Geniş Zamanlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.643
Gösterim
Adı:
Geniş Zamanlar
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751406315
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Geniş Zamanlar
Geniş Zamanlar
İtiraf etmek istediğin başka yalanların da var mı? Diye sordu. Ahmet. Sesimin titremesine engel olmaya çalışarak, Ben sana hiç yalan söylemedim dedim. Ablamın ablan yeğeninin yeğenin evinin de asıl evin olmadığını şimdi öğreniyorum ve sen bana, 'Sana yalan söylemedim.' diyebiliyorsun.
Günah onların saçlarında değil, senin yüreğindedir.

En güçlü duyguların kaynağı zihnimiz.

6 Öykü'den oluşan kitap beni çok duygulandırdı, tam bir Türk klasiği hikayeleri vardı. Bu kitap zengin, fakir, güçlü, güçsüz ve daha birçok farklı yönleriyle ülkemiz kadınlarının çektiği sıkıntıları, yanlış anlaşılan ya da yanlış yorumlanan din kavramını çok güzel konu almış.
Bence herkesin okuması gereken bir kitap. / Kader, insanın değiştiremeyeceği bir olgu değildir.
"Kitap faklı farklı hikayelerden oluşuyor" cümlesini içeren yorumlarla karşılaştığımda farklı konuların olay örgülerinde gezineceğimi zannetmiştim fakat bir konunun çeşitli yönlerinden bakış açıları değiştirilerek yansıtıldığını gördüm. Bu zamana kadar okuduğum Ayşe Kulin kitaplarındaki farkettiğim o kıyaslamanın burada filizlendiğini düşünüyorum. Dili pek tanıdığımız Ayşe Kulin tarzına uygun değil fakat bir olay örgüsünde her iki bakış açısına da sahip olabilmek ayrı geliştiriyor insanı. Dikkatimi çeken ve işlendiğini görürsem merakla okuduğum "yanlış din öğretisi" bu kitapta da nefes bulmuş. Aile içi şiddet, sonuçları, aldatılma, annelik, yanlış din, yalnız kalmamak için verilen uğraşların, cinsiyet ayrımının işlenilmeye çalışıldığı ve buna pek olmasa da biraz muvaffak olabilen, teneffüslerde okuyarak bir çırpıda bitirebildiğim bir kitap. İnternet sitelerinde 1-2 liraya satılıyor. Edinmelisiniz.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.977 Oy)19.910 beğeni45.618 okunma3.565 alıntı192.741 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.003 Oy)11.798 beğeni29.631 okunma1.687 alıntı154.918 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.248 Oy)9.243 beğeni27.602 okunma2.937 alıntı121.648 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.054 Oy)5.723 beğeni19.071 okunma964 alıntı95.712 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.910 Oy)9.451 beğeni26.617 okunma1.814 alıntı135.987 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.464 Oy)6.145 beğeni16.297 okunma1.968 alıntı70.349 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.027 Oy)5.589 beğeni16.838 okunma997 alıntı79.615 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.128 Oy)13.958 beğeni36.174 okunma3.798 alıntı153.698 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.432 Oy)5.296 beğeni19.492 okunma878 alıntı80.865 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.8/10 (3.915 Oy)3.804 beğeni11.971 okunma1.166 alıntı38.861 gösterim
Yaşadığınız toplum; sizi, daha doğarken kalıplaşmış düşünceler sisteminin içine atıverir..Ve elbetteki bu sistemin içinde var olduğunuz aile yapısı ve o ailenin topluma endeksli zihniyeti ve yaşayış biçimi söz konusuysa eğer, sizi esaret altına alır ve zamanla hangi statüde olduğunuz ya da olacağınız,hangi değerler üzerine yaşamınızı şekillendireceğiniz,evliliğiniz,aldatılmışlığınız,acılarınız,hissettikleriniz ve yıkıntılarınızın önemi yoktur ebeveynlerinizin gözünde, önemli olan toplumdur,çevre ne der?dir..İşte bu en büyük hapishanedir!

En yakın kuzenidir insanın örneğin..Sırf sen muhafazakar olduğun için,dibine kadar kendini imanlı sandığın için(!),çocukluğundan beri dindar büyüdüğün için,tarlada çalışan kuzenin çarşaf giymiyor diye,saçının teli yazmasının kenarından düşüyor diye o seni günaha sevk eden bir günahkar,bir şeytan öyle mi?..Sizce sadece romanlarda ya da filmlerde mi olur bunlar? Elbette değil!..Artık o kadar çok içindeyiz ki bu durumların ülke olarak..Yaşadığımız hayatın içinde kıstırılmış,bağnaz inançlar tarafından abluka altına alınmış,içinde doğup büyüdüğümüz din ve inanç sisteminin kişiselleştirilip,yozlaştırılarak bize yeniden tanıtılmaya ve inandırılmaya çalışıldığı,kimilerinin sorgulamadan körü körüne kabullendiği bu sistemin içinde can çekişen azınlıklar olarak hayretler içinde deneyimlemeye devam ettiğimiz bir yaşama dönüştü artık bu hayat!..Okurken dişlerimi sıktığım,öfkeye kapıldığım kısımlar oldu bu nedenle..

Farklı öyküler var..Kadın,evlilik,aile yaşamına dair örnekler,toplumsal bakış açıları,zihniyet meseleleri vs vs.. okuyun ve öfkelenin biraz..Toplum,kendini daima ileri taşımalıyken,geriye gidiş söz konusuysa iş size düşmektedir..Kendinizi geliştirmenin sınırı yok!Elinize ne geçerse okuyun lütfen,yenilmemek adına..Sizin hayatınız hakkında sizin dışınızdaki herkes söz sahibi olacaksa o hayat,hayat değildir!Bu hayat sadece size ait..Birileri ne der,diye bir hayat yaşamak zorunda bırakılmanın ölümden ne farkı olur ki?Ölün o halde...

Daha çok şey yazabilirim ama burada dursam iyi olur..Eksik bir inceleme yazmış olacağım bu kez ama olsun..

Sevgiler..
Genelde okuduğum kitapları bir daha okumam; ama Ayşe Kulin'in bu kitabını ve Adı:Aylin' i iki kere okudum. ilk okuduğum zamanlar 1998 yılıydı iki kitabını da. Tekrardan okumak bana büyük keyif verdi. Kısa öykülerden oluşuyor. Ayse Kulin kesinlikle çağının çok ötesinde yürüyebilen nadir insanlardan. Eski kitaplarını yediden okudukça bunu daha da iyi anlıyor insan.
Ayşe Kulin'in kalemini çok severim. Bu kitapta da şaşırtmadı beni. Biribine bağlı 6 öyküden oluşan bu kitap da farklı tipteki kadınların yaşadıklarını, iç seslerini ve olaylara nasıl tepkiler verdiklerini görüyorsunuz. Eğitimli/eğitimsiz, aile kurmuş/kurmamış, baskı altında büyümüş/büyümemiş farklı tipteki kadınlar ve yaşadıkları. Alın kitabınızı vapurda, metroda, uçakta, etrafınızda uğultular varken ve günlük hayat hepinizi olağan keşmekeşinin içine çekmek isterken, unutun hepsini. Kitaba verin kendinizi.. İyi okumalar
Sade ve akıcı düzeyde olabilecek bir roman, kitaplıkta tesadüfen gördüğümde bir an okuyayım, diye düşündüm. Ülkemizde ve dünyanın her yerinde kadın ve kadınlarımızın sorunları, dertleri ve hayat karşısında mücadeleleri anlatılıyor.
6 farklı insanın birbiriyle bağlantısı olsun ya da olmasın hayat öyüklerindeki bir kaç kesit beni derinden etkiledi okudukça vay be böyle zorlu seçimler böyle uç noktadaki düşünceler böylesine yanlızlığın ruhuna sinişini okudum çok güzel bir kitaptı çerez gibiydi
Net bir şekilde yorum yazmam gerekirse kitabı beğenmedim. Başlarda yazmış olduğu o "sıkmabaş" terimiyle açıkcası önyargılı yaklaştım.Neden "sıkmabaş" bu kadar mı rahatsız ediyor sizi ?
açıkçası kitabım bittikten sonra öyle gün içinde okuyayım diye aldım elime kitabı, bir beklentim yoktu. ama o kadar güzel öyküler okudum ki...

*ilk 3 hikaye birbiriyle bağlantılı, aynı olay örgüsü içindeki karakterlerin farklı hayatlarını anltıyor. hepsi türkiye gerçekleri.. birçok filmde dizide de görebileceğimiz şey, konu ilginizi çekmeyebilir ancak konunun işlenme tarzı bence çok etkileyiciydi. zaman zaman ideolojileri veya yaşam tarzlarını, kişilerin seçimlerini iğneleyici cümleler, tabirler vardı. bir kısmını rahatsız edici ve gereksiz bir çıkış şeklinde gördüm yalan söyleyemeyeceğim. *

* mastektomi* öyküsü benim için oldukça vurucuydu. gözlerimin dolmasına engel olamadım. meme kanseri teşhisi koyulmuş ve ameliyata girmeyi bekleyen bir kadının psikolojisi, kafasını kemiren düşünceler ve belirsizliklerini çok başarılı yansıtmış. acaba yazar da böyle bir şey mi yaşadı diye düşünmeden edemedim.

*ve gözler hazır dolmuşken bundan sonra gelen öykü; çıkmaz sokakta yürümekağlatmayı başardı...

erken doğuma giden bir kadın üzerinden sağlık sistemi, insanların kafasındaki sınıf ayrımı, doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinden yapılan tartışmalar ve erkeklerin güç gösterileri gibi toplumun sırtında yük olan konuları tüm bu olayların-bakış açılarının üstünde hisseden ve yaşayan bir kadının dilinden anlatıyor... böyle anlatması belki de insanın "aman canım bana ne" demesine engel oluyor.
Birbiriyle bağlantılı olan ilk 3 hikayenin olay örgüsü insanı içine çekiyor. İlk hikayeden olayın sonunu bilsemde, aşırı bir merak hissiyle okudum. Bazı noktalar ilgimi çekerken, bazı noktalar da tepkimi çekti. En çok sevdiğim hikaye ''Çıkmaz sokakta yürümek'' başlıklı hikayeydi.
Anlamlandıramadığım bir dizi insanın gözünden yaşananlara yer verilen sona dogru iyice filmimin koptugu bir kitap oldu ne yapılmak ne anlatılmak istenmis mechul dogrusu yine de keyif vermesi göz ardı edilemez bir gerçek.
Kısacık bir kitaptı zaten. Dili oldukça sadeydi. Her öykü kendi içinde güzeldi. İlk iki öykü birbirine bağlı. Tek olayın kahramanlarının kendi hayatıyla ilgili bilgi veriyor. Kararım Ayşe Kulin devam :)
Bir süre sonra gözyaşları akamaz olur, insanın içi de dışı da kururmuş. İstese de ağlayamazmış artık.
Sanki bu ülkede kadınların geçmiş ya da gelecek zamanları yoktu. Onlar, hep geniş zamanlarda yaşardı. Dünleri de bugündü, yarınları da... Böyle gelmiş, böyle giderdi; hiç değişmeden...
"Bak evlat," dedi ihtiyar. "Şu bahçede vişne toplayan kızların hepsi senin bacılarındır. Dayı kızların, emmi kızların. Onlarla birlikte büyüdün sen, beşikleriniz yan yana kuruldu avlularda. Gönlünü ferah tutamıyorsan onlara karşı, hepsini kara çarşafa soksam da sen yine günaha girersin.Günah onların saçlarında değil, senin yüreğindedir."
Kiraz ağacından yapılmış bastonuna dayanarak, zorlukla kalktı yerinden, kendine destek vermek isteyen torununu eliyle durdurdu.
"Sen sevabı da günahı da yüreğinde ara."
Ayşe Kulin
Sayfa 51 - ahlak
Onlarla birlikte büyüdün sen, beşikleriniz yan yana kuruldu avlularda. Gönlünü ferah tutamıyorsan onlara karşı, hepsini kara çarşafa soksam da sen yine günaha girersin. Günah onların saçlarında değil, senin yüreğindedir.
Bir süre sonra gözyaşları akamaz olur, insanın içi de dışı da
kururmuş. İstese de ağlayamazmış artık. Ben de öğrendim,
iyi biliyorum bunu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geniş Zamanlar
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751406315
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Geniş Zamanlar
Geniş Zamanlar
İtiraf etmek istediğin başka yalanların da var mı? Diye sordu. Ahmet. Sesimin titremesine engel olmaya çalışarak, Ben sana hiç yalan söylemedim dedim. Ablamın ablan yeğeninin yeğenin evinin de asıl evin olmadığını şimdi öğreniyorum ve sen bana, 'Sana yalan söylemedim.' diyebiliyorsun.

Kitabı okuyanlar 714 okur

 • Şirin
 • Ayla şahin
 • Kahveli Kitap Çikolatalı Şiir
 • Fulyaksoy5
 • Gülcan C.
 • Feyzan Keçeci
 • Yıldız UZER
 • Berna Sevindik
 • Canan Demirer
 • Manyak Karı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.7 (1)
6
%0.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları