Gerçek Mutluluğun Metafiziği

4,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
528 gösterim
"Karşılaşma/Rastlantı" sözcüğü esastır. Bir aşk, bir ayaklanma, bir şiir. Her gerçek mutluluk olumsal, tesadüfi bir karşılaşmada gerçekleşir... Sana olmanın buyurulduğundan başka bir şey olmak istiyorsan sadece karşılaşmalara/tesadüflere güven, resmi olarak sürgün edilmiş olana sadakat göster, olanaksızın yolunda ayak dire. Yoldan çıkmışlardan ol. O zaman, Beckett'in muhteşem metni Mal vu mal dit'nin son sözcüklerinin söylediği gibi, "mutluluğu tanı"yabileceksin.

Dünyayı nasıl değiştirmeli? Yanıt aslında zevk verici: Mutlu olarak. Ama bunun, zaman zaman gerçekten tatmin olmamak olan bedelini de ödemek zorundayız. Bu bir seçimdir, hayatlarımızın hakiki seçimi. Hakiki yaşama ilişkin hakiki seçimdir. Fransız şair Arthur Rimbaud: "Hakiki yaşam yoktur." Burada olumlamaya çalıştığım her şey şöyle özetlenebilir: Hakiki yaşamın mevcut olmasına karar verecek olan sizsiniz. Bu yeni mutluluğu seçin ve bedelini ödeyin.
-Alain Badiou-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786055159283
 • Orijinal Adı:
  Métaphysique du bonheur réel
 • Çeviri:
  Murat Erşen
 • Yayınevi:
  Monokl
 • Kitabın Türü:

Mutluluk ve felsefi yaşam arasındaki ilişkiyi, yaşamın yetiştirilmesi ve hakikat arayışını açıklamaya yönelik felsefi düşünceler. Mutluluk üzerine deneme de adlandırılanilir. Alain Badiou göre felsefe ve mutluluk arasındaki bağ varoluşsal bir zorunluluk taşıyor.

Dört bölüm üzerinden ele aldığı kitap yazarın yazarın felsefeye giriş kitabı olarak da nitelendirilebilir. Dili biraz agır. Felsefenin temel arzusu evrensel düşünmek ve gerçekleştirmektir. Politik eylem için coşku, bilimsel keşif için kutluluk, sanatsal yaratım için haz ve aşk emeğı için sevinç olması lazım.

"Evrensel olmayan bir mutluluk, gerçek mutluluk değildir." Bu cümle kitabın özeti sayılabilir. Felsefe severler için okunulabilir ama felsefeye yeni giriş yapanlar için biraz agir gelebilir.

Kitaptan 6 Alıntı

Dünya'yı nasıl değiştirmeli? Yanıt aslında zevk verici: Mutlu olarak. Ama bunun zaman zaman gerçekten tatmin olmamak olan bedelini de ödemek zorundayız. Bu bir seçimdir, hayatlarımızın hakiki seçimi. Hakiki yaşama ilişkin hakiki seçimdir. Fransız şair Arthur Rimbaud: "Hakiki yaşam yoktur." Burada olumlamaya çalıştığım şey şöyle özetlenebilir: Hakiki yaşamın mevcut olmasına karar verecek olan sizsiniz. Bu yeni mutluluğu seçin ve bedelini ödeyin.

Gerçek Mutluluğun Metafiziği, Alain Badiou (Monokl Edebiyat)Gerçek Mutluluğun Metafiziği, Alain Badiou (Monokl Edebiyat)
tabula rasa 
25 Oca 11:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim dünyamız hızın ve tutarsızlığın damgasını taşır. Felsefe bize, bu hızı ve tutarsızlığı bir şekilde kesintiye uğratarak ya da duraklatarak bunun iyi olduğunu şunun iyi olmadığını söyleme olanağı vermek zorundadır.

Gerçek Mutluluğun Metafiziği, Alain BadiouGerçek Mutluluğun Metafiziği, Alain Badiou
tabula rasa 
25 Oca 11:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyamız, yaşamı, bu şüpheli güvenceyi sağlamak için zorunlu olarak yapılan ince hesapların eline teslim ederken, varoluşun art arda gelen kesitlerini de bu ince hesaba göre düzenler. Acaba gerçek mutluluğun hesaba gelmediğini bilen var mı?

Gerçek Mutluluğun Metafiziği, Alain BadiouGerçek Mutluluğun Metafiziği, Alain Badiou