Adı:
Gençlik 1
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
Gençlik
Gençliğim
Gençlik Yılları
Gençlik Yıllarım
Gençlik 1
Gençlik 2
215 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Tolstoyun 24 yaşında yazdığı eser. Okuduğum incelemelere göre bu kitap Tolstoyun kendi hayatını anlattığı Gençlik Yılları imiş. Bunu eserin son sayfalarını okurken öğrendim. Benim için bir şey ifade etmeyen ve sıkıcı bulduğum kitap, anlamlı hale gelmeye başladı.

Kitabı okurken başlarda odaklanamadım, kitabın içine girmekte zorlandım. Bir filmi ortadan izlemeye başlamış gibi hissettim. Haliyle kitaba ara verdim bir kaç gün, daha sonra ancak konsantre olabildim.

Eser, ergenlik yıllarından başlıyor ve baş karakterin üniversite yıllarına kadar olan süreci anlatıyor. Bu süreçte Nikolay'ın (baş karakter) düşünceleri, etrafında olup bitenler, arkadaşları, çevresi ve en önemlisi 'Comme il faut' olmak için ne kadar uğraştığı, bunun için 'Comme il faut' olmayanlardan tiksindiği hatta 'Comme il faut' olduktan sonra başka bir şey olmanın gereksiz olduğunu anlatıyor. Tolstoyu yakından tanımak isteyenler okuyabilir. Tavsiye ederim. Ayrıca yazar Gençlik Yılları'nın devamını yazmayı düşünüyordu ancak bunu yapmadı.

Dipnot: Comme it faut ile ilgili kitapta birebir Türkçe karşılık yok.Kitabın bir bölümü buna ayrılmıştır. Kısaca özetlemek gerekirse: Comme it faut insanlara saygı duyar ve bunları benimle arkadaşlık etmeye layık bulurdum; comme il ne faut pas'ları (comme il faut olmayanları) hor görüyormuş gibi yapardım, ama aslında onlardan tiksinir, onların varlıklarından dolayı kişisel gururumun incindiğini hisseder- onları küçümserdim. (Sayfa 150)

Comme il faut olmanın özelleri şunlardır:
-Fransız dilini, telafuzzunu çok iyi bilmek.
-Bakımlı ve temiz, uzun tırnaklara sahip olmak.
-Selam vermeyi, dans etmeyi, konuşmayı bilmek.
-Herşeye kayıtsız kalmak, sürekli olarak etrafınıza küçümser gözlerle bakmak ve kendinize zarif, ama çok canınız sıkılıyormuş gibi bir hava vermek.

Comme il faut terimi ilgilimi çektiği için bundan uzunca bahsettim.
256 syf.
·6 günde
Tolstoy'un yarı otobiyografik roman üçlemesinin son kitabı. Yarı otobiyografik diyorum çünkü serinin ilk iki kitabında (Çocukluk, İlkgençlik ) belirttiğim gibi kitapta kurgu da var. Tolstoy yaşamını tamamen gerçek yazmamış.
Kitabın başlarında Tolstoy gençliğe dair görüşlerini, beklentilerini anlatıyor bu kısım hoşuma gitti. Ama kitap bölüm bölü her bölümde gençliğinden kesitler var bazen bunlar bağlantılı ama bazıları alakasız bütünlük bozulduğu için can sıkıcı ortaları, fakat kitap sonlara doğru kendini toparlıyor yine bütünlük falan sağlanıyor.
Tolstoy olayları anlatırken fikirlerini ve duygularını çok güzel aktarıyor. Tolstoy'u tanımak isteyenlere bu 3 kitabı sıralı okumalarını öneririm.
256 syf.
·Puan vermedi
Ve serinin son kitabı da bitti.Ama öyle bir şekilde bitti ki acaba son kitap olmayabilir mi?diye düşünüyorum.
Bu kitapta da Tolstoy'un üniversite zamanlarına tanıklık ediyoruz.Kendince bir sıfat (comme il faut) ve bu sıfata uygun beceriler,özellikler geliştirmiş.Bu özellikler;iyi derecede fransızca konuşmak,uzun ve temiz tırnaklar,selam vermeyi,dans etmeyi ve konuşmayı bilmek,en önemlisi de her şeye karşı umursamaz görünmek ve sürekli olarak küçümseyici,ama hafiften zarif bir can sıkıntısı ifadesi takınmak.
İnsanları iyi cins ve kötü cins diye ayırıyor.Kendisini her zaman iyi cins olduğu için diğer yaşıtlarından farklı görüyor.Bilgisiyle,akrabalarıyla,zenginliğiyle övünüyor.Fakat "kötü cins" diye tabir ettiği arkadaşlar edinince ve aslında yetersizliklerini,yaptığı saçmalıkları görünce kendisine,daha iyi bir insan olabilmek,bir dakikasını bile boş geçirmemek için,manevî bir uyanış için YAŞAM KURALLARI belirliyor.Fakat bu yaşam kuralları nedir kitapta yer almıyor.Bunları gençliğinin daha mutlu geçtiğini söylediği sonraki yarısında anlatacağını belirtiyor.
İşte bu yasam kurallarını anlattığı kitabı var mı bilmiyorum.Bilen yardım ederse sevinirim.
256 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Tolstoy’un yarı otobiyografik üçlemesinin, dünya görüşünün ve karakterinin oturmaya başladığı dönemi anlattığı son kitabı ‘Gençlik’. Doğuştan gelen soyluluğunun gerektirdiği, burjuvazinin katı ve içtenlikten uzak kurallarıyla etrafına örülmüş, görülmez, içi boş, üzerine oturmadığını hissettiği karakteriyle, yüreği arasındaki savaşı içtenlikle, günah çıkarırcasına anlatıyor büyük yazar.
256 syf.
·18 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kolayca okunabilen ve Tolstoy hakkında bilgi sahibi olduğunuz için dolu dolu bir klasik diyebilirim... İnişler çıkışlar, olumlu olumsuz her şeyin çok güzel ve açık bir dille aktarılması insanın yalnız olmadığını hatırlatıyor...
256 syf.
·10/10
Tolstoy'un kitaplarını her zaman tavsiye etmişimdir. Bu kitabı da tavsiye ediyorum. Çocukluk ve gençlik kitaplarını bir günde okudum. Efsane bşr dil ve akıcılık var.
256 syf.
·6/10
Hiç beğenmesem de ite kaka bitirdim. Çocuğun karakterini sevmedim, babasını sevmedim velhasıl beni çeken hiçbir karakter yoktu. Çocuk her daim aşık olduğunu sanıyor sonra olmadığını anlayıp kendini aşık olmaya zorluyordu ve beni sinir ediyordu.
256 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Merhaba; seriyi bitirmiş olmanın mutluluğu elbette var, fakat bu son kitapla harika bir genç tanımış olmanın mutluluğu itiraf etmeliyim ki daha fazla.
Serinin son kitabını beğenmeyip sıkıcı bulanlar olmuştu, ben sıkılmadan severek okudum. Sadece bayram haftasına denk geldiği için fırsat bulamadıgımdan biraz uzun sürdü okumak.
Kitap da Tolstoy'un gençliğindeki arkadaşlarını, akrabalarını ve aşka karşı bakışını okuyorsunuz. Arkadaş seçimindeki titizliği beni çok etkiledi. Ve kendini yetiştirme konusundaki azimi, disiplini en önemlisi saygısına hayran oldum.
Yaşadığı dönemi ve koşulları düşündüğümde yaşına göre fazlasıyla olgun ve bilinçli bir genç olması beni çok şaşırttı. Özellikle günümüzdeki gençlerle kıyasladığımda arada çok fazla fark olduğunu, ileri gitmek yerine geriye gitmiş olduğumuzu üzülerek fark ettim.
Kitabın kısa kısa bölümlere ayrılmış olması kolay okunmasını saglarken, zaman zaman sevgili okur diye başlayan uslubü de samimi bir hava katmıştı.
Hepinize keyifli okumalar dilerim.
Ay sonu okumalarım videosunda daha ayrıntılı bir inceleme olacak. Dilerseniz kanalıma abone olup diğer videolarima göz atabilirsiniz.
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
256 syf.
·Beğendi·7/10
Tolstoy'un 'Çocukluğum' adlı kitabının devamı.Ben beğendim - çok olmasada - 2 kere yarıda bıraktım.Neden bilmiyorum.Ama bu kitaptan önce Çocukluğum'u okumanızı öneririm.
215 syf.
Tolstoy'un zihnimde öyle bir yeri vardı ki, mükemmel bir insan olarak görüyordum hep. Kendini anlattığı bu kitap düşüncelerimi biraz değiştirdi ve başka bir şekilde insanlara bakmam gerektiğini fark ettirdi. Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş ama bunu idrak etmek çok zor. Tolstoy'un gençlik yıllarını merak edenlerin okuması gereken bir kitap.
256 syf.
·6 günde·7/10
Okurken sıkıldığım olağan yaşam akışı dışında Tolstoy'un her zamanki gibi mükemmel iç gözlemlerini okudum.O kadar gerçekçi ve dürüstçe tahliller var ki "Yalnız değilmişim, hepimiz mi aynıyız gençlikte?" diye düşünmeden edemedim.
Hepimiz aynıyız.Hayallerimizin rengi , gidişatı farklı olabilir ama temeli aynı.Hepimiz bir duruşu temsil etmek ve ilerde herkesin takdirini kazanmak üzerine tasarılarla yaşıyoruz. Ta ki birkaç düşüşün hatalarımıza ayna oluşuna kadar.
Bu kitap olgunluğa , ayakların nasıl yere bastığına dair gidişatı tasvir ediyor.
Okuyabilirsiniz.
"Böyle büyükler gibi övünmeyi ne zaman öğrendiler; bunu yapmaya utanmıyorlar mı?"
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 145 - Cumhuriyet Yayınları 1999, Çeviri: Rana Çakırgöz
Bu hayattan önce de var olmuş olmalıyız, yalnızca bunu hatırlamıyoruz.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 8 - Şule Yayınları-Kasım 2005 basım
Hiçbir şekilde bitirme olanağı olmayan bir cümlenin ortasında durdum.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 190 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 4.Basım
"İşte artık eğitmenim yok, özel arabam var, üniversiteliler arasında benim adım da yazılı, belimde kılıç taşıyorum, polisler ara sıra bana selam bile verecekler... artık büyüdüm, galiba mutluyum da...."
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 54 - Cumhuriyet Yayınları 1999, Çeviri: Rana Çakırgöz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençlik 1
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
Gençlik
Gençliğim
Gençlik Yılları
Gençlik Yıllarım
Gençlik 1
Gençlik 2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 5 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0