Gerçek Tarihin Peşinde

Mustafa Armağan
- Osmanlı hangi tarihte kuruldu? - Padişahın özel odasında ne gibi şifreler var? - Kanunî Nuh’un gemisini aramış mıydı? - Günümüzde Kanuni’ye ne gibi iftiralar atılıyor? - “Muhteşem Yüzyıl” mı? “Muhteşem Rezalet” mi? - Mithat Paşa bizim Neron’umuz muydu? - Eyüp Sultan’ın kardeşi hangi ilimizde yatıyor? - Özgürlük Heykeli’ni Sultan Abdülaziz mi yaptırdı? - Mimar Sinan, Mihrümah Sultan’a gerçekten âşık oldu mu? Tarihine hayret nazarlarıyla bakmayanlar ondaki canlılığı, renkliliği ve ilginçliği de göremezler. Oysa tarihe delici bir nazarla bakıldığında bugün olup bitenlerden çok daha fazla hayret edilecek olaya rastlamak mümkündür. Eski ABD başkanlarından Harry Truman’ın dediği gibi “Bilmediğimiz geçmiş dışında dünyada yeni bir şey yoktur”. Mustafa Armağan asıl tarihteki olaylara hayret etmeyenlere hayret eden araştırmacı zihinlerden biri. Öğrencilerin nasıl olup da tarih derslerinde esneyebildiklerini, tarihin, idrakimizi diken diken edecek nice süngülenmiş olayla örülü olduğunu ve aslında insanlardaki merak duygusu bilenirse tarihin bize söyleyebileceği çok sözü bulunduğunu iddia eden Armağan, bu yeni kitabında “okurlarıyla birlikte” gerçek tarihin peşine düşüyor, tarih okyanusundan bulup çıkardığı incileri onlarla cömertçe paylaşıyor. Gerçek Tarihin Peşinde tarihimizde bilinmeyen, unutulan ve yitirilmiş gerçeklerin fark edilmesi yönünde cesurca bir girişim. En önemlisi de, “bu tarih”in, Türkiye’nin geldiği noktaya yakışmadığı kanaatinde.
Yazar:
Mustafa Armağan
Mustafa Armağan
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 42 dk.Sayfa Sayısı: 272Basım Tarihi: Eylül 2011Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786051146676Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
272 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Yazar kitabını yazılış amacını şu sözlerle açıklıyor ilk sayfalarda; “Kitaptaki her bölüm, okurun aklına, kalbine, vicdanına bir kıymık gibi saplansın, onu rahatsız etsin..” Kitap, tarihte yaşanan birbirinden bağımsız bir çok olayın yanlışlarını düzeltmek için özellikle yabancı kaynaklara göre belgelendirmeye çalışılarak hazırlanmıştır. Keyifli okumalar..
Gerçek Tarihin Peşinde
Gerçek Tarihin PeşindeMustafa Armağan · Timaş Yayınları · 201179 okunma
Reklam
272 syf.
·
Puan vermedi
Eser birbirinden bağımsız birçok konunun yanlışlarını ele alarak düzeltmek amacıyla yazılmış. Bütün bu düzeltmeleri gerek yerli gerek yabancı kaynaklarla destekleyerek ispatlamaya çalışılmış. Köşe yazısı niteliği taşır özellikte... Karacaoglan şiirinden,Hirat Dink'e,Çalıkuşu romanının değiştirilerek içindeki Osmanlı ve İslama örnek teşkil eden kısımların çıkartılarak Cumhuriyet Turkiye'sine uyarlandigi,Timur'dan Malazgirt Savaşı 'na,Kanuni'den Evliya Çelebi 'ye ,Muhteşem Yüzyıl dizisine ,ev hanimliginin nasıl ortaya atıldığı, feministlerin tüm kadınlar yerine kendi görüş ve ideolojilerine hizmet edecek şekilde yapilanmasina, düşünce yapılarının çıkara göre sekillendigi ,Nazım Hikmet'in komunistligine, masonluktan,Özgürlük Heykeli'ne,Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan'a ve tarihi bilmeden uydurma yazılar yazan yazarlara kadar geniş bir çerçevede ele aldığı konuları konuşma üslubuyla izah etmiş. Biraz düşündürücü biraz kafa karıştırıcı bir eser...farklı bilgilere ,daha önceden bildiğimiz birçok konunun bildiğimizin dışında nasıl oluştuğuna dair farklı görüşlere sahip olabileceğiniz ve de arastirmalarinizda yönlendirici olabilecek bir eser diyebiliriz....
Gerçek Tarihin Peşinde
Gerçek Tarihin PeşindeMustafa Armağan · Timaş Yayınları · 201179 okunma
272 syf.
9/10 puan verdi
“Gerçek Tarihin Peşinde” Mustafa Armağan’ın Karacaoğlan’ın “İncecikten” bir kar yağar Elif diye diye’den başlayıp, Hrant Dink ölümüne ve Kanuni dönemindeki harem anlayışı ve günümüzde çekilen tarih dizilerinin yanlışlıklarını ele alan ve her konuda farklı sorularla bizlere kaynak göstererek geliyor.
Gerçek Tarihin Peşinde
Gerçek Tarihin PeşindeMustafa Armağan · Timaş Yayınları · 201179 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.