Gerçeklik Terapisi

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
569 gösterim
Bir davranışı, insanın kendi inisiyatifiyle belirlediği bir seçimi olarak kabul etmesi, kendisini daha sorumlu hissetmesine ve hayatının kontrolünü ele geçirmesine yol açar. Gerçeklik Terapisi, insanların kendi davranış şekillerini seçmeleri ve bu davranışların temel güdü ve hedeflerini ne kadar doyurduğu ve gerçekleştirdiği ile ilgilidir. Danışanların kendi isteklerini keşfetmesini sağlamak, bu isteklere ulaşmak için ne yaptıklarına bakmak, yapılanların hedeflere uygun olup olmadığını değerlendirmek ve son olarak gerekiyorsa bu davranışları değiştirebilmeleri için plan yapmada yol gösterici olmak esastır.

William Glasser, 1950-60'lı yıllarda seçim kuramının temel mantığını formüle ederek, Gerçeklik Terapisi'nin dayanağı olan görüşü geliştirmiştir. Günümüzde, uluslararası arenada Gerçeklik Terapisi'nin en bilinen öğreticisi, uygulayıcısı ve bu kitabın da yazarı olan Dr. Robert E. Wubbolding, Glasser'in bir numaralı çırağıdır. Wubbolding, bu kitapta; Gerçeklik Terapisi'nin teorisini, tarihini, terapi sürecini, ana değişim mekanizmalarını farklı vaka örnekleriyle açıklamaktadır.

Gerçeklik Terapisi, Psikoterapi Kuramları Dizisi'nin yedinci kitabıdır. APA bu diziyi, psikoterapistlerin günümüzde kullandığı temel kuramsal modelleri anlamaya yönelik bir kaynak olarak sunmaktadır. Dizinin kitapları, farklı danışan profillerini içeren zengin vaka örnekleriyle birlikte somut kuram ve bulgu-temelli uygulamaları anlatmaktadır. Öyle ki, uygulamacılar ve öğrenciler bu kitapları bilginin ve esinin mücevherleri olarak görecektir. Okuyan Us, bu dizide Türk uzmanların çalışmalarına da yer vermektedir.

Bu dizi, çığır açma potansiyeli taşıyor. Psikoterapiler arasındaki ortak noktalar ve farklılıkları ortaya koyarak, bu farklılıklarla dolu alanda birleşme, basitleşme ve bütünleşme için temel malzemeleri sunuyor.
Prof. Dr. Arthur Staats
Hawaii Üniversitesi, Honolulu

Sağlam kuramsal düşünce ve zengin klinik malzeme üzerinden temellendirilen bu dizi, psikoterapiye ilgi duyan herkes tarafından okunmalı. Gerek deneyimsiz gerekse deneyimli klinisyenler için ise bir hazine niteliğinde.
Prof. Dr. Lillian Comas-Diaz
George Washington Üniversitesi, Washington, Dc
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055134754
 • Çeviri:
  Elif Emir Öksüz
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

aydın jung 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eğer insanoğlunun gücü ve yetkisi dahilinde herhangi bir şey varsa,
senin kendi pusulan içinde olduğuna da inan.
Seni çevreleyen çalkantılar yersizdir ve tamamen senin kendi yargına dayanır.
Bizi, insanların eylemleri değil, bunlar hakkındaki görüşlerimiz galeyana getirebilir [insani hisleri kışkırtabilir].
Bugün beladan kurtuldum. Bunun yerine "Bugün belayı dışarıda tuttum" de.
Sorun dışarıdan değil, içeriden gelir. (Aurelius, 1944)

Gerçeklik Terapisi, Robert E. Wubbolding (Sayfa 34 - okuyanus)Gerçeklik Terapisi, Robert E. Wubbolding (Sayfa 34 - okuyanus)