Gezgin ve Gölgesi (İnsanca Pek İnsanca - 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.046
Gösterim
Adı:
Gezgin ve Gölgesi
Alt başlık:
İnsanca Pek İnsanca - 2
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
179
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053320708
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Wanderer Und Sein Schatten Menschliches, Allzumenschliches -2
Çeviri:
Mustafa Tüzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900): Geleneksel din, ahlak ve felsefe anlayışlarını kendine özgü yoğun ve çarpıcı bir dille eleştiren en etkili çağdaş felsefecilerdendir. Bonn Üniversitesi'nde teoloji okumaya başlayan Nietzsche daha sonra filolojiye yöneldi. Leipzig Üniversitesi'nde öğrenimini sürdürdü, henüz öğrenci iken Basel Üniversitesi filoloji profesörlüğüne aday gösterildi. 1869'da sınav ve tez koşulu aranmadan, yalnızca yazılarına dayanarak doktor unvanı verilen Nietzsche profesörlüğü sırasında klasik filoloji çalışmalarından uzaklaştı ve felsefeyle uğraşmaya başladı. Tragedyanın Doğuşu, Zamana Aykırı Bakışlar, İnsanca Pek İnsanca (Karışık Kanılar ve Özdeyişler, Gezgin ve Gölgesi), Tan Kızıllığı, Şen Bilim, Böyle Söyledi Zerdüşt, İyinin ve Kötünün Ötesinde, Ahlakın Soykütüğü, Ecce Homo, Wagner Olayı, Dionysos Dithyrambosları, Putların Alacakaranlığı, Deccal, Nietzsche Wagner'e Karşı başlıca büyük eserleri arasında yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
"Gerçeğe duyulan inanç, bugüne kadar inanılan 'gerçeklere' karşı duyulan şüphelerle başlar."

Sanatçı-filozof, ilk modernist ve ilk postmodern felsefeci; Friedrich-Wilhelm Nietzsche, kendisini "ölümünden sonra bir insan" olarak adlandırdı ve okuyucuların henüz doğmadıklarını söyledi. Kendinden sürülmüş göçebeliğin izolasyonundan acı çekmiş, zamanından önce doğmuş, genel kurallar ve tartışmalar üzerinde dans etmiş.

Gezgin ve Gölgesi, Nietzsche'nin bir direniş hareketidir. Metafizik, ahlâk, din, sanat, üslup, toplum, siyaset ve kültür endişelerine yönelik aforizmalar. Özgür irade, hakikat, gelenek ve adalet gibi temel insan konularını ele alıyor ancak kaçılmaz bir eskimilik hissi, Nietzsche'yi yavaş yavaş yalnızlık yoluna iterek düşünme biçimini kendisiyle iç diyalog haline getiriyor.
Bir fikrim olsa dahi dile getirmek, hakkında birkaç kelâm etmek istediğim bir filozofun eserleri hakkında konuşmak sanırım -benim için- yürek ister. Yüreğimi tüm ağırlığıyla ortaya koyarak kağıdı kalemi kaptım, oturdum #okuryazarkıvırcıkmasası na. :)

Nietzsche deneyimimde bu kitap ilk olmamakla birlikte Böyle Buyurdu Zerdüşt'ünü de kararsızlıkla cümleye ekleyim. (Yürek sızlamaya başladı. :))

Friedrich Nietzsche, çağının sarsıcı filozofu... Yazdıklarının üzerinden bir süre geçtikten sonra kitap haline getiriliyor. Döneminin en aykırı ama bir o kadar da -birçokları için- aranan ismi. Onun uç noktalardaki fikirleri, fikirlerindeki sert mizacı, yaptırım kalitesi, fikirlerinin geçerliliği ve evrenselliği düşünülünce kesinlikle tartışmaya açık bir isim. (Tabi bence.)

Çünkü birçok fikrinde kesinkes yargılar barındırdığı için tartışmaya ve hakkında yorum yapmaya cesaret edilemeyecek bir aykırılık.

Nietzsche'nin yaptırım gücünü seviyorum. Çünkü bir duruşu ve fikirlerinin sağlam tuğlaları var. Hani yıkıp yerine yapayım desek de o aradaki sıva tekrar yapışmıyor.

Her neyse, Nietzsche deyince çenem düşer de yazmaya gelince çekimser kaldığım gerçeğiyle Gezgin ile Gölgesi kitabına biraz mürekkep akıtmam lazım.

Gezgin ile Gölgesi'nin ilk satırlarında Gezgin'in gölgesi olduğuna ve bu gölgenin konuşmasına yer veriliyor. Kitap boyunca da Gezgin'in değil de gölgenin hükümranlığını seziyorum. Çünkü o çok bilmeler, üstten atmalar, keskin ifadeler yabancı birinin ahkam kesmesi gibi.

Nietzsche'nin bu kitabında her konu hakkında bir fikri olduğunu, bu fikirlerin dayanak noktaları çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Tabi bu sergide isterdim ki çeviriye bağlılıktan kopulmasını ve anlam kargaşalarının ortadan kalkmasını.

Anlaşılması güç ifadelerin yer aldığı kitapta Nietzsche'nin her konuda birikim sahibi olduğu gözler önünde zaten. Edebiyat, kültür, sanat, dil, müzik... Besteciler, bilim insanları, halk... Kitap boyunca ön planda olan tek şey şu ki: Nietzsche ve psikoloji alanında dahiyaneliği.

Bir Nietzsche klasiği olduğu için kolay bir okuma beklenmemeli onun kitaplarında.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.628 Oy)8.905 beğeni28.991 okunma860 alıntı140.983 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.435 Oy)19.202 beğeni43.813 okunma3.063 alıntı184.808 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.531 Oy)7.946 beğeni21.545 okunma4.059 alıntı130.753 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.077 Oy)6.424 beğeni16.985 okunma2.790 alıntı86.893 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.463 Oy)3.958 beğeni13.094 okunma1.255 alıntı53.630 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.968 Oy)8.939 beğeni26.567 okunma2.710 alıntı116.057 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.391 Oy)3.494 beğeni10.629 okunma5.477 alıntı96.745 gösterim
 • Sokrates'in Savunması
  8.5/10 (1.269 Oy)1.198 beğeni4.582 okunma1.161 alıntı29.004 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.795 Oy)13.524 beğeni34.855 okunma3.463 alıntı147.517 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.710 Oy)5.812 beğeni19.854 okunma845 alıntı102.304 gösterim
Yine Nietzsche klasiklerinden..çok yoğun,sarsıcı...aslinda nietzschenin filozoflugunun yanında psikologlugu olduğuda bir gerçek.inanılmaz tespitlerlerle aşmış Nietzsche kitaplarından biri daha
Kızgınlığımız ve öfkemiz hayvansallığımızdan kalan bir şey.
Friedrich NİETZSCHE – Gezgin ve Gölgesi

Nietzsche’ye olan hayranlığım yeniden arttı. Bu kitabında toplumu, ahlâkı, sanatı, tutkuyu, yalanı, olması gereken okuyucuyu, olmaması gereken okuyucuyu, özgürlüğü, kıskançlığı, bir şeylere yada birilerine karşı olan bağlılığı, vicdanı ve diğer konuları 350 aforizma ile biz okuyucularına sesleniyor hatta adete çığlık atıyor.

Kendi gölgesi ile diyologları. Bana göre Nietzsche kesinlikle “Sonsuzluk” ile eşdeğer... Ben bu dünyadan gitmeden önce dilerim ki yazdığı her cümleyi okuyabilirim...

Nietzsche'yi anlatmak, az da olsa izah etmeye çalışmak bana hep zor gelmiştir. O nedenle değerli edebiyat ve kitap sever dostlarım, diyorum ki bir kaç aforizmasının içinde o ruhu anlamaya çalışalım. Dilerim ki Nietzsche daha geniş okuma kitlesine ulaşır böylelikle.

Aforizmalarından bazıları;

“Gerçeğe duyulan inanç, bugüne kadar inanılan 'gerçeklere' karşı duyulan şüphelerle başlar.”

“Ne çok sıkar yazarı şu kaba taslak anlayışlı, beceriksiz, yontulmamış okuyucular, nereye çarpsalar, devrilseler acı verirler boyuna...”

“Güçlü olan,her çareye başvurarak gücüne duyulan inancı artırmaya çalışır.--ondan korkan ve ona hizmet eden zavallılar,onun gözünde ancak kabul gördükleri kadar değerli olduklarını bilirler:bu nedenle kendi tatminleri için değil,kabul görmek için çalışırlar...”

“Hayalperest, gerçeği kendi içinde; yalancı başkalarını önünde inkar eder ...”

“En büyük sadaka veren, korkaklıktır.”

“Altından yapılan her şey parıldamaz. En soylu metale özgüdür yumuşak bir ışıltı.”

“Yaşayan, duyan bir ulus, savaşı gerekli bulmaz.”

Herkese keyifli okumalar edebiyat sever güzel insanlar.
Burada yazılana göre bu İnsanca, Pek İnsanca'nın ikinci kitabı. Alakası yok. Nietzsche'nin yapıtlarını en iyi çeviren Say Yayınlarıdır arkadaşlar. Gezgin ile Gölgesi de, Nietzsche'nin İnsanca, Pek İnsanca adlı aforizma kitapları serisinin 1880 yılında yayımlanan üçüncü kitabıdır.
Kitabın başında ve sonunda Gezgin ile Gölge konuşurlar. İnsanca, Pek İnsanca 2: Karışık Kanılar ve Özdeyişler, ilk kitaba göre çok yavan ve güçsüz geldi bana. Bu kitabın da aynı olacağı görüşündeydim. Bir noktaya kadar da beklediğim oldu. Kitap 100. sayfasına kadar performansını tam anlamıyla ortaya koyamıyor. Almanlıktan falan dem vuruyor ki, Almanlar için bile artık güncelliğini kaybetmiş mevzular üzerine. Bizimle ne alakası olabilir? Ama insanın özü her zaman aynı kalır. Kitabın sonlarına doğru insan üzerine olan özdeyişler bu kitaba benim kitaplığımda bir yer kazandırdı. İkinci giremedi. Birinci de girdi. Sıkılmayacaklara tavsiye ederim. Hayatın çıkmazına girenlere tavsiye ederim. Coşkusunu kaybedenlere ve özgürlüğünü yitirip bezen tinlere. Buyurun gülücük: " :) ".
Hür günler dilerim.
Gölge: İnsan ışıktan ürktüğünde, insandan ürkeriz biz: buraya kadardır bizim özgürlüğümüz.

Gezgin: Ah, ışık daha sık ürker insandan ve sonra terk de edersiniz onu.
350 Aforizmadan oluşan, yazarın bir çok konu hakkında düşündüklerini içeren, her kitabı gibi bu kitabı da dinamit etkisi yaratan insanlığın böbürlenerek savunduğu değerleri alt üst eden bir felsefi metin.
Nice nin bizlere anlatmak istediği şeyler din adamlardan uzak durun.!
Küçüken sizi cehennem ateşinde korkutmak isteyenlerin hepsini bir palavra olup sadece sizin uslu durmanıza yönelik bir korku palavrasında başka bişey olmadığını anladığınız zaman özgürlüğünüze kavuşacaksınız..
Ruhunuzu serbes bırakın gökyüzü hayalperestlerin yaratığı tanrıların oyun masalarında bizlerde birer bir piyon olmadığımızı anlamak zor değil..
Ustanın aforizmalarından oluşan, kimilerine göre ´´Böyle Buyurdu Zerdüşt´´ isimli eserinin devamı niteliğinde. Nietzsche ve felsefe ilgi alanına giren okurlara tavsiye edilebilir. İlginizi çekmiyorsa okunması zor olabilir.
"Günün en azından üçüncü bölümünü tutkusuz, insansız, kitapsız geçiren kimse düşünür olabilir mi?"
Friedrich Nietzsche
Sayfa 169 - Özgür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gezgin ve Gölgesi
Alt başlık:
İnsanca Pek İnsanca - 2
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
179
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053320708
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Wanderer Und Sein Schatten Menschliches, Allzumenschliches -2
Çeviri:
Mustafa Tüzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900): Geleneksel din, ahlak ve felsefe anlayışlarını kendine özgü yoğun ve çarpıcı bir dille eleştiren en etkili çağdaş felsefecilerdendir. Bonn Üniversitesi'nde teoloji okumaya başlayan Nietzsche daha sonra filolojiye yöneldi. Leipzig Üniversitesi'nde öğrenimini sürdürdü, henüz öğrenci iken Basel Üniversitesi filoloji profesörlüğüne aday gösterildi. 1869'da sınav ve tez koşulu aranmadan, yalnızca yazılarına dayanarak doktor unvanı verilen Nietzsche profesörlüğü sırasında klasik filoloji çalışmalarından uzaklaştı ve felsefeyle uğraşmaya başladı. Tragedyanın Doğuşu, Zamana Aykırı Bakışlar, İnsanca Pek İnsanca (Karışık Kanılar ve Özdeyişler, Gezgin ve Gölgesi), Tan Kızıllığı, Şen Bilim, Böyle Söyledi Zerdüşt, İyinin ve Kötünün Ötesinde, Ahlakın Soykütüğü, Ecce Homo, Wagner Olayı, Dionysos Dithyrambosları, Putların Alacakaranlığı, Deccal, Nietzsche Wagner'e Karşı başlıca büyük eserleri arasında yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 96 okur

 • Mustafa Dal
 • Nokta-i Süveyda
 • Berkay
 • Aleksi Zorba
 • Tamer
 • Drkitapsever
 • 07mbaln
 • Cano Dayi
 • Rabia Kısaoğlu
 • Arthur Cohen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%42.5
35-44 Yaş
%17.5
45-54 Yaş
%2.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.3
Erkek
%71.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.1 (16)
9
%21.1 (8)
8
%23.7 (9)
7
%0
6
%5.3 (2)
5
%2.6 (1)
4
%2.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.6 (1)