Gençlik Rehberi (Risale-i Nur Külliyatı'ndan)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,2bin
Gösterim
Adı:
Gençlik Rehberi
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatı'ndan
Baskı tarihi:
1 Temmuz 2020
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054038091
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şahdamar Yayınları
"Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız; o gençlik zayî olup başınıza hem dünyada, hem kabir de, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik mânen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak.
360 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı kaç defa okudum bilmiyorum gençliğin verdiği sıkıntılarda boğulmak üzereyken beni çıkarıp alıyor. Her gencin okuması gereken kalbi rahata erdiren yol gösteren gençlik hastalıklarına şifa olan bir Şaheser. Mutlaka okuyun MUTLAKA
250 syf.
·10 günde·Beğendi
" 'Bismillah' her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim! Şu mübarek kelime, İslam nişanı olduğu gibi, bütün mevcudatın lisan-ı hal ile vird-i zebanıdır."

Bende besmele ile incelememe başlıyorum:)

Kitaba geçmeden önce biraz Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatından bahsetmek istiyorum.

Bediüzzaman 1876'da Bitlis'te doğmuş büyük bir Kürt İslam alimidir. Çocukluğunda birçok medresede eğitim görmüş, oradaki bir hocası tarafından verilen Bediüzzaman (zamanın güzelliği) lakabıyla anılmaya başlanmıştır. Hayatı boyunca birçok zorlukla karşılaşmış, fakat buna rağmen davasından vazgeçmemiştir.

~Allah bize de onun gibi sabır ve dirayet nasip eylesin..

Gençlik Rehberi, üç yüz kadar Ayet-i Kerime'yi tefsir eden Risale-i Nur Külliyatı'ndandır. Kitabı bu kadar uzun sürede bitirmemin sebebi Risale'nin Osmanlı türkçesiyle yazılmış olup, bilmediğim kelimelerin olmasıydı. Risale o kadar derin ve anlamlı ki dikkatinizi ve kalbinizi ona ne kadar yönlendirirseniz o da kendini o kadar açıyor sizlere. Kitabı açtığımda dikkatimin dağıldığını hissettiğim an okumayı bırakıyordum, çünkü her kelimesi altın değerinde..

Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim fakat, değer vererek ve hissederek okumalısınız. Risale-i Nur öyle kıymetli ki okuduğum bir paragrafını ikinci kez okuduğum zaman daha farklı anlamlar çıkabiliyor..

Keyifli okumalar:)
 • Küçük Sözler
  9.1/10 (300 Oy)325 beğeni1.145 okunma1.344 alıntı5,4bin gösterim
 • Mektubat
  9.4/10 (464 Oy)644 beğeni1.649 okunma9,9bin alıntı10,1bin gösterim
 • Lem'alar
  9.5/10 (582 Oy)807 beğeni2.026 okunma11,2bin alıntı13,2bin gösterim
 • Tarihçe-i Hayat
  9.5/10 (393 Oy)503 beğeni1.340 okunma6,7bin alıntı6,7bin gösterim
 • İman ve Küfür Muvazeneleri
  9.6/10 (583 Oy)804 beğeni2.093 okunma7,8bin alıntı13,6bin gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.5/10 (703 Oy)963 beğeni2.455 okunma6,5bin alıntı16,1bin gösterim
 • Sözler
  9.4/10 (907 Oy)1.266 beğeni2.579 okunma18,9bin alıntı23,9bin gösterim
 • Mesnevi-i Nuriye
  9.6/10 (346 Oy)430 beğeni1.171 okunma7bin alıntı8bin gösterim
 • Şualar
  9.4/10 (320 Oy)399 beğeni1.124 okunma6,2bin alıntı5,7bin gösterim
 • Hastalar Risalesi
  9.5/10 (232 Oy)274 beğeni851 okunma1.565 alıntı5,5bin gösterim
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kuran Alemlerin rabbi olan Allah’ın kelamıdır. Onu anlamak ve anlatmak büyük bir rahmete, nasibe mashâr olmak demektir. Bediüzzaman hazretleri Kuran’ın muhabbetine layık olan bir devdir. O davasını gür yürekle savunan, inanan ve yaşayan bu uğurda bedel ödeyen bir mücahittir. O yaşarken şahit olanlardandır.
360 syf.
·Ne Okusam'dan
Bismillahirrahmanirrahim.
Bu kıymetli eseri okuduğuma çok şanslıyım. Hayatımda ki kararlarımı ve nasıl bir yol çizmem gerektiğini çok açık bir terimle anlatan bir eser. İman hakikatinin hayatta ki oluştura bilecek en hafif kötü bir nazarın nasıl def edip nasıl bir yol çizmemizin gerektiğini biz gençlerin rehberi olacak en kıymetli eserlerden biri olmak üzere ve en güzel bir şekil de kalbe nakş eden nasihatler ile huzuru bulmamıza yardımcı oluyor.
Keyifli okumalar dilerim:)
360 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Risale-i Nur deryasından bir şifalı katrede gençlik rehberidir.
Kitapta özellikle ahirete imana dair sorulara kuvvetli cevaplar veriliyor ve bu cevapların akla ve mantığa oldukça uyan cevaplar olduğunu söylemeliyim .
İlk okuyuşta biraz zorlanırsınız belki ama ikinci üçüncü okuyuşta kitap kendini size açtığında hissettiğiniz duygular o kadar güzel oluyor ki kitaba resmen bağlanıyorsunuz.
Onun dışında çokça farklı kelime kullanılarak yazılmış bir eser , bağlaçlar hariç bi kelimeye kitap boyunca bir daha rast gelmeniz zor o derece zengin bir kelime kullanımı da mevcut.
Hem mana hem farklı kelime görme öğrenme bakımından kazanıyorsunuz..
İstifade etmeniz dileğiyle.
250 syf.
·10/10 puan
İkinci kez okuduğum ve daha çok kez okuyacağım bir kitap. Risale-İ Nur eserleri, dili gereği anlamakta güçlük çektiğimiz ama bir o kadar da vermek istediği mesajları kolaylıkla aldığımız, her okunduğunda yeni anlamlar çıkarttığımız ve uhrevi kazançlar elde ettiğimiz eserlerdir. Yazılış amacıyla ve hitap ettiği kesimin, gençlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Özellikle Ahir zamanın dehşetine kapılmış gençler olarak, içinde bulunduğumuz ümitsizlik girdabından bu eser ile çıkmak ve yolumuzu bulmak mümkün..
360 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tekrar okumak nasip oldu şükür. Edebi eserler size dünyevi hazlar verir ; ama bu tür eserler size uhrevi kazançlar da sağlar . O yüzden okurken farklı bir huzur hissettim.
Ahir zaman gençleri olarak çok sıkıntılı bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzdendir ki bize rehberlik edecek bu eseri okuyup anlamaya çalışmak gerek. Dili ağır biraz ;ama vermek istenen ana mesajı anlıyorsunuz.
“Elbette ki en bahtiyar odur ki ;dünya için ahireti unutmasın , ahiretini dünyaya feda etmesin!”
“Eyvah gençliğimizi zayi ettik! Sakın bizim gibi yapmayınız !”
272 syf.
·Beğendi
Bugünün gecesi ve bu güzün kışı gelmesi kat'iyetinde, gençlik baharı dahi ihtiyarlık güzüne ve kabir kışına inkılab edecek.
Hem madem ölüm öldürülmüyor ve kabir kapısı kapanmıyor, öyle ise hayatımızı, hususan o fani beş-on senelik gençliğimizi ebedi bir gençliğe nasıl çevirebiliriz? Akıldan çok hissiyatı dinleyen gençliğimizi nasıl haramlardan kurtarıp hak ve hakikat yolunda sarfedebiliriz?
Gençliğini faydasız zayi etmek istemeyen ve aklı başında olan her gencin manevi yaralarına Kur'anî devalar, bu rehber kitapta toplandı.
Dost istersen Allah yeter. Evet o dost ise, herşey dosttur.

Yârân istersen Kur'an yeter. Evet ondaki enbiya ve melaike ile hayalen görüşür ve vukuatlarını seyredip ünsiyet eder.

Mal istersen kanaat yeter. Evet kanaat eden, iktisad eder; iktisad eden, bereket bulur.

Düşman istersen nefis yeter. Evet kendini beğenen, belayı bulur zahmete düşer; kendini beğenmeyen, safayı bulur, rahmete gider.

Nasihat istersen ölüm yeter. Evet ölümü düşünen, hubb-u dünyadan kurtulur ve âhiretine ciddî çalışır.
* * *
(Lem'alar Mecmuası'ndan)

Gençlik Rehberi - 127

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençlik Rehberi
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatı'ndan
Baskı tarihi:
1 Temmuz 2020
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054038091
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şahdamar Yayınları
"Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız; o gençlik zayî olup başınıza hem dünyada, hem kabir de, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik mânen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak.

Kitabı okuyanlar 1.392 okur

 • Denizyeşilot. 610
 • Erkan peker

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0