Gerçek Hayat Dini

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
491 gösterim
İslam Nedir? Hayatımızla nasıl bir etkileşim içerisindedir? Geçmişten / geleneksel anlayıştan tevarüs eden din algılaması ne kadar gerçek hayat dini olan İslamla bağdaşmaktadır? Yazar R. İhsan Eliaçık "Gerçek Hayat Dini" adlı çalışmasında bu soruların cevaplarını arayana makalelerini bir araya getirerek "asrın idrakine" hitap eden yeni açılımlar getirmekte.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2006
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9944488046000
 • Yayınevi:
  İnşa Yayınları
 • Kitabın Türü:
ÜMİT YILMAZ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

R.İhsan ELiaçık'ı ilk olarak Gezi hareketinde duyup tanıdım.Dinin aydınlık,barışçıl yüzü olarak gördüm.Bu kitabı da beni yanıltmadı.Dinimizi doğru dürüst anlamak istiyorsak Kur'an-ı Kerim'i ve aydın din adamlarının yazdıklarını- Arapçada kelimelerin birkaç anlama gelmesi nedeniyle-okumak gerektiğini düşünüyorum. Bu kitapta R.İhsan Eliaçık 2005-2006 yıllarında yazdığı yazılardan bir derleme yapmış.Bu kitabı okuyunca bazı olaylara bakış açım değişti.Dinimizi yobazların elinden kurtarmak isteyenlerin bu yazıları okumasını öneririm.Dinimizi ne kadar iyi öğrenirsek o kadar iyi savunabilir ve onu kullananlara karşı o kadar donanımlı olabiliriz.

Kitaptan 2 Alıntı

ÜMİT YILMAZ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Melekler amel bakımından hep tutulmuş (mısk) halinde olan varlıklardır.Hayvanlar da tümden açılmış,bırakılmış (fıtr) halinde olan varlıklardır.İnsan ise özgür irade verilerek,akıl ve vicdanla donatılarak imsak ve iftar arasında tercihini kendisinin yapması imkanı olan varlıklardır.Demek ki insan nerede kendini tutacağını,nerede bırakacağını bilmelidir.Ramazanın imsakı ve iftarı işte bunu öğretmektedir.

Gerçek Hayat Dini, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 93)Gerçek Hayat Dini, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 93)
ÜMİT YILMAZ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şurası unutulmamalı ki İslam'ın " gerçek hayat dini " olarak algılanması,hayata hükmedenleri rahatsız edecek bir durumdur.
Bunun için böyle bir dinin "halkların vicdanı " olmaktan çıkarılıp "halkların afyonu" haline getirilmesi gerekir.
Gündüzden kovulup gecelere hapsedilmesi gerekir.
Sokaktan çıkarılıp "tapınağa" hapsedilmesi gerekir.
"ibadet" (çalışma,üretme,meydana getirme) olmaktan çıkarılıp "ayin" haline sokulması gerekir.
"Amel" (çaba,uğraş,eylem,hareket )olmaktan çıkarılıp "ritüel" haline dönüştürülmesi gerekir.

Gerçek Hayat Dini, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 82)Gerçek Hayat Dini, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 82)