Gezi Apartmanı

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
209 gösterim
Almanya'dan dönerek eşi ve iki küçük kızıyla İstanbul'un bahçeli semtlerinden birinde bir apartman dairesine yerleşen bir kadın ressam, kendini hayal ettiğinden daha çok değişmiş bir şehrin içinde bulur. Sakin bir ev hayatı planı kısa sürede patlamaya hazır bir gerilim havasına bürünürken, apartmandaki ortak yaşamda görünen çatlaklardan daha derin çatlakların var olduğu anlaşılır.

"Düşünemiyordu. Ne korkunç ölümdü o öyle? Kalbinin atışları iyice hızlanmıştı. Aklına gelen düşünceyi kafasından kovmaya çalıştı. Yaseminin yerde uzanmış hareketsiz gövdesinin başında, birinin elindeki testereyi onun boynuna tuttuğunu hayal etti. 'Allah'ım sen yardım et!' diye söylendi. Nereden gelmişti aklına? Şeytan düşündürtüyordu mutlaka."

*

"Kadına ne diyebileceğini, nasıl devam edeceğini tarttı kafasında. Özgeçmiş mi sunacaktı oracıkta? Hayatı boyunca neler yaptığını, nelere inanıp inanmadığını, çevre konusundaki çalışmalarının bir dökümünü mü yapacaktı? Öfkesinin geçmediğini, tüm vücudunu saran titremenin, o utanç ve şok dalgasının hâlâ etkisinde olduğunun bilinciyle, sesini kontrol etmeye çalışarak devam etti. Kendisinin bile tanıyamadığı, tam olarak bilemediği ona aykırı bir gücün zorlaması altında gibiydi:

'Çekilin gidin başımızdan! Sizden mi öğreneceğiz çevreciliği?'"
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786058499331
 • Yayınevi:
  Çeviribilim Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif bingül 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Filiz Elasu'nun kalemi ile tanıştığım kitabım bitti. Kitabın ismine ve arka kapaktaki açıklamalara bakarak bir hayli beklenti içine girmiştim hatta kendimce konuyu ve gidişatı bile belirlemiştim. Amaaa tabi ki hiç alakası yoktu. İlk 50 sayfada yazarın kullandığı dile,anlatım becerisine,özellikle tasvirlerine hayran kaldım. Neredeyse her satırı alıntı yapasım gelmişti. Ancak ilerledikçe dil ve anlatım sıradanlaştı,tasvirler gittikçe azalarak kayboldu. Yazar kitabın sonuna kadar karakteri olan insanların hislerini başarıyla aktarmış,o anlatırken siz de yaşıyor gibi oluyorsunuz. Memleketimden insan manzaraları diyeceğiniz karakterler ve olaylar hayli var. ancak hayvanlara karşı ana karakterin tutumunu hiç beğenmedim.
Türü neydi,derseniz;cevap veremeyeceğim. Polisiye desem değil,anı desem değil...Sanki kafasında tam oturtamadan yazmış cümleleri...birçok olay askıda kaldı. Hele sonu...mesela kimdi o abla ve neden yandaki amcadan korunmak istiyordu?nezih beyi kim neden öldürdü?aslı ve psikolojik sorunları nolacak?
Özetle;başarılı yanından ziyade başarısız yönü çoktu. Kısmen beğendiğim yerler oldu ancak genele bakınca "olmamış" dedim. Umarım sizler de okur ve kendi fikrinizi oluşturursunuz. Kitapla kalın.