·
Okunma
·
Beğeni
·
6,2bin
Gösterim
Adı:
Gezgin ile Gölgesi
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-468-866-5
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Düşünür olmak. – Her günün en az üçte birini tutkular, insanlar ve kitaplar olmadan geçirmiyorsa, insan nasıl düşünür olabilir?
Friedrich Nietzsche
160 syf.
·4 günde·Beğendi
Nietzsche içinde yaşadığı dönemin Avrupasında kültür dünyasının ve Hıristiyanlığın çökmüş olduğunu söylemektedir.
Bunun nedenini de eski Yunan kültüründen kopmuş olmak diye düşünüyor.
Eserinde gölgesiyle konuşarak din, politika, ahlâk, temel felsefi sorunları, bilim, müzik ve modern kültür üzerine aforizma ile eleştiriler yapmıştır.
İnsan üzerine yaptığı bazı tespitlerin hâlen devam ettiğini fark ediyorsunuz . Çünkü bize gerçekte olduğumuz kişi olmayı öğretiyor.
Çok severek okuduğum eserlerden bir tanesi , dönem bilgisiyle okunduğu zaman düşünceleri daha kolay anlaşılıyor.
İyi okumalar dilerim.
179 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap, gezgin ve gölgesi arasında öğlen vakti güneşin en yüksek olduğu zaman çok derin bir konuşma daha doğrusu metaforu ile çerçevelenir.
Araya yerleştirilen birçok eleştiri ve aforizma , hukuktan felsefeye, müzikten edebiyata dair konularda okuyucuya ilham verir. İnsanları gerçek özüne ulaştırmak ya da daha da yakınlaştırmaktan için Nietzsche’nin bizi nereye götürdüğü önemli değil, her zaman olağanüstü ve derin kavrayışlar yaşayabilirsiniz, elbette yüksek edebi düzeyde.
175 syf.
·4 günde·8/10 puan
20. Yüzyıl da Avrupa uluslarının bilim,sanat ,dil tarih vb. unsurları ele alıp ,350 başlık ile anlatmakta olduğu bir kitap.
Hazmedilmesi biraz zor kitaplardan bir tanesi.
Alman milliyetçiliğini esas alarak milliyetçiliğin uygarlığa verdiği zararları anlatmayı amaçlamıştır.
Güzel ve üzerinde düşünülmesi gereken bir kitap ,iyi okumalar :)
179 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar 1k

Gezgin ve Gölgesi; kapakta insanca pek insanca -2 yazıyor. Öncelikle şunu söyleyeyim insanca pek insanca kitabını okumamış olmama rağmen bu kitabın ilk kitap olan "insanca pek insanca" kitabı ile alakası olduğunu düşünmüyorum tip olarak benzeyebilirler lakin kitap tamamen kendine özgü bir kitap.

Kitabın ilk iki sayfasında gezgin ve gölgesinin diyalogu var. Burada gölge gezgine kendi felsefesini anlatacağını söyleyip kitaba başlıyor.

Kitap tam tamına 350 başlıktan oluşuyor. Bu başlıklar birbirleri ile hem bağlantılı hem bağlantısız yani şöyle 4-5 başlık bir temayı oluşturuyor. Sonra konu başka bir noktada beliriyor.

Kitabın içeriğine gelelim. Ahlak, edebiyat, müzik(neredeyse bilinen tüm klasikçiler Chopin Mozart v.s), Alman felsefesi ve filozofları, moda ve politika yani ne isterseniz var.

Özellikle bu kitabı okumak isteyenlere şunu tavsiye ediyorum. 284. Başlık olan "Gerçek Barışın Aracı" başlığını açıp okuyun kitabın ne anlatmak istediğini anlayacaksınız.

Neredeyse bütün başlıkları 2-3 defa okumanız gerekiyor ki bir anlam çıkarabilesiniz. Ben böyle yapmak zorunda kaldım tabi sizde gerekmeyebilir bu ihtiyaç.

Sözü fazla uzatmadan kitapla ilgili kendi düşüncelerimi söyledim. Bence oldukça iyi ve insanın sorgulayıcılığını hat safhaya çıkaran bir kitap.

Herkese iyi okumalar dilerim.
160 syf.
·4 günde·10/10 puan
Kılavuz niteliğinde kitap. İçinde siyasetten müziğe, kadına, sanata, insana, insani duygulara, öğretilere, düşünmeye ve daha bir çok konuya ait Nietzsche aforizması bulabilirsiniz. Gayet besleyici bir kitap olduğunu ve okunması gerektiğini düşünüyorum.
179 syf.
·2 günde
"Gerçeğe duyulan inanç, bugüne kadar inanılan 'gerçeklere' karşı duyulan şüphelerle başlar."

Sanatçı-filozof, ilk modernist ve ilk postmodern felsefeci; Friedrich-Wilhelm Nietzsche, kendisini "ölümünden sonra bir insan" olarak adlandırdı ve okuyucuların henüz doğmadıklarını söyledi. Kendinden sürülmüş göçebeliğin izolasyonundan acı çekmiş, zamanından önce doğmuş, genel kurallar ve tartışmalar üzerinde dans etmiş.

Gezgin ve Gölgesi, Nietzsche'nin bir direniş hareketidir. Metafizik, ahlâk, din, sanat, üslup, toplum, siyaset ve kültür endişelerine yönelik aforizmalar. Özgür irade, hakikat, gelenek ve adalet gibi temel insan konularını ele alıyor ancak kaçılmaz bir eskimilik hissi, Nietzsche'yi yavaş yavaş yalnızlık yoluna iterek düşünme biçimini kendisiyle iç diyalog haline getiriyor.
179 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Friedrich Nietzsche anlaşılması güç, derin ve tutkulu bir yazardır. Buna binaen yazdığı her bir eseri anlayıp, idrak etmek gerçekten çok zordur.
Bu eserinde ise kendi gölgesiyle girdiği, psişik bir konuşmayı ele alarak, okuyucularına karşı aforizmalar sunar. Sakin ve temiz bir kafayla okunmalıdır; aksine: '' Ne saçmalıyor bu aptal herif'' dersiniz. Aptal olan bizleriz, sizlersiniz.
160 syf.
·8 günde
Bir fikrim olsa dahi dile getirmek, hakkında birkaç kelâm etmek istediğim bir filozofun eserleri hakkında konuşmak sanırım -benim için- yürek ister. Yüreğimi tüm ağırlığıyla ortaya koyarak kağıdı kalemi kaptım, oturdum #okuryazarkıvırcıkmasası na. :)

Nietzsche deneyimimde bu kitap ilk olmamakla birlikte Böyle Buyurdu Zerdüşt'ünü de kararsızlıkla cümleye ekleyim. (Yürek sızlamaya başladı. :))

Friedrich Nietzsche, çağının sarsıcı filozofu... Yazdıklarının üzerinden bir süre geçtikten sonra kitap haline getiriliyor. Döneminin en aykırı ama bir o kadar da -birçokları için- aranan ismi. Onun uç noktalardaki fikirleri, fikirlerindeki sert mizacı, yaptırım kalitesi, fikirlerinin geçerliliği ve evrenselliği düşünülünce kesinlikle tartışmaya açık bir isim. (Tabi bence.)

Çünkü birçok fikrinde kesinkes yargılar barındırdığı için tartışmaya ve hakkında yorum yapmaya cesaret edilemeyecek bir aykırılık.

Nietzsche'nin yaptırım gücünü seviyorum. Çünkü bir duruşu ve fikirlerinin sağlam tuğlaları var. Hani yıkıp yerine yapayım desek de o aradaki sıva tekrar yapışmıyor.

Her neyse, Nietzsche deyince çenem düşer de yazmaya gelince çekimser kaldığım gerçeğiyle Gezgin ile Gölgesi kitabına biraz mürekkep akıtmam lazım.

Gezgin ile Gölgesi'nin ilk satırlarında Gezgin'in gölgesi olduğuna ve bu gölgenin konuşmasına yer veriliyor. Kitap boyunca da Gezgin'in değil de gölgenin hükümranlığını seziyorum. Çünkü o çok bilmeler, üstten atmalar, keskin ifadeler yabancı birinin ahkam kesmesi gibi.

Nietzsche'nin bu kitabında her konu hakkında bir fikri olduğunu, bu fikirlerin dayanak noktaları çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Tabi bu sergide isterdim ki çeviriye bağlılıktan kopulmasını ve anlam kargaşalarının ortadan kalkmasını.

Anlaşılması güç ifadelerin yer aldığı kitapta Nietzsche'nin her konuda birikim sahibi olduğu gözler önünde zaten. Edebiyat, kültür, sanat, dil, müzik... Besteciler, bilim insanları, halk... Kitap boyunca ön planda olan tek şey şu ki: Nietzsche ve psikoloji alanında dahiyaneliği.

Bir Nietzsche klasiği olduğu için kolay bir okuma beklenmemeli onun kitaplarında.
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazım karakteri yeterli (büyüklük) ve ufak yazım hataları kabul edilebilir...
Kitap Nietzsche'nin ilgi alanları konulari birikim sahibi olduğu gözler önünde zaten.
Edebiyat, kültür, sanat, dil, müzik. Besteciler, bilim insanları, halk. Kitap boyunca ön planda olan tek şey şu ki: Nietzsche ve psikoloji alanında dahiyaneliği bir O kadar rahat anlatımı..

Bir Nietzsche klasiği
Keyifli okumalar...
181 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10 puan
Yine Nietzsche klasiklerinden..çok yoğun,sarsıcı...aslinda nietzschenin filozoflugunun yanında psikologlugu olduğuda bir gerçek.inanılmaz tespitlerlerle aşmış Nietzsche kitaplarından biri daha
Zaman zaman insanlara karşı aldırışsız ve soğuk oluşumuz, katılık ve karakter eksikliği olarak yorumlansa da, çoğu kez yalnızca tin yorgunluğudur: bu durumdayken başkaları ve kendimiz de, bize önemsiz ya da can sıkıcı gelir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gezgin ile Gölgesi
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-468-866-5
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Düşünür olmak. – Her günün en az üçte birini tutkular, insanlar ve kitaplar olmadan geçirmiyorsa, insan nasıl düşünür olabilir?
Friedrich Nietzsche

Kitabı okuyanlar 425 okur

  • Cuma Ali Buğdayüzü
  • Gwynbleidd
  • Hayrettin Xeyrî Botanî Erkan
  • Aytaç Atlas
  • Sumeyye ozdemir
  • Mizgin
  • Fama
  • Gökhan Akgül
  • Maria Puder
  • İbrahim çelik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.5 (3)
9
%0
8
%0.8 (1)
7
%0.8 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0