben de anlatıyordum. Bunları düşünürken hayata yeniden başlamak istedim; bir fırsat daha. Bu kar fırtınasını atlatıp Bouldera, eve dönmek ve mühendislik okumak istedim."

Bukowski hayatla ilgili, kendi hayatıyla, sokaktaki insanların hayatları ve yapmaya zorlandıkları şeylerle ilgili kitaplar ararken rastlamış John Fanteye ve onda aradığı yazarı bulmuş, hayran olmuş, "Fante benim Tanrımdı" demiş. John Fante, "Gençliğin Şarabında, çocukluktan ilk gençliğe uzanan yılları, aile ilişkilerini, anne sevgisini, arkadaşlıkları ve ilk aşkları tüm içtenliğiyle anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2003
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789758441150
 • Orijinal Adı:
  Wine Of The Younger
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Öykülerdeki karakterler ve başlarından geçenler o kadar tanıdık geldi ki, kültür farkı olsa da bazı şeyler gerçekten evrensel. Beğenmediğim bir iki öykü de yok değil. Kitaplıkta bulup okuduğum bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Elif Kimya Salt 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

O anda mutfakta olan kadın annem değildi. Hayır, hayır boşuna ısrar etmeyin. İşte annem, şu büyük şapkalı kadın. Neden onun hakkında hiçbir şey hatırlayamıyorum? Neden bu kadar küçük doğmuştum? On dört yaşında doğamaz mıydım? Tek bir şey bile hatırlamıyordum. Ne zaman değişmişti annem? Neden değişmişti? Nasıl yaşlanmıştı? Bir gün annemi o resimdeki kadar güzel görürsem evlenme teklifinde bulunmaya karar verdim.

Gençliğin Şarabı, John FanteGençliğin Şarabı, John Fante