Gençlik Rehberi

·
Okunma
·
Beğeni
·
5317
Gösterim
Adı:
Gençlik Rehberi
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759900465
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Envar Neşriyat
Sizdeki gençlik kat’iyyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi’ olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette kendi lezetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek.
360 syf.
-İkinci defa inceleme paylaştım pes etmiyor ve devam ediyorum;

Gençlik Rehberi, 1951 yılında Bediüzzaman’ın talebi üzerine 21 yaşındaki bir üniversite öğrencisi tarafından latin harfleriyle bastırılıyor.  Bu kitap isminden de anlaşılacağı üzere gençlik döneminin hususî sorularına cevap verecek şekilde hazırlanmış. Kitap besmeleyle başlıyor. Daha sonra Üstad dünyanın hakikî saadetini gösteriyor bizlere. “Neden gençliğimizi meşru dairede geçirmeliyiz?” konulu bir ders,  ardından Eee malumunuz, yaşadığımız coğrafyada o zamandan bu zamana savaşlar, maddî-manevî darbeler, felaketler, olaylar bitmiyor. Peki, ne derece alakadar olmalıyız bu hadiselerle? O zamanın gençleri sormuşlar; bu zamanın gençleri bizler, dinliyoruz. Gelen her şey yakındır, ihtiyarlık da öyle pek uzakta değil. Belki İhtiyarlar Risalesi’nden alıntı yapılmasının bir sebebi de bu…
Vesselam!
Kalın sağlıcakla:))
360 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı kaç defa okudum bilmiyorum gençliğin verdiği sıkıntılarda boğulmak üzereyken beni çıkarıp alıyor. Her gencin okuması gereken kalbi rahata erdiren yol gösteren gençlik hastalıklarına şifa olan bir Şaheser. Mutlaka okuyun MUTLAKA
360 syf.
Sonsuz gençliği kazanmanın anahtarı: Gençlik Rehberi


Risale-i Nur’dan Gençlik Rehberi, zaman ihtiyarladıkça gençleşen Kur’an’ın hakikatleri ışığında ebedî bir gençlik kazanmanın yolunu gösteriyor.
“Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek” der Bediüzzaman ve ekler:

“Yaz güze ve kışa yer vermesi; gündüz akşama ve geceye değişmesi kat’iyetinde, gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişecek.”

Peki nice hayallere beşiklik eden, ömrün bu tatlı mevsimini ve sahip olunan güzellikleri sonsuz kılmanın bir çaresi yok mu?

Elbette var!

İşte Risale-i Nur’dan Gençlik Rehberi, zaman ihtiyarladıkça gençleşen Kur’an’ın hakikatleri ışığında ebedî bir gençlik kazanmanın yolunu gösteriyor.

Şöyle seslenmiştir meselâ Bediüzzaman:

“Ey zevk ve lezzete müptelâ insan! Ben yetmiş yaşımda, binler tecrübelerle ve hüccetlerle ve hadiselerle ayne’l-yakîn bildim ki, hakikî zevk ve elemsiz lezzet ve kedersiz sevinç ve hayattaki saadet yalnız imandadır ve iman hakikatleri dairesinde bulunur. Yoksa, dünyevî bir lezzette çok elemler var. Bir üzüm tanesi yedirir, on tokat vurur, hayatın lezzetini kaçırır.”

İşte, Gençlik Rehberi, başta gençler olmak üzere bu asrın cazibedar fitneleri karşısında tehlikede olan herkese, gerçek zevk ve mutluluğun iman hakikatleri dairesinde bulunduğunu; dünyanın geçici ve günahlı lezzetlerinin ise hem dünyada hem ahirette büyük acı ve azapları netice verdiğini/vereceğini Kur’ânî temsil ve hakikatlerle ispat ederek gösteriyor.
360 syf.
·34 günde·10/10
Elhamdülillah bitirdim. Okumaya can attığım, bir çırpıda bitirmek istediğim aynı zamanda bitmesini hiç istemediğim bir kitaptı. Ne kadar okusam o kadar bağlandım hem yazarına hem de kitabına. Risale-i Nur eserlerinden ilk kitabımı bitirmiş bulunmaktayım inşaAllah devamı gelecektir. Her müslümanın şiddetle okumasını tavsiye ederim. Aynı zamanda okudukça yenilendiğim bu eseri hayatıma inşaAllah işlemek istiyorum. Canım üstadım️Rabbim kabrinizi nurla doldurdursun Gençlik Rehberi Bediüzzaman Said Nursî
360 syf.
·5 günde·10/10
“Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek” der Bediüzzaman ve ekler:

“Yaz güze ve kışa yer vermesi; gündüz akşama ve geceye değişmesi katiyetinde, gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişecek.”

Peki nice hayallere beşiklik eden, ömrün bu tatlı mevsimini ve sahip olunan güzellikleri sonsuz kılmanın bir çaresi yok mu?

Elbette var!

İşte Risale-i Nur’dan Gençlik Rehberi, zaman yaşlandıkça gençleşen Kur’an’ın hakikatleri ışığında ebedî bir gençlik kazanmanın yolunu gösteriyor.


“ گنچلك هیچ شبهە یوق كە گیدەجك ” دیر بدیع الزمان و أكلر :

“ یاز غوزە و قیشە یر ویرمەسی ؛ گوندوز آقشامە و گیجەیە دگیشمەسی قطعیتندە ، گنچلك دخی اختیارلغە و ئولومە دگیشەجك . ”

پكی نیجە خیاللرە بشیكلك ایدن ، عمرڭ بو طاتلی موسمنی و صاحب اولونان گوزللكلری صوڭسز قیلمەنڭ بر چارەسی یوق می ؟

البتە وار !

ایشتە رسالە نوردن گنچلك رهبری ، زمان یاشلاندقجە گنچلشن قوران حقیقتلری ایشیغندە ابدی بر گنچلك قزانمەنڭ یولنی گوسترییور .
360 syf.
·Beğendi·10/10
Risale-i Nur deryasından bir şifalı katrede gençlik rehberidir.
Kitapta özellikle ahirete imana dair sorulara kuvvetli cevaplar veriliyor ve bu cevapların akla ve mantığa oldukça uyan cevaplar olduğunu söylemeliyim .
İlk okuyuşta biraz zorlanırsınız belki ama ikinci üçüncü okuyuşta kitap kendini size açtığında hissettiğiniz duygular o kadar güzel oluyor ki kitaba resmen bağlanıyorsunuz.
Onun dışında çokça farklı kelime kullanılarak yazılmış bir eser , bağlaçlar hariç bi kelimeye kitap boyunca bir daha rast gelmeniz zor o derece zengin bir kelime kullanımı da mevcut.
Hem mana hem farklı kelime görme öğrenme bakımından kazanıyorsunuz..
İstifade etmeniz dileğiyle.
360 syf.
·Beğendi·10/10
Bsn risalelerinden alınan parçalarla oluşturulmuş, adı üstünde gençlik için kısa bi pusula, örneğin şu kısmı benim/günümüz için çok önemli gelmişti

"Takva, menhiyattan ve günahlardan içtinab etmek; ve amel-i sâlih, emir dairesinde hareket ve hayrat kazanmaktır. Her zaman def'-i şer, celb-i nef'a racih olmakla beraber; bu tahribat ve sefahet ve cazibedar hevesat zamanında bu takva olan def'-i mefasid ve terk-i kebair üssü'l-esas olup, büyük bir rüchaniyet kesbetmiş.
Bu zamanda tahribat ve menfî cereyan dehşetlendiği için, takva bu tahribata karşı en büyük esastır. Farzlarını yapan, kebireleri işlemeyen, kurtulur. Böyle kebair-i azîme içinde amel-i sâlihin ihlasla muvaffakıyeti pek azdır. Hem az bir amel-i sâlih, bu ağır şerait içinde çok hükmündedir.
Gençlik Rehberi - 135"

Zaten Bsn ve risalelerin önemi günümüz sosyal ve psikolojik hallerine yönelik Kuran bazlı çözmlemeler sunmasidir.

Sağcı, solcu, ateist, kadın, erkek velhasıl kim olursa olsun bu eserler üzerinde düşünülerek/altı çizilecek okumayı kesinlikle hak ediyor.
360 syf.
·6 günde·Beğendi·5/10
Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada hem kabirde hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslamiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarf etseniz o gençlik manen baki kalacak ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebep olacak... Ne kadar da güzel özetlemiş Üstad Said Nursi Hz.
272 syf.
·Puan vermedi
Risale-i Nur'u Risale-i Nur yapan önceki tefsirlerden çok farklı bir bakış açısıyla yazılmış olmasıdır. Hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir....
360 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Sevgi nedir? Muhabbet ve aşk nedir? Gibi sorulara harika yanıtlar bulabileceğiniz benzersiz bir eser.
Hayatı anlamlandırmak ve dünyaya niye geldim ve hayatıma nasıl çekidüzen verip, nasıl ömür sermayemi en uygun ve akıllıca kullanabilirim, diye düşünen herkes ve özellikle gençler için bulunmaz nimet.
Hem Kur'an'ın âli bir tefsiri, hem edebi bir şaheser ve hem de hakikatli ve aldatmaz bir kişisel gelişim kitabı... Hem... Hem...
250 syf.
·Beğendi·10/10
1 2 sefer okudum ve herkezin okumasını kesinlikle tavsiye ediyorum.. manevi yönden çok katkısı olduğuna inanıyorum düşüncelerimin değiştiğini ve bazı anlayamadığım konuları idrak edebildigimi düşünüyorum.. dili sade olmadığı için biraz okuyup anlamak zor olsa da insan manevi olarak katkısı olduğunu ve boşa okumadığını anlıyor en azından ben öyle hissediyorum..
360 syf.
·Beğendi·10/10
Özellikle günümüz gençlerinin okuması gereken bir eser. Teknolojinin bataklığına saplanmış, karanlık ellerin avucunda hapsolmuş gençlerimiz maalesef yarından bihaber gayesiz yaşamaktadırlar. Halbuki yeryüzüne inmemizin bir amacı vardı. İnsanı uykudan uyandıran bir eser. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençlik Rehberi
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759900465
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Envar Neşriyat
Sizdeki gençlik kat’iyyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi’ olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette kendi lezetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek.

Kitabı okuyanlar 1.013 okur

  • BUĞRA AVŞAR
  • blacknarcissist
  • Songül
  • Fethi
  • Tuci tuci
  • Ömer faruk
  • Seren⚯ ͛
  • Sami Aksoy
  • Bir Talebe..
  • Yunus alağaş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.6 (24)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0