Geri Dönenler

4,9/10  (9 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
591 gösterim
Lucille ve Harold çiftinin 1966 yılında güneşli bir ağustos günü boğularak hayatını kaybeden sekiz yaşındaki oğulları Jacob, aradan neredeyse elli yıl geçmişken bir anda kapıda beliriverir. Hâlâ sekiz yaşındadır ve son derece sağlıklıdır.
Fakat öteki dünyadan geri dönen tek insan Jacob değildir. Ölüler dünyanın dört bir tarafında ortaya çıkmaktadır. Kısa bir süre sonra geri dönenlerin sayısı o kadar çok artar ki herkes kendini tehdit altında hissetmeye başlar. Kimse bunun niçin ve nasıl olduğunu bilmemektedir. Kesin olan tek bir şey varsa o da bu kaosun sonunda herkesin bir tercih yapmak zorunda kalacağıdır.
Uzun süre akıllardan çıkmayacak soruları dile getiren sürükleyici bir hikâye…

“Yer yer masalsı ve merak uyandırıcı bir kitap… Mott’un, kelimenin tam anlamıyla ölümden sonraki yaşamı işlediği bu hikâye, okuyucuyu tam kalbinden yakalayacak ve hayal güçlerini ele geçirecek. Bu kitabı en kısa zamanda okumalısınız.”
Shelf Awareness

“Jason Mott, müthiş anlatım yeteneği ve şair ruhuyla tanınması gereken bir yazar. Geri Dönenler son derece güzel bir dille işlenmiş, unutulmaz bir hikâye. Bu kitap gizlice rüyalarınıza girecek ve siz onu okuduktan çok sonra bile ruhunuza dokunmaya devam edecek.”
Calvin Crosby

“Şair Mott, ustalıkla kaleme aldığı bu ilk romanında insanla ölüm arasındaki rahatsız edici ilişkiye dair merak uyandırıcı sorular ortaya atıyor. İnsan olmanın ne anlama geldiği konusunda derinlemesine düşünülerek yazılmış güzel bir hikâye.”
Booklist

“Geri Dönenler dâhiyane bir fikrin sıra dışı bir şekilde, ustaca işlenmiş bir romana dönüşmesidir. Bu unutulmaz hikâye aklıma geldikçe hâlâ ürperiyorum. Vay canına!”  Douglas Preston

“Acı kayıpların bireyler ve milletler üzerindeki farklı sonuçlarını ustaca irdeleyen bir roman. Mott, kedere ve sevgi bağlarına dair bütün duyguları bu hikâyenin sihriyle gün yüzüne çıkarıyor.”  New York Times

 

 
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053434887
 • Orijinal Adı:
  The Returned
 • Çeviri:
  Ferda Yaraş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Leyla yüksel 
02 Nis 21:24 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Merhabalar‍️ Bu kitaba yardıra yardıra küfür etmek, harcadığım zamana hayali şapkamı ısırarak pişman olmak istiyorum ama işin tuhaf kısmı son yüz sayfaya gelinceye kadar, akıcıydı evet ama olaylar ağır aksak ilerlemesine rağmen güzeldi. Dur ben en iyisi anlatmaya en başından başlayım.

Kitabımızın konusu "ölenler geri dönmeye başlarsa ne olur?" Sorusuna cevap olarak gösterilebilir, olaylar basit bir aile dramından çıkıp sosyolojik bir olaya dönüyordu ama eksikti.
Kitabın konusunda biraz José Saramago'nun "Körlük" tadı, anlatımında ise Josh Mallerman'ın "Kafes" romanından kokular aldım. Yazarın anlatım tarzı güzeldi yalan söylemeyim ama bir yerden sonra sıkıcıydı. Özellikle bir şeyleri olmasını bekleyip bekleyip hiç bir şey olmamaya başlayınca zaten direkt atlayarak okumaya başladım, kitabın sonu ise o kadar okuduğuma değmezdi yeminle keşke farklı bir şekilde yazsaydı kitabı o zaman gerçekten mükemmel olurdu. Neyse daha fazla konuşmayacağım.
Kitaba puanım: 2/5⭐
.

Gül yalçın 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değişik bi kitap..ve insana ister istemez acaba kayıplarım geri dönse ben napardim? sorusunu sorduruyor..benim cevabım kesinlikle kabul edeceğim yönünde. .ya sizin?

Arka kapağını okuduğum zaman çok daha heyecanlı bir kitap beklemiştim fakat çok durağan ilerleyen bir kitap karşıladı beni. Konusunu beğensem de keyif alarak okuyamadım ve merak ettiğim soruların cevabını bulamamış olmakta baya canımı sıktı.Böyle bir konuya yazık olduğunu düşünüyorum.

Selman Sendrom 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle kitabın ana konusu muhteşem. Böyle bir konuyu yazarın heba etmesi ise üzücü. Çok çok daha iyi bir şey çıkabilirdi. Anlatımı çoğu zaman sıkabiliyor. Aksiyon, macera beklemeyin. Dizisini henüz hiç incelemedim. Ama mutlaka izleyeceğim. En kötü kitabın bile size bir şeyler katacağını asla unutmayın. O yüzden, okuyun.

Ecenur Güven 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Dili çok akıcı olmamakla beraber sizi kitaptan koparmıyor. Sakin ilerleyişine sonuna kadar sabredebilirseniz eğer, sonunda kitap size küçük bir sürpriz sunuyor. Kurgusal bakımından ise bayağı iyi!

Kenan Betik 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Değişik bir konusu var fakat biraz zorlanarak okudum ama sonunda bitirdim sonu biraz daha iyi olabilirdi bence biraz kolaya kaçılmış

Kitaptan 11 Alıntı

Yine uykusuz bir gece geçirmiş ve tıpkı diğer birçok erkeğin yaptığı gibi sinirli davranmaya karar vermişti. Kalbinde hissettiği ama hiçbir anlam veremediği duygularla başa çıkmanın en iyi yolu buydu.

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 212)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 212)

"Anneler her zaman iyi olurlar, çünkü dünya onlar olmadan var olamaz. Babam ölmeden önce böyle söylemişti. Annelerin bütün bir dünyanın var olma sebebi olduğunu ve onlar olmadığı zaman herkesin zalim olacağını, aç kalacağını, insanların sürekli savaşacağını ve hiç kimsenin başına iyi bir şey gelmeyeceğini söylemişti."

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 147)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 147)

Belki de Harold, eski bir ev olduğu için buranın yıkılmasının imkansız olduğunu ya da en azından bu dünyadan kolay kolay yok olmayacak bir şey olduğunu düşünmüştü. Fakat yangın buranın da sadece tahtadan ve anılardan -ikisi de kolayca yerle bir olabilen şeylerdi- oluşan sıradan bir ev olduğunu kanıtlamıştı.

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 343)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 343)

"Ölüm sadece gerçekleşmesini istediğimizi bilmediğimiz bir yeniden birleşmenin başlangıcıdır."

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 152)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 152)

Gerçekleri bilmek güzel şey ama gerçekler size nadiren bir kurtuluş yolu gösterir.

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 268)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 268)
Gül yalçın 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu,Eski Ahit'e yakışır bir zaman.Lazarus sadece mezarindan kalmakla kalmadı,gelirken herkesi de yanında getirdi!

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 55)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 55)
Gül yalçın 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sen beni hayatta tuttun," dedi Jean,tıpkı bi kedi gibi burnunu kadının kucağına sürerek. "Hiç kimse beni tanimazken sen benim eserlerimi yaşattın."
"Öyleyse ben senin hizmetkarinim",dedi kadın,yüzüne düşen saç tellerine bileğinin tersiyle kenara çekerken. Saçları her gecen gün biraz daha seyrediyor ve grilesiyordu."öyle değil miyim?"

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 70)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 70)
Gül yalçın 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fakat Harold, kilisenin gerçek rengini hatırlayamadığı gibi ekibin ismini de hatırlayamıyorum. Tek düşünebildiği, kilisenin o sıradaki solgun görünüşüydü. Fakat hafıza zaten böyle bir şey değil miydi? Ona yeterince zaman verirseniz yıpranmış ve eksikliklerle dolu bir tabakayla kaplanırdı. Fakat başka neye güvenebilirdik ki?

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 42)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 42)

"Ama ben bedava yemek pişirmem." dedi Lucille. "Hiç kimseye... Tanrı bile benim elimden yemek yemeği planlıyorsa, kendi yiyeceğini kazanmak zorundadır."

Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 164)Geri Dönenler, Jason Mott (Sayfa 164)
2 /