·
Okunma
·
Beğeni
·
4.163
Gösterim
Adı:
Gençlik Yıllarım
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000010433
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayıncılık
Baskılar:
Gençlik
Gençliğim
Gençlik Yılları
Gençlik Yıllarım
Tolstoy bu eserde çocukluk yılları ile gençlik yılları Rusya'sını, Rus soylularının yaşamını o günkü bakış açısıyla en güzel ve canlı bir biçimde gözler önüne sermektedir.
(Arka Kapak)
215 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Tolstoyun 24 yaşında yazdığı eser. Okuduğum incelemelere göre bu kitap Tolstoyun kendi hayatını anlattığı Gençlik Yılları imiş. Bunu eserin son sayfalarını okurken öğrendim. Benim için bir şey ifade etmeyen ve sıkıcı bulduğum kitap, anlamlı hale gelmeye başladı.

Kitabı okurken başlarda odaklanamadım, kitabın içine girmekte zorlandım. Bir filmi ortadan izlemeye başlamış gibi hissettim. Haliyle kitaba ara verdim bir kaç gün, daha sonra ancak konsantre olabildim.

Eser, ergenlik yıllarından başlıyor ve baş karakterin üniversite yıllarına kadar olan süreci anlatıyor. Bu süreçte Nikolay'ın (baş karakter) düşünceleri, etrafında olup bitenler, arkadaşları, çevresi ve en önemlisi 'Comme il faut' olmak için ne kadar uğraştığı, bunun için 'Comme il faut' olmayanlardan tiksindiği hatta 'Comme il faut' olduktan sonra başka bir şey olmanın gereksiz olduğunu anlatıyor. Tolstoyu yakından tanımak isteyenler okuyabilir. Tavsiye ederim. Ayrıca yazar Gençlik Yılları'nın devamını yazmayı düşünüyordu ancak bunu yapmadı.

Dipnot: Comme it faut ile ilgili kitapta birebir Türkçe karşılık yok.Kitabın bir bölümü buna ayrılmıştır. Kısaca özetlemek gerekirse: Comme it faut insanlara saygı duyar ve bunları benimle arkadaşlık etmeye layık bulurdum; comme il ne faut pas'ları (comme il faut olmayanları) hor görüyormuş gibi yapardım, ama aslında onlardan tiksinir, onların varlıklarından dolayı kişisel gururumun incindiğini hisseder- onları küçümserdim. (Sayfa 150)

Comme il faut olmanın özelleri şunlardır:
-Fransız dilini, telafuzzunu çok iyi bilmek.
-Bakımlı ve temiz, uzun tırnaklara sahip olmak.
-Selam vermeyi, dans etmeyi, konuşmayı bilmek.
-Herşeye kayıtsız kalmak, sürekli olarak etrafınıza küçümser gözlerle bakmak ve kendinize zarif, ama çok canınız sıkılıyormuş gibi bir hava vermek.

Comme il faut terimi ilgilimi çektiği için bundan uzunca bahsettim.
256 syf.
·6 günde
Tolstoy'un yarı otobiyografik roman üçlemesinin son kitabı. Yarı otobiyografik diyorum çünkü serinin ilk iki kitabında (Çocukluk, İlkgençlik ) belirttiğim gibi kitapta kurgu da var. Tolstoy yaşamını tamamen gerçek yazmamış.
Kitabın başlarında Tolstoy gençliğe dair görüşlerini, beklentilerini anlatıyor bu kısım hoşuma gitti. Ama kitap bölüm bölü her bölümde gençliğinden kesitler var bazen bunlar bağlantılı ama bazıları alakasız bütünlük bozulduğu için can sıkıcı ortaları, fakat kitap sonlara doğru kendini toparlıyor yine bütünlük falan sağlanıyor.
Tolstoy olayları anlatırken fikirlerini ve duygularını çok güzel aktarıyor. Tolstoy'u tanımak isteyenlere bu 3 kitabı sıralı okumalarını öneririm.
256 syf.
·Puan vermedi
Ve serinin son kitabı da bitti.Ama öyle bir şekilde bitti ki acaba son kitap olmayabilir mi?diye düşünüyorum.
Bu kitapta da Tolstoy'un üniversite zamanlarına tanıklık ediyoruz.Kendince bir sıfat (comme il faut) ve bu sıfata uygun beceriler,özellikler geliştirmiş.Bu özellikler;iyi derecede fransızca konuşmak,uzun ve temiz tırnaklar,selam vermeyi,dans etmeyi ve konuşmayı bilmek,en önemlisi de her şeye karşı umursamaz görünmek ve sürekli olarak küçümseyici,ama hafiften zarif bir can sıkıntısı ifadesi takınmak.
İnsanları iyi cins ve kötü cins diye ayırıyor.Kendisini her zaman iyi cins olduğu için diğer yaşıtlarından farklı görüyor.Bilgisiyle,akrabalarıyla,zenginliğiyle övünüyor.Fakat "kötü cins" diye tabir ettiği arkadaşlar edinince ve aslında yetersizliklerini,yaptığı saçmalıkları görünce kendisine,daha iyi bir insan olabilmek,bir dakikasını bile boş geçirmemek için,manevî bir uyanış için YAŞAM KURALLARI belirliyor.Fakat bu yaşam kuralları nedir kitapta yer almıyor.Bunları gençliğinin daha mutlu geçtiğini söylediği sonraki yarısında anlatacağını belirtiyor.
İşte bu yasam kurallarını anlattığı kitabı var mı bilmiyorum.Bilen yardım ederse sevinirim.
256 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Tolstoy’un yarı otobiyografik üçlemesinin, dünya görüşünün ve karakterinin oturmaya başladığı dönemi anlattığı son kitabı ‘Gençlik’. Doğuştan gelen soyluluğunun gerektirdiği, burjuvazinin katı ve içtenlikten uzak kurallarıyla etrafına örülmüş, görülmez, içi boş, üzerine oturmadığını hissettiği karakteriyle, yüreği arasındaki savaşı içtenlikle, günah çıkarırcasına anlatıyor büyük yazar.
256 syf.
·18 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kolayca okunabilen ve Tolstoy hakkında bilgi sahibi olduğunuz için dolu dolu bir klasik diyebilirim... İnişler çıkışlar, olumlu olumsuz her şeyin çok güzel ve açık bir dille aktarılması insanın yalnız olmadığını hatırlatıyor...
256 syf.
·6/10
Hiç beğenmesem de ite kaka bitirdim. Çocuğun karakterini sevmedim, babasını sevmedim velhasıl beni çeken hiçbir karakter yoktu. Çocuk her daim aşık olduğunu sanıyor sonra olmadığını anlayıp kendini aşık olmaya zorluyordu ve beni sinir ediyordu.
256 syf.
·Beğendi·7/10
Tolstoy'un 'Çocukluğum' adlı kitabının devamı.Ben beğendim - çok olmasada - 2 kere yarıda bıraktım.Neden bilmiyorum.Ama bu kitaptan önce Çocukluğum'u okumanızı öneririm.
215 syf.
Tolstoy'un zihnimde öyle bir yeri vardı ki, mükemmel bir insan olarak görüyordum hep. Kendini anlattığı bu kitap düşüncelerimi biraz değiştirdi ve başka bir şekilde insanlara bakmam gerektiğini fark ettirdi. Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş ama bunu idrak etmek çok zor. Tolstoy'un gençlik yıllarını merak edenlerin okuması gereken bir kitap.
215 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Gayet akıcı ve anlaşılır bir kitap olmakla beraber, yazarın bu kitabında bir çok şeye eleştirel gözle baktığı, ayrımcılık yaptığı, biraz da ayran gönüllüğü, kurduğu cümlelerde kendini gayet iyi anlatıyor...
256 syf.
·1 günde
Tolstoy'un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin (Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik) son kitabı olan Gençlik kitabı da bitti sonunda
Tolstoy son kitapta kahramanının üniversiteyle, farklı bir sosyal çevreyle, aşkla tanışmasını, gittikçe genişleyen ufkunu, ilk iki kitaptaki gibi son derece samimi, etkili bir dille anlatmış. Aşk hayatı ilgimi çekmediği diğer iki kitaba nazaran daha sıkıcı geldi. Ayrica en fazla elestiri alan sınıf ayrımı anlayışı ve aşağı kademede insanları hor görmesi üzücü olan tarafı idi.Buna karşılık Gençlik eseri, Tolstoy'u çağdaşlarından ayıran gözlem gücünün ve artık yazarın alâmetifarikası haline gelen sade, çarpıcı üslubunun öne çıktığı ilk eserlerden biridir.
Tolstoy gibi bir usta yazar ile iki gün geçirmek mutluluk verici idi.Iyi ki yazmışsın Tolstoy.
Sizlerde Tolstoy ile sohbet etmek isterseniz hepinize tavsiyemdir.
Dipnot:
Almak isteyenler için İletişim yayınlarından bu serinin tek bir kitapta toplanmış hali mevcut.Dilerseniz o sekilde de alabilirsiniz
Gününüz sohbetle tatlansın. İyi seyirler
208 syf.
·26 günde·8/10
Kitabın Yorumu
“Gençliğim”; Tolstoy’un gençlik yıllarının 16 - 29 yaşına kadar ki anılarından oluşmaktadır ve yine onun ilk eseridir (Çocukluğum ve Gençliğim).
Yazar; gençlik yıllarının başlangıcını, hayata ait fikirlere bağlı kalma kararını verdiği gün olarak tanımlar. Bu kararını da; görünüşünü beğenmediği vücudundan, yüzünden, ellerinden duyduğu utançtan kaynaklı olumsuz hislerinden bir kaçış olarak değerlendirir.
Lev Nikoloviç Tolstoy “Gençliğimde”; babasını ve ikinci evliliğini, aile çevresini, komşularını, baharı, bahar aylarındaki okul sınavlarını (her bir dersi ayrı anlatacak şekilde), günahsız yaşama ve kendini iyiliğe adama azmini, bu maksatla koyduğu kuralları ve bunların kontrol çizelgelerini, kiliseye yakınlaşmasını, şehir dışındaki yakınlarına ziyaretlerini (her bir ziyareti ayrı bölüm olarak), yetişkinliğini, sevgiyi, aşkı ve kendi ifadesiyle “gönül işlerini”, klasik müzik hevesini, üniversiteye girişini (özel okul mu, devlet okulu mu kararı), okul dönemindeki içki alemini ve sosyeteyi, nihayetinde sınıfta kalmasını (integral ve diferansiyel denklemlerden) dörder - beşer sayfalık bölümler halinde anlatır. Bu anlatım, yazarın diğer bir eseri olan “Çocukluğum”daki gibi sadece olaylar üzerinden değil, daha çok; gözlemler, duygu ve yorumlar üzerinden gerçekleşir.
“Eser; insanın gençlik yıllarındaki kendini bulma arayışını ve savrulmalarını çarpıcı biçimde hikaye eder. Okura; iyilik ve doğruyu bulmak için gayret göstermenin değerini hissettirir.
Bu hayattan önce de var olmuş olmalıyız, yalnızca bunu hatırlamıyoruz.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 8 - Şule Yayınları-Kasım 2005 basım
Hiçbir şekilde bitirme olanağı olmayan bir cümlenin ortasında durdum.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 190 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 4.Basım
Ne sıkıcı, iki laf edecek kimse de yok!
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 148 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 4.Basım
İnanıyorum ki, iyi bir amaç kelimelere dönüştüğü zaman -sırf bu yüzden- bunu gerçekleştirmek güçleşir, hatta imkansızlaşır. Fakat gençliğin o kendini beğenmiş, kibirli amaçlarını dile getirmekten kaçınmak ne mümkün?
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 109 - Şule Yayınları-Kasım 2005 basım
Bana güzel, hoş sözler söyleyen insanları sevdiğimi sanıyorum, ama iyice düşündüğümde onlarla aramda gerçek bir bağlılığın olmadığını görüyorum.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 208 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 4.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençlik Yıllarım
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000010433
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayıncılık
Baskılar:
Gençlik
Gençliğim
Gençlik Yılları
Gençlik Yıllarım
Tolstoy bu eserde çocukluk yılları ile gençlik yılları Rusya'sını, Rus soylularının yaşamını o günkü bakış açısıyla en güzel ve canlı bir biçimde gözler önüne sermektedir.
(Arka Kapak)

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0