Gereksiz Bilgiler Rehberi

·
Okunma
·
Beğeni
·
405
Gösterim
Adı:
Gereksiz Bilgiler Rehberi
Baskı tarihi:
Mayıs 2012
Sayfa sayısı:
330
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752544277
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Neden Kitap
Dünyada insan başına düşen karınca sayısı bir milyon.

Bir erkek hayatının ortalama 3350 saatini tıraş olmak için harcar.

İnternetin yıllık büyüme yüzdesi 314.000'dir.

Ödemeli telefon konuşmalarının çoğu babalar gününde ediliyor.

Filler zıplayamayan tek memelilerdir.

Sallanan sandalyede hiç durmadan sallanma rekoru 440 saattir.

Sadece dişi kanaryalar ötebilir.

Marilyn Monroeu'nun altı ayak parmağı vardı.

 
330 syf.
·6/10
Kitaba karşı tek eleştirim başlığı. Çünkü herkes merak edip okumaz , gereksizse neden okuyayım diye düşünür. Kitaptaki bilgiler bence hiç de gereksiz değildi. (Bilginin gereksizi de olmaz zaten) Kitabı tavsiye ederim.
330 syf.
·1 günde·8/10
Kitap adı gibi içeriğide sempatik-eğlenceliydi diyebilirim. Bazı bilgiler farklı başlık altında tekrarlanmış olsada içerisinde yararlı bilgiler mevcuttur. Anlatımı gayet sade ve bir çok yaş gurubunun okuyabileceği tarzda. Ayrıca yazarın anlatıığı bir çok konuyu örnekler vererek daha da anlaşılır hale getirdiğini gördüm buda kitap adına olumlu gözlemlerimden biriydi. Okunmasını öneririm özellikle çevrenizde genç kardeşlermiz/çocuklar varsa güzel bir hediye de olur. İyi okumalar dilerim.
330 syf.
pek ilgili olmadığımız bilmesekte olur dedigimiz ama bilgi yarışmalarında karşımıza cikacak tarzda değerli ve ilginç bilgiler içeren bir kitap.
Bir soğanı dilimlediğimizde, birçok sayıda soğan hücresini kırarak açmış oluruz. Bu hücrelerin bazıları içlerinde enzimler barındırırlar ve dilimlenerek açıldıklarında bu enzimler dışarı çıkar.

Aminoasit, bu çıkan enzimlerden biridir ve çıktığında gaz hâlini alır. Bu gaz gözlere ulaştığında, gözlerin nemli kalmasını sağlayan sıvı bu gaza tepki verir. Bu da kimyasalların yeniden şekillenmesini sağlar, orta şiddette bir sülfürik asit üretir ve bu gözleri rahatsız eder. Gözlerdeki sinir uçları çok hassastır ve bu etkiye çok çabuk tepki verir. Soğan doğradığımızda gözlerimizin yaşarmasının sebebi budur. Beyin, gözü rahatsız eden asidi
sulandırarak, gözlerin korunmasını sağlamak için gözyaşı kanallarına daha fazla su üretmesi mesajını gönderir. Buna karşı verdiğimiz ilk tepki muhtemelen gözlerimizi ovuşturmaktır ama aslında bu, gözlerimizin daha da yaşarmasına sebep olur; çünkü elimizdeki soğan suyunu gözlerimize yaymış oluruz.
Vücut içerisinde meydana gelen hemen hemen tüm işlevler, enzim ve hormon gibi esas olarak protein yapıdaki kimyasallar tarafından kontrol edilir. Düzgün şekilde işlev gören enzimlerin yapımının gerilemesi, aslında canlı organizmaların zamanla ölmesinin en büyük nedenidir. Enzimler, vücuda alınan besinlerin sindirilmesine, sindirilmiş bu besinlerin enerjiye çevrimine, hasarlı veya yaşlı dokuların tamiri için yeni yapısal protein ve yağların yapılmasına yardımcı olurlar.

Hücre içerisinde enzimlerin 'kodlanmasından' sorumlu olan DNA, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen hasarları ve aksaklıkları her zaman düzeltir. Hücre içerisinde oluşan bu tip hatalar çoğunlukla bu şekilde düzeltilebilir, ancak hiçbir zaman %100 bir düzeltme gerçekleşmez. Bu nedenle zaman içersinde, düzeltilemeyen hatalar ve aksaklıkların yüzdesi artar ve artık hücrenin fonksiyonları da aksamaya başlar. Bu durum da hücrenin ölümü ile sonuçlanır.

Yaşlanmanın ve ölümün en önemli nedenleri arasında, protein
metabolizmasında meydana gelen aksaklıklar ile metabolizma artıklarının (yağ ve boşaltım maddeleri) hücre içerisinde yığılması sayılabilir. Hücre yenilenmesi ve tamirinin etkinliğini yitirmesi de dokuların yaşlanmasında en önemli etkendir. Zamanla ölen hücreler, yenilenemez hale gelir ve bu nedenle de vücudun işlevleri zayıflar.
XIX. yüzyıl boyunca Avrupalı kâşiflerin ağır yükünü taşıyan Afrikalı hamallar, orman boyunca seyahatin yorgunluğunu üzerlerinden atmak için basit bir yöntem uyguluyorlardı. Topladıkları birkaç kola tohumunu dinlenme molalarında çiğniyorlardı. Afrikalılar kola tohumundaki bir maddenin vücut üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu ve kola tohumunu çiğneyerek, saatlerce yorgunluk hissetmeden yürüyebileceklerini biliyorlardı. Bilim adamları daha sonra kola tohumunun uyarıcı etkili kafein içerdiğini saptadılar. Kola ağacı Batı Afrika'nın her tarafında yetişir. Kola meşrubat sanayinde kullanılmaya başladığından bu yana ağacın önemi artmıştır.
Yapılan araştırmalara göre; duygusal gözyaşlarında daha fazla manganez bulunmaktadır. Manganez bünyeyi etkiler ve süt üretiminde rol oynayan bir hormon olan prolaktinin daha fazla salgılanmasına neden olur. Prolaktin ve manganez vücuttaki stres seviyesini azaltır ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.
Prolaktin hormonun kadınlarda buluğ çağında, âdetlerinde, hamilelikte, emzirirken ve stres altındayken arttığı tespit edilmiştir. Oran olarak da kadın bedeninde erkeklere göre yüzde 60 daha fazla prolaktin bulunuyor. Dr. William Frey'in ortaya koyduğu kurama göre prolaktin; kadınların duygularını etkileyerek, endokrin (salgı) sistemini etkiliyor ve daha fazla ağlama eğilimi yaratıyor.

Fransız psikiyatr Patrick Lemoine'a göre; erkekler de ağlamayı becerebilseler, şiddet kullanma ve alkolizm tehlikesinden kısmen kurtulabilecek ve kendileriyle daha barışık yaşayabilecekler. Kadınlar yılda ortalama 64 kez, erkekler ise 17 kez ağlıyor.
Ezberlediğimiz her şey, sinir hücreleri arasında kurulan protein yapıdaki sinaps bağlantıları yardımıyla hafızamıza yerleştirilir. Bu bağlantıların niteliğine ve niceliğine göre de kısa dönem hafızaya veya uzun dönem hafızaya yerleştirilirler. Belirli bilgilerin tekrar tekrar kullanılması, onların uzun dönem hafızaya aktarılmasında önemli bir etkendir. Eğer bir bilgi parçacığı sürekli olarak kullanılmıyorsa, sinapslar aracılığıyla uzun dönem hafızaya aktarılmayacaktır ve geçici olarak kabul edilen bu bilginin işgal ettiği bölgeye, daha sonra yeni bir bilgi gelerek eskisini silecektir.
Amerikan hindileri, Avrupa'ya 1519 yılında İspanyollar tarafından getirilmiş, daha sonra bütün Avrupa'da yayılıp, 1541 yılında İngiltere'ye ulaşmışlardı. Hayvancağızı gören İngilizlerin kafaları karışmış, o zamanlar Türk toprakları olan Batı Afrika'dan Portekizli tüccarların getirdikleri Afrika hindisi veya yine Türkiye üzerinden getirilen Hint tavuğu sanmışlardı.
Sonunda her iki ırkın farklı olduğu anlaşılmıştı ama bu Amerikan kökenli kuşun adı 17. yüzyılda Amerika'ya göç eden İngiliz göçmenler sayesinde, Amerika'da 'Turkey' olarak yerleşti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gereksiz Bilgiler Rehberi
Baskı tarihi:
Mayıs 2012
Sayfa sayısı:
330
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752544277
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Neden Kitap
Dünyada insan başına düşen karınca sayısı bir milyon.

Bir erkek hayatının ortalama 3350 saatini tıraş olmak için harcar.

İnternetin yıllık büyüme yüzdesi 314.000'dir.

Ödemeli telefon konuşmalarının çoğu babalar gününde ediliyor.

Filler zıplayamayan tek memelilerdir.

Sallanan sandalyede hiç durmadan sallanma rekoru 440 saattir.

Sadece dişi kanaryalar ötebilir.

Marilyn Monroeu'nun altı ayak parmağı vardı.

 

Kitabı okuyanlar 23 okur

 • Sami Arslan
 • Cengizhan Kolcu
 • Tuğçe Diktaş
 • Zehra Çorapçı
 • Muharrem Kenger
 • Ali Kaya
 • Bulem
 • Yunus taşdemir
 • Furkan AKTAŞ
 • E.PALA

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.1 (1)
9
%0
8
%27.3 (3)
7
%27.3 (3)
6
%27.3 (3)
5
%9.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0